Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Akiyama Tempus με το Virtual Dj Pro - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη κονσόλα http://www.akiyamadj.com/en/2369/tempus

Ενώ δεν υποστηρίζεται επίσημα από το Virtual, η Akiyama δίνει δικούς της έτοιμους maps. Θα είναι όμως 100% λειτουργική με το virtual dj pro;
Αν ήταν maps από χρήστη, δεν θα το συζητούσαν καθόλου. Εδώ όμως υπαρχει ενα επίσημο map απο την Akiyama.
Μήπως έχει πέσει στα χέρια κανενός αυτήν η κονσόλα;
Μην πανε χαμένα 450 ευρουλακια, εποχές που ειναι!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Mensajes Mon 01 Apr 13 @ 8:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Loipon ekana mia mikri ereuna, kai eida oti to definition file tis Tempus einai to idio me tin Voxoa C60.
Me alla logia den tin kataskeuazei i idia (den ginetai allwste kai gia prwti fora), alla tis ftiaxnei i Voxoa , i opoia trofodotei ouk oliges etairies me diafora montela (American Audio, Stanton klp)
Me ta arxeia pou dinei (mappers), den tha exeis provlima na trekseis tin konsola me to VirtualDJ.
Twra apo poiotita kai entypwseis, dyskolo na vreis kapoion apo edw gia na pareis tin gnwmi tou. Rikse mia matia sto google kai Youtube, mipws vreis kana review.
H Voxoa pantws kai i Akiyama einai sxetika kales etairies kai osa proionta exoun vgalei mexri stgmis den exoun kako feedback.
to mono isws kako einai oti san syskeues me poly liges pwliseis, dyskola vriskeis reviews kai katagegrammenes entypwseis apo allous xristes.
 

Mensajes Mon 01 Apr 13 @ 8:39 pm
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε!!!

Η αληθεια ειναι οτι "ψηνομαι" πολυ για την συγκεκριμενη κονσολα.
Λεω να την κανω την αγορα. Τι στο καλο, μεσα απο το official site της akiyama δινουν τα maps. Ειναι δυνατον να μην εχει 100% συμβατοτητα !!??
Ο θεος βοηθος !!!
 

Mensajes Mon 01 Apr 13 @ 9:56 pm
grpilotPRO InfinityMember since 2002
Γεια σου φιλε, τελικα πηρες την akiyama tempus εισαι ευχαριστημενος??????
 

Mensajes Mon 17 Jun 13 @ 4:46 am
Sorry φιλε, ειχα πολλα τρεχαματα και τωρα ειδα το μηνυμα σου.
ΝΑΙ, την πηρα, ειναι οτι περιμενα, πολυ ομορφη και λειτουργικη, για μενα.
Η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν την εχω δουλεψει πολυ, συγκεκριμενα 1-2 βραδυα.
Το μονο που παρατηρησα καποια στιγμη στα ξεκουδουνα, εκανε 1-2 φορες κατι πολυ περιεργο : Σαν να ετρωγε "φλας" και πατουσε μονη της καποιο κουμπι (π.χ. ενα sound effect). Σαν να εχανε την συνδεση usb για μισο sec, και το ξαναεβρισκε. Ισως το καλωδιο usb να εφταιγε (τη συνδεσα με ενα δικο μου). Δυστυχως δεν ειχα χρονο να ασχοληθω, μολις το κανω θα επανελθω αν θελεις.
 

Mensajes Tue 16 Jul 13 @ 9:47 am
egw exw tin syncron exw ena 8emataki opoios mporei na voi8isei...gia klasmata tou defteroleptou ante 1 defterolepto mou kanei mia diakopi o ixos..exw allaksei kalodio usb..exw kleista ta panta sto laptop mou...alla sinexeizei...giati ginete afto???
 

Mensajes Tue 16 Jul 13 @ 10:42 am
Δοκιμασε να ανεβασεις το Asio Buffer Size, στους Asio Drivers που εριξες. Παιξε λιγο με τις τιμες +/- και δοκιμασε ...
 

Mensajes Tue 16 Jul 13 @ 11:29 am
ook file..to dokimazw k sou lew..thnxx...kalo vradi!!!
 

Mensajes Tue 16 Jul 13 @ 4:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
periptero wrote :
Sorry φιλε, ειχα πολλα τρεχαματα και τωρα ειδα το μηνυμα σου.
ΝΑΙ, την πηρα, ειναι οτι περιμενα, πολυ ομορφη και λειτουργικη, για μενα.
Η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν την εχω δουλεψει πολυ, συγκεκριμενα 1-2 βραδυα.
Το μονο που παρατηρησα καποια στιγμη στα ξεκουδουνα, εκανε 1-2 φορες κατι πολυ περιεργο : Σαν να ετρωγε "φλας" και πατουσε μονη της καποιο κουμπι (π.χ. ενα sound effect). Σαν να εχανε την συνδεση usb για μισο sec, και το ξαναεβρισκε. Ισως το καλωδιο usb να εφταιγε (τη συνδεσα με ενα δικο μου). Δυστυχως δεν ειχα χρονο να ασχοληθω, μολις το κανω θα επανελθω αν θελεις.


sto Config-->Mappers, vlepeis mono tin konsola kai to keyboard i kati kati allo ? Tin anagnwrizei me kapoio onoma ? Poio einai auto ?

