Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Denon MC7000 vs Pioneer DDJ-SX - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Θα ήθελα τη γνώμη σας

MC7000 +++
Περισσότερα χειριστήρια.
Καλύτερη σχέση απόδοσης τιμής.

DDJ-SX3 +++
Τα μικρόφωνα μπορούνε να πάνε σε φέτα και να έχεις tone control και effects.
Είναι Pioneer .
 

Mensajes Wed 20 Mar 19 @ 9:06 am
Ειλικρινά, πόσοι "ψαγμένοι" πιστεύεις ότι θα σου προτείνουν τον MC7000, έναντι του DDJ-SX3?
 

Mensajes Wed 20 Mar 19 @ 9:28 am
Theios Giorgos wrote :
Ειλικρινά, πόσοι "ψαγμένοι" πιστεύεις ότι θα σου προτείνουν τον MC7000, έναντι του DDJ-SX3?


μιλάς με γρίφους γέροντα :-) τι έχεις να του προσάψεις του MC ? τον έχεις δουλέψει ?

 

Mensajes Wed 20 Mar 19 @ 10:03 am
Δεν μιλάω με γρίφους νέε μου... :-) Έχω τον MC6000 MkII και έχω δοκιμάσει τον 7000...

Silicone Buttons, που δεν τα χώνεψα ποτέ και λόγω της αφής και λόγω της έλλειψης "κουμπώματος"... Κακογραμμένοι Asio Drivers, που δεν λειτούργησαν όπως θα έπρεπε και δεν αναβαθμίστηκαν ποτέ... Και για να μην αρχίσω να συγκρίνω side-by-side, δεν είναι Pioneer (όπως χαρακτηριστικά ανέφερες κι εσύ...)!

 

Mensajes Wed 20 Mar 19 @ 11:29 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Φίλε μου για μένα η MC 7000 υπερτερεί σε αυτά τα σημεία γιαυτό και την αγόρασα ....

Καλύτερη μονάδα εφέ 4 assing
Ανεξάρτητα 2 μικρόφωνα χωρίς να σου τρώνε καμία φέτα με καρφί - κανον και τα δυο
Έξοδοι κανον και για το booth
Ρύθμιση φρένου
Ρύθμιση beat grid
Ανεξάρτητα pitch blend
4 κουμπιά για την database
Split στα ακουστικά
Εναλλαξιμο crossfader
οι Asio Drivers λειτουργούν τρένο στα win10
Silicone Buttons ποιότητας, δυναμικής και ανταπόκρισης (ότι καλύτερο έχω πιάσει μέχρι τώρα)
Τιμή 30% κάτω από την ανάλογη sx3
Ποιότητα DENON


Ps.
Υπάρχει και κάποιο προβληματάκι με την sx3 .....είναι Pioneer όπως είπες .....
https://www.digitaldjtips.com/2018/08/pioneer-dj-admits-problems-with-some-ddj-sx3-units-insists-its-not-a-recall/
 

Mensajes Wed 20 Mar 19 @ 8:55 pm
Εξαρτάται τι “ζητάει” ο καθένας και ποιες είναι οι “προτεραιότητές” του…

- Ο SX3 είναι ελαφρύτερος σχεδόν 1 kg και ελαφρώς μικρότερος σε διαστάσεις.

- Ο SX3 έχει κλασσικό και ευκολο-συνήθιστο layout (για όσους χρησιμοποιούν – παίζουν και με CDs) και όχι ασύμμετρο.

- Ο SX3 διαθέτει flip buttons, τα οποία (για την συντριπτική πλειοψηφία) είναι καλύτερα - προτιμότερα στην χρήση.

- Ο SX3 δεν διαθέτει replaceable crossfader, διότι είναι σαφώς καλύτερο – ποιοτικότερο.

- Ο SX3 διαθέτει Βuilt in Sound Effects.

- Ο SX3 είναι “καθαρόαιμος” stand-alone mixer (σύνδεση εξωτερικής πηγής και εφαρμογή 4 Βuilt in sound effects, ακόμα και στο μικρόφωνο, χωρίς την χρήση laptop - software).

