Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Dj numark mixtrack pro 2 ή reloop mixage Ltd - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Είναι να αγοράσω ένα από τα 2

DJ NUMARK MIXTRACK PRO 2 ή RELOOP MIXAGE LTD

Επειδή έχω μηδενική εμπειρία από controllers ποιο από τα 2 προτείνετε;
Ποιο είναι καλύτερο;
 

Mensajes Fri 09 Nov 18 @ 1:38 pm
Γράψε μας, επίσης, για το ποια ακριβώς θα είναι η χρήση του (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό) και τι οικονομικά "περιθώρια" έχεις...
 

Mensajes Fri 09 Nov 18 @ 5:10 pm
παίζω σε κάποιο μαγαζί μουσική αλλά εκεί δεν το χρειάζομαι γιατί έχουν μίκτη και επίσης δεν έχει χώρο
αλλά το θέλω γιατί χρειάζεται που και που όταν παίζω σε κανέναν γάμο

έχω έναν πολύ παλιό αλλά λέω να πάρω κάποιο άλλο

τα βρήκα και τα 2 αυτά που ανέφερα ελαφρώς μεταχειρισμένα στα 100 ευρώ
 

Mensajes Sun 11 Nov 18 @ 11:20 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
λογω μεγεθους και διαταξης θα προτεινα numark, γενικα ομως για επαγγελματικη χρηση δε θα προτεινα καμμια εκ των 2... ειναι τελειως entry level
 

Mensajes Sun 11 Nov 18 @ 8:08 pm
ε για entry καταστάσεις είμαι
ευχαριστώ
 

Mensajes Sun 11 Nov 18 @ 8:40 pm
NUMARK MIXTRACK PRO 2

+ Διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ήχου
+ Πιο “εύχρηστο” layout

- Δεν διαθέτει εξωτερική τροφοδοσία (σοβαρό “μειονέκτημα”)


RELOOP MIXAGE LTD

+ Διαθέτει εξωτερική τροφοδοσία

- Δεν διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ήχου (σοβαρό “μειονέκτημα”)
- Δεν υποστηρίζεται επίσημα από το VDJ, αλλά υπάρχουν μόνο mappers χρηστών
- Δεν διαθέτει “εύχρηστο” layout


Σε ένα γάμο, δεν θα εμπιστευόμουνα ένα controller με τροφοδοσία usb (Numark Mixtrack Pro 2), ούτε ένα gear που θα “τάιζε” μερικά KW ενισχυτών από την κάρτα ήχου ενός laptop (Rellop Mixage LTD). Από κει και πέρα, εσύ αποφασίζεις…
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 6:48 am
πολύ χρήσιμη η ανάλυση σου

αυτός με το Reloop δίνει μαζί στην ίδια τιμή και κάρτα ήχου mix vibes umix 44

οπότε με αυτή την προσθήκη μάλλον καλύτερα το Reloop έτσι?
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 7:28 am
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 8:16 am
Γενικά εγώ σε γάμο δεν θα πήγαινα με εξοπλισμό αξίας 100 ευρώ...

Οι κονσόλες αυτές ήταν (στην εποχή τους) καλές μεν, αλλά μόνο για σπίτι δε.
Σήμερα και είναι παλιές (παλιά τεχνολογία - νοοτροπία) και πολύ κατώτερες από το σημερινό entry level.

Αν θέλεις απλά να κάνεις την πλάκα σου στο σπίτι σου και σε σπίτια φίλων, οποιαδήποτε από τις δύο (με τα υπέρ και τα κατά που ειπώθηκαν ήδη) θα σε καλύψει.
Αν θες όμως να πας έστω και σε μπαράκι-ζαχαροπλαστείο γειτονιάς για να παίξεις επ' αμοιβή χρειάζεσαι κάτι πιο αξιόπιστο, καινούργιο, σοβαρό

Υ.Γ: Στα μπαράκια και τα clubs, πάω και παίζω με διάφορες κονσόλες (κυρίως για να τις δοκιμάσω) αξίας οπουδήποτε από 200€ μέχρι και 3000€
Σε γάμους πάω πάντα με την καλύτερη και πιο αξιόπιστη κονσόλα που έχω (και που κοστίζει γύρω στις 2000€)
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 8:46 am
για entry level τι θα προτείνατε;

