Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Κολημα κατα την επεξεργασια tags

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Νομιζω οτι οσο παει γινεται και πιο συχνο το φαινομενο.... Πλεον θα το σκεφτω πολυ κατα την διαρκεια live να ανοιξω επεξεργασια εστω και για rating...
 

Mensajes Fri 15 Feb 19 @ 9:02 pm
δοκιμασε να κανεις ανασυγκροτηση.ειχα παρομοια θεματακια με την διαφορα ότι εμενα μου εκλεινε το πρόγραμμα πχ!
μου ειπε ο phantom να δοκιμασω αυτο κ η αληθεια ειναι πως τα προβλήματα σταματησαν.εγω επαιζα με εξωτερικο σκληρο κ εκανα σε αυτον
 

Mensajes Sat 16 Feb 19 @ 9:46 am
dj_betty wrote :
δοκιμασε να κανεις ανασυγκροτηση.ειχα παρομοια θεματακια με την διαφορα ότι εμενα μου εκλεινε το πρόγραμμα πχ!
μου ειπε ο phantom να δοκιμασω αυτο κ η αληθεια ειναι πως τα προβλήματα σταματησαν.εγω επαιζα με εξωτερικο σκληρο κ εκανα σε αυτον

Οκ betty μου, θα το δοκιμασω και στους 2 δισκους. Αν και ο c με το λειτουργικο ειναι ssd και θεωρητικα δεν χρειαζεται αλλα στον δευτερο που εχω την μουσικη και ειναι μηχανικος δεν εχω κανει ποτε.. ειδομεν
 

Mensajes Sat 16 Feb 19 @ 11:45 am
στον εξωτερικο που ειχα μονο μουσικη κ εγω δεν γνωριζα πως χρειαζεται ανασυγκροτηση,μεχρι που ξαφνικα
αρχισε να κλεινει το πρόγραμμα όταν παταγα πανω σε καποιο τραγουδι πχ να κανω κατι (όχι παντα).
ακομα κ όταν εσερνα κομματια στην sidelist να τα ακουσω.αφου αρχικα εψαχνα τα τραγουδια που γινοταν
μετα μου ειπε ο phantom να δοκιμασω κ αυτο.οπως φαινεται τελικα χρειαζοταν ;)
 

Mensajes Sat 16 Feb 19 @ 12:18 pm
Δυστυχως το προβλημα εξακολουθει να υφισταται.... Τις τρεις τελευταιες φορες αν δεν κανω καποιο σοβαρο λαθος μου το εκανε την ωρα που εψαχνα cover απο το cover art selection... Αν λεει κατι αυτο....
 

Mensajes Sun 03 Mar 19 @ 10:59 am
Δημήτρη, από την εικόνα εγώ δεν βλέπω crash του προγράμματος. Βλέπω freeze. Και έχω την εντύπωση οτι αν είχες την πολυτέλεια να περιμένεις αρκετά το πρόγραμμα στο τέλος θα έκανε unfreeze.

Αυτού του είδους τα freeze προέρχονται από το λειτουργικό, και εξηγώ:

Όταν κάνεις εργασίες με αρχεία (π.χ. ενημέρωση πληροφοριών) και το πρόγραμμα θέλει να ενημερώσει και το ίδιο το αρχείο εκτός από την βάση δεδομένων, την "ενημέρωση" την περνάει προγραμματιστικά στο λειτουργικό.
Είναι δουλειά του λειτουργικού λοιπόν να εγγράψει τις νέες πληροφορίες του αρχείου στον σκληρό σου δίσκο.
Όσο γίνεται αυτό (το λειτουργικό ενημερώνει το αρχείο), το πρόγραμμα περιμένει την απάντηση του λειτουργικού. Δηλαδή περιμένει να του πει το λειτουργικό αν έκανε την ενημέρωση/εγγραφή των δεδομένων, ή αν αυτή απέτυχε.
Υπό κανονικές συνθήκες η απάντηση έρχεται εντός μερικών msec και έρχεται ΠΑΝΤΑ.

Τώρα για να καταλάβεις το πρόβλημα:
1) Στην περίπτωση σου το λειτουργικό αργεί να απαντήσει στο πρόγραμμα, και το πρόγραμμα περιμένει την απάντηση.
2) Όσο το πρόγραμμα περιμένει την απάντηση βρίσκεται σε μια "ειδική" κατάσταση αναμονής (σταματάει η επεξεργασία του νήματος/thread που κάλεσε την ενημέρωση)
3) Τα Windows 8/8.1 και 10 έχουν ένα "monitor" και όταν βλέπουν ένα νήμα να σταματάει να δουλεύει για πάνω από κάποιο χρόνο εμφανίζουν το μήνυμα που έβαλες screenshot, δηλαδή οτι η εφαρμογή πάγωσε και σταμάτησε να αποκρίνεται.

Η αλήθεια είναι οτι ένα νήμα της εφαρμογής έχει σταματήσει να δουλεύει γιατί περιμένει απάντηση από το λειτουργικό.

Η ρίζα του προβλήματος όμως δεν είναι το λειτουργικό. Η ρίζα του προβλήματος είναι οτι για κάποιο λόγο η ενημέρωση/εγγραφή του αρχείου στο δίσκο καθυστερεί υπερβολικά:
Είτε το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο (σίγουρα μερικές εκατοντάδες MB ή μεγαλύτερο) είτε ο δίσκος είναι απασχολημένος και αργεί να ανταποκριθεί στο αίτημα εγγραφής, είτε ο δίσκος είναι πολύ αργός κατά την εγγραφή, είτε ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ των παραπάνω.

