Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Main & Backup DJ set

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

Πως συνδέετε το Main & Backup set , κουβαλάτε και κονσόλα ή άμα κάτσει στραβή κλείνετε και αλλάζετε καλώδια.

άλλες ιδέες ;

Ευχαριστώ
 

Mensajes Tue 13 Nov 18 @ 9:41 am
Προσωπικά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο gear μου και κατ’ επέκταση δεν έχω backup gear. Βέβαια και για να είμαι ειλικρινής, το laptop που έχω γι αυτό το σκοπό, φροντίζω πάντα να έχει:
1. Πλέον, 2 δίσκους SSD και ενσωματωμένους (όχι εξωτερικό, για την μουσική).
2. Clean installation λειτουργικού και πλήρως ενημερωμένο.
3. Official και πλήρως ενημερωμένους drivers.
4. Ορθά settings.
5. Μόνο το λίαν απαραίτητο software, όπως: VDj, dbx PA2 (software για έλεγχο του Loudspeaker Management System), Band Manager (software για έλεγχο των Crown), Mozilla Firefox, Adobe Reader.
6. Ελάχιστη χρήση για serfάρισμα και μόνο σε γνωστές – “έμπιστες” ιστοσελίδες. Όχι “κορίτσια”, όχι δοκιμές, όχι παιχνίδια, όχι “άγνωστο” software, όχι σκουπίδια και πλαστικά σε δίσκους και στικάκια. Για να χαιρόμαστε όλοι “καθαρό” και απροβλημάτιστο (όσο αυτό είναι εφικτό) laptop…

Και μπορώ να πω ότι τα 3 τελευταία χρόνια που παίζω μουσική με controller, δεν μου έχει κολλήσει ποτέ! Όπως, επίσης, πρέπει να πω ότι κουβαλάω και τοξοβαλίστρα (είναι αθόρυβη...) μαζί μου, ώστε όποιος πλησιάσει κοντύτερα των 3 μέτρων κρατώντας υγρό στο χέρι (ακόμη και κολλύριο), εξουδετερώνεται άμεσα!!!

Από κει και πέρα και όσον αφορά άλλες επιλογές, έχω δει (κατά σειρά “ευελιξίας”)…

Α. Με βασική προϋπόθεση ο controller να λειτουργεί και ως απλός μίκτης, την σύνδεση (στο ανάλογο channel) κινητού τηλεφώνου, όπου αναλόγως το πρόγραμμα εκείνης της στιγμής, επιλέγεται και το ανάλογο μιξαρισμένο στο κινητό, οπότε σε περίπτωση ανάγκης, βγαίνει απ’ ευθείας στον αέρα (μέχρι να γίνει επανεκκίνηση του laptop).

B. 2 laptops συνδεδεμένα πάνω σε ένα controller (ο οποίος να έχει την δυνατότητα σύνδεσης 2 laptops ταυτόχρονα).

Γ. Ολοκληρωμένο backup gear και αλλαγή καλωδίων (master output), όπως ανέφερες…


Πέραν αυτών, έχω δει και main + backup gear συνδεδεμένα ταυτόχρονα πάνω σε μίκτη ή μικροφωνική, αλλά (κατά την προσωπική μου άποψη) είναι παντελώς λανθασμένη επιλογή - λύση…
 

Mensajes Tue 13 Nov 18 @ 10:45 am
Main & Backup για που;
Για bar ? Για club ? Για mobile ?
Με τι εξοπλισμό;;;

Προσωπικά:
Όταν παίζω σε bar το backup βρίσκεται στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου. (μια δεύτερη μικρή κονσόλα και το MacBook)
Όταν παίζω σε club αν το booth είναι ευρύχωρο τότε αφήνω πάλι την μικρή κονσόλα στο αυτοκίνητο, αλλά συνδέω το MacBook στην δεύτερη θύρα USB του controller (DDJ-RZ ή DDJ-RZX) και το MB κρύβεται κάτω από το booth
Όταν παίζω mobile (γάμους κτλ) τότε το backup (μικρή κονσόλα και MacBook) βρίσκεται σε case ακριβώς πίσω μου μαζί με άλλα... backup! (καλώδια, πολύπριζα, ασφάλειες, κτλ)