γιατί δεν παίζω συχνά σε γάμους
1-2 τον χρόνο
δεν είναι για να δώσω 2000 πχ
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 9:10 am
Προσωπικά και εάν ήθελα να κινηθώ σε πολύ χαμηλό ποσό, αλλά ταυτόχρονα να έχω κάτι "επώνυμο" και "αξιόπιστο", θα επέλεγα έναν Pioneer DDJ-WeGO4. Νομίζω ότι και τον εν λόγω controller τον έχει ο Phantom, οπότε μπορεί να σου πει περισσότερα... Επίσης, ο Native Instruments Traktor Kontrol S2 Mk3 είναι μία αξιόλογη λύση, αλλά στα ίδια περίπου χρήματα...

Πέραν αυτών, υπάρχουν και πιο οικονομικοί controllers που: α΄) Να διαθέτουν ξεχωριστή τροφοδοσία και β΄) Να διαθέτουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου, αλλά (εγώ προσωπικά) δεν θα προχωρούσα σε μια τέτοια αγορά...

P.S. Φαντάζομαι πως γνωρίζεις ότι η λειτουργία ενός controller απαιτεί την αγορά μίας άδειας. Διότι και 2.000€ να δαπανήσεις για αγορά ενός αξιόπιστου controller, χάνεις με το καλημέρα την αξιοπιστία, χρησιμοποιώντας cracked dj-software...
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 9:51 am
όχι δεν το ήξερ αυτό αλλά χρησιμοποιώ το VJ2018 free
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 10:01 am
Το θέμα δεν είναι πόσο συχνά παίζεις ΕΣΥ σε γάμους. Το θέμα είναι πόσο συχνά παντρεύεται ένα ζευγάρι (μία και μοναδική φορά) και είναι κρίμα να τους χαλάσεις αυτή την μία και μοναδική βραδιά της ζωής τους επειδή ο εξοπλισμός σου είναι ακατάλληλος.

Δεν ξέρω που παίζεις ούτε με τι ηχοσύστημα παίζεις. Αλλά εν έτη 2018 είναι απαράδεκτο η κονσόλα ενός mobile dj να μην έχει έξοδο balanced (είτε XLR είτε TRS)
Από αυτή την οπτική ούτε η WeGO4 σε καλύπτει.

Εγώ δεν θα σου προτείνω μηχανήματα και controllers. Εγώ θα σου προτείνω να σκεφτείς σοβαρά τι θες να κάνεις, και τι ποσό μπορείς να διαθέσεις.
Οι γάμοι δεν είναι μπαράκια. Στα μπαράκια και να κολλήσει κάτι (η κονσόλα, το πρόγραμμα κτλ) δεν τρέχει και τίποτα. Shit happens.
Αλλά αν σε ένα γάμο κολλήσει κάτι π.χ. στον πρώτο χορό του ζευγαριού (που θα το έχουν και σε βίντεο για να το θυμούνται μια ζωή) εγώ θα ήθελα να ανοίξει η γη και να με καταπιεί. Θα μου πεις shit happens και εκεί... αλλά προσπαθείς όσο μπορείς να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες του να συμβεί κάτι, ώστε τουλάχιστον να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια οτι εσύ από την πλευρά σου έκανες οτι καλύτερο μπορούσες για να μην συμβεί το κακό.
Δεν ξέρω ούτε τι αμοιβή παίρνεις στους γάμους που πας. Αλλά η αμοιβή μίας γαμήλιας δεξίωσης στο 75% των περιπτώσεων μπορεί να καλύψει τα έξοδα για την αγορά μιας "μεσαίας" κονσόλας. Επίσης στο 25% των περιπτώσεων μπορεί να καλύψει την αγορά μιας μεσαίας κονσόλας ΚΑΙ του προγράμματος.
Το 100% σίγουρο είναι οτι με την αμοιβή ΔΥΟ γαμήλιων εκδηλώσεων μπορείς σίγουρα να αγοράσεις και κονσόλα και πρόγραμμα.
Εκτός κι αν παίζεις σε γάμους για 100 ευρώ, οπότε καλύτερα να μην το κάνεις...

