Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ερώτηση

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα ομάδα...
Έχω macbookpro του 2012 αναβαθμισμένο με ssd 1tb samsung και μνήμη 4 gb και περασμένο λειτουργικό sierra. Μετά απο χρόνια χρίση traktor έβαλα το virtual dj και πείρα το pioneer sb3 για κοντρόλερ. Θέλω να ρωτήσω 1. για το έξυπνο play και τον συγχρονισμό. Στο traktor πατάς ένα κουμπί το sync και στο πρόγραμμα άλλα και στο κοντρολερ και στο συγχρονίζει με ένα πάτημα (δηλ με μια κίνηση) στο virtual dj πρέπει να κάνεις πιο πολλές κινήσεις (να πας με το ποντικι στην τελιτσα να ανοίξει το μενού και να τσεκάρεις το έξυπνο play ) χάνεις αρκετό χρόνο. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξεις και να το κάνεις και στο κοντρολερ με ενα πάτημα να μπαίνει και να βγαίνει το εξυπνο play αν ναι πως γίνεται αυτό;
2. παρατήρησα στον ηχώ όταν κάνεις αλλαγές σαν να σου ρίχνει την ένταση στα κομμάτια μέχρι να κανεις την αλλαγή (δηλ οταν παιζουν μαζι) πρεπει να κατεβάσω το master volum ή πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;
3. Τέλος παρατήρησα όταν πηγαίνω πάνω στην τελιτσα για να ενεργοποιήσω το έξυπνο play σταματάει η κυματομορή για κλάσμα του δευτερολέπτου αλλά το τραγούδι δεν επηρεάζεται (δεν σταματαει και το τραγούδι μονο η κυματομορφή) αυτο είναι πρόβλημα ;
Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων
 

Mensajes Thu 09 May 19 @ 7:29 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
1.Kανε mapping οποιο κουμπι σε βολευει στην sb3 την εντολη smart_play
2.Τσεκαρε απο τις ρυθμισεις το zero db σε τι τιμη ειναι και δοκιμασε να το κατεβασεις
3.Δες αν στο κανει και οταν κανεις το 1.
 

Mensajes Thu 09 May 19 @ 8:15 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το smart play το ενεργοποιεις μια φορα... ποιος ειναι ο χρονος που χανεις?
μηπως συγκρινομενος με το τρακτορ εννοεις το sync?
για το zerodb μειωσε το
 

Mensajes Thu 09 May 19 @ 12:05 pm
όταν παίζεις ένα είδος μουσικής ναι εντάξει το ενεργοποιείς μια φορά το smart play αλλα οταν αλλαζεις συνεχεια στυλ αλλα bpm θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις και για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις περίπου 3 κινήσεις. Βέβαια μου είπε ο djpap63 να το κανω mapping σε ένα κουμπί στο controler άλλα αυτό πως γίνεται;
Όσο για το zerodb πόσο πρέπει να το βάλεις για να παίζουν σωστά οι εντάσεις ώστε να μην καταλαβαίνεις κανείς τίποτα;
 

Mensajes Thu 09 May 19 @ 5:12 pm
sakis pasaportis wrote :
όταν παίζεις ένα είδος μουσικής ναι εντάξει το ενεργοποιείς μια φορά το smart play αλλα οταν αλλαζεις συνεχεια στυλ αλλα bpm θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις και για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις περίπου 3 κινήσεις. Βέβαια μου είπε ο djpap63 να το κανω mapping σε ένα κουμπί στο controler άλλα αυτό πως γίνεται;
VDj Settings -> Controllers -> Επέλεξε το button που θέλεις, ώστε να εμφανιστεί στο πεδίο "Key" -> Στο πεδίο "Action" γράψε την εντολή smart_play -> Save -> Έτοιμος!

sakis pasaportis wrote :
Όσο για το zerodb πόσο πρέπει να το βάλεις για να παίζουν σωστά οι εντάσεις ώστε να μην καταλαβαίνεις κανείς τίποτα;
Η τιμή του zeroDB επιλέγεται κατά τέτοιον τρόπο, ώστε να μην “επεμβαίνει” το ενσωματωμένο limiter του VDj. Διότι, ως γνωστόν, όσο περισσότερο “επεμβαίνει” το όποιο limiter, τόσο περισσότερο “αλλοιώνεται” ο ήχος.
Η τιμή του zeroDB εξαρτάται από τον εκάστοτε controller. Θεωρητικά, η τιμή των -3db είναι η “1η επιλογή” για την πλειοψηφία των controllers και υπό την προϋπόθεση ότι μιξάρονται έως 2 κομμάτια ταυτόχρονα (και η χρήση του Channel EQ -ιδίως της Low Band- γίνεται με μέτρο).
Η τιμή των -6db είναι η “2η επιλογή” για την πλειοψηφία των controllers και υπό την προϋπόθεση ότι μιξάρονται έως 3 κομμάτια ταυτόχρονα ή στην περίπτωση του DDJ-RZ.
Τέλος, σε κάποιους συγκεκριμένους controllers, όπως η περίπτωση του DDJ-RZX, η τιμή του zeroDB προτείνεται να είναι -9db.
 

Mensajes Thu 09 May 19 @ 5:35 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
sakis pasaportis wrote :
όταν παίζεις ένα είδος μουσικής ναι εντάξει το ενεργοποιείς μια φορά το smart play αλλα οταν αλλαζεις συνεχεια στυλ αλλα bpm θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις και για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις περίπου 3 κινήσεις. Βέβαια μου είπε ο djpap63 να το κανω mapping σε ένα κουμπί στο controler άλλα αυτό πως γίνεται;
εννοειται πρεπει να το μαπαρεις... εγω οταν εχω παρομοια κατασταση που δεν χρειαζομαι το smart play δουλευω το play απο το hotcue και ετσι αποφευγω το χασιμο χρονου
δες και εδω
https://www.virtualdj.com/wiki/How%20do%20I%20map%20my%20MIDI%20controller.html

 

Mensajes Fri 10 May 19 @ 8:22 am
ok παιδιά ευχαριστώ θα το δω και θα σας πω τι κατάφερα...
 

Mensajes Fri 10 May 19 @ 2:52 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Εγω πάλι θα χρησιμοπιούσα το Beat Lock (υπάρχει διαθέσιμο στο SCRATCH panel για να δεις τι κάνει). Δοκίμασε να μαπάρεις στην SB3 το
SHIFT_SYNC : beatlock
LED_SYNC : beatlock
οπότε το SYNC θα εξακολουθήσει να λειτουργεί προσωρινά, ενώ με SHIFT+SYNC θα ενεργοποιείς/απενεργοποιείς το BeatLock ανάλογα με το είδος μουσικής. Το Beatlock όταν είναι ενεργοποιημένο εξασφαλιζει ότι τα decks θα είναι συγχρονισμένα σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν scratch-αρεις.
 

Mensajes Mon 13 May 19 @ 2:49 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)