Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Controller μέχρι 1200 ευρω

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα στην ομάδα!Θα ήθελα να ρωτήσω την αποψη σας για την αγορά controller μέχρι 1200 ευρω,με βάση την κάρτα ήχου(καλύτερη ποιότητα ήχου δηλ) και την συμβατότητα με το vdj).Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή με αυτά τα κριτήρια;
 

Mensajes Sat 13 Apr 19 @ 3:19 pm
Όλο το επίσημα υποστηριζόμενο Hardware, μπορείς να το βρεις - δεις εδώ: http://www.virtualdj.com/products/hardware.html?view=all

Στα χρήματα που αναφέρεις, θα σου πρότεινα: Pioneer SX3, Native Instruments Traktor Kontrol S8, Pioneer DDJ RX, Pioneer DDJ-1000...
 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 7:11 am
Ευχαριστώ πολύ!Κάτι απο την Denon δεν προτείνεται δηλ;Είχα βάλει στο μάτι την mcx 8000 που παίρνει και φλασάκι,αλλά δεν έχω εμπειρία από controller τέτοιων κυβικών.
 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 5:59 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Είναι κορυφή για μένα ..... έχω την 7000 και είμαι υπερευχαριστημένος .... για τον μόνο λόγο που θα την άλλαζα είναι το αυτόνομο παίξιμο που έχει η 8000 ...
Καλό είναι να πας να τις δοκιμάσεις στα καταστήματα ζωντανά και να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα ....
1300 δεν είναι λίγα ....
 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 7:38 pm
Όπως έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές, όταν ένας οποιοσδήποτε Controller ή Cd Player διαθέτει οθόνη και ταυτόχρονα θύρα USB, δεν συνεπάγεται ότι "πετάω στο stick καμιά 1000αριά κομμάτια, κουμπώνω το stick και καθάρισα"! Για να γίνει αυτό ολοκληρωμένα, άρα και να αξιοποιηθεί στο 100% η εκάστοτε ενσωματωμένη οθόνη, θα πρέπει ο εκάστοτε χρήστης να έχει προκαταβολικά επεξεργαστεί το σύνολο των κομματιών από το πρόγραμμα με το οποίο σχετίζεται - "λανσάρεται" ο Controller ή το Cd Player (κοινώς Serato ή RekordBox).

Από κει και πέρα, η Denon είναι μία πάρα πολύ αξιόλογη εταιρία (κάτοχος Denon είμαι κι εγώ), αλλά δεν την βάζω πάνω από την Pioneer (και σε κάποιες παραμέτρους, ούτε πάνω από την Native Instruments)... Το γιατί, μπορείς να το διαβάσεις εδώ: https://www.virtualdj.com/forums/228283/Greek_Forum/Denon_MC7000_vs_Pioneer_DDJ-SX.html και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα...
 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 7:44 pm
Ευχαριστώ αν καθυστερημενα.Νομιζω ότι η kontrol S8 δεν θα βολεύε,λογω έλλειψης jog wheels.Καλοβλεπω όμως την S4 MK3 της ΝΙ.Επίσης την SX3 και την Ddj 1000 που έχω διαβάσει κ καλες κριτικες.Εχει άποψη κάνεις μεταξύ των τριών;
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 6:33 am
Τα Platters / Jogs, στην πραγματικότητα είναι χρηστικά μόνο γι αυτούς που:

Α. Όντως scratchάρουν.
Β. Παίζουν αρκετά (όχι 5 – 10 κομμάτια) 60s - 70s - 80s (not remastered), όπου το tempo είναι μεταβλητό, το Variable BPM του BPM Εditor δεν σώζει την κατάσταση και πρέπει να “επεμβαίνουν” διαρκώς (μέσω Platters / Jogs).

Εάν ανήκεις σε 1 ή και στις 2 κατηγορίες, τότε όντως χρειάζεσαι Platters / Jogs. Ειδάλλως, πίστεψέ με, είναι “διακοσμητικά” (επί του πρακτέου)!

Όσον αφορά στο budget σου…

1. O DENON MC7000, του οποίου η τιμή ξεκινάει από τα ~790€, αποτελεί μία αξιόλογη επιλογή. Άλλο εάν εγώ προσωπικά δεν τους θεωρώ καλύτερους, έναντι των PIONEER.
* Διαθέτει 2 x USB ports!