Όταν λοιπόν αποφασίσεις τι θες να κάνεις και πόσα χρήματα θες να διαθέσεις, μπορούμε να σου προτείνουμε τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει μια κονσόλα για μια τέτοια δουλειά, και διάφορα μοντέλα που να τα καλύπτουν. Και όχι, προς Θεού δεν θα σου προτείνουμε κονσόλα των 2000ευρώ. Απλά με αυτό που έγραψα παραπάνω ήθελα να σου τονίσω πόσο σημαντικό είναι στο γάμο να έχεις αξιόπιστο εξοπλισμό.

Υ.Γ.:
Επειδή "appearance matters" σε όλους τους τομείς (και πολύ περισσότερο σε γαμήλιες εκδηλώσεις που όλα γίνονται για την προβολή της νύφης) και να θέλεις, δύσκολα θα πείσεις οτι αξίζεις αμοιβή 500, 800 ή 1000€ όταν η κονσόλα σου θα μοιάζει με παιχνίδι. Μπορεί το ζευγάρι να μην ξέρει τίποτα απο μηχανήματα, αλλά το πόσο "επαγγελματικό" ή "ερασιτεχνικό" είναι ένα μηχάνημα δυστυχώς ή ευτυχώς φαίνεται... Μπορεί να μην έχεις ιδέα από "δράπανα" και "δραπανοκατσάβιδα", αλλά αν σου δείξω ένα λίγο ή πολύ θα καταλάβεις αν είναι μηχάνημα των 20€ από τα Lidl ή μηχάνημα των ΧΧΧ€ (που δεν ξέρεις την τιμή) σχεδιασμένο για επαγγελματίες.
 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 1:34 pm
Σ' ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση σου

Η αλήθεια όπως είπα και στην αρχή είναι ότι δεν έχω καθόλου ιδέα από controllers

δεν ξέρω δηλαδή καν τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας καλός controller σε σχέση με κάποιον λιγότερο καλό

και ο κύριος λόγος που σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον είναι αυτό ακριβώς που έγραψες (Επειδή "appearance matters")

και όχι δεν παίρνω 100 ευρώ στους γάμους αλλά ούτε 500 και 1000 που λες.

παίρνω πολύ λιγότερα γιατί κυρίως (εφόσον δεν είμαι επαγγελματίας) παίζω σε γάμους φίλων και γνωστών

Συνήθως 200-250 παίρνω. Οπότε το να πάρω έναν controller που θα τον αποσβέσω μετά από 8 γάμους, δηλαδή 3-4 χρόνια χωρίς ουσιαστικά να έχω κέρδος παρά μόνο κόπο και άγχος και ξενύχτι, και σε αυτό το διάστημα να χρειαστεί να τον αλλάξω, είναι λίγο....

Υπάρχει δηλαδή ένα πρόβλημα εδώ. Από την μια θα ήθελα να έχω έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό, από την άλλη δεν με συμφέρει.
Γι αυτό έψαξα άλλωστε και κάτι μεταχειρισμένο και βρήκα αυτούς τους 2 που τους είχανε 100 Ευρώ αντί για 200

Αν είναι χάλια βέβαια και δεν κάνουν δουλειά και με δυσκολέψουν τότε μάλλον δεν θα πάρω (ή θα ψάξω κάτι πάλι σε χρήματα κάτω των 200 ευρώ). Αν είναι να βρω κάτι που θα κάνει λίγο δουλειά και θα είναι λίγο αξιοπρεπές και δεν θα μου είναι πρόβλημα τότε θα ήθελα να το πάρω

 

Mensajes Mon 12 Nov 18 @ 1:58 pm
Βρήκα έναν Pioneer DDJ-WeGO
σκέτο...χωρίς 3 ή 4 κλπ

γι αυτόν τι λέτε? 200 ευρώ τον βρήκα ελαφρώς μεταχειρισμένο

και στην ίδια τιμή και Numark Mixtrack Platinum μαζί με την βαλίτσα της
 

Mensajes Wed 14 Nov 18 @ 10:21 pm
Βλέπω ότι προσπαθείς να βγάλεις “απ’ την μύγα ξύγκι” και μην το πάρεις στραβά, δεν σε κατηγορώ, όλοι λιγο-πολύ αντιμετωπίζουμε οικονομικές δυσχέρειες. Αλλά έτσι, το μόνο που καταφέρνεις είναι να παιδεύεσαι…

Εάν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις έναν αξιόλογο controller (και για επαγγελματική χρήση), θα πρέπει (απαραιτήτως):

1. Να διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ήχου.
2. Να διαθέτει εξωτερική (ή και εξωτερική) τροφοδοσία ρεύματος.
3. Να διαθέτει εξόδους (master out) XLR ή TRS (και όχι RCA).

