Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Νεος εξοπλισμος και οδηγιες στο στησιμο - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Εν αναμονη παραλαβης καινουργιας κονσολας Pioneer DDJ-RX αλλα και ενος καινουργιου Laptop i7 7ης γενιας με 16gb μνημη, Windows 10 64b και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα:

1) Το καταστημα που μου πουλαει την RX σε σχετικη ερωτηση για D.O.A μου ανεφερε ρητα οτι ΔΕΝ πρεπει να περασω νεο firmware την πρωτη εβδομαδα για να ισχυει το D.O.A. Θα εχω κανα θεμα με το firmware της μαμας του σε λειτουργια με το VDJ 8.2 latest update?

2) Η DDJ-RX ξερω οτι ειναι usb 2.0 αλλα με την εμπειρια σας : Την κουμπωνω σε usb 2.0 η' 3.0 ? (το laptop εχει 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Type C (gen 1))

3) Μπορει καποιος να βοηθησει πως μαπαρω τα κουμπια της RX που δεν ειναι μαπαρισμενα να κανουν καποιες αλλες λειτουργιες π.χ effect ? καποιο tutorial ισως η' ενα βιντεο?

4) Αυτην την στιγμη δουλευω to VDJ 8.2 build 3752.1312 . Αν ριξω το τελευταιο build (3870) θα αλλαξει η μηχανη Bpm και θα χρειαστει να κανω re-analyze ολα τα τραγουδια απο την αρχη ? (καπου ειχα διαβασει κατι τετοιο, αλλα δεν θυμαμαι απο ποια build και μετα)


(τα τελευταια 6-7 χρονια δουλευω με σταθερο υπολογιστη οποτε εχω χασει επεισοδια για στησιμο με Laptop) οποτε....

5) Σε ενα laptop οπως αυτο που περιμενω πρεπει να ακολουθησω οπωσδηποτε το tutorial : http://www.virtualdj.com/wiki/PC%20Optimize.html και ειδικα την παραγραφο " Laptop optimised for battery life or power saving rather than performance - Go to the Windows Control Panel -> Power Settings and make sure that your computer is set for maximum performance..."
Η' δεν τρεχει καστανο ?

6) Αν τυχων υπαρχουν καινουργια tips οσο αφορα το στησιμο σε ενα καινουργιο windows laptop του 2017...

Ευχαριστω εκ των προτερων


 

Mensajes Thu 21 Sep 17 @ 4:00 am
1) Κατά 99% η κονσόλα που θα αγοράσεις θα έχει πάνω της ήδη το τελευταίο firmware καθώς απ' οτι ξέρω δεν έχει βγει καινούργιο firmware για αρκετό καιρό τώρα. Όχι, δεν θα έχει πρόβλημα με το VirtualDj όποιο firmware κι αν φοράει η συσκευή.

2) Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Από ψυχολογική άποψη και μόνο εγώ θα την κούμπωνα πάνω στην μία USB 2.0

3) Το On-line manual του VirtualDj το διάβασες; Βασικά η διαδικασία mapping/remapping δεν διαφέρει και πολύ σε σχέση με το custom button που σου έδειξα πριν από 2-3 μέρες. Δες και αυτό το video: https://www.youtube.com/watch?v=vKm0vdj7xxk

4) Δεν θα χρειαστεί να κάνεις re-analyse χειροκίνητα. (το κάνει το πρόγραμμα αυτόματα, και με επεξεργαστή i7 7ης γενιάς δεν θα καταλάβεις τίποτα)
Πάντως αν θες, μπορείς να "εξαναγκάσεις" την BPM Engine να μην κάνει rescan (έχει προστεθεί πλέον σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις)
Προσωπικά συνιστώ τόσο να κάνεις update στην τελευταία version όσο και να αφήσεις το πρόγραμμα να κάνει rescan όποτε το επιθυμεί.

5) Σε ένα laptop "τέρας" το μόνο που πραγματικά χρειάζεται να κάνεις είναι να ρυθμίσεις τις επιλογές ενέργειας. Δηλαδή ναι να επιλέξεις το Maximum performance, να κλείσεις την επιλεκτική αναστολή λειτουργίας των USB κτλ. Κατά τα άλλα σε i7 7ης γενιάς με 16GB RAM (και SSD για το λειτουργικό υποθέτω) τα υπόλοιπα είναι τζάμπα ψείρισμα... Σαν να προσπαθείς να ελαφρύνεις (για καλύτερες επιδόσεις) μια Ferrari αφαιρώντας τα πατάκια... :P

 

Mensajes Thu 21 Sep 17 @ 10:23 am
Δεν βλεπω πουθενα το "Maximum performance"
Για να επιλέξω το Maximum performance (σε win10) πρεπει να παω settings: system:power&sleep: additional power settings: και να μαρκαρω αντι για "balanced" το "high performance" ?
και μετα τα πατησω "change plan settings" για να ρυθμισω τα usb να μην κοιμουνται, τον HDD κτλ ?