2. Ο PIONNER DDJ-SX3, του οποίου η τιμή ξεκινάει από τα ~985€, αποτελεί (αναμφισβήτητα) την κορυφαία επιλογή, ως του ποσού των 1.000€.
* Διαθέτει 2 x USB ports!

3. Ο NI Traktor Kontrol S8, του οποίου η τιμή ξεκινάει από τα ~1.000€, αποτελεί και αυτός μία εναλλακτική επιλογή ως του ποσού των 1.000€, η οποία (θεωρητικά) έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ήχου, από τον SX3 (αλλά και άλλους, ακριβότερους controllers). Είναι όμως "παλαιό" μοντέλο (2015)...
* Δεν διαθέτει 2 x USB ports…

4. Τον PIONNER DDJ-RX, στα ~1.050€, τον ξεχνάς, είναι επίσης "παλαιό" μοντέλο (2015) και υποδεέστερο (τρόπον τινά) του DDJ-SX3.

5. Ο PIONNER DDJ-1000, του οποίου η τιμή ξεκινάει από τα ~1.285€, αποτελεί μία επιλογή “διαφορετικής” φιλοσοφίας. Το γιατί, μπορείς να το διαβάσεις εδώ: http://www.virtualdj.com/forums/228638/Greek_Forum/Pioneer_DDJ-800.html
* Διαθέτει 2 x USB ports!

Εν κατακλείδι και μέχρι του ποσού των ~1.200€, τα κουκιά είναι "μετρημένα" (#1, #2, #5)...
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 8:19 am
Theios Giorgos wrote :


2. Ο PIONNER DDJ-SX3, του οποίου η τιμή ξεκινάει από τα ~985€, ...

Που το εχεις δει αυτο?
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 12:00 pm
Με ένα απλο ψάξιμο στο skroutz θα το βρεις εύκολα..Θειε Γιώργο δεν κάνω σκρατ,αλλά με βολευει αν δεν γίνει σωστό beatmatch.Οσο για τον NI traktor S4 Mk3 ξέρουμε τι ισχύει;
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 1:14 pm
Προφανως περιμεναν να την αγορασω εγω για να την ριξουν 170 ευρω κατω,.... τι να πω!
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 3:39 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Προφανως περιμεναν να την αγορασω εγω για να την ριξουν 170 ευρω κατω,.... τι να πω!

έτσι είναι αυτά μετά από λίγο πέφτει η τιμή

 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 3:46 pm
Vageliskare wrote :
...Θειε Γιώργο δεν κάνω σκρατ,αλλά με βολευει αν δεν γίνει σωστό beatmatch. Οσο για τον NI traktor S4 Mk3 ξέρουμε τι ισχύει;
Εφόσον έχεις κάνει την σωστή προεργασία και όλα τα κομμάτια σου είναι tapαρισμένα σωστά, δεν τίθεται θέμα να χάσεις beatmatch (και ιδίως με ενεργοποιημένο το quantize)... Ο NI Traktor Kontrol S4 Mk3 είναι επίσης πολύ αξιόλογος controller, αλλά και αυτός έχει μόνο μια θύρα USB...

Εν κατακλείδι και για να μην σε μπερδεύω, θα σου πω τα εξής:

1. Εάν ο controller προορίζεται για επαγγελματική χρήση (mobile Dj), αυτό που θα πρέπει να έχεις κατά νου, είναι η "φορητότητα" (διαστάσεις, βάρος).

2. Εάν ο controller προορίζεται για επαγγελματική χρήση (wedding Dj), αυτό που θα πρέπει να έχεις κατά νου, είναι η ύπαρξη 2ης θύρας USB (εννοείται και 2ου laptop).

3. Εάν ο controller προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση (party), ότι και να πάρεις απ' όλους τους άνωθεν, υπερ-ευχαριστημένος θα είσαι...

Τέλος, απ' την στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις το VDj, μην "παρασυρθείς" από controllers, οι οποίοι έχουν ενσωματωμένη οθόνη / οθόνες. Πίστεψέ με, είναι παντελώς αχρείαστες!
 

Mensajes Sat 20 Apr 19 @ 4:50 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)