Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αντιγραφή τραγουδιών και HotCues - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

arisdiHome userMember since 2014
Καλησπέρα, έχω στο λαπτοπ που παιζω μουσικη το Vdj 7.4. Τα τραγουδια τα εχω αποθηκευμενα στην επιφανεια εργασιας και τα τραβαω απο εκει (κακως, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας). Θελησα να παρω τα τραγουδια και να τα μεταφερω σε εναν εξωτερικο δισκο ωστε να παιξω μουσικη με ενα αλλο λαπτοπ αλλα με την ιδια εκδοση του Vdj. Αντεγραψα τους φακελους με τα τραγουδια στον εξ. σκληρο και επισης αντεγραψα και το αρχειο ''VirtualDJ Database v6'' που βρηκα στην τοποθεσια ''Εγγραφα->VirtualDj''. Συνδεσα τον εξ. σκληρο στο νεο λαπτοπ αλλα τα cues μου τα εμφανιζε σε πολυ λιγα τραγουδια. Υπαρχει τροπος να κανω αποθηκευση ολων των cues σε ενα ενα νεο αρχειο .xml που θα τα περιεχει ολα (κατι σαν το ''save project to new folder'' στο Cubase δηλαδη) ή τελος παντων καποιος τροπος ωστε να διαβαζει και στο νεο λαπτοπ τα cues;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. Συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανετε εδω!
 

Mensajes Tue 20 Jan 15 @ 12:47 pm
Μέσα από τον browser του virtualdj θα κάνεις δεξί κλικ στον φάκελο που έχει τα τραγούδια -> copy to -> και θα επιλέξεις ένα φάκελο στον εξωτερικό δίσκο.
 

Mensajes Tue 20 Jan 15 @ 1:54 pm
arisdiHome userMember since 2014
Σ ευχαριστω καταρχας για την αμεση απαντηση Mr. 48 V. Είναι καμια 20αρια φακελοι στην επιφανεια εργασιας. Τους επιλεγω ολους μαζι και τους κανω ''Αντιγραφη σε...'' σε εναν φακελο μεσα στον εξωτερικο σκληρο;
 

Mensajes Tue 20 Jan 15 @ 2:19 pm
Ένα - ένα φάκελο με την διαδικασία που σου είπα
 

Mensajes Tue 20 Jan 15 @ 3:28 pm
arisdiHome userMember since 2014
Καλημερα. Ενταξει με τα τραγουδια, αντιγραφηκαν στον εξ. σκληρο. Αλλα με τα cues τι γινεται;
Μηπως πρεπει να κανω ''ελεγχο'' στην Database απο την καρτελα Browser;
 

Mensajes Wed 21 Jan 15 @ 3:22 am
Αν το έκανες όπως σου είπα τότε το VirtualDj έχει φτάξει αυτόματα στο root του εξωτερικού δίσκου μια database με όνομα VirtualDj Local Database v6.xml
Αυτό το αρχείο έχει τα cues κτλ
ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ!
 

Mensajes Wed 21 Jan 15 @ 7:27 am
arisdiHome userMember since 2014
Στον σκληρο υπηρχε ηδη ενα αρχειο "local database" επειδη ειχα ανοιξει μερικα τραγουδια απο εκει παλιοτερα. Δημιουργησα εναν καινουριο φακελο στον εξωτερικο που τον ονομασα "laptop Songs". Ανοιξα το virtual και εκανα "αντιγραφη σε..." εναν μονο φακελο (απ´ τους 20) στον φακελο "laptop songs" του εξωτερικου. Εβαλα μετα τον δισκο στο αλλο laptop αλλα τα cues πουθενα. Επρεπε να δημιουργηθει καινουριο αρχειακι xml ή οι προσθετες ρυθμισεις (Cues, gain κτλ.) θα μπήκαν στο αρχειο xml που ηδη υπηρχε στον εξωτερικο.
Ευχαριστω και παλι.

Μηπως πρεπει να ριξω μια ματια σε ενα post σου που μιλαει για αρχεια απο δυο διαφορετικα αποθηκευτικα μεσα σε ενα αρχειο xml. Να αντικαταστσησω το c:/;
 

Mensajes Wed 21 Jan 15 @ 8:00 am
Όχι δεν χρειάζεται να συγχωνεύσεις τις βάσεις.
Και ναι, αν υπήρχε ήδη το αρχείο θα συμπληρώθηκε με τις νέες πληροφορίες.