Η' μηπως αυτη η ρυθμιση "maximum performance" βρισκεται αλλου ?

Μην κανω καμια πατατα...
 

Mensajes Thu 21 Sep 17 @ 4:39 pm
periptero wrote :

Για να επιλέξω το Maximum performance (σε win10) πρεπει να παω settings: system:power&sleep: additional power settings: και να μαρκαρω αντι για "balanced" το "high performance" ?
και μετα τα πατησω "change plan settings" για να ρυθμισω τα usb να μην κοιμουνται, τον HDD κτλ ?

Ναι αυτό που λες.
Μην νομίζεις οτι θυμόμαστε πάντα απ' έξω τα ονόματα που έχουν οι ρυθμίσεις σε όλες τις εκδόσεις των Windows... :P
 

Mensajes Thu 21 Sep 17 @ 4:45 pm
Στη διαρκεια του στησιματος των win10 στο καινουργιο laptop, δηλωσα 2 γλωσσες: US(English) & Greek.
Εκανα copy-paste απο εξωτερικο HDD στον εσωτερικο HDD του laptop ( για να μην κουβαλαω και σκληρους)
Κατι ομως δεν εγινε σωστα με τις "γραμματοσειρες και την κωδικοποιηση τους". Και τι εννοω...
Τους Ελληνικους χαρακτηρες των ονοματων των αρχειων τα βλεπω ΟΚ. Αλλα στα details (infos κτλ...) βλεπω κινεζικα.
Στον σταθερο μου pc τα βλεπω ολα μια χαρα.

Ψαχνω ψαχνω αλλα ακρη δεν βγαζω..
Πως μπορω να το διορθωσω αυτο? εχει να κανει μαλλον με κωδικοποιησεις (Ansi unicode utf-8...)
φοβαμαι ομως να αρχισω τα πειραματα.

Το vdj *δεν το εγκατεστησα ακομα* θα εχει προβλημα σε ολο αυτο με την αναγνωριση των Ελληνικων χαρκτηρων? H database που δημιουργηθηκε απο το desktop pc, τωρα που την εβαλα στο laptop θα εχει προβλημα ?
 

Mensajes Fri 22 Sep 17 @ 4:49 pm
Άλλαξε την προεπιλεγμένη γλώσσα σε Ελληνικά εδώ:

Πίνακας Ελέγχου, Περιοχή (Region), Διαχείριση (Administrative), Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος (Change system locale)

Λογικά έχεις κομμάτια που τα tags τους δεν είναι αποθηκευμένα σε UTF8 αλλά ANSI.

Με το VirtualDj δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Σημ: Αν θες να αλλάξεις τα tags σου μαζικά σε UTF8 (καλό θα είναι να το κάνεις) πες μου να σου δώσω οδηγίες...
 

Mensajes Fri 22 Sep 17 @ 5:42 pm
Στα Win10 για να το βρεις αυτο, θες ιχνηλατη....μετα απο 2-3 ωρες το βρηκα!!!!!!

-Εξηγησε μου ομως αν θελεις γιατι προτεινεις να χρησιμοποιησω UTF-8 ?
-Αν το αφησω ως εχει ? (ANSI)
-Και ΝΑΙ οταν μπορεσεις δωσε μου οδηγιες
 

Mensajes Sat 23 Sep 17 @ 5:02 am
Γιατί τα UTF διαβάζονται πλέον παντού, ενώ αντίθετα όπως είδες με ANSI χρειάζεται κάθε φορά να ρυθμίζεις την συσκευή / υπολογιστή /κτλ να τα διαβάζει (και άμα)
Ενδεικτικά αν αντιγράψεις 10 κομμάτια με UTF σε ένα USB και τα βάλεις πάνω σε ένα Pioneer CDJ2000NXS/NXS2 θα δεις τα ονόματα κανονικά. Αν όμως είναι ANSI θα βλέπεις "κινέζικα"

