Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ (Δημιουργία Skin)…

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Όπως έχει αναφέρει παμπόλες φορές ο PhantomDeejay (και συμφωνώ απόλυτα), το εκάστοτε skin οφείλει (κατά κύριο λόγο) να απεικονίζει πληροφορίες τις οποίες δεν απεικονίζει ο εκάστοτε controller!
Βέβαια, υπάρχουν και οι περιπτώσεις πολύ “απλών” controllers, όπου σε αυτές τις περιπτώσεις το εκάστοτε skin οφείλει να περιέχει και πιο “βασικές” – “κοινές” πληροφορίες (αφού δεν τις απεικονίζει ο controller).
Τώρα το γιατί κάποιοι skin editors δημιουργούν skins τα οποία αποτελούν εξομοιώσεις διαφόρων controllers και το γιατί αρκετοί Djs τα χρησιμοποιούν, αυτό είναι μία άλλη ιστορία (την οποία δεν κατάλαβα ποτέ, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου).

Το θέμα μου, λοιπόν, έχει ως εξής: Τι θεωρείτε εσείς ως βασικό στοιχείο ή στοιχεία λειτουργίας ή άμεσης απεικόνισης ενός skin (και ιδίως κατά την διάρκεια του set σας) και γιατί?

Μερικά τυχαία παραδείγματα:

- Το skin να έχει και DayLight Mode, ώστε να δουλεύω το ίδιο skin και μέρα και νύχτα το ίδιο “άνετα”…
- Στο skin να απεικονίζονται όλα τα “συμβατά” keys αρμονικής μίξης του εκάστοτε κομματιού…
- Το Sampler να απεικονίζεται μόνιμα και ξεχωριστά, ώστε να υπάρχει καλύτερη αμεσότητα (λιγότερα clicks) χρήσης του…
- Οι πληροφορίες που αφορούν π.χ. BPM, PITCH, KEY, να είναι ιδιαίτερα ευανάγνωστες…
- Να εμφανίζονται πληροφορίες, για το εάν σε ένα κομμάτι έχουμε αλλάξει (edit) το Tempo του ή έχουμε χρησιμοποιήσει το BPM Tap…


Διευκρινίζω ότι θέλω τεκμηριωμένες ιδέες επί του skin, όχι επί του software. Από κει και πέρα, το εάν αυτές υλοποιούνται ή όχι, αυτό είναι μία άλλη ιστορία… :-)
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 5:48 pm
Μεγάλο Browser (οποιοδήποτε skin αφιερώνει λιγότερο από το 50% του διαθέσιμου χώρου στον browser για μένα τρώει delete απ' ευθείας)
Pads Display, Effects Display με υποστήριξη 3 Slots Layout
Ευανάγνωστες βασικές πληροφορίες (βασικές πληροφορίες κομματιού, τρέχων/υπολειπόμενος χρόνος, τρέχων BPM, τρέχων pitch, τρέχων Gain)
Ευανάγνωστες / πρακτικές κυμματομορφές.
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 6:58 pm
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση...

Συμφωνούμε απόλυτα, αν και αυτά που ανέφερες θεωρούνται "βασικά". Εγώ το πάω λίγο παρακάτω...

Παράδειγμα: Υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του χρώματος της τιμής Pitch, όταν αυτή υπερβαίνει το +/- 3% (όπου τότε η μεταβολή του tempo είναι ακουστικά εμφανέστατη, και ας είναι ενεργοποιημένο το Key Lock). Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Παράδειγμα: Υπάρχει η δυνατότητα - εντολή απεικόνισης των υπολειπόμενων beats μέχρι το επόμενο cue του κομματιού. Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Παράδειγμα: Δεν ξέρω (ακόμα, διότι το έχω κατά νου, αλλά δεν το έχω ψάξει) εάν υπάρχει η δυνατότητα μέτρησης υπολειπόμενων beats του κομματιού στο Deck A μέχρι το επόμενο cue του κομματιού στο Deck B. Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Και γενικότερα ο σκοπός του νήματος είναι να δουλέψει λίγο η φαντασία του εκάστοτε χρήστη, ώστε να προτείνει καινοτόμες ιδέες που όντως είναι "χρήσιμες" σε ένα skin...

