Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Μεταβαλλόμενο BPM

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σσς.
Έχω το virtual dj 8 pro και ότι αφορά το bpm στα τραγούδια, όλα καλά. Όταν όμως γράψω κάποιο dj set των 2 ωρών για παράδειγμα και το φορτώσω μετά να παίξει, αυτό μου γράφει ένα bpm που είναι ο μέσος όρος του σετ ( ξεκινάει δηλ. το σετ από 90 - 130 και αυτό μου εμφανίζει π.χ. 115. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ρύθμιση στο πρόγραμμα και ποια είναι αυτή που να μου μετράει-εμφανίζει το στιγμιαίο bpm, να ξεκινάει δηλ από το 90 και να ανεβαίνει όπως είναι γραμμένο το σετ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Mensajes Thu 05 Jul 18 @ 1:17 pm
Στις καινούργιες εκδόσεις, όταν το πρόγραμμα κάνει analyze αρχεία με διάρκεια μεγαλύτερη από 20 λεπτά τότε αυτόματα υπολογίζει πολλαπλά BPM για το κομμάτι.
Οπότε η λύση στο πρόβλημα σου είναι απλά να κάνεις ένα reanalyze το κομμάτι για BPM.

Αν το mix είναι μικρότερο από 20 λεπτά τότε πάλι μπορείς να κάνεις analyze για πολλαπλά BPM, αλλά "χειροκίνητα":
1) Ανοίγεις το κομμάτι στον BPM Editor
2) Κάνεις κλικ το στρόγγυλο κουμπί δίπλα από τα BPM και επιλέγεις "Επαναϋπολογισμός (Πολλαπλά BPM)"
 

Mensajes Thu 05 Jul 18 @ 6:09 pm
Σ ' ευχαριστώ πολύ.
Αν και που το τσέκαρα λίγο δεν μου βγάζει το στιγμιαίο για 20λεπτο σετ και πάνω.
 

Mensajes Fri 06 Jul 18 @ 11:06 am
Δεν θα σου βγάζει "στιγμιαίο". Θα σου βγάζει διαφορετικό BPM για όσες περιοχές μπορεί να διακρίνει σταθερό BPM. Έτσι λοιπόν ανάμεσα σε transitions το BPM δεν θα μεταβάλλεται, αλλά όπου κάθε κομμάτι παίζει αυτούσιο (με σταθερό pitch / BPM) θα πρέπει να βλέπεις το σωστό BPM.
Γι αυτό κι αν πρόσεξες, σου έγραψα "πολλαπλά BPM" και όχι "μεταβλητό BPM"
 

Mensajes Fri 06 Jul 18 @ 11:44 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)