Γενικά εφόσον το κυρίως σύστημα είναι σωστά στημένο και συντηρημένο ο μοναδικός λόγος για να χρειαστείς backup είναι αστοχία υλικού ή εξωτερικός παράγοντας (βλέπε ποτά πάνω σε κονσόλα / PC, μεθυσμένος που σκόνταψε πάνω στα μηχανήματα κτλ)
Προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να "στήσω" το backup σαν "stand-by system"
Όχι γιατί βαριέμαι ή γιατί είναι κούραση το στήσε/ξεστήσε (εδώ στήνουμε ένα σορό άλλα πράγματα) αλλά γιατί έτσι εκθέτεις και το backup σε κίνδυνο.
Αν έχεις π.χ. τα 2 laptop δίπλα - δίπλα και πέσει ένας μεθυσμένος πάνω στο booth (μιλάω για mobile καταστάσεις) τι σου λέει οτι δεν θα ρίξει κάτω ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ laptop ?
Αν κάποιος έρθει δίπλα σου με ένα ποτό στο χέρι και του φύγει το ποτήρι, τι σου λέει οτι δεν θα πέσει πάνω στο backup (κονσόλα/laptop κτλ) ?
Γενικά το να είναι στημένα και τα δύο συστήματα (στο ίδιο σημείο) αυξάνει τις πιθανότητες να πάθει ζημιά και το δεύτερο σύστημα, μόνο και μόνο για να κερδίσεις 2-3 λεπτά νεκρού χρόνου.

Σενάριο για ταινία με σκηνοθέτη τον James Cameron:
Παίζουμε και οι δυο στον ίδιο πολυχώρο. Εσύ στην Αίθουσα "Αθηνά" κι εγώ στην Αίθουσα "Αφροδίτη"
Πριν έρθουν τα ζευγάρια βρισκόμαστε και τα λέμε.
Εσύ έχεις στήσει main και backup (σε stand by) κι εγώ μόνο το Main ενώ το backup είναι σε ένα case πίσω μου.
Εσύ "καυχάσαι" οτι αν σου συμβεί κάτι μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις μέσα σε λίγο δευτερόλεπτα, ενώ εγώ χρειάζομαι 2-3 λεπτά.
Τα ζευγάρια έρχονται και τα δύο γαμήλια πάρτι ξεκινάνε...
Σαν από διαβολική σύμπτωση, στις 12 ακριβώς το βράδυ δυο μεθυσμένοι σκοντάφτουν και πέφτουν πάνω στα booth μας κάνοντας τα όλα "ίδρυμα εκδιδομένων γυναικών"
Εσύ έχεις πάθει ζημιά 1500+1000+1000+500=4000 ευρώ και δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να σχολάσεις το γάμο, ενώ εγώ έχω πάθει ζημιά 1500+1000=2500 ευρώ και μετά από 5 λεπτά συνεχίζω να παίζω...
Έρχεται τώρα η νύφη και σου κάνει παράπονα...
Καλά (σου λέει) backup δεν είχες;
Είχα (απαντάς εσύ)
Και γιατί δεν παίζεις;
Χάλασε κι αυτό όταν τα έριξε όλα κάτω ο θείος Τάκης.
Κι ο άλλος ο DJ δίπλα γιατί παίζει; Κι αυτουνού του ρίξανε κάτω τα μηχανήματα, αλλά τώρα παίζει...

Άντε εξήγησε της εσύ τώρα οτι ενώ ο σκοπός σου ήταν να μην υπάρξει καθόλου διακοπή, τελικά το γλέντι θα σχολάσει στις 12, ενώ εγώ ο "κακός" επαγγελματίας (που θα άφηνα τον κόσμο χωρίς μουσική για 5 ολόκληρα λεπτά) μπορώ να συνεχίσω να παίζω μέχρι το πρωί.... (ή μέχρι να βρεθεί κι άλλος θείος Τάκης) :P

 

Mensajes Tue 13 Nov 18 @ 10:55 am
Σημείωση:
Σημασία δεν έχει αν θα συμβεί η στραβή. Με βάση τους νόμους των πιθανοτήτων, όσο περισσότερο παίζεις, τόσο πιο πιθανό είναι να σου κάτσει η στραβή.
Σημασία έχει πως το αντιμετωπίζεις.
Όλα τα χρόνια που παίζω μουσική έχω δει άπειρες στραβές. Κάποιες ήταν από "χαζομάρα" και θα μπορούσαν να αποφευχθούν, και κάποιες ήταν εντελώς τυχαίες (ή τέλος πάντων τόσο απρόβλεπτες που είναι πιο εύκολο να πιάσεις το τζόκερ):

