Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: RANE TWELVE (12)

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει ένα ζευγάρι από αυτά: https://dj.rane.com/products/twelve

Δείχνουν "εντυπωσιακά", ειδικά για τους Old-School Djs. Phantom, νομίζω ότι εσύ είχες αναλάβει το official mapping τους... Τι λέει, λοιπόν, το μηχανάκι? Αξίζουν τα 1.600€ για ένα ζευγάρι?
 

Mensajes Wed 17 Apr 19 @ 8:09 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ωραια μηχανηματα...αλλα οχι κατι τοσο τρελο .. αναλυση οση ακριβως και των numark (μοντελα με motorized platters) αλλα και της stanton (γαματο player πολλα προβληματα μηδεν υποστηριξη), θα θελα και αλλα buttons ισως και κανα rotary...
πες στον φιλο σου να μπανισει το phase ...(αν δε το ξερει ηδη..)
 

Mensajes Wed 17 Apr 19 @ 8:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Reloop RP-8000 + Phase = ο καλύτερος συνδυσμός βινυλίου και Pads (σε περίπτωση που ο μίκτης δεν προσφέρει)
Επειδή το έχω εδώ το Phase και κάνω δοκιμές, η απόκρισή του είναι παααρα πολύ καλή.
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 3:16 am
Νομίζω ότι συγκρίνετε ανόμοιας φιλοσοφίας συστήματα...
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 5:17 am
Δεν είναι ανόμοιας φιλοσοφίας.
Έχουν την ίδια φιλοσοφία (εξομοίωση βινυλίου) αλλά με διαφορετικό τρόπο.
Τα μεν Rane 12 στέλνοντας MIDI, τα δε Phase στέλνοντας Timecode Signal.

Το αν τα Twelve αξίζουν τα λεφτά τους ή όχι είναι υποκειμενικό. Σαφώς και ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτά τους αν κάποιος δεν ψάχνει μια καλή εξομοίωση βινυλίου.
Αν κάποιος θέλει εξομοίωση βινυλίου και ασχολείται με το scratching κτλ τότε κρίνει αυτός αν αξίζουν τα λεφτά τους ή όχι.
Πάντως για να παίξει κανείς αποδοτικά με τα Twelve χρειάζεται και μίκτη με pads, ή κάποιο βοηθητικό controller με pads.
Τα Twelve έχουν μόνο ένα touchstrip (needle search) το οποίο μπορεί να αλλάξει και σε 8 hotcues (αλλά σαν touch sensitive surface δεν έχει καμία σχέση η αίσθηση του σε σχέση με κουμπιά/pads)
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 6:41 am
Ανέφερα το "ανόμοιας φιλοσοφίας", διότι πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για τα RANE "Twelve", δεν τον ικανοποιεί (ανεξαρτήτως λόγου) το όποιο tinecode vinyl.

Εξάλλου, εάν τα RANE "Twelve" ανταποκρίνονται όπως ακριβώς το όποιο set pro-turntable + timecode vinyl, δεν βρίσκω το λόγο να κουβαλάει κάποιος τα αρκετά κιλά των 2 pro-turntables, να "πονοκεφαλιαζει" με την έδραση ή τις διαστάσεις τους και να "παιδεύεται" με βελόνες. Χώρια που και στο όποιο set pro-turntable + timecode vinyl, πάλι απαιτείται μίκτης με pads...
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 7:01 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
djdad wrote :
Reloop RP-8000 + Phase = ο καλύτερος συνδυσμός βινυλίου και Pads (σε περίπτωση που ο μίκτης δεν προσφέρει)
Επειδή το έχω εδώ το Phase και κάνω δοκιμές, η απόκρισή του είναι παααρα πολύ καλή.
ρε ατιμε το χεις κιολας???!!! μιλαμε ζηλευω τεζα!!!

θειε ακριβως τα ιδια πραγματα ειναι... εξομειωση βινυλιου (οκ οχι με τον ιδιο τροπο αλλα για το ακριβως ιδιο αποτελεσμα) βασικα πιστευω (οπως το χουν γραψει και αλλοι αυτο) οτι το phase απλα εριξε την ταφοπλακα στο 12... εχεις ιδιο αποτελεσμα οικονομικοτερα! Τωρα οπου να ναι θα βγαλουν και αυτοκολητα surface κουμπια (dicer like) για να τα βαλεις πανω στο εκαστοτε πικαπ... και η rane απλα θα σταματησει την παραγωγη του 12!! :) :)

 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 9:21 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Ανέφερα το "ανόμοιας φιλοσοφίας", διότι πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για τα RANE "Twelve", δεν τον ικανοποιεί (ανεξαρτήτως λόγου) το όποιο tinecode vinyl.
αυτο συμβαινει μονο λογω της σταθεροτητας σεταπ (βελονες, βινυλια, καλωδιωσεις,καλιμπραρισματα)... για κανενα αλλο λογο..