Για μαζική μετατροπή:
1) Κατέβασε το demo του Tag & Rename και εγκατέστησε το
2) Στο Tag & Rename πάτα CTRL+ALT+O να ανοίξεις τις ρυθμίσεις. Πάτα την καρτέλα Tags και έλεγξε οτι η επιλογή "Always save ID3v2 tags in Unicode" είναι τσεκαρισμένη (προεπιλεγμένη ρύθμιση, αλλά εσύ κάνε τον έλεγχο καλού κακού)
3) Κλείσε τις ρυθμίσεις.
4) Πήγαινε στο root του δίσκου
5) Από το μενού View πάτα "Flat File List"
6) Από το μενού View πάτα "Search Subfolders"
7) Περίμενε να διαβάσει το πρόγραμμα τα χιλιάδες tags... (μπορεί να πάρει και 10 λεπτά συνολικά)
8) Όταν το πρόγραμμα τελειώσει την ανάγνωση, τότε:
9) Πάτα CTRL+A
10) Πάτα CTRL+F4
11) Πάτα το κουμπί "Edit All Supported Tag Fields"
12) Επέλεξε ένα οποιοδήποτε πεδίο και ενεργοποίησε το. Για παράδειγμα επέλεξε το "Encoded by"
13) Γράψε κάτι σε αυτό το πεδίο (να ξέρεις οτι το πεδίο αυτό θα ενημερωθεί σε ΟΛΑ σου τα αρχεία)
14) Πάτα SAVE
15) Πήγαινε για ένα καφέ
16) Όταν το πρόγραμμα τελειώσει μπορείς να επαναλάβεις τα βήματα 11-14 αν θες να σβήσεις ότι έγραψες στο βήμα 13 (για να σβήσεις ένα πεδίο από τα tags σβήνεις όλο το κείμενο του πεδίου)
17) Η μετατροπή έχει γίνει!
18) Κλείνεις το Tag & Rename!

Σημείωση: (Επειδή κάποια στιγμή πήγα να το παίξω πονηρός)
Αν στα βήματα 12-13 ενεργοποιήσεις μεν ένα πεδίο αλλά δεν γράψεις τίποτα (για να μην χρειαστεί να το σβήσεις μετά) τότε η μετατροπή ΔΕΝ θα γίνει... Η για την ακρίβεια θα γίνει μόνο σε όσα αρχεία μπορεί να είχαν κάποια πληροφορία σ' αυτό το πεδίο και τώρα το πρόγραμμα την σβήνει.
Οπότε είναι βασικό πρώτα να σώσεις μια "νέα" πληροφορία σε όλα τα κομμάτια (ώστε κατά την διάρκεια του save το πρόγραμμα να μετατρέψει τα tags σε unicode) και μετά αν θες να τη σβήσεις.

Σημείωση 2: Αν θες μπορείς αντί να ξεκινήσεις τη διαδικασία από το root του δίσκου να κάνεις λίγους φακέλους/υποφακέλους κάθε φορά. Η διαδικασία είναι η ίδια και το "Recurse" το κάνουν τα βήματα 5 και 6
 

Mensajes Sat 23 Sep 17 @ 7:43 am
Εγώ τη δουλεύω με το παλιό firmware απροβλημάτιστα ένα μήνα σχεδόν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Mensajes Sat 23 Sep 17 @ 10:13 am
Κατι ακομα που με προβληματιζει...
Απο το desktop pc προς το Laptop
Αν αντιγραψω το αρχειο "settings" απο "My Documents" για να ερθουνε ολες οι ρυθμισεις απο το πως βλεπω τα tags κτλ... θα "παντρευτω" ταυτοχρονα σε αυτες ρυθμισεις :
1) Akiyama Tempus Asio που δουλευα με τον σταθερο, ενω τωρα θα εχω την DDJ-RX.
2) Intel Graphics 530 (δηλωμενη καρτα γραφικων του Desktop)
...Και δεν ξερω τι αλλο..
3) Υπαρχει περιπτωση να παθει κανα κοκομπλοκο το vdj (μεχρι να τα διορθωσω στη νεα κατασταση) τη στιγμη που δεν θα βρει drivers ουτε για την Tempus ουτε για την καρτα γραφικων ?

4) Μηπως θα ηταν φρονιμο να ξαναφτιαξω τα settings απο την αρχη?
 