- Ο SX3 χαρακτηρίζεται για την πιστότητα απόδοσης ήχου, ενώ ο MC7000 για το “χρωματισμό”.

- O MC7000 έχει θέματα με τα platters, καθότι:
α΄) Δεν “υπακούν” απόλυτα, όταν γίνεται χρήση μόνο του ενός δακτύλου:
β΄) Δεν είναι ακριβείας, όσο αφορά στο scratching.
γ΄) Είναι πολύ ευαίσθητα, όσον αφορά στην υγρασία της ατμόσφαιρας.

Και η επίσημη απάντηση της Denon (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε):

"The platters on the MC7000 are highly sensitive and adaptable. When powering on the MC7000 the platters will go through a calibration process in order to better adapt to it’s current environment. Because of this, it’s important not to touch or move the platters while powering on the MC7000 in order for them to properly calibrate and perform at their highest potential."

Φυσικά, στον SX3 δεν υφίσταται καν τέτοια θέματα…

- O MC7000 έχει θέματα με την χρήση ασύρματων μικροφώνων.

- Ο SX3 διαθέτει καλύτερες “φωλιές” θυρών USB.


Τέλος, όντως όταν πρωτοκυκλοφόρησε ο SX3 παρουσίασε προβλήματα, η κατασκευάστρια εταιρία απέσυρε όλα τα εν λόγω μοντέλα, αλλά από αρχές Οκτωβρίου 2019 όπου παραδίδονται τα νέα, δεν έχει αναφερθεί το οτιδήποτε…
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 7:04 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Theios Giorgos wrote :
Εξαρτάται τι “ζητάει” ο καθένας και ποιες είναι οι “προτεραιότητές” του…

Φυσικά ξεκίνησα λέγοντας ..... (Φίλε μου για μένα....)

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 είναι ελαφρύτερος σχεδόν 1 kg και ελαφρώς μικρότερος σε διαστάσεις.

Λογικά αν θες να κόψεις βάρος δεν πας στα βαριά πρώτα (ενισχυτές - ηχεία)

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 έχει κλασσικό και ευκολο-συνήθιστο layout (για όσους χρησιμοποιούν – παίζουν και με CDs) και όχι ασύμμετρο.

Κλασσικό ??? έμενα φίλε με βοηθάει η συμμετρία ως προς τον κεντρικό άξονα (μεσαία φέτα) που έχει η denon
Συμμετρία ως προς άξονα - Μαθηματικά Α Γυμνασίου ...
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-A200/426/2867,10973/
Αντιθέτως στην sx3 το μόνο συμμετρικό είναι ο μικτης ... τα deck είναι απλά πανομοιότυπα.

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 διαθέτει flip buttons, τα οποία (για την συντριπτική πλειοψηφία) είναι καλύτερα - προτιμότερα στην χρήση.
,
και εδώ με shift-flip σου το φέρνει στα pad ....

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 δεν διαθέτει replaceable crossfader, διότι είναι σαφώς καλύτερο – ποιοτικότερο.

Γνωστά τα προβλήματα με τα fader στις pioneer .... όταν σου χαλάσει τράβα δώσε κάνα 250 να το αλλάξεις ....
Προτιμάω denon ... δυο βιδάκια και το κόστος του ανταλλακτικού ...

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 διαθέτει Βuilt in Sound Effects.

Αυτό μου θυμίζει το echo σε πανηγύρι .... είναι τόσο βαρετό για τον κόσμο να ακούει τα preset πόσο μάλλον γιαυτόν που θα τα λειτουργεί συνέχεια ...
Πλέον το θέμα εφέ για μένα (όπως και για όλους τους μουσικούς παραγωγούς) έχει κατασταλάξει στα vst plugin

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 είναι “καθαρόαιμος” stand-alone mixer (σύνδεση εξωτερικής πηγής και εφαρμογή 4 Βuilt in sound effects, ακόμα και στο μικρόφωνο, χωρίς την χρήση laptop - software).

- Ο SX3 χαρακτηρίζεται για την πιστότητα απόδοσης ήχου, ενώ ο MC7000 για το “χρωματισμό”.

same here .... standalone mixer ..... oops ....