Σημείωση: Αφορμή για αυτό το topic μου δόθηκε από σένα, διαβάζοντας ένα παλαιότερο post σου στο αγγλικό Forum, όπου ανέφερες (εάν θυμάμαι καλά) ότι: "κατασκεύασα τα πρώτα μου skins με γνώμονα monitors των 19" και άνω και μετά συνειδητοποίησα ότι αυτά δεν ήταν εύχρηστα για αρκετούς που χρησιμοποιούσαν 15,6" monitor". Οπότε κι εγώ, έχω μεν τις "προτεραιότητές" μου, αλλά θα ήθελα και άλλες τεκμηριωμένες ιδέες... ;-)
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 8:36 pm
Θα λάβεις κάποιο υπάρχον skin σαν μπούσουλα; Εγώ θα πρότεινα πχ με βάση το custom skin, καλύτερη χρήση χώρου (μικρότερα ή καθόλου: jogweel, μίκτη και pitchfader) μεγαλύτερο browser και πληροφορίες (τίτλος, χρόνοι, pitch κτλ) με δυνατότητα επιλογής του τι θα εμφανίζεται (πχ σχόλια αντί για keys λόγω χρήσης mixedinkey) και πολλά περισσότερα custom buttons. Επίσης θεωρώ πως πρέπει να εμφανίζονται keylock, vinyl mode, slip mode κτλ δλδ ό,τι μπορεί να σε κάνει ''ρόμπα'' αν δεν έχεις καταλάβει ότι είναι κλειστό ή ανοιχτό.
 

Mensajes Fri 11 Jan 19 @ 3:57 am
Κατανοητός και μάλιστα της ίδιας φιλοσοφίας με μένα ("μικρότερα ή καθόλου: jogweel, μίκτη και pitchfader... ...θεωρώ πως πρέπει να εμφανίζονται keylock, vinyl mode, slip mode κτλ δλδ ό,τι μπορεί να σε κάνει ''ρόμπα'' αν δεν έχεις καταλάβει ότι είναι κλειστό ή ανοιχτό").
 

Mensajes Fri 11 Jan 19 @ 6:58 am
Theios Giorgos wrote :
Παράδειγμα: Υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του χρώματος της τιμής Pitch, όταν αυτή υπερβαίνει το +/- 3% (όπου τότε η μεταβολή του tempo είναι ακουστικά εμφανέστατη, και ας είναι ενεργοποιημένο το Key Lock). Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Το κατά πόσο είναι εμφανέστατη η μεταβολή του tempo μετά το +/-3% για τους "πελάτες" είναι μια μεγάλη συζήτηση.
Προσωπικά προτιμώ να αλλάζει χρώμα η τιμή του Tempo όταν το tempo του προγράμματος δεν συμφωνεί με το pitch fader. Αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή.

Theios Giorgos wrote :
Παράδειγμα: Υπάρχει η δυνατότητα - εντολή απεικόνισης των υπολειπόμενων beats μέχρι το επόμενο cue του κομματιού. Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Παράδειγμα: Δεν ξέρω (ακόμα, διότι το έχω κατά νου, αλλά δεν το έχω ψάξει) εάν υπάρχει η δυνατότητα μέτρησης υπολειπόμενων beats του κομματιού στο Deck A μέχρι το επόμενο cue του κομματιού στο Deck B. Τι λένε οι χρήστες? Το θεωρούν "χρήσιμο" (και γιατί) ή όχι?

Και γενικότερα ο σκοπός του νήματος είναι να δουλέψει λίγο η φαντασία του εκάστοτε χρήστη, ώστε να προτείνει καινοτόμες ιδέες που όντως είναι "χρήσιμες" σε ένα skin...

Σημείωση: Αφορμή για αυτό το topic μου δόθηκε από σένα, διαβάζοντας ένα παλαιότερο post σου στο αγγλικό Forum, όπου ανέφερες (εάν θυμάμαι καλά) ότι: "κατασκεύασα τα πρώτα μου skins με γνώμονα monitors των 19" και άνω και μετά συνειδητοποίησα ότι αυτά δεν ήταν εύχρηστα για αρκετούς που χρησιμοποιούσαν 15,6" monitor". Οπότε κι εγώ, έχω μεν τις "προτεραιότητές" μου, αλλά θα ήθελα και άλλες τεκμηριωμένες ιδέες... ;-)

Η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι:
"Κάνε τα optional"