Mensajes Mon 25 Sep 17 @ 3:47 pm
Όχι κανένα κοκομπλόκο.
Εγώ συγχρονίζω το VirtualDj μέσω Dropbox σε 5 υπολογιστές και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
;)
 

Mensajes Mon 25 Sep 17 @ 6:57 pm
Ok δεν εχει θεμα με τα settings οπως μου ειπες, αλλα
Στα options (video) του vdj ΔΕΝ μου "βλεπει" την καρτα γραφικων του laptop (Nvidia 1050i) αλλα η μονη επιλογη που μου δινει ειναι η "intel HD Graphics 630"
Που εχει λογικη γιατι το Laptop απ οτι καταλαβα χρησιμοποιει την καρτα γραφικων του επεξεργαστη σαν "γενικη χρηση" και γυρναει μαλλον αυτοματα στην 1050i μονο οταν θελησει (π.χ. παιχνιδια)
Στο device manager υπαρχουν και οι δυο καρτες γραφικων αλλα χωρις επιλογη για "default"
Εψαξα και στις ρυθμισεις του Laptop για να δηλωσω την Nvidia σαν default αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι.
Στα setting του vdj δεν υπαρχει το "βελακι" για να επιλεξω κατι αλλο, αλλα μονο το (Χ) που αν το πατησω σβηνει το κειμενο "Intel HD Graphics 630"

Υ.γ.
Δεν εχω δοκιμασει ακομα play video out σε εξωτερικη οθονη. Εχω απενεργοποιημενα τα βιντεο και παιζουν σαν audio μονο. Μηπως αν τα ενεργοποιησω θα "ξυπνησει" η 1050i ?Και αν ΝΑΙ, θα την εμφανισει ομως τοτε στα settings του vdj για να την δηλωσω?
Η' αυτη η αυτοματοποιηση των καρτων στο laptop γινεται και στο vdj ?
Το απογευμα θα πειραματιστω, εκτος αν μου εχεις ετοιμη λυση ;)
 

Mensajes Tue 26 Sep 17 @ 5:56 am
Στα laptop με dual card ανοίγεις τον πίνακα ελέγχου της nVidia και από εκεί ορίζεις για ποιες εφαρμογές θες ο υπολογιστής σου να χρησιμοποιεί την nVidia.
Το VirtualDj χρησιμοποιεί αυτόματα όποια κάρτα του πει το σύστημα.

Υ.Γ.:
Γίνεται αν θες το VirtualDj να τρέχει με την Intel το skin και με την nVidia της έξοδο video.
 

Mensajes Tue 26 Sep 17 @ 8:11 am
Ο πινακας ελεγχου τηw nvidia εχει ρυθμισεις μονο για "3D Settings"
Εκει ΝΑΙ μπορω να επιλεξω στο "set PhysX configuration" και να δηλωσω μια απο τις δυο η' auto.
Και να δηλωσω ομως την nvidia δεν αλλαζει κατι στο vdj.
Προς το παρον το εχω αφησει στο "auto" που ειναι default.
Μηπως μου λειπει η full suite της nvidia? γιατι προσπαθουσα να ειμαι λιτος με τα εγκατεστημενα προγραμματα και εκανα καποιες εκκαθαρισεις, που να σου πω την αληθεια δεν τις θυμαμαι κιολας.

Το vdj μπορει να αλλαξει την καρτα αυτοματα on the fly αν κατι τετοιο συμβει στο laptop?
Πες μου αν μπορεις πως μπορω να εχω και τις 2 καρτες (οθονη-εξοδος..)
Και γενικως εσυ τι θα εκανες? Τι προτεινεις?
 

Mensajes Tue 26 Sep 17 @ 2:05 pm
Περισσοτερο ξαναρωταω για να γινει "up" το νημα :)
Ειχαμε μεινει στο,
1)Αν ξερεις γιατι στα settings της nvidia δεν βλεπω το dual view, αναλυσεις κτλ, αλλα βλεπω μονο "3D settings"
2) Πως μπορω να εχω για την οθονη του laptop την intel, και για την εξοδο των video-clips την Nvidia, ταυτοχρονα ?

Ευχαριστω και παλι
 

Mensajes Mon 09 Oct 17 @ 4:11 am
PhantomDeejay wrote :
Στα laptop με dual card ανοίγεις τον πίνακα ελέγχου της nVidia και από εκεί ορίζεις για ποιες εφαρμογές θες ο υπολογιστής σου να χρησιμοποιεί την nVidia.
Το VirtualDj χρησιμοποιεί αυτόματα όποια κάρτα του πει το σύστημα.

Υ.Γ.:
Γίνεται αν θες το VirtualDj να τρέχει με την Intel το skin και με την nVidia της έξοδο video.


