Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Ιδεα για suggestions list

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Για χαρά σε όλους.
Είμαι παλιός ραδιοφωνικός παραγωγός και τώρα ποια ερασιτέχνης dj που χρησιμοποίει το VDJ κυρίως σαν αγχολυτικό και καμιά φορά σε παρτάκια για φίλους.
Προσπαθώντας να οργανώσω την μουσική μου , είχα μια ιδέα για πιθανή βελτίωση τοη VDJ και θα ήθελα τη γνώμη σας και την βοήθεια σας.
Φανταστείτε το VDJ στην database να κροτούσε για κάθε track , 5-10 έγραφες για «προτεινόμενα» tracks που αλλάζουν καλά με το συγκεκριμένο track.
Για κάθε προτεινόμενο track θα μπορούσε να κρατάει και :
-Cue No του (κύριου) track που ξεκάνει η αλλαγή
-Cue No του προτεινόμενου track που ξεκάνει η αλλαγή
- τύπος αλλαγής (πχ «καρφωτή», «συγχρονισμένη» κτλ)
-διάρκεια αλλαγής σε bit
-effect-loop κύριου track κατά την αλλαγή
-effect-loop προτεινόμενου track κατά την αλλαγή
Στον Browser θα πρέπει να υπάρχει ένα ακόμα tab (πχ suggestions list) που θα βλέπεις και θα σετάρεις τα προτεινόμενα tracks για το track που είναι φορτωμένε και παίζει . Με drag and drop θα πετάς κομμάτια στην λίστα των προτεινόμενων, και με dropdowns θα σετάρεις τις υπόλοιπες παραμέτρους .
Ψάχνοντας τρόπους για το πώς θα μπορούσε να υλοποιηθεί το παραπάνω , διαπίστωσα ότι αν προσθέσεις εγγραφές στο xml της database, το VDJ τις σβήνει , και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα , γιατί από τα λίγα που καταλαβαίνω το υπόλοιπο κομμάτι θα μπορούσα να το φτιάξω με ένα plugin και ένα skin.
Ρωτάω λοιπόν , υπάρχει τρόπος να προσθέσεις custom εγγραφές στην database του vdj ; και αν ναι, πώς;
Υπάρχει κάπου η δομή της database ;
Και ένα άσχετο ερώτημα , αν αγοράσω ένα per-controller license και αργότερα αλλάξω controller, μπορώ να «μετατρέψω» το license στον νέο controller , η το χάνω και πρέπει να αγοράσω καινούργιο.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και περιμένω τις γνώμες σας και τις απαντήσεις σας.
 

Mensajes Thu 10 Aug 17 @ 10:30 am
Προσωπική μου άποψη (και με όλο το θάρρος) είναι ότι το θέμα το προσεγγίζεις “λανθασμένα” (και δυστυχώς δεν είσαι μόνον εσύ)…

Καλώς ή κακώς, τα σχετικά software έχουν εισέλθει για τα καλά στο χώρο του Djing, προσφέροντας ολοένα και περισσότερες ευκολίες - δυνατότητες στους χρήστες - Djs, με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται…
Πλην, όμως, οι δυνατότητες αυτές, στα χέρια ανθρώπων που αρνούνται την περαιτέρω εμβάθυνση - γνώση – μάθηση – εκπαίδευση - εμπειρία, έχουν αρχίσει (πλέον) να έχουν σημαντικότατες επιπτώσεις (στο εκάστοτε ακροατήριο), με ότι αυτό αρνητικότατα συνεπάγεται…

Δεν θα μπω στην διαδικασία ανάλυσης όλων των δυνατότητων και των αντίστοιχων επιπτώσεων, γιατί θα απαιτούνταν να γράφω εσαεί!
Θα αναφερθώ μόνο στην προτεινόμενη δυνατότητα που αναφέρεις και θα ρωτήσω (πλατωνικά) το εξής: Εάν υλοποιούνταν (που δυστυχώς δεν το αποκλείω στο μέλλον) η εν λόγω δυνατότητα, τότε ποια θα ήταν η συμβολή του εκάστοτε Dj? Το να πατάει 3 κουμπιά (upload + sync + play)? Και η (στιγμιαία ή μη) φαντασία – δημιουργικότητα - διαφορετικότητα, που συμβάλει? Και η ικανότητα ορθής “ψυχολόγισης” του ακροατηρίου, που φαίνεται? Και η ικανότητα αποστήθισης κομματιών (μνήμη) που αναδεικνύεται? Και τόσα άλλα...