  • Δοκάρι σκεπής να σπάει και ηχεία να σκάνε πάνω στην πίστα (η οποία ως από θαύμα μόλις είχε αδειάσει)
  • Χερούλι ηχείων να σπάει και το ηχείο να μένει να κρέμεται στον αέρα από το speakon
  • Σύστημα αυτόματου ποτίσματος να ενεργοποιείται και ένα από τα μπεκ να ψεκάζει κατευθείαν πάνω στο rack των ενισχυτών
  • Τρίποδο να σπάει και το ηχείο να πέφτει πάνω σε κόσμο
  • Γκαρσόνι να βγάζει την λάθος πρίζα και να κλείνουν τα μισά μηχανήματα
  • Γκαρσόνι να κλείνει την λάθος τριφασική και να σταματάνε τα πάντα κατά την είσοδο ζευγαριού σε γάμο
  • Πιτσιρίκια να ρίχνουν κάτω ανθοστήλες οι οποίες με την σειρά τους να ρίχνουν κάτω ηχεία από τρίποδα
  • Booth να σπάνε στα δύο λόγω βάρους
  • Νύφη να προσπαθεί να ανέβει πάνω σε sub για να χορέψει και να τρώει τα μούτρα της γιατί κάποιος α) είχε βάλει ροδάκια ΚΑΤΩ από τα sub (και όχι από πίσω) και β) δεν είχε φρένο σε όλα τα ροδάκια
  • Parcan 1000 να παίρνουν φωτιά από κομφετί που είχε πέσει πάνω τους (ευτυχώς πλέον έχουμε όλοι LED parcans)
  • Παιδάκια να βάζουν το δάχτυλο τους σε στόμιο καπνομηχανής
  • Ενισχυτές να αναφλέγονται λόγω συσσώρευσης εντόμων και μπλοκάρισμα του βεντιλατέρ σε υπαίθρια εκδήλωση
  • Κονσόλες να καίγονται από ανωμαλίες στην παροχή ρεύματος
  • Γεννήτριες να αποτυγχάνουν
  • Γεννήτριες να μένουν από πετρέλαιο στην μέση της εκδήλωσης
  • Πίνακες να καίγονται γιατί κάποιος έξυπνος φόρτωσε πάνω σε απλή γραμμή 5 ψυγεία

Αυτά είναι μερικά από τα πιο "κουφά" που έχω δει εγώ ο ίδιος προσωπικά με τα ίδια μου τα μάτια. Σε κάποια από αυτά έπαιζα μουσική, σε κάποια άλλα όχι.
Όπως και να το κάνεις, αυτό που μετράει είναι τι κάνεις μετά και πως το αντιμετωπίζεις.
Δεν το λέω για σένα προσωπικά. Το λέω και για όποιον άλλο διαβάσει αυτό το νήμα.

Υ.Γ.: Όταν ξεκίνησα να παίζω μουσική, παίζαμε με βινύλια.
Να σου σπάει η βελόνα στο μέσο της βραδιάς, και μετά από λίγο να σου σπάει και η εφεδρική (που συνήθως για εφεδρική τα μαγαζιά κρατούσαν μια από τις πιο παλιές και φθαρμένες βελόνες): Αξία ανεκτίμητη! Να πρέπει να βγάλεις την υπόλοιπη βραδιά με ένα turntable και ένα κασετόφωνο της πλάκας; 2 φορές αξία ανεκτίμητη... Μέχρι και MC έκανες (με τα ακουστικά αντί για μικρόφωνο) προκειμένου να κρατήσεις τον κόσμο και την βραδιά να κυλάει...
Ωραίες εποχές!!!
 

Mensajes Tue 13 Nov 18 @ 11:29 am
... ένα από τα χαρακτηριστικά της παρέας εδώ είναι οτι δεν κάνει απλός σαπόρτ , διευρύνει ορίζοντες :-)

.... ευχαριστώ ...

... πίστευα ότι η ανάγκη για backup προκύπτει από την πιθανότητα αστοχίας υλικού ( να πεθάνει κάποιο τροφοδοτικό , δίσκος κονσόλα κτλ ) , αλλά από ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα, το ποιο πιθανό στατιστικά είναι να κρασάρει ο υπολογιστής , και το αμέσως επόμενο είναι ο ανθρώπινος παράγοντας ....
 

Mensajes Tue 13 Nov 18 @ 5:33 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)