 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 9:25 am
Θα σου πω το σκεπτικό μου...

1. Το RANE Twelve, έχει βάρος: 9,3kg και διαστάσεις: 368 x 413 x 90 mm. Ένα SL12xx MKx, έχει βάρος: από 7,6kg έως 18kg (αναλόγως την έκδοση) και διαστάσεις: 360 x 453 x 160 mm. Υπό αυτή την συνθήκη, εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα να κουβαλήσω - τοποθετήσω 2 x RANE Twelve, παρά 2 x SL12xx MKx...

2. Το RANE Twelve, δεν φέρει βελόνα (με ότι αυτό θετικά μπορεί να συνεπάγεται). Άρα και πάλι, εγώ προσωπικά, θα το προτιμούσα...

3. Το RANE Twelve, είναι πιο "ευέλικτο" (και διορθώστε με εάν κάνω λάθος), υπό την έννοια ότι "συνεργάζεται" και με έναν απλό controller και όχι απαραιτήτως controller που να διαθέτει Phono-In (περίπτωση DVS).

Τώρα, εάν το motorized platter του δεν έχει ακριβώς την ίδια φιλοσοφία - αίσθηση - απόκριση, με αυτό ενός SL12xx MKx, τότε δεν το συζητάω καν! Εάν, όμως, είτε παίζεις με αυτό, είτε παίζεις με DVS είναι ακριβώς το ίδιο, τότε δεν βρίσκω το λόγω να "σταματήσει η παραγωγή του" λόγω phase. Τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 10:08 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
κοιτα...κατα αρχην το rane θελει ενα απλο usb ...δεν εχει σχεση με κοντρολερ θυρες phono κλπ..
καλα τα λες αλλα...
πικαπ καλως η κακως υπαρχουν παντου...και σε ολους (που ασχολουνται με το σπορ)
το σετακι phase το παιρνεις με κανα τριακοσαρι ευρω...
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 11:48 am
Σημείωση:
Για το phase χρειάζεσαι ΚΑΙ κάρτα ήχου (ή μίκτη) που να υποστηρίζει DVS (αν δεν έχεις ήδη)

Σημείωση 2:
Το αν είναι καλύτερο το Phase (Timecode Signal Emulation) ή το Rane Twelve (High precision MIDI) θα το μάθουμε σύντομα όταν κάποιος που πραγματικά μπορεί να φτάσει αυτά τα μηχανήματα στα άκρα τους κάνει την δοκιμή και τις συγκρίσεις.
Μέχρι τότε κανένας δεν μπορεί να πει (από άποψη αίσθησης και επιδόσεων) τι είναι καλύτερο.
Και το Phase emulation κάνει με μια κάποια εσωτερική ακρίβεια (που δεν την ξέρουμε). Χρησιμοποιεί γωνιόμετρα, επιταχυνσιόμετρα κτλ για να υπολογίσει κάποιες Χ φορές το δευτερόλεπτο το timecode signal που πρέπει να στείλει. Οπότε δεν είναι ούτε αυτό 100% real-time και full signal (όπως με το παραδοσιακό timecode vinyl)

Σημείωση 3:
Κάτι που επίσης παίζει μεγάλο ρόλο, είναι το latency.
Τα Twelve "περιορίζονται" μόνο από την ταχύτητα της σύνδεσης USB και στην πραγματικότητα το latency είναι περίπου 1ms
Στα phase έχεις σίγουρα το latency του DVS (χοντρικά 4 με 8ms σε ένα καλό σύστημα) και το latency της ασύρματης επικοινωνίας της μονάδας με το δέκτη (άγνωστο, αλλά λογικά το πολύ 1ms)
Οπότε η διαφορά (ανάλογα και με τον υπολογιστή, κάρτα ήχου κτλ) μπορεί να είναι από 4 μέχρι 8ms.
Για σοβαρό scratching (battles κτλ) τα 8ms δεν είναι λίγα...
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 12:12 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σωστα ολα αυτα..
στα dvs με ενα καλο υπολογιστη εισαι στα 4 (ιιιιισως και λιγο πιο κατω) τωρα η επικοινωνια του γινεται με rf οπως εχουν πει που εκει δε νομιζω να ναι καν μετρήσιμη η καθυστέρηση.
ερωτηση, ειδα στο update phase support μεταξυ αλλων.. επρεπε να γινει κατι για να υποστηριζεται? (απλα απο περιεργεια ρωταω)
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 2:20 pm
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.
4ms είναι εφικτά μεν, δύσκολα δε.
Μιλάμε για 2ms input και 2ms output όταν πολλά συστήματα έχουν προβλήματα ακόμα και με 4ms μόνο output...
Anyway, περί ορέξεως... :)
 

Mensajes Thu 18 Apr 19 @ 2:49 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)