Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αγορά Λάπτοπ και οργάνωση - Page: 1
ankosPRO InfinityMember since 2009
Καλημέρα και χρόνια πολλά.Θα ηθελα μια μικρη βοήθεια για αγορά, λαπτοπ αλλα πρωτα θα ηθελα να σας πω και το πως τα χρησιμοποιώ ώστε να έχεται καλυτερη εικόνα τι ακριβώς ψάχνω.Είμαι dj εκδηλώσεων και εδώ και 8 χρόνια δουλεύω δυο sony vaio i5 και i3, windows 7 και τα δυο, τα οποία στην θέση του cd tray εχουν τοποθετηθεί σκληροί δίσκοι 1ΤΒ για την μουσική.Στο σπιτι έχω εναν σταθερο υπολογιστή στον οποίο φτιάχνω τα σετ μου, τις λιστες μου, προσθέτω, αφαιρω τραγούδια και καποια στιγμή αφαιρώ του δύο σκληρούς από τα λαπτοπ και τους συγχρονίζω με το freefilesynch,οπότε εχω σε όλους τους σκληρούς τα ίδια τραγουδια με την ίδια DB.Ηρθε η ωρα να αλλάξω λαπτοπ να προχωρήσω με windows 10 να έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και όπως δουλευω εγω θα ηθελα δυο σκληρούς.Οτι εχω διαβασει εως τώρα προτείνουν gaming λαπτοπ.Εγω ούτε στεμ θέλω αλλα ουτε βιντεο.Επίσης δεν βρίσκω ευκολα με δυο σκληρούς,και ρωτώ εγώ τώρα.......μήπως κανω κατι λάθος,μήπως γινεται κάπως καλυτερα η οργάνωση της μουσικής , μήπως είναι υπερβολη να ψάχνω λαπτοπ με δυο σκληρους?
Και φυσικά θα ήθελα και καποιες προτάσεις σε λαπτοπ στο χιλιαρικο μαξ επειδη δεν μπορω να βάλω στο μυαλό μου οτι θα πρεπει να δωσω υπέρογκα ποσα για να παίζω απλά μουσική....να πατάω το play το que αντε και εφε και να πρέπει να δωσω 1800 και 2000 ευρώ για ενα λαπτοπ.
Ευχαριστώ και εαν θελεται κάποια διευκρίνηση ρωτήστε με.
 

Mensajes Thu 30 Dec 21 @ 11:20 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

Mensajes Thu 30 Dec 21 @ 9:41 pm
Κατ' αρχήν διάβασε το άρθρο αυτό: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5905/_______________________DJ_LAPTOP___________________________________________________________.html , ώστε να έχεις πλέον μία πιο "ολοκληρωμένη" εικόνα περί του θέματος.

Από κει και πέρα...

Το να μην χρησιμοποιείς κάποιες δυνατότητες του VDj, οι οποίες χαρακτηρίζονται ως ""απαιτητικές" σε hardware, ουδόλως συνεπάγεται ότι το πρόγραμμα παραμένει στάσιμο σε "απαιτήσεις". Εκτός και εάν δεν κάνεις αναβαθμίσεις, με ότι βέβαια αυτό αρνητικά συνεπάγεται.

Όσον αφορά στους 2 σκληρού δίσκους, εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα (για τους δικούς μου λόγους). Όχι, όμως, με τον τρόπο που τους χρησιμοποιείς εσύ...
 

Mensajes Thu 30 Dec 21 @ 9:44 pm
Μιας και είσαι DJ εκδηλώσεων:
Το βασικό πλεονέκτημα ενός gaming laptop είναι το heat management.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να σου σηκώσει θερμοκρασία ακόμα κι αν το χτυπάει απευθείας ο ήλιος από τις 5 το απόγευμα μέχρι την δύση. Στο λέω αυτό γιατί στον χώρο των εκδηλώσεων στην Ελλάδα που τα περισσότερα events είναι υπαίθρια παίζει τεράστιο ρόλο.
Επίσης "gaming laptop" δεν σημαίνει απαραίτητα laptop αξίας 1500+ ευρώ.
Αλλά και με 1500 ευρώ να πάρεις αν το διαιρέσεις με το 8 (όσα χρόνια κράτησες τα παλιά σου laptop) το κόστος για το βασικό σου εργαλείο δουλειάς είναι κάτι λιγότερο από 200 ευρώ το χρόνο.
Που αν στις εκδηλώσεις που παίζεις δεν είσαι "υπάλληλος DJ" αλλά "ελεύθερος επαγγελματίας", το ποσό αυτό είναι ποσοστό της αμοιβής μίας και μόνο εκδήλωσης.

Στο θέμα με τους σκληρούς δίσκους:
Τα περισσότερα laptop σήμερα δεν δέχονται δεύτερο δίσκο, και φυσικά δεν έχουν και DVD slot για να το αφαιρέσεις και να βάλεις δίσκο.
Εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα αποτελούν μόνο τα περισσότερα... gaming laptop!
Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα περισσότερα γνωστά gaming laptops δέχονται δεύτερο σκληρό. Βέβαια μην περιμένεις να βγάλεις τους δίσκους σου από τα παλιά laptop και να τους βάλεις στο καινούργιο.
Οι καινούργιοι δίσκοι είναι όλοι M2 SSD και μοιάζουν με στικάκι μνήμης RAM.
Οπότε αν βρεις το σωστό laptop για σένα, υπολόγισε και ένα έξτρα κόστος για τον δεύτερο δίσκο.

Τέλος:
Δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκεις τα πράγματα με πολλαπλούς πανομοιότυπους δίσκους και με "βάλε/βγάλε" (που δεν είναι καν εφικτό στα περισσότερα μοντέρνα laptop)
Δεν εννοώ να μην έχεις backup φυσικά.
Αλλά ας πούμε αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής:
  • Sync από τον σταθερό σε ένα εξωτερικό δίσκο.
  • Sync από τον εξωτερικό στον δίσκο του laptop (το laptop μου έχει δύο δίσκους αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο)

Το αποτέλεσμα είναι οτι έχω τη μουσική μου σε 3 δίσκους. Και "αν γίνει κάτι" στο κυρίως laptop μπορώ να κουμπώσω τον εξωτερικό στο backup laptop και να παίξω από εκεί.
Σαφώς πιο γρήγορη και πρακτική διαδικασία από το "βάλε/βγάλε" δίσκους και το να κρατάς ενημερωμένα πολλαπλά συστήματα.
Βέβαια προσωπικά το έχω πάει και ένα βήμα παραπέρα αφού συγχρονίζω τον φάκελο του VirtualDJ και τις database σε όλους μου τους υπολογιστές μέσω Dropbox αλλά αυτό ξεφεