Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: SSD/HDD γιά μουσική

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Ως αφορμή το αγγλόφωνο forum, αλλά και συζητήσεις επι του θέματος, λέω να αλλάξω απο εξωτερικό HDD σε εσωτερικό SSD την μουσική μου. Τώρα που απο τιμές "πλησιάζονται" οι ssd 1tb.
Το έχει κανει άλλος ?
Αν ναι, εντυπώσεις ?
Ποιόν ssd προτείνεται ?
(Λόγω ιδιόμορφης χρήσης φαντάζομαι θα πρέπει να έχει αντοχή και σε πολλές εγγραφές)
Sorry για το σεντόνι
 

Mensajes Sat 13 Apr 19 @ 4:40 pm
Χρησιμοποιώ SSD για τη μουσική εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Προσωπικά για SSD τη Samsung δύσκολα θα την αλλάξω... (προσωπικά έχω Samsung EVO 840 1TB)

Υ.Γ.:
Το έχω ξαναγράψει, αλλά ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ που άλλαξα από μηχανικό δίσκο σε SSD ήταν οτι οι SSD δεν επηρεάζονται απο κινήσεις και δονήσεις.
Έτσι δεν κινδυνεύεις να πάρεις τον δίσκο "στο χέρι" επειδή το booth π.χ. το χτυπάνε 2 δίδυμα 18 ιντσα sub και τρίζει ο τόπος... :P
Αυτή τη στιγμή το μοναδικό "κινούμενο" μέρος στο laptop μου είναι μόνο το ανεμιστηράκι. Μπορώ να πάρω το laptop αγκαλιά και να χορέψω "Jump Around" χωρίς κανένα φόβο και με άπειρο πάθος!!! :P
Σε επιδόσεις τώρα και ειδικά με το VirtualDJ (που προφορτώνει ολόκληρο το κομμάτι στη RAM) δεν θα δεις κάποια εντυπωσιακή διαφορά (και δεν αποτελεί λόγο να αλλάξεις από μηχανικό σε SSD)
Τέλος το VirtualDJ κάνει ελάχιστες εγγραφές στο δίσκο (ενημέρωση της database κάθε φορά που κλείνεις το πρόγραμμα) οπότε οι εγγραφές στο δίσκο είναι απείρως λιγότερες από αυτές που δέχεται ένας SSD στον οποίο έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό σου.
 

Mensajes Sat 13 Apr 19 @ 5:15 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Εγώ πήρα Samsung 860QVO στα 110 περίπου...
έχω δει μεγάλη διαφορά στο φόρτωμα και την αντιγραφή των κομματιών
όπως και στην επεξεργασία των tag όταν παίζει ...
 

Mensajes Sat 13 Apr 19 @ 10:08 pm
Dj-RFTD wrote :
...έχω δει μεγάλη διαφορά στο φόρτωμα και την αντιγραφή των κομματιών, όπως και στην επεξεργασία των tag όταν παίζει ...
Κι εγώ το ίδιο, με 2 x Samsung 860 Pro...

 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 7:17 am
"Τέλος το VirtualDJ κάνει ελάχιστες εγγραφές στο δίσκο (ενημέρωση της database κάθε φορά που κλείνεις το πρόγραμμα) οπότε οι εγγραφές στο δίσκο είναι απείρως λιγότερες από αυτές που δέχεται ένας SSD στον οποίο έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό σου."

Εννοώ εγγραφές για επεξεργασία & analyzing των track.
Κάνω λάθος ???
 

Mensajes Sun 14 Apr 19 @ 10:47 am
Και πάλι, είναι απείρως λιγότερες από τις εγγραφές ενός λειτουργικού.
Κάθε τραγούδι στο δίσκο σου θα "ενημερωθεί" κατά μέσο όρο ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 2 φορές (μία φορά κατά το analyzing και μία κατά την ενημέρωση των tags όπου και όταν απαιτείται)
Αν βάλουμε και μία φορά την αρχική εγγραφή στο δίσκο τότε έχουμε το πολύ 3 εγγραφές (κατά μέσο όρο) ανά κομμάτι.
Για 100 χιλιάδες κομμάτια δηλαδή θα έχεις 300 χιλιάδες εγγραφές.
Για ψάξε λίγο στο internet πόσες εγγραφές κάνει το λειτουργικό σου ανά ημέρα... :P

Βέβαια το προσδόκιμο ζωής των SSD δεν υπολογίζεται με το "πλήθος" των εγγραφών, αλλά το μέγεθος των δεδομένων που εγγράφεται (αθροιστικά)
Y=(WCxC)/(WFxD) όπου
Υ= χρόνια προσδόκιμου ζωής
WC= Writing Cycles (για ένα Samsung 850 EVO ενδεικτικά 3000)
C= Capacity (έστω 1ΤΒ =1000GB)
F= Write Factor (λόγος μεταξύ των δεδομένων που θέλουμε να γράψουμε και δεδομένων που εγγράφονται πραγματικά. Π.χ. σε μία ενημέρωση εμείς "γράφουμε" 10ΜΒ αλλά ο δίσκος γράφει πραγματικά μόνο μερικά KB. Για τις ανάγκες υπολογισμού και μόνο, τον ορίζουμε σε κάποια υψηλή τιμή όπως π.χ. 5)
D= Data Written Per Year (το συνολικό μέγεθος των δεδομένων που εγγράφουμε στο δίσκο κάθε χρόνο αθροιστικά)

Έτσι για ένα 850 EVO 1TB έχουμε ενδεικτικά
(3000x1000)/(5x3000) = 200 χρόνια με συνολική εγγραφή περίπου 3ΤΒ δεδομένων το χρόνο στο δίσκο...
Και τα μισά να ζήσει ο δίσκος, πάλι είναι 100 χρόνια προσδόκιμο ζωής!

Μπορείς να παίξεις με τα νούμερα για να υπολογίσεις το προσδόκιμο για διάφορους δίσκους διάφορων μεγεθών και εταιρειών, αλλά δύσκολα θα πέσεις σε περίπτωση με προσδόκιμο κάτω από μερικές δεκαετίες, και ΕΙΔΙΚΑ για δίσκο που η χρήση του είναι media storage και όχι server/nas/surveillance/OS
 

Mensajes Mon 15 Apr 19 @ 9:32 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)