Δυστυχώς η δημιουργία skin με γνώμονα όχι μόνο τις δικές μας προσωπικές απόψεις / απαιτήσεις αλλά και η κάλυψη όσο το δυνατόν περισσότερων χρηστών έρχεται με το τίμημα των πολλών επιλογών.
Κάθε χρήστης έχει διαφορετικές ανάγκες. Και πολλοί χρήστες δεν ενδιαφέρονται καν για "έξυπνα" πράγματα.
Στα skin μου εδώ και πολύ καιρό έχω προσθέσει τη δυνατότητα να κάνεις search τον καλλιτέχνη ή το album ενός κομματιού που είναι φορτωμένο σε ένα deck κάνοντας διπλό κλικ πάνω στο όνομα. Κανείς δεν το χρησιμοποιεί.
Έχω βάλει εδώ και καιρό τη δυνατότητα διόρθωσης του Grid πάνω από το skin χωρίς να ανοίξεις τον BPM Editor κάνοντας δεξί κλικ στην τιμή του BPM. Ελάχιστοι το χρησιμοποιούν.
Έχω βάλει να αλλάζουν χρώμα τα tempo/gain values όταν δεν ταιριάζουν με το software. Ακόμα και σήμερα δέχομαι PM από χρήστες που παραπονιούνται οτι τους μπερδεύει αυτό το πράγμα.
Έχω βάλει να γίνεται το Gain κόκκινο όταν χτυπάει το limiter. Τα ίδια.
Έχω βάλει μετρητή Beats ή Bars πάνω στις κυμματομορφές. Σχεδόν κανένας δεν τα χρησιμοποιεί.
Κι όμως όλα αυτά είναι εκεί, και θα μείνουν εκεί και στα επόμενα skins. Όλα σαν επιλογές.

Αν θες να κάνεις ένα πραγματικά χρήσιμο skin για πολλούς τότε στην πράξη θα αφιερώσεις πολύ χρόνο για λίγους. Έτσι πάει. Και στην πραγματικότητα εσύ θα πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι θα ήταν πραγματικά χρήσιμο για τους χρήστες. Οι χρήστες θα "ακολουθήσουν". Όσοι από αυτούς τέλος πάντων θεωρήσουν χρήσιμη την καινοτόμο ιδέα σου.

Παλιότερα έκανα κι εγώ διάφορα "γκάλοπ" και μάλιστα στο Αγγλόφωνο forum. Απο κανένα γκάλοπ δεν βγήκε πραγματικά κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα...
Και εάν κάποιοι δεν θέλουν καθόλου jogs κάποιοι άλλοι θα γκρινιάζουν γιατί τα θέλουν.
Εαν για κάποιους τα covers είναι χαμένος χώρος (wasted space) κάποιοι άλλοι θα τα ζητήσουν...
Και πάει λέγοντας...
 

Mensajes Mon 14 Jan 19 @ 7:59 am
... δεν έχω δοκιμάσει όλα τα skins και δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αυτό που θα προτείνω , αλλά θα ήταν πολύ πρακτικό θεωρώ , το κεντρικό πάνελ (η περιοχή του μίκτη ανάμεσα στα decks ) να έχει tabs , όπως το side view. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε να απεικονιστεί πολύ περισσότερη πληροφορία , χωρίς να χρειάζεται να προσπαθείς να την στριμώξεις για να χωρέσει. Από τις ρυθμίσεις του skin θα μπορούσες να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς τα tabs που δεν θες να χρησιμοποιήσεις πχ video mixer. Με αυτό το layout και με ένα έξυπνο μαπαρισμα που να σου επιτρέπει να περνάς εύκολα και γρήγορα από το ένα tab στο άλλο (πχ shift+browser encoder ), και με χειριστήρια του κοντρολερ που θα κανουν άλλη δουλεία ανάλογα με το σε ποιο tab είσαι μπορείς να κάνεις παπάδες ....

... σε αυτό το υποθετικό layout θα ήθελα ένα tab που θα φαίνεται το EQ10/EQ30 εφόσον είναι φορτωμένο σαν master effect , και ένα tab με τα audio χειριστήρια και τα effect απο 4 decks ώστε να μπορείς εύκολα να χειριστείς μικρόφωνα ρουταρισμενα σε εισόδους ...
 

Mensajes Mon 14 Jan 19 @ 7:37 pm
MAC II wrote :
... σε αυτό το υποθετικό layout θα ήθελα ένα tab που θα φαίνεται το EQ10/EQ30 εφόσον είναι φορτωμένο σαν master effect

Δυστυχώς δεν μπορείς σε ένα skin να εμφανίσεις το Interface ενός plug-in, πολύ περισσότερο ενός plug-in που χρησιμοποιεί custom interface.
Μπορείς μόνο να κάνεις προσομοίωση του interface...

 

Mensajes Mon 14 Jan 19 @ 7:48 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)