Επανερχομαι στο θεμα, μιας και το εψαξα οσο μπορουσα...
1)Βρηκα τον πινακα ελεγχου της Nvidia και ορισα για το virtual dj την Nvidia. OK!!!
2)Τελικα το "extended view" που χρειαζεται το vdj βρισκεται στο πανελ της intel καρτας γραφικων.
Εκει στη σουιτα της Intel βρισκεται και η επιλογη της default καρτας προς χρηση: Auto - Intel - Nvidia

Εβαλα λοιπον για default την Intel, και ταυτοχρονα εχω ορισει την Nvidia για το Vdj
Ανοιξα το Vdj και στα video options βρηκα οτι η δηλωμενη καρτα που βλεπει το vdj ειναι μεν η Nvidia, ΑΛΛΑ το εχει γραμενο 2 φορες ( Nvidia gtx 1050i, nvidia gtx 1050i )
Εδω δεν θα επρεπε να βλεπω : ( Intel hd 650, Nvidia gtx 1050i ) ???

Εχω την αισθηση οτι ΔΕΝ μπορει να γινει η χρηση και των 2 καρτων ταυτοχρονα γιατι στο πανελ της intel που ορισα για το virtual dj την Nvidia
υπαρχει μια σημειωση *οταν χρησιμοποιειται η εξωτερικη συνδεση (προφανος HDMI ) η Nvidia ενεργοποιειται αυτοματα παρακαμπτοντας την οποια ρυθμιση
Δεν μπορω να καταλαβω αν μπορει ταυτοχρονα να δουλευει ταυτοχρονα ΚΑΙ την Intel καρτα γραφικων για την οθονη του λαπτοπ.
 

Mensajes Fri 20 Oct 17 @ 4:47 pm
PhantomDeejay wrote :
...

4) Δεν θα χρειαστεί να κάνεις re-analyse χειροκίνητα. (το κάνει το πρόγραμμα αυτόματα, και με επεξεργαστή i7 7ης γενιάς δεν θα καταλάβεις τίποτα)
Πάντως αν θες, μπορείς να "εξαναγκάσεις" την BPM Engine να μην κάνει rescan (έχει προστεθεί πλέον σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις)
Προσωπικά συνιστώ τόσο να κάνεις update στην τελευταία version όσο και να αφήσεις το πρόγραμμα να κάνει rescan όποτε το επιθυμεί.



1) Η εντολη αυτη που λες ειναι η "keepBpmOnAnalyzerUpdate" και αν την βαλω "Yes" δεν σκαναρει τα παλαιοτερα τραγουδια ?

Υ.γ. Δεν εχω θεμα με το να ψιλο-διορθωσει καποια Bpm, αλλα εχω μεγαλο θεμα αν αυτα που εγω εχω πειραξει /2 η' x2 (πχ. απο 160 σε 80) μου τα ξαναγυρισει σε 160.

Αφου συμβουλευεις να αφηνουμε την bpm engine να σκαναρει οποτε θελει, εγω θα προτεινα μια εντολη, να ΜΗΝ πειραζει αυτα που "πειραξαμε" εμεις με το (/) η' το (x) .
 

Mensajes Sat 21 Oct 17 @ 3:42 pm
Η BPM engine ούτως ή άλλως ΔΕΝ κάνει αυτόματα reanalyze σε όσα κομμάτια έχεις πειράξει χειροκίνητα. Για τέτοια κομμάτια πρέπει να κάνεις δεξί κλικ -> Reanalyze για να τα κάνει scan η BPM Engine
 

Mensajes Sat 21 Oct 17 @ 4:16 pm
Στα audio settings του vdj (DDJ-RX) με laptop i7 (7ης γεννιας) βλεπω (by Default) :

Buffer size = 256
Latency = 5.8 ms (44100Hz)
Kernel Buffers = 3
Bit Depth = 24 bit

Στο σταθερο pc στο μαγαζι εχει αλλες τιμες (by default και εκει, δεν πειραξα τιποτα)
Δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα, ουτε κολληματα ουτε τιποτα, και στα 2 συστηματα.

Τις βλεπετε ΟΚ τις παραπανω τιμες ?
Μηπως ειναι κατι υπερβολικο και καλυτερα να δωσω αλλη τιμη, κι αν ναι, ποια ?
 

Mensajes Tue 07 Nov 17 @ 12:42 am
Οι default τιμές υπολογίζονται με κάποιο αλγόριθμο (που ξέρει μόνο η Pioneer) και προέρχονται από τους οδηγούς της.
Γενικά στις μέρες μας 256 samples είναι μια χαρά. Το σύστημα σου σαφώς και μπορεί να παίξει και με μικρότερο buffer, αλλά αν δεν το χρειάζεσαι καλύτερα να μείνεις στα 256
 

Mensajes Wed 08 Nov 17 @ 9:38 am
87%