Υπό τις άνωθεν προϋποθέσεις, η πλέον οικονομική λύση (για καινούριο) είναι ο American Audio VMS2, με κόστος ~250€.

Εάν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις επιπλέον έναν αξιόπιστο controller (για επαγγελματική χρήση), θα πρέπει, πέρα των άνωθεν, (απαραιτήτως):

4. Να είναι “γνωστού” κατασκευαστή, με ότι αυτό συνεπάγεται και ως προς την ποιότητα υλικών κατασκευής και ως προς την όποια τεχνική υποστήριξη.
5. Να είναι “δοκιμασμένος”.

Υπό την επιπλέον άνωθεν προϋπόθεση, η πλέον οικονομική λύση (για καινούριο) είναι ο Native Instruments Traktor Kontrol S4 MKII, με κόστος ~550€ ή ο Pioneer DDJ-RR, με κόστος ~675€.

Οτιδήποτε οικονομικότερο των άνωθεν προτάσεων, απλά δεν καλύπτει τις άνωθεν προϋποθέσεις, με ότι αυτό αρνητικά μπορεί να συνεπάγεται (στο παρόν ή στο μέλλον)…

Τέλος, όπως σου ανέφερα και στο προηγούμενό μου post, χρειάζεσαι απαραιτήτως και μία άδεια του VDj για χρήση με οποιονδήποτε controller. Ειδάλλως, ο οποιοσδήποτε controller θα λειτουργεί για 10 λεπτά και μετά το πρόγραμμα θα “κλειδώνει”, απαιτώντας επανεκκίνηση.
Γι αυτή την περίπτωση, ενημερώσου εδώ: http://www.virtualdj.com/products/virtualdj/price.html


P.S. Κανένας εκ των controller που ανέφερες δεν ικανοποιεί όλες τις προϋποθέσεις που ανέφερα. Ο δε DDJ-WeGO, είχε "παιδικές ασθένειες" όταν πρωτοκυκλοφόρησε...
 

Mensajes Thu 15 Nov 18 @ 7:13 am
ευχαριστώ!
 

Mensajes Thu 15 Nov 18 @ 7:33 am
τελικά πήρα έναν Pioneer DDJ RB
 

Mensajes Wed 21 Nov 18 @ 3:13 pm
με αφορμη περι controller σε γαμους και μπαρ να κανω κι εγω μια ερωτηση... την αλλη βδομαδα ενα σχολειο κανει εκδηλωση σ ενα κλαμπ εδω στο μπουρναζι... εχω την pioneer sb3 και με καλεσανε να παω να παιξω μουσικη... προσωπικα δε παιζω σε γαμους ουτε σε κλαμπ... παρα μονο σε καφετεριες οταν εχει καμια εκδηλωση των 50ατομα μαξ μεσα... πρωτη φορα θα παιξω σε κλαμπ... και το ερωτημα μου ειναι αν η sb3 θα με καλυψη σε σχεση με τα ηχεια εκει και τον ενισχυτη η αν θα παραμορφωνει ο ηχος και θα γινω ρεζιλι... οπως ξερετε η εξοδος ηχου που διαθετη η sb3 ειναι μονο RCA.. 2μηνες εχω το controller καποιο θεμα με τον ηχο σε καφετεριες δεν ειχα ποτε... δε ξερω αν με καλυψει στο κλαμπ που εχει παραπανω ηχεια και μεγαλυτερα σε watt...
επισης διαβασα και ειπωθηκε πως ενα controller για επαγγελματικο σκοπο αναγκαστηκα θα πρεπει να διαθετει εξοδο ηχου XLR ή TRS και οχι RCA... γιατι ετσι??
 

Mensajes Sun 03 Mar 19 @ 1:00 am
Το Club έχει εξοπλισμό;
 

Mensajes Sun 03 Mar 19 @ 2:24 pm
91%