Ερώτηση:
Τι γράμμα δίσκου έχεις βάλει στον εξωτερικό;
 

Mensajes Wed 21 Jan 15 @ 10:33 am
arisdiHome userMember since 2014
Οταν βαζω τον δισκο στο λαπτοπ οπου εχω τα τραγουδια μου τον εμφανιζει σαν ''Ε''. Οταν τον βαζω στο αλλο λαπτοπ μου τον εμφανιζει σαν ''F''.
 

Mensajes Wed 21 Jan 15 @ 10:45 am
arisdiHome userMember since 2014
Μια απαντηση παρακαλω... :)
 

Mensajes Thu 22 Jan 15 @ 4:09 am
arisdiHome userMember since 2014
Δοκιμασα κατι αλλο. Αλλαξα το γραμμα του εξωτερικου δισκου στο δευτερο λαπτοπ και το εκανα 'E'. Αντεγραψα ολους τους φακελους με "Αντιγραφη σε..." οπως μου ειχες πει στον εξωτερικο δισκο. Παρατηρησα οτι απο τιυς 20 φακελους που εχω, στους 10 μου βγαζει τις πληροφοριες ενω στους αλλους μισους τιποτα. Ξερουμε γιατι;;;
 

Mensajes Thu 22 Jan 15 @ 8:29 am
mat156Home userMember since 2016
Καλησπέρα. Εχω virtual 7.0.5 pro. Εάν αλλαξω εκδοση, πχ πάω παω στο 8, γίνεται να αποθηκεύσω κι εκει τα Que ή τα χάνω ?? ευχαριστω!
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:07 pm
Την πρώτη φορά που θα τρέξεις το VirtualDj 8 θα διαβάσει την παλιά σου βάση και θα φτιάξει μια καινούργια.
Απο το σημείο αυτό και μετά τα 2 προγράμματα θα χρησιμοποιούν το καθένα τη δική του βάση δεδομένων.
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:13 pm
mat156Home userMember since 2016
επειδη δεν το χω και πολυ το ολο θεμα, τα cue γίνεται να σωθουν και αν ναι πως?? ή οχι τελικα. Επισης σκεφτομαι να αγορασω μια κονσολα με δικο της virtual, θα μπορω να περασω εκεί τα cue του virtual 7?? ευχαριστω κ παλι κ συγγνωμη για την σχολαστικοτητα κ την "ασχετοσυνη"
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:28 pm
Ναι. Αυτό που λέμε βάση δεδομένων κρατάει και τα hotcues.
Οπότε αν απλά σκέφτεσαι να εγκαταστάσεις το 8 τότε θα σωθούν τα hotcues του 7

Μετά την πρώτη φορά που θα τρέξεις το 8 όμως τα cues που θα φτιάχνεις στο 8 δεν θα τα βλέπεις στο 7 και το αντίστροφο.
Αν μετά την πρώτη φορά που τρέξεις το 8 ανοίξεις ξανά το 7 και φτιάξεις νέα cues δεν θα τα δεις στο 8.

 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:39 pm
mat156Home userMember since 2016
οκ λογικο μου φαινεται. εφοσον σωνονται, συνεχιζεις πια με τη μια εκδοση, την καινουργια και εισαι κομπλε φανταζομαι. καταργω την παλια εκδοση πριν ή μετα την εγκατασταση της καινουργιας???
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:55 pm
Μετά (αν και δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις)
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:57 pm
mat156Home userMember since 2016
ευχαριστω κ παλι!!! καλο βραδυ!!
 

Mensajes Thu 04 Aug 16 @ 7:59 pm
Γεια σας
έχω και εγω ένα ανάλογο πρόβλημα. Απο την 7 έκδοση πήγα στην 8.2 , το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει αναγνωρίσει όλα τα cue και το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν έχει αναγνωρίσει το πλήθος των αναπαραγωγών, (έτσι βλέπω ποια τραγούδια παίζω περισσότερο ανα φάκελο) .
 

Mensajes Wed 28 Sep 16 @ 7:29 pm
Χρησιμοποιείς και εξωτερικούς δίσκους;
 

Mensajes Wed 28 Sep 16 @ 7:38 pm
69%