Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Εγγραφή σε Mp3 με Pioneer DDJ SR2

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Καλησπέρα παίδες!Θέλω την βοήθεια σας σε θέμα εγγραφής του setup μου σε macbook με HIGH SIERRA.
Όταν είχα την DENON DN MC6000 MK2 έκανα εγγραφή(Record) του setup μου και το mp3 ακουγόταν σε κανονική ένταση.Να σημειώσω πως στις ρυθμίσεις στο AUDIO είχε default στα Inputs : linein 1 DENON CH1&2 και linein 2 DENON CH3&4.
Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος της Pioneer DDJ SR2 και δοκίμασα να γράψω το set up μου με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στο record με την DENON που είχα πριν.Η εγγραφή ήταν πάρα πολύ χαμηλή,ίσα ίσα που ακουγόταν!
Στις ρυθμίσεις στο AUDIO έχει default στα inputs : record DDJ SR2 CHAN 5&6.
Έκανα μια δοκιμή και διέγραψα την default ρύθμιση των inputs(το record δηλαδή) και πρόσθεσα τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα με την DENON: linein 1 DENON CH1&2 και linein 2 DENON CH3&4.
Ξαναδοκίμασα record και αυτή την φορά βγήκε μια χαρά ο ήχος του Mp3!
Μετά ψάχνοντας για το θέμα αυτό στο forum βρήκα αυτό που βλέπεται στην φωτό :


Μπορεί κάποιος που γνωρίζει το θέμα της εγγραφής να βοηθήσει?

Ευχαριστώ
 

Mensajes Sun 11 Feb 18 @ 5:04 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 1:06 am
Βασικά στο Panel της SR2 (στο τμήμα outputs) υπάρχει μια επιλογή για πόσο headroom να αφήνει η κάρτα κατά την διάρκεια εγγραφής. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι (λογικά) -19db.
Οπότε στην ουσία πρέπει να αλλάξεις αυτή την τιμή σε κάτι μεγαλύτερο (πχ -9db) ή να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα μετεπεξεργασίας για να κάνεις normalizing ή mastering

Δες την παρακάτω φωτογραφία... Είναι από το panel της RZ αλλά πλέον όλες οι κονσόλες της Pioneer έχουν το ίδιο λίγο πολύ interface:
 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 1:14 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
@djdad
Σας βάζω τα 2 screen shots...
Σε αυτό με το record ch 5&6 στα inputs είναι το default από την pioneer και η εγγραφή που έκανα είναι πάρα πολύ χαμηλή.
Στο δεύτερο έχω βάλει στο input μόνο line in 1 με ch1&2 και η εγγραφή έβγαλε κανονική στάθμη ήχου.
 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 7:43 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
@phantomdeejay
το screen που έβαλες είναι σε windows?γιατί δεν το βρίσκω το panel της pioneer κάπου...
στα preferences sound την βλέπει αλλά δεν έχει κάτι στα outputs
 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 7:52 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
djnet71 wrote :
Σας βάζω τα 2 screen shots...
Σε αυτό με το record ch 5&6 στα inputs είναι το default από την pioneer και η εγγραφή που έκανα είναι πάρα πολύ χαμηλή.
Στο δεύτερο έχω βάλει στο input μόνο line in 1 με ch1&2 και η εγγραφή έβγαλε κανονική στάθμη ήχου.
Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει κανονικά τους drivers...


 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 7:53 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
@phantomdeejay
κάτι βρήκα στο audio midi set up
σου βάζω screenshots από input & output τα οποία και τα 2 δεν έχουν τιμές
 

Mensajes Mon 12 Feb 18 @ 8:08 pm
Πας μια βόλτα στην Pioneer και για την ακρίβεια, εδώ:
https://www.pioneerdj.com/en/support/software/ddj-sr2/#drivers
Κατεβάζεις τους drivers και τους κάνεις εγκατάσταση
Μετά κοιτάς στο Application Folder του MAC σου για ένα φάκελο της Pioneer
Εκεί μέσα πρέπει να βρεις το Pioneer DDJ-SR Application Utility (ή κάπως έτσι)
Το ανοίγεις και κοιτάς το παράθυρο που σου είπα
 

Mensajes Tue 13 Feb 18 @ 4:35 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
@phantomdeejay

Τους έχω ήδη εγκαταστήσει τους drivers.Βρήκα και ένα panel της pioneer αλλά το μόνο που δείχνει και έχει από μενού είναι το about...με στοιχεία για την κονσόλα.Έβγαλα screen shot...
 

Mensajes Tue 13 Feb 18 @ 5:55 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
@phantomdeejay

Τους έχω ήδη εγκαταστήσει τους drivers.Βρήκα και ένα panel της pioneer αλλά το μόνο που δείχνει και έχει από μενού είναι το about...με στοιχεία για την κονσόλα.Έβγαλα screen shot...
το οποίο για κάποιο λόγο το κάνει upload αλλά δεν το εμφανίζει!!!!

