Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ KEY/HARMONIC

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρα!Αν και έπαθα ένα μικρό σοκ με την τελευταία έκδοση 4787 που έβαλε μέσα στα options την επιλογή να σου εμφανίζει KEY ή HARMONIC ...το έψαχνα μέχρι να το ανακαλύψω...τώρα όμως δίπλα στα αντίστοιχα έχει βγάλει ένα μικρό κυκλάκι με ένα ΤΙΚ μέσα...και όχι σε όλα τα κομμάτια!Και αυτό δεν είναι σταθερό...ψάχνοντας μέσα στου virtulafolders αυτό το ΤΙΚ μια εμφανίζεται μια φεύγει.Σίγουρα κάτι καλό σημαίνει και δείχνει αλλά δεν το έχω το θέμα και με ψιλομπερδεύει γιατί δουλεύω πολύ με το HARMONIC...με έχει βοηθήσει πάρα πολύ!Ξέρει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του τι ''δουλειά'' κάνει αυτό το ΤΙΚ σε κυκλάκι από την αριστερή πλευρά του KEY/HARMONIC???
Υ.Γ. : Το ότι κάνανε την κάθε HARMONIC τιμή χρωματιστή βάση του CAMELOT WHEEL με ξεπερνάει!!!Το απογειώσανε πάλι το πρόγραμμα!!!Έχουμε μακράν το καλύτερο στο είδος του!!!

Ευχαριστώ
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 6:52 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
πολυ απλα και γρηγορα σου δειχνει την διαφορα κλειδιου 0-1 απο το τρεχων κομματι ...
ιδανικο για 4 ντεκ !!! μπραβο μαγκες ...
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 7:55 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Dj-RFTD wrote :
πολυ απλα και γρηγορα σου δειχνει την διαφορα κλειδιου 0-1 απο το τρεχων κομματι ...
ιδανικο για 4 ντεκ !!! μπραβο μαγκες ...


Κάτι τέτοιο ψιλοκατάλαβα αλλά μπορείς να δώσεις λίγα φώτα παραπάνω?
Πχ...εκτός από τα tracks Που είναι +1 ή 0 ή -1 έχει και σε άλλα πολύ πιο ''μακρυά''(12 τρέχων,5 νέο track) από το τρέχων!
Μήπως αυτό σημαίνει πως μερικές φορές μπορείς να ''κινηθείς'' εκτός από ''μπρος πίσω'' +1 , -1 και διαγώνια απέναντι?
Επίσης μήπως ψιλιάζεσαι γιατί κάποια είναι πιο έντονα τα τικ και κάποια όχι?Μήπως θέλει να μας δείξει ο ''δημιουργός'' πως τα πολύ έντονα ταιριάζουν απόλυτα για ''μετακίνηση'' ενώ τα λιγότερα έντονα όχι τόσο?

Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς Dj-RFTD!!!
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 8:29 pm
Το έντονο τικ σημαίνει συμβατό κομμάτι για harmonic mixing με το τρέχον master deck.
Το αχνό τικ σημαίνει συμβατό αν αλλάξει το κλειδί κατά ένα ημιτόνιο.
Για παραπάνω από ένα ημιτόνιο ή διαφορά στην τονικότητα (σε σχέση με το αυθεντικό κλειδί) είναι μεγάλη και έτσι το πρόγραμμα δεν εμφανίζει συμβατότητα.

Τέλος απ' όσο γνωρίζω το +2 και το διαγώνια δεν εμφανίζονται σαν συμβατά κλειδιά γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Ναι χρησιμοποιούνται στο harmonic mixing αλλά σαν trick* και όχι σαν συμβατά κλειδιά (power mixing κτλ)
*Keys eventually will clash ;)
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 8:49 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
djnet71 wrote :

Πχ...εκτός από τα tracks Που είναι +1 ή 0 ή -1 έχει και σε άλλα πολύ πιο ''μακρυά''(12 τρέχων,5 νέο track) από το τρέχων!


Αυτό είναι μουσικά εβδόμη .... αν γυρίσεις σε musical και έχεις κάποιες γνώσεις θα καταλάβεις ...

djnet71 wrote :

Μήπως αυτό σημαίνει πως μερικές φορές μπορείς να ''κινηθείς'' εκτός από ''μπρος πίσω'' +1 , -1 και διαγώνια απέναντι?


Σωστό αλλά όχι απέναντι ...

djnet71 wrote :

Επίσης μήπως ψιλιάζεσαι γιατί κάποια είναι πιο έντονα τα τικ και κάποια όχι?Μήπως θέλει να μας δείξει ο ''δημιουργός'' πως τα πολύ έντονα ταιριάζουν απόλυτα για ''μετακίνηση'' ενώ τα λιγότερα έντονα όχι τόσο?


Ναι ... λογικά τα έντονα είναι 1η 3η 5η 7η όπου μουσικά είναι απόλυτα αρμονικά στο αυτί .....


P.S.
Αναμένω να ακούσω και την γνώμη των ειδικών (dad, phantom)(με προλαβε ...) έτσι ώστε να διασαφηνιστεί ο όποιος αλγόριθμος ισχύει ....






 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 9:11 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Με διαφωτίσατε παίδες κάπως....φαντάζομαι πως αν είχα και ''μυρωδιά'' από νότες θα ήταν όλα crystal clear!!!
Anyway...σας ευχαριστώ για την βοήθεια και την άμεση (όπως πάντα)ανταπόκριση!!!
VDJ forum for ever!!!
Σας είπα ότι έχω εντυπωσιαστεί αφάνταστα με τα χρώματα που βάλανε στα ψηφία βάσει του HARMONIC WHEEL???
Απλά...Τέλειο!!!
 