Όσο για την πιστότητα απόδοσης ήχου αν εννοείς τα πρίμο μεσαία που έχει η pioneer στα μηχανήματα της....
Εγώ προτιμάω τον σφικτό στακάτο ήχο που χρωματίζει όπως λες η denon.

Theios Giorgos wrote :

- O MC7000 έχει θέματα με τα platters, καθότι:
α΄) Δεν “υπακούν” απόλυτα, όταν γίνεται χρήση μόνο του ενός δακτύλου:
β΄) Δεν είναι ακριβείας, όσο αφορά στο scratching.
γ΄) Είναι πολύ ευαίσθητα, όσον αφορά στην υγρασία της ατμόσφαιρας.

Και η επίσημη απάντηση της Denon (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε):

"The platters on the MC7000 are highly sensitive and adaptable. When powering on the MC7000 the platters will go through a calibration process in order to better adapt to it’s current environment. Because of this, it’s important not to touch or move the platters while powering on the MC7000 in order for them to properly calibrate and perform at their highest potential."

Φυσικά, στον SX3 δεν υφίσταται καν τέτοια θέματα…


Το θέμα αυτό όντως υπήρχε και λύθηκε με την αναβάθμιση του firmware δίνοντας την δυνατότητα να ρυθμίζει ο χρήστης την ευαισθησία .... από κουνούπι μέχρι γαιδουροχερο ...
Οριστε το log
MC7000 Firmware v1.2
v1.2 Changes
Issued 05-04-18
-Added Hardware Settings Mode via BACK + PANEL during power up.
-Added ability to adjust platter touch sensitivity
-Added ability to attenuate microphones
-Added ability to adjust microphone talk over level
-Added ability to adjust microphone talk over resume speed
-Added ability to adjust MIDI command transmission interval time
-Added ability to adjust master USB audio output level


Η ανακοίνωση λέει ότι όταν ξεκινάει η κονσόλα δεν πρέπει να κουνάς τα platter. Υπάρχει κάτι προβληματικό και δεν το αντιλαμβάνομαι ?
στον SX3 δεν γνωρίζω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα ...

Theios Giorgos wrote :

- O MC7000 έχει θέματα με την χρήση ασύρματων μικροφώνων.

ΗΜΑΡΤΟΝ κανένας μικτης - κονσόλα δεν έχει τέτοιο πρόβλημα .... Τα μικρόφωνα έχουν πρόβλημα με την μετάδοση, τις μπάντες και την έξοδο τους .
Επίσης στο Firmware v1.2 δόθηκαν ρυθμίσεις για τα μικρόφωνα σε επίπεδο hardware.

Theios Giorgos wrote :

- Ο SX3 διαθέτει καλύτερες “φωλιές” θυρών USB.

ξανα ΗΜΑΡΤΟΝ

Theios Giorgos wrote :

Τέλος, όντως όταν πρωτοκυκλοφόρησε ο SX3 παρουσίασε προβλήματα, η κατασκευάστρια εταιρία απέσυρε όλα τα εν λόγω μοντέλα, αλλά από αρχές Οκτωβρίου 2019 όπου παραδίδονται τα νέα, δεν έχει αναφερθεί το οτιδήποτε…

Τέλος η υπερεκτιμημένη εταιρία έθαψε το θέμα (Post is closed for comments) με την αιτιολογία NOT UNDER A RECALL και παρέπεμψε τους αγοραστές στο service για επισκευη ....
Ορίστε και η επίσημη ανακοίνωση ...
https://forums.pioneerdj.com/hc/en-us/community/posts/360020382952-DDJ-SX3-RECALL