 

Mensajes Tue 16 Jul 13 @ 4:50 pm
pali provlimata...epeksa me to buffer...ta idia oti k na kanw... tora??/
 

Mensajes Sat 20 Jul 13 @ 5:20 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Mensajes Sat 20 Jul 13 @ 5:58 pm
ok..thanx djdad...!!!!
 

Mensajes Sat 20 Jul 13 @ 7:39 pm
periptero wrote :
ΝΑΙ, την πηρα, ειναι οτι περιμενα, πολυ ομορφη και λειτουργικη, για μενα.
Η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν την εχω δουλεψει πολυ, συγκεκριμενα 1-2 βραδυα.
Το μονο που παρατηρησα καποια στιγμη στα ξεκουδουνα, εκανε 1-2 φορες κατι πολυ περιεργο : Σαν να ετρωγε "φλας" και πατουσε μονη της καποιο κουμπι (π.χ. ενα sound effect). Σαν να εχανε την συνδεση usb για μισο sec, και το ξαναεβρισκε. Ισως το καλωδιο usb να εφταιγε (τη συνδεσα με ενα δικο μου). Δυστυχως δεν ειχα χρονο να ασχοληθω, μολις το κανω θα επανελθω αν θελεις.


Για να μην αφηνω εκρεμμοτητες, πρεπει να πω οτι οι "φλασιες" που ετρωγε ξαφνικα η Tempus ηταν αποκλειστικα απο το usb καλωδιο.
Δοκιμασα 3-4 usb και μονο με το ενα απο αυτα δουλευει αψογα.Καπου ειχα διαβασει οτι θελει αυτα τα usb με το "βαρελακι" . Παρολλα αυτα ετρωγε "φλας" και με usb με βαρελακια και με χωρις. Εχω βρει ενα παλιο usb καλωδιο, χωρις βαρελακι, και μεχρι στιγμης OK !!!
Εννοειτε οτι με το καλωδιο της μαμας του ειναι παλι OK!!! Απλα ειναι πολυ μικρο = 1 μετρο
Ειναι κατι απορειας αξιο, οποιος γνωριζει κατι επ αυτου καλοδεχουμενος....
 

Mensajes Fri 26 Jul 13 @ 11:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mporei na exei na kanei me aplwleies, dld me tin ohmiki antistari tou kalwdiou. Yparxei periptwsi i syskeui na xreiazetai poly sygkekrimeno reuma kai katw apo kapoio epipedo mV na xanei tin mpala. USB Hub trofodotoumeno, exeis dokimasei ?
 

Mensajes Fri 26 Jul 13 @ 11:40 pm
Τελικα μονο με το δικο της καλωδιο παιζει αψογα.
5 καλωδια εχω δκιμασει, κανει νουμερα και με τα 5.
Δεν εχω δοκιμασει hub με τροφοδοσια.
Τα καλωδια βεβαια ειναι "παλια". Θα αγορασω ενα καινουργιο καποια στιγμη, και θα ξαναδοκιμασω. Και μετα θα δοκιμασω και hub.
Μου κανει εντυπωση ομως, γιατι η κονσολα εχει δικια της τροφοδοσια, και ειναι ενας απο τους βασικους λογους που την προτιμησα.


 

Mensajes Sat 27 Jul 13 @ 9:36 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To oti trofodoteitai me reuma, den mou leei tipota. Exw dei polles periptwseis. Yparxei dld periptwsi to reuma na trofodotei mono tin karta ixou , an as poume exei balanced eksodous (XLR), kai to USB na trofodotei ola ta ypoloipa, symperilambanomenwn kai twn LEDs. Xwris trofodosia ekswteriko as poume den douleuei san midi ?
Exw dei syskeues pou xwris trofodsia den douleiei tipota (px i RMX2) kai alles pou i trofodosia einai mono gia ta XLR (px i Reloop Terminal 4)

Dokimase kai me hub kai me kainourgio kalwdio. An pali exei thema, sti thesi sou tha paraggelna kana dyo "magika" kalwdia apo tin Akiyama gia kavantza :)
 