Τον τελευταίο καιρό κάνω αναδιοργάνωση της μουσικής μου βιβλιοθήκης και εκτελώ συνέχεια εργασίες ενημέρωσης των αρχείων μου. Προβλήματα με freezes δεν είχα παρά μόνο μια φορά -που τα Windows έβγαλαν αυτό το μήνυμα για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά το εξαφάνισαν μόνα τους- όταν πρόσθεσα cover σε αρχείο 6GB και το αρχείο βρισκόταν σε φλασάκι και όχι σε σκληρό δίσκο.

Αν έχεις τέτοια προβλήματα συχνά, τότε πρέπει να ψάξεις προς την πλευρά του δίσκου / των δίσκων σου. Νομίζω οτι μετά απο αυτά που σου έγραψα ξέρεις για τι πρέπει να ψάξεις... ;)
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 11:11 am
Ναι Γιωργο. Εγινες κατανοητος.. μονη ενσταση στο οτι δεν εκανα υπομονη. Καποια απ τις φορες το αφησα πανω απο 3 ωρες ανοιχτο (εφυγα για μια δουλεια και οταν ξαναγυρισα ηταν ακομα freeze) Anyway.. θα τσεκαρω παλι και στο back up laptop να δουμε τι δεν παει καλα.
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 9:16 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Windows......τς,τς,τς,τς,τς,τς...
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 9:27 pm
Μην χαίρεσαι... Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί και σε MAC.
Μόνο που εκεί δεν παίρνεις extra παράθυρο αλλά το rotating spindle...
:p
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 10:48 pm
Windows... Mac... Τς, τς, τς, τς, τς... VirtualDj με Linux! Τέλος!!!
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 5:38 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Μην χαίρεσαι... Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί και σε MAC.
Μόνο που εκεί δεν παίρνεις extra παράθυρο αλλά το rotating spindle...
:p


PhantomDeejay ξέρεις ότι δεν χαίρομαι και γνωρίζω πολύ καλά ότι θα μπορούσε να γίνει και σε Mac.Πειράζω το φιλαράκι μου λίγο να ξεχαστεί λίγο από το θέμα που του παρουσιάστηκε.
Ευτυχώς σε μένα στο Mac δεν έχει παρουσιαστεί(μέχρι τώρα ο ''τροχός της ατυχίας'') παρόμοιο πρόβλημα και διορθώνω/συμπληρώνω συχνά tags την ώρα που παίζω αν δω κάτι λάθος ή ότι λείπει κάτι!
Καλημέρα 2 everybody!
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 6:35 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Windows... Mac... Τς, τς, τς, τς, τς... VirtualDj με Linux! Τέλος!!!


Όντως?Το έχεις δοκιμάσει καιρό και είναι ΣΤΑΘΕΡΟ???

 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 6:36 am
Και εγώ με τη σειρά μου σε πειράζω... (Είχαμε μια εκτενή συζήτηση πριν πάρεις το MAC αν θυμάσαι)
Τώρα να αναφέρουμε οτι γενικά το πρόγραμμα δεν εμφανίζει αστάθεια όταν ενημερώνεις πληροφορίες. Το κάνεις κι εσύ, το κάνω κι εγώ (σε Windows) όλη την ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα ναι είναι ενοχλητικά αλλά είναι system specific και η λύση τους δεν είναι πάντα εύκολη.

Υ.Γ.:
Πέρα από την πλάκα ναι υπάρχουν 2-3 άτομα που κατάφεραν να τρέξουν το VirtualDJ σε Ubuntu μέσω Wine. Το θέμα είναι οτι το 99% των "μοντέρνων" controllers που χρειάζεται drivers ακόμα και σε MAC δεν έχει drivers για Linux οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι σαν να έβαλες μηχανή από BMW σε σασί Mercedes, αλλά δεν έχεις κιβώτιο ταχυτήτων και διαφορικό... :P
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 7:33 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Και εγώ με τη σειρά μου σε πειράζω... (Είχαμε μια εκτενή συζήτηση πριν πάρεις το MAC αν θυμάσαι)
Τώρα να αναφέρουμε οτι γενικά το πρόγραμμα δεν εμφανίζει αστάθεια όταν ενημερώνεις πληροφορίες. Το κάνεις κι εσύ, το κάνω κι εγώ (σε Windows) όλη την ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα ναι είναι ενοχλητικά αλλά είναι system specific και η λύση τους δεν είναι πάντα εύκολη.

Υ.Γ.:
Πέρα από την πλάκα ναι υπάρχουν 2-3 άτομα που κατάφεραν να τρέξουν το VirtualDJ σε Ubuntu μέσω Wine. Το θέμα είναι οτι το 99% των "μοντέρνων" controllers που χρειάζεται drivers ακόμα και σε MAC δεν έχει drivers για Linux οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι σαν να έβαλες μηχανή από BMW σε σασί Mercedes, αλλά δεν έχεις κιβώτιο ταχυτήτων και διαφορικό... :P


Το θυμάμαι Γιώργο,οι συμβουλές σου είναι σαν την Βίβλο για μένα & σε ευχαριστώ!!!
Θα έχω τον νου μου αν σκάσει κάτι παρόμοιο κ σε MAC κ θα ενημερώσω

 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 8:39 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)