Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Μια ερώτηση για φωτορυθμικα. - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα σε ολους σας!
Λοιπόν έχω πάρει από το ebay κάτι φωτορυθμικα,και δεν μπορώ να βγάλω άκρη πως θα κάνω το ένα slave έτσι ώστε να παίρνει εντολές από το master το οποίο παίζει μέσο μικρόφωνου.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι παραμέτρους πρέπει να βάλω στο slave?
Παρακάτω είναι δυο φωτογραφίες από το manual που έχουν.



Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Mensajes Tue 21 Feb 17 @ 5:31 pm
Οι σελίδες αυτές αφορούν το DMX Adressing code για σύνδεση σε κονσόλα.
Από αυτές τις σελίδες δεν προκύπτει λειτουργία Master/Slave
 

Mensajes Tue 21 Feb 17 @ 7:30 pm
Για αυτό δεν μπορούσα να βρω άκρη,μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε πως δουλεύει?
Γιατί κάτι παραπάνω δεν γράφει το manual :/
 

Mensajes Tue 21 Feb 17 @ 7:37 pm
Αν δεν μας πεις μάρκα και μοντέλο, όχι... (Αν και σαν Κινέζικο που το κόβω μάλλον θα πρέπει να βρούμε το αντίστοιχο επώνυμο για να βρούμε "σωστό" manual
 

Mensajes Tue 21 Feb 17 @ 7:40 pm
Γράφει αυτό εδώ πάνω στο κουτί :led mini par light
Βρήκα εδώ πέρα ένα manual από ένα άλλο παρόμοιο άλλα δεν είναι ακριβός ίδιο το manual από ότι βλέπω. https://www.pssl.com/c/Manuals/MiniPar12.pdf
 

Mensajes Tue 21 Feb 17 @ 8:00 pm
Master-Slave Operation
This mode will allow you to link up to 32 units together withou controller.
1. Install the units in a suitable position (laying or appending).
2. Choose a unit to function as Master mode, set dipswitch to select Sound Active or AUTO mode. The others must be
set to Slave mode, set dipswitch to select Slave mode.
3. Use standard XLR microphone cable chain your units together via the XLR connector on the rear of the units. For
longer cable runs we suggest a terminator at the last fixture.

Με λίγα λόγια το πρώτο master και τα υπόλοιπα slave.
 

Mensajes Wed 22 Feb 17 @ 6:52 am
Αυτο το εχω κάνει.
Εκει που δεν βρίσκω ακρη ειναι πως αυτό που θελω να κανω slave δεν ξέρω τι εντολή να του βάλω.
 

Mensajes Wed 22 Feb 17 @ 10:26 am
λογικά στο menu θα έχει επιλογή mast- slav και έντερ.
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 10:14 am
Το master το βάζω στο sound άλλα εκεί που βάζω το άλλο που θα είναι το slave.δεν μου βγάζει κάτι στην οθόνη που να λέει slave.
Δοκίμασα να βάλω και το address code στο d0001 μήπως και δουλέψει έτσι,άλλα τίποτα.
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 11:51 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Selida 11
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 12:12 pm
Τι εννοείς σελίδα 11 Μπάμπη?
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 12:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sti selida 11 deixnei pws to vazeis sto Slave...


.. alla...
1. yparxei periptwsi, na leitourgei mono se DMX., dld i Slave syskeui na kanei oti kanei i Master, otan auti dexetai DMX entoles.
2. Na min "vlepei" to Master gia kapoio logo, p.x. kaki syndesi (kalwdio)
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 1:21 pm
Μια διόρθωση:
Όλα τα φώτα σε slave mode δεν δουλεύουν με εντολές DMX. Χρησιμοποιούν τις θύρες του DMX για το "δικό τους" πρωτόκολλο επικοινωνίας και αυτόματα το DMX καταργείται.

Αν θέλουμε να έχουμε "Slave" 5 φώτα ίδια μέσω DMX τότε βάζουμε την ίδια start address σε όλα.
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 1:42 pm
Μήπως αν παίζει να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση που να το κάνει να δουλεύει σαν slave?
 

Mensajes Thu 23 Feb 17 @ 9:57 pm
Όχι...
Οι διευθύνσεις DMX είναι για τα περισσότερα "φθηνά" φώτα από 1 έως 512.
Από την στιγμή που το φως σου έχει μενού, θα το γράφει κάπου στο μενού (το Slave)
Αν είχε dip switces θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κανα δυο γνωστούς συνδυασμούς (νούμερα έξω από το εύρος των 512 διευθύνσεων)
 

Mensajes Fri 24 Feb 17 @ 11:14 am
Α μάλιστα,κατάλαβα
 

Mensajes Fri 24 Feb 17 @ 5:04 pm
Καλησπερα στην παρεα.Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας αν βεβαια γνωριζει καποιος.Εχω στήσει σε τριποδα 4 led par και μια ρομποτικη κεφαλη με controller dmx.Ενω ειχα ρυθμισει ολες τις σκηνες και χρωματισμους μετα απο καιρο που τα ξανα δοκιμασα δεν ακουγαν τις εντολες της κονσολας τα led par..Ηταν νεκρα μεχρι που εβγαλα το terminator (120 ohm) απο το τελευταιο led par.Απο εκεινη την ωρα παιζουν ολα οπως τα ειχα ρυθμισει αλλα χωρις το terminator.Να συμπληρωσω οτι τα καλωδια που ενωνουν τα φωτορυθμικα το μεγαλυτερο ειναι σε μηκος 30 εκατοστα.Το αναφερω μηπως παιζει ρολο.Γνωριζει κανεις τι μπορει να εγινε και που οφειλεται αυτη η αλλαγη?Ευχαριστω.
 

Mensajes Sun 12 Mar 17 @ 11:44 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia toso mikres apostaseis den xreiazesai terminator. Yparxei periptwsi episis na einai xalasmanos.
 

Mensajes Sun 12 Mar 17 @ 1:56 pm
Ευχαριστω για την απαντηση.
Χαλασμενος δεν ειναι γιατι μετρησα με πολυμετρο απο αντισταση μεχρι επαφες xlr.
Kαι εγω πιστευω οτι ειναι μικρες οι διαδρομες των καλωδιων γιατι καπου το ειχε παρει το ματι μου αλλα δεν θυμαμαι που.
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.
 

Mensajes Sun 12 Mar 17 @ 2:13 pm
απλα για την ιστορια να αναφερω οτι παρολο που εχω στο μαγαζι πολλα φωτα με dmx καθως και κεφαλες αρκετες ποτε μα ποτε δεν εβαλα ουτε terminator αλλα ουτε και ειδικα καλωδια dmx παντα με απλα xlr καλωδια και με αποστασεις τρελες 20+ το πρωτο και απο 2-3 μετρα το επομενο χ 10 εως 20 τεμαχια .
δεν λεω οτι ειναι ο σωστος τροπος αλλα τοσα χρονια ποτε δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα ( φτου φτου )
 

Mensajes Sun 12 Mar 17 @ 6:18 pm
56%