Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Νέο laptop νέος controller νέο virtual dj!

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα!
Ένα σύνθετο θέμα να ρωτήσω..
Εχω σε λαπτοπ virtual dj 7.0.5. για αρκετά χρόνια τώρα (με πολλές playlist, virtual folders και πολλές φορές ανατρέχω και στο ιστορικό για να δω τι έπαιξα σε μία συγκεκριμένη εκδήλωση γάμου κλπ..) και χρησιμοποιώ τον controller "hercules rmx".
Σε λίγες μέρες αλλάζω λαπτοπ αλλά συγχρόνως και controller, καθώς αγόρασα τον pioneer ddj-400.
Συνοπτικά χρειάζομαι διευκρινήσεις - οδηγίες για:
1) εγκατάσταση νεότερου virtual dj (φαντάζομαι την έκδοση 8.3?) στο νέο λαπτοπ και μεταφορά των : Α) playlist, Β) virtual folders αλλά και SOS Γ) του ιστορικού, (καθώς μου είναι πολύ χρήσιμο..) από το τωρινό λαπτοπ με παλιό virtual στο νέο λαπτοπ με νεότερη έκδοση virtual και,
2) το πως θα δουλέψει αρμονικά ο νέος controller pioneer ddj-400 στο νεό λαπτοπ με πρόσφατη έκδοση virtual dj (το λεγόμενο mapping?).
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Παύλος Γ.

υ.γ. Την όλη διαδικασία θα την κάνω με φίλο που γνωρίζει τα των υπολογιστών καλύτερα απο εμένα αλλά θέλω να τον βοηθήσω με οδηγίες μέσα από εδώ από εσάς ώστε να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!
 

Mensajes Thu 06 Jun 19 @ 8:45 pm
Αυτό που δεν μας λες (και είναι το σημαντικότερο) είναι το που έχεις αποθηκευμένη τη μουσική σου.
Αυτό παίζει τον καθοριστικό ρόλο στα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις.

Επίσης περιττό να σου πω οτι θα χρειαστείς και κάποια άδεια χρήσης για το VirtualDJ 8.
 

Mensajes Fri 07 Jun 19 @ 7:00 am
Καλησπέρα φίλε Phantom Deejay!
Η μουσική μου είναι αποθηκευμένη κυρίως στον C (ίδιος σκληρός δίσκος που τρέχουν τα windows), αλλά όταν χρειαστεί ανατρέχω και σε εξωτερικό σκληρό όπου έχω δευτερεύουσης χρήσης μουσική αποθηκευμένη (κάποιες συλλογές κλπ).
Όσο για την άδεια χρήσης, νομίζω είναι αυτονόητο ότι θα έχω, καθώς θα αγοράσω (home-plus).
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
 

Mensajes Fri 07 Jun 19 @ 5:40 pm
Να υποθέσω οτι στον C η μουσική είναι αποθηκευμένη μέσα στους ειδικούς φακέλους Desktop ή Music ?
Αν ναι, τότε πρόσεχε το εξής:

Στα Windows όλοι οι ειδικοί φάκελοι βρίσκονται στη διαδρομή:
C:\Users\Username
Έτσι για παράδειγμα ο φάκελος "New Songs 2019" που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας είναι στην πραγματικότητα ο φάκελος
C:\Users\YourOldPCUsername\Desktop\New Songs 2019

Για να έχεις μια ομαλή μετάβαση από τον παλιό υπολογιστή στον καινούργιο θα πρέπει το Username που έχεις για να μπεις στα Windows να είναι το ίδιο και στους δύο υπολογιστές.
Δηλαδή όταν θα σετάρεις τον καινούργιο υπολογιστή πρέπει να δώσεις σαν username οτι είχες και στον παλιό.

Αν το κάνεις αυτό τότε από τον παλιό σου υπολογιστή αντιγράφεις τα πάντα στον καινούργιο ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ
Αντιγράφεις οπωσδήποτε και ολόκληρο τον φάκελο VirtualDJ που βρίσκεται μέσα στα Documents

Εφόσον θες να δουλέψεις με το VirtualDJ 8 δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις το 7.
Κάνεις εγκατάσταση το VirtualDJ 8, συνδέεις και τον εξωτερικό δίσκο (που χρησιμοποιείς μια στο τόσο) και ανοίγεις το πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα την πρώτη φορά που θα τρέξει θα κάνει μετατροπή των βάσεων και κάποιων άλλων αρχείων (π.χ. του ιστορικού) ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με το VirtualDJ 8.
Η διαδικασία αυτή λογικά πρέπει να ολοκληρωθεί μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα.
Άσε το πρόγραμμα να τρέχει 1-2 λεπτά όμως και μετά κάνε επανεκκίνηση του VirtualDJ

Λογικά πλέον θα είσαι έτοιμος


Υ.Γ.:
Αν το παλιό με το νέο username στα Windows δεν ταιριάζουν τότε δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητη επεξεργασία ΟΛΩΝ των αρχείων (database, ιστορικό, playlists κ.ο.κ)
 

Mensajes Mon 10 Jun 19 @ 1:09 pm
φίλε Phantom Deejay!
Σ'ευχαριστω για την αμεσότητα αρχικα!
Ακριβώς οπως φαντάστηκες ειναι οι φάκελοι μου.. κατάλαβα οσα μου εγραψες, απλως μου γεννήθηκε η παρακάτω απορία: αφού στο νεο λαπτοπ θα εγκαταστησω το virtual dj, επομενως θα δημιοργηθει φάκελος virtual dj στα εγγραφα, αρα εγω τι θα κανω; θα τον αντικαταστήσω με τον φάκελο απ'το παλιό λαπτοπ (που ειχα το παλιο virtual dj); Ή πρωτα θα βάλω τον παλιο φάκελο virtual dj κ μετά θα κανω εγκατάσταση του νέου προγράμματος;
Επίσης για τον νέο controller; Πως θα δουλέψει με το virtual dj στο νέο λαπτοπ; Θα πρεπει μετά την εγκατάσταση του virtual, να προσθέσω κατι;
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο μηνυμα, Παύλος Γ.
 

Mensajes Tue 11 Jun 19 @ 9:22 pm
Τα αρχεία που σου χρειάζονται δεν επηρεάζονται από την εγκατάσταση. Οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς όλα θα δουλέψουν.
Για λόγους αναφοράς και μόνο, αντέγραψε πρώτα τον φάκελο από τον παλιό υπολογιστή και μετά κάνε εγκατάσταση του 8.
Για την DDJ-400 επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Απλά ανοίγεις το πρόγραμμα και παίζεις.
Επίσης μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ: http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddj400.html
 

Mensajes Wed 12 Jun 19 @ 6:51 am
Ευχαριστώ πολύ φίλε, να είσαι καλά!
Πολυ κατατοπιστικά όλα που μου είπες, μένει να τα δω στην πράξη.. θα σε ενημερώσω για το τι έγινε οπως επισης και αν χρειαστω κατι επιπλεον θα σε ρωτήσω!
Να'σαι καλά και παλι ευχαριστω!
 

Mensajes Thu 13 Jun 19 @ 4:56 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)