Το σωστότερο φίλε Mac II θα είναι να δοκιμάσεις και τις δυο (υπάρχουν σαν demo στα καταστήματα)
και να αγοράσεις όποια εσένα σου αρμόζει καλύτερα !
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 11:07 am
ναι να πω και εγω την βλακεια μου
λατρης της dennon εχουν περασει πολλα μηχανακια απο τα χερια μου παντα με εξιταριζε το οτι εδινε πολλα περισσοτερα απο την pioneer με λιγοτερα χρημματα
τα τελευταια μηχανηματα που θυμαμαι ενας μικτης dnx - 500 kai 2 σι ντι dns - 3700 απιστευτο σιντι απο μουρη και απο ακλουδια αλλα παντα ολα αυτα ειχαν και καποιο ( μεγαλο ) κουσουρι ( α)
στον μικτη τα πλαστικα κουμπια καθε τρεις εκδηλωσεις θελαν καθαρισμα στα σιντι εκει να δεις δεν μπορουσα με τιποτα να καταλαβω ποση πιεση θελαν για να πατηθουν με αποτελεσμα να χανω συνεχεις το beat και το χειροτερο αν εβαζες στικακι θελαν ειδικη γραμματοσειρα και στα αγγλικα αλλιως τα εβγαζε κινεζικα!!αν δηλαδη σε εκδηλωση σου εφερνε καποιος στικακι 11 φορες στις 10 δεν εβγαζες ακρη τα σκοτωσα κυριολεκτικα για να φυγουν
θελω να καταληξω οτι τελικα η pioneer δικαιως ειναι εκει που βρισκεται πρωτη δηλαδη και οσες φορες εχω φυγει απο αυτην εχω γυρισει τρεχοντας
Τωρα το οτι εσενα σου αρέσει περισσότερο το πιστεύω και το σέβομαι αλλα οι πολλοι ειναι στην pioneer

οτι πληρωνεις παιρνεις τελικα δεν σου χαριζει κανεις τιποτα και για να ειναι κατι ακριβοτερο εχει τον λογο του
τοσες εκδηλωσεις που εχω στησει τοσα χρονια με καλεσμενους djs ολοι στο τηλ.λενε να διαβαζει στικακι και να ειναι pioneer
και ενας λογος παραπανω μολις βαλεις αγγελια για pioneer εφυγε αμεσως οτι dennon εχω δωσει τοσα χρονια σαν μαγαζι μονο σκοτωμενα φυγαν
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 11:38 am
Αν εξαιρέσουμε το θέμα του κόστους, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ DDJ-SX3 και MC7000... Και όσο πιο πολύ το "πλατιάζουμε", τόσο περισσότερο θα γελάει όποιος γνώστης του αντικειμένου διαβάσει το νήμα...

Η Pioneer, καλώς ή κακώς, στο θέμα των Digital Players, είτε αυτά λέγονται CD Players, είτε αυτοί λέγονται Controllers, είναι κορυφή (ή κατά άλλους, ο μονόφθαλμος μεταξύ στραβών). Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αξιόλογων και πολυδιαφημισμένων (για τον ήχο τους) bars / clubs παγκοσμίως, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των αξιόλογων και πολυδιαφημισμένων DJs, χρησιμοποιούν Digital Players της Pioneer (και τίποτε άλλο). Και αυτό, σημαίνει πολλά...

Από κει πέρα, περί ορέξεως... Αλλά, να μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την ...
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 11:57 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Αερολογίες ......
θα το πω απλά μπας και γίνει κατανοητό .....

Serato = στάνταρ πολυδιαφημιζόμενο και υπερτιμημένο
VDJ8 = Αξιόλογο εργαλείο Valye for money