Εν κατακλείδι, η τεχνολογία εξελίσσετε μεν, αλλά δυστυχώς όχι και τα sets δε, έχοντας επιστρέψει πλέον στην εποχή της μιξαρισμένης κασέτας! Μην μπεις και εσύ σε αυτό το “τρυπάκι”, είναι κρίμα…
 

Mensajes Thu 10 Aug 17 @ 6:37 pm
Χμμ... το θέμα που θίγεις, έχει πολλές οπτικές που μπορείς να το προσεγγίσεις ... από την πλευρά του επαγγελματία DJ , που βλέπει τον κάθε πιτσιρικά να παίρνει μια κονσόλα και να το παίζει μάστορας , πιθανότατα έχεις δίκιο . Από την άλλη , είναι χαζό να έχεις εργαλεία που σου επιτρέπουν να κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου, και να μην τα χρησιμοποιείς. Τα καλά εργαλεία δίνουν την δυνατότητα στον "απαίδευτο" να κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένας μέτριος μάστορας , ταυτόχρονα όμως δίνουν την δυνατότητα σε έναν καλό μάστορα να απογειώσει την δουλειά του.

Τέλος πάντων , είναι μια μεγάλη κουβέντα και κρατάει από τότε που εμφανίστηκε το sync. Η εμπειρία μου πάντως μου έχει δείξει, ότι η καλή γνώση του αντικειμένου, το ταλέντο , η σφαιρική οπτική , και η αίσθηση των πραγμάτων που έχει ένας καλός επαγγελματίας , δεν νικιέται από κανένα εργαλείο , και αυτό ισχύει γενικά , οχι μόνο για του DJ's.

Τώρα για την συγκεκριμένη δυνατότητα, και από που προκύπτει η ανάγκη .

Ξεκινάω να φτιάξω ένα 15λεπτο σετάκι . Ξεδιαλέγω 30 κομμάτια , δουλεύω τις αλλαγές , τα βάζω στη σειρά , ηχογραφώ ακούω , διορθώνω , ξανά ηχογραφώ , ξανά ακούω, το φέρνω εκεί που θέλω, (η όποια "μαστοριά" μου, βγαίνει σε αυτό το κομμάτι τις δουλειάς :-) ), αποθηκεύω τη λίστα . 15-20 μέρες μετά φορτώνω τη λίστα και δεν μπορώ να ξαναπαίξω το σετάκι όπως το θέλω, γιατί (καλός η κακός ) δεν θυμάμαι που έμπαινα , που έβγαινα , που έβαζα loop κτλ. Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο σε μουσικές που δεν ακούω (χορευτικά , σκυλάδικα κτλ) και άρα δεν ξέρω τα κομμάτια, αλλά σε ένα πάρτι πρέπει να παίξουν έστω και λίγο , για να είναι όλοι χαρούμενοι. Γιατί λοιπόν να μην θυμάται το πρόγραμμα όλη την πληροφορία που εμπλέκεται σε μια αλλαγή ?





 

Mensajes Thu 10 Aug 17 @ 8:40 pm
Δεν επιδιώκω την αντιπαράθεση, θα ήταν ανούσιο άλλωστε σε ένα (support) forum, όπως αυτό εδώ. Ούτε το παίζω ειδήμονας, γιατί μπορεί να με λένε Γιώργο στο όνομα, αλλά όχι Σειρά στο επίθετο…

Απλά, με αυτά που γράφεις, επιβεβαιώνεις μέχρι κεραίας (τελικά) αυτά που έγραψα! Συνεπώς, δημιουργείς (homework) την εκάστοτε playlist “τέλεια” μιξαρισμένη και κατόπιν επιθυμείς να την αναπαράγεις αυτούσια (ή έστω ελαφρώς τροποποιημένη) οποτεδήποτε απαιτηθεί στο μέλλον. Κοινώς “κασέτα”…

Εν πάση περιπτώσει, επειδή είμαστε εδώ για να βοηθούμε όταν και όσο μπορούμε, θα σου πρότεινα 2 “λύσεις”:

1. Εφόσον, όπως ανέφερες, έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν με το ραδιόφωνο, σίγουρα θα γνωρίζεις περί “κονσέρβας” και πιθανότατα να έχεις ακούσει για το WaveLab. Εάν αφιερώσεις κάποιες ώρες να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά του software, θα μπορείς να δημιουργείς απ’ ευθείας “τέλεια” mixing-sets και φυσικά να τα αναπαράγεις αυτούσια οποτεδήποτε θες…

2. Εάν επιθυμείς, ντε και καλά, να χρησιμοποιήσεις το VDj, υπάρχει (αξιόλογη) λύση. Απλά, θα πρέπει να αγοράσεις έναν controller και (τουλάχιστον) την σχετική άδεια, γιατί μόνον με το mouse δεν θα καταφέρεις να την υλοποιήσεις εύκολα και ορθά...
 

Mensajes Fri 11 Aug 17 @ 5:02 am
Assumption is the mother of all fuck ups Γιώργο .... το πήρα το μήνυμα ... ευχαριστώ ...
 

Mensajes Fri 11 Aug 17 @ 6:10 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)