Mensajes Mon 04 Mar 19 @ 9:25 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προλάβει και δει το τελευταίο Update...υπάρχει τρόπος να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς το ΤΙΚ που λέγαμε (με μπερδεύει αφάνταστα) ή μόνο αν δεν επιλέξεις την στήλη KEY δεν θα φαίνεται (αλλά έτσι δεν θα βλέπεις τα κλειδιά)????
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 6:40 pm
Τα ΤΙΚ δεν απενεργοποιούνται. Αν όμως εμφανίσεις την στήλη Key Difference, τότε τα TIK "μετακομίζουν" σ' αυτή την στήλη
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 6:46 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Τα ΤΙΚ δεν απενεργοποιούνται. Αν όμως εμφανίσεις την στήλη Key Difference, τότε τα TIK "μετακομίζουν" σ' αυτή την στήλη


Τέλεια!Το εμφάνισα και το πήγα τέρμα δεξιά να μην φαίνεται οπότε όλα κομπλέ!!!
 

Mensajes Tue 05 Mar 19 @ 7:45 pm
καλησπέρα παιδια.εμενα τα τικ δεν μου τα εμφανιζει όταν ειναι ιδιο.ειναι καποια ρυθμιση μου λαθος?
 

Mensajes Wed 06 Mar 19 @ 4:15 pm
1. Πρέπει να εμφανίζεις το κλειδί σαν Harmonic και όχι σαν Key
2. Άνοιξε την στήλη λίγο περισσότερο σε πλάτος
 

Mensajes Wed 06 Mar 19 @ 8:38 pm
Dj-RFTD wrote :
djnet71 wrote :
Πχ...εκτός από τα tracks Που είναι +1 ή 0 ή -1 έχει και σε άλλα πολύ πιο ''μακρυά''(12 τρέχων,5 νέο track) από το τρέχων!
Αυτό είναι μουσικά εβδόμη .... αν γυρίσεις σε musical και έχεις κάποιες γνώσεις θα καταλάβεις...

Εάν το τρέχων είναι 12Α (D Flat Minor) και το νέο 5Α (C Minor), τότε είναι διάστημα 7ης...
Εάν το τρέχων είναι 12Α (D Flat Minor) και το νέο 5Β (Ε Major), τότε είναι διάστημα 3ης (ελαττωμένης)...
Εάν το τρέχων είναι 12B (E Major) και το νέο 5Α (C Flat Minor), τότε είναι διάστημα 6ης...
Εάν το τρέχων είναι 12B (E Major) και το νέο 5Β (Ε Flat Major), τότε είναι διάστημα 2ης (ελαττωμένης)...

Dj-RFTD wrote :
djnet71 wrote :
Επίσης μήπως ψιλιάζεσαι γιατί κάποια είναι πιο έντονα τα τικ και κάποια όχι?Μήπως θέλει να μας δείξει ο ''δημιουργός'' πως τα πολύ έντονα ταιριάζουν απόλυτα για ''μετακίνηση'' ενώ τα λιγότερα έντονα όχι τόσο?
Ναι ... λογικά τα έντονα είναι 1η 3η 5η 7η όπου μουσικά είναι απόλυτα αρμονικά στο αυτί.....
Εννοείται πως όχι! Αρμονικά είναι όλα τα διαστήματα, πλην της 2ης και της 7ης!

 

Mensajes Wed 06 Mar 19 @ 8:39 pm
PhantomDeejay wrote :
1. Πρέπει να εμφανίζεις το κλειδί σαν Harmonic και όχι σαν Key
2. Άνοιξε την στήλη λίγο περισσότερο σε πλάτος



σου ανεβαζω φωτο...ετσι το εχω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου το βγαζει
 

Mensajes Thu 07 Mar 19 @ 10:40 am
Η στήλη αρμονία δεν υποστηρίζεται πλέον.
Πρέπει να ανοίξεις την στήλη "Κλειδί" και από τις ρυθμίσεις του προγράμματος (keyDisplay) να επιλέξεις αν θα βλέπεις αρμονία (camelot) ή μουσικό κλειδί στη στήλη "Κλειδί"
 

Mensajes Thu 07 Mar 19 @ 12:46 pm
 

Mensajes Thu 07 Mar 19 @ 12:49 pm
ειχα την επισημη εκδοση και γι'αυτο δεν εβρισκα καν την ρυθμιση που μου εστειλες.ολα good γιωργο παντα εδω κ σ'ευχαριστουμε
 

Mensajes Thu 07 Mar 19 @ 1:07 pm
καλησπερα σε ολους ,γραφω εδω για μην ανοιγω αλλο θεμα
εγω δεν εχω αυτο το προσθετο KEY H με τα κλειδια ! κανω κατι λαθος , μηπως δεν το εχω λογο της Αδειας που εχω ?
δοκιμασα αυτο που εγραψε ο Γιωργος keydi στις ρυθμησεις αλλα τιποτα
καθε βοηθεια δεκτη
ευχαριστω πολυ
 

Mensajes Sun 10 Mar 19 @ 5:33 pm
Προφανώς και δεν έχεις ενεργοποιημένη την ρύθμιση "EarlyAccessUpdates". Ενεργοποίησέ την (απ' τα settings), κάνε επανεκκίνηση, άφησε το VDj να κατεβάσει την τελευταία έκδοση (8.3.4787) και κατόπιν βρες την ρύθμιση για το Key...
 

Mensajes Sun 10 Mar 19 @ 5:41 pm
Ολα οκ ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!
 

Mensajes Mon 11 Mar 19 @ 5:57 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)