Pioneer = στάνταρ πολυδιαφημιζόμενα και υπερτιμημένα
Denon = Αξιόλογα εργαλεία Valye for money
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 5:55 pm
τωρα μαλιστα το ειπες απλα και το καταλαβα
τι και αν εχουν περασει απο τα χερια μας ενα σωρο μηχανηματα και εσυ κατα πασα πιθανοτητα ειναι το πρωτο σου
σημασια εχει οτι το ειπες απλα και κατανοητα και ετσι ολη η παγκοσμια κοινοτητα θα καταλαβει οτι κανει λαθος τοσα χρονια και επιτελους η μισητη pioneer θα φαλιρησει
γιατι αργησες ρε παιδακι μου?
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 6:54 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Το ότι λέω τη γνώμη μου με αποδείξεις δεν με κατατάσσει στο ότι είδα πρώτη
φορά μηχάνημα όπως προφανώς ισχυρίζεσαι.
Όταν και άμα ξεπεράσεις τα 30+ χρόνια στο άθλημα τα ξαναλέμε.
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 7:23 pm
εσυ δηλαδη να πεις την γνωμη σου αλλα η δικη μου γνωμη που βασιζεται σε εμπειριες 30 ετων που εχω εταιρια ηχητικων και απο τα χερια μου εχουν περασει εκατονταδες μηχανηματα ολων των ειδων η δικη μου γνωμη λοιπον συμφωνα με σενα ειναι αερολογιες....https://lepanto-sound.gr/
δεν εχω να πω τιποτε αλλο...
μετα την τελευταια σου δηλωση η μετοχη της pioneer καταρρεει
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 7:35 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Φίλε μου αν μετά από εμπειρίες 30 ετών & εταιρεία ηχητικών έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι στον μικτη τα πλαστικά κουμπιά κάθε τρεις εκδηλώσεις θελαν καθάρισμα επειδή ήταν DENON τι να πω?
Ότι και να πω σίγουρα θα προκαλέσει ανατροπή στην παγκόσμια σκηνή, σίγουρη κατάρρευση της μετοχής της pioneer και μη σου πω και παγκόσμιο κραχ ...
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 7:57 pm
το να επιχειρηματολογησω μαζι σου με μειωνει
δεν εχω να πω κατι αλλο..
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 8:18 pm
μάλλον κλότσησα σφηκοφωλιά :-)

Παρακολουθώ με ενδιαφέρων τα επιχειρήματα και των δυο πλευρών.
Έχω δει πως είναι τα Pioneer από μέσα , και σε καμιά περίπτωση δεν τα λες υπερτιμημένα.
Από την άλλη , η MC7000 σου δίνει 15% περισσότερα χειριστήρια με 30% χαμηλότερη τιμή, και είναι Denon, που ενταξει , μάλλον δεν είναι Pioneer, άλλα δεν είναι και Behringer.

H MC7000 μου αρέσει πάρα πάρα πολύ, αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο , είναι ότι δεν βρίσκω spear parts και service manual . Ενώ για Pioneer βρίσκω και ανταλλακτικά και service manual (για την SX3 όχι ακόμα άλλα είναι θέμα χρόνου... ).

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και περιμένω και την τοποθέτηση του Phantom να σφραγίσει την συζήτηση :-)
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 8:18 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Φιλε MAC II απλά παρακολούθησες μια old school συζήτηση ......
Service manual δεν υπάρχει ακόμα αλλά ανταλλακτικά βρίσκεις .....
https://www.instrumentalparts.com/denon-pro-mc7000-spare-parts.html

Το μόνο σίγουρο είναι να πάρεις ότι σου αρέσει και να το ευχαριστηθείς !
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 9:02 pm
@ DJ-RFTD...

Τι να τους κάνεις αγόρι μου 782 DJs, 458 ιδιοκτήτες ενοικίασης ηχοσυστημάτων, 214 ηχολήπτες, 671 μουσικούς παραγωγούς... Αφού, μόνο εσύ ξέρεις ποιος είναι ο καλύτερος controller... ;-)

@ MAC II

Τι θες να σου πει και ο Phantom? Και Denon να υποστηρίξει (αν τα χει τσούξει με κάνα τσίπουρο), από την στιγμή που χρησιμοποιεί Pioneer (κατά κόρον, αν όχι αποκλειστικά), τι σημασία έχει το τι θα πει (δημόσια)?
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 9:07 pm
Dj-RFTD wrote :
Φιλε MAC II απλά παρακολούθησες μια old school συζήτηση ......
Service manual δεν υπάρχει ακόμα αλλά ανταλλακτικά βρίσκεις .....
https://www.instrumentalparts.com/denon-pro-mc7000-spare-parts.html


αυτό είναι Αμερική , που σημαίνει ότι παίρνεις κάτι που στοιχίζει 10$ και στο τελωνείο πληρώνεις άλλα 100...

 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 9:30 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
 

Mensajes Thu 21 Mar 19 @ 10:46 pm
95%