Mensajes Sun 28 Jul 13 @ 1:18 am
Εχεις απολυτο δικιο στο θεμα της τροφοδοσιας. Η κονσολα παιζει και χωρις ρευμα σαν midi. Ρευμα θελει μονο οταν θελεις να την κανεις "stand alone" και φυσικα για τα XLR...
Δυστυχως ομως σημερα εφαγε "φλασια" και με το δικο της καλωδιο :( ετσι ξαφνικα ενεργοποιειτε ενα sound effe και "γυρισε" στην οθονη με τα εφφε, αντι να βλεπω τις λιστες. Καποια στιγμη μου αλλαξε το deck 1 σε deck 3 απο μονο του. Τεντωσα !!!!
Αρα δεν ειναι θεμα καλωδιου.
Πριν λοιπον αγορασω hub...
Σκεφτομαι να αλλαξω τη θεση του usb στο pc. Εχω μια κενη.Μηπως και φταιει η συγκεκριμενη θυρα.
Παλιοτερα (windows xp) κατι τετοιο το απεφευγα, γιατι οταν αλλαζα θυρα usb διαβαζε εκ νεου "καινουργια συσκευη", ξαναζητουσε drivers, καταλαμβανε καινουργια COM, και γενικως θεωρουσα οτι "μπουκωνα" το pc. Γι αυτο και ολα μου τα καλωδια ειναι αριθμημενα, για να κουμπωνουν παντα στις ιδιες θυρες. Δεν ξερω αν κατι τετοιο ισχυει και με τα windows 7.
Ποια ειναι η γνωμη σου ? Να το δοκιμασω ?


 

Mensajes Sun 28 Jul 13 @ 11:06 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Erwtisi ..krisimi.
Otan anoigeis to CONFIG tou VirtualDJ, stin kartela Mappers..ti akrivws vlepeis stin lista ektos apo to keyboard ? Vlepeis Akiyama Tempus, Voxoa C60, kati allo ?

Kai giati to to lew auto. Exw dei syskeues na douleuoun san MIDI kai HID tautoxrona, dld na stelnoun kai ta dyo prwtokolla mazi. To VirtualDj, diavazei kai ta dyo.
Anoikse episis to Control Devices twn windows. Ekei tin anagnwrizei san mia konsola i parapanw ?
 

Mensajes Mon 29 Jul 13 @ 2:50 am
Στο CONFIG tou VirtualDJ, stin kartela Mappers , εκτος απο "keyboard" βλεπω "Akiyama Tempus"
Στο Device Manager μεσα στο "Sound video and game controllers" βλεπω :

- NVIDIA High Definition Audio
- NVIDIA High Definition Audio
- NVIDIA High Definition Audio
- NVIDIA High Definition Audio
- TEMPUS


Επισης να σου πω οτι ΔΕΝ εχω απενεργοποιησει τους προηγουμενους drivers της καρτας ηχου Native Instrumental Audio 4, που την δουλευα με το Numark Total Control. Στο λεω μηπως και παιζει ρολο κι αυτο...

Κατι αλλο που προσεξα ειναι οτι υπαρχουνε στιγμες που ακους στο τραγουδι την φωνη να κανει "γαργαρες" . Δεν ειναι πολυ εντονο, αλλα καποιος που ξερει το καταλαβαινει. Στη πολυ φασαρια βεβαια δεν το καταλαβαινεις...
Στο Config-Sound setup στο sound card εχω: Aisio Driver ----- Tempus Akiyama Aisio
To Buffer το εχω στα 512 samples
Και το Ultra Latency Aisio ΔΕΝ ειναι μαρκαρισμενο

Με δυο λογια , δεν εχω πειραξει τιποτα

Οι drivers ειναι ολοι κατεβασμενοι απο το επισημο site της Akiyama.

Κατι αλλο που λεγαμε : η κονσολα τελικα, ενω ειναι σε "midi mode" ΔΕΝ αναβει αν δεν παρει τροφοδοσια. Αν ανοιξω το virtual dj βλεπει μονο τους Akiyama Aisio drivers 256 sampler, και η κονσολα ειναι κλειστη. Αν δωσω ρευμα στην Tempus και ανοιξω το virtual dj τοτε βλεπει παλι Akiyama Aisio drivers ΑΛΛΑ ------ 512 sampler. Αρα χωρις ρευμα 256 sampler. Με ρευμα 512 sampler. περιεργα πραγματα...

Τι αλλο να σκεφτω ....

Ααααα επισεις Τα windows 7 ειναι ΚΑΘΑΡΑ χωρις Antivirus, χωρις internet, και φυσικα χωρις κανενα update των windows

 

Mensajes Mon 29 Jul 13 @ 9:39 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ok, oi apantiseis sou stis erwtiseis sou mou apekleisan kapoia pragmata.

Tous ASIO drivers einai fysiko na tous vlepei akoma kai otan i konsola den einai syndedemeni.

To Ultra latency na to exeis energopoiimeno.

To thema epomenws den einai oute to MIDI kommati (to vlepei kanonika) oute kai oi ASIO drivers.

Erwtisi.. tis diakopes sou tis kanei se kapoio sygkekrimeno xwro pou paizeis i kai se diaforetikous ? Sto spiti as poume an paikseis kana triwro gia tin plaka sou.. exeis diakopes ?
 

Mensajes Mon 29 Jul 13 @ 1:30 pm
69%