 

Mensajes Tue 13 Feb 18 @ 5:58 pm
Δεν το εμφανίζει μάλλον λόγω μεγέθους (αν θυμάμαι καλά το όριο είναι 2MB)

Κάνε resize ή crop και δοκίμασε ξανά
 

Mensajes Tue 13 Feb 18 @ 6:03 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
 

Mensajes Tue 13 Feb 18 @ 6:11 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Μήπως είχες το Master Volume στην SR2 πολύ χαμηλά όταν έκανες την ηχογράφηση με το record στα Chans 5,6 ? Έχω την εντύπωση ότι η ένταση ηχογράφησης εξαρτάται από αυτό.
Βασικά το record στο Chans 5,6 , αυτό που κάνει είναι να συμπεριλαμβάνει στηn ηχογράφηση τυχόν εξωτερικές πηγές και μικρόφωνο. Αν δεν επιθυμείς αυτά να ηχογραφούνται , τότε μπορεις να σβήσεις αυτή τη γραμμή.

Όμως πρόσεξε μια διαφορά.. Αν δεν συμπεριλάβεις την γραμμή record, το VirtualDJ θα ηχογραφήσει με βάση το δικό του επίπεδο Master Volume.
Αν όμως χρησιμοποιήσεις την ειδική είσοδο record, τότε το Master Volume της SR2 λαμβάνεται υπόψη.
Ενας άλλος παράγοντας χαμηλής ηχογράφησης θα μπορούσε να ήταν ενα ενεργοποιημένο Microphone Talk-Over, το οποίο βεβαια δεν υπάρχει στην SR2, απλά το αναφέρω για να καταλάβεις την διαφορά.

Κάτι άλλο το οποίο μπορεί να επηρρεάζει την ποιότητα των εισόδων/εξόδων μιας κάρτας ήχου, είναι όταν αυτή εχει επιλεγεί σαν default συσκευή αναπαραγωγής/ηχογράφησης από το λειτουργικό.
Δοκίμασε να αναθέσεις την Built-in Output και το Built-in Microphone σαν συσκευές αναπαραγωγής και ηχογράφησης. (να πάρουν δλδ τα εικονίδια που έχει τώρα η SR2)
 

Mensajes Sun 25 Feb 18 @ 11:35 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
djdad wrote :
Μήπως είχες το Master Volume στην SR2 πολύ χαμηλά όταν έκανες την ηχογράφηση με το record στα Chans 5,6 ? Έχω την εντύπωση ότι η ένταση ηχογράφησης εξαρτάται από αυτό.
Βασικά το record στο Chans 5,6 , αυτό που κάνει είναι να συμπεριλαμβάνει στηn ηχογράφηση τυχόν εξωτερικές πηγές και μικρόφωνο. Αν δεν επιθυμείς αυτά να ηχογραφούνται , τότε μπορεις να σβήσεις αυτή τη γραμμή.

Όμως πρόσεξε μια διαφορά.. Αν δεν συμπεριλάβεις την γραμμή record, το VirtualDJ θα ηχογραφήσει με βάση το δικό του επίπεδο Master Volume.
Αν όμως χρησιμοποιήσεις την ειδική είσοδο record, τότε το Master Volume της SR2 λαμβάνεται υπόψη.
Ενας άλλος παράγοντας χαμηλής ηχογράφησης θα μπορούσε να ήταν ενα ενεργοποιημένο Microphone Talk-Over, το οποίο βεβαια δεν υπάρχει στην SR2, απλά το αναφέρω για να καταλάβεις την διαφορά.

Κάτι άλλο το οποίο μπορεί να επηρρεάζει την ποιότητα των εισόδων/εξόδων μιας κάρτας ήχου, είναι όταν αυτή εχει επιλεγεί σαν default συσκευή αναπαραγωγής/ηχογράφησης από το λειτουργικό.
Δοκίμασε να αναθέσεις την Built-in Output και το Built-in Microphone σαν συσκευές αναπαραγωγής και ηχογράφησης. (να πάρουν δλδ τα εικονίδια που έχει τώρα η SR2)


Καλησπέρα

Το Master(το είχα στο ''και 10'') και η φέτα του καναλιού που έπαιζε το ίδιο κομμάτι με όλες τις δοκιμές ήταν ακριβώς στις ίδιες θέσεις κάθε φορά.
Έτσι όπως το σέταρα στην τελευταία δοκιμή με record και ch1&2 έγινε σε κανονική ένταση η εγγραφή οπότε το αφήνω έτσι και δεν το πειράζω!!!
Thanx για τα tips στο τέλος με τις κάρτες ήχου αλλά επειδή όπως σου είπα έπαιξε με το τελευταίο σετάρισμα καονικά και επίσης δεν είμαι και πολύ γνώστης των macos...δεν είμαι για δοκιμές τέτοιες επικίνδυνες με τις κάρτες ήχου του mac!

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει το αναλυτικό panel της Pioneer(όπως έγραψε πιο πριν ο phantomdeejay) παρά μόνο αυτό που βλέπετε στην φωτό που ανέβασα χωρίς καμία επιλογή.
 

Mensajes Mon 26 Feb 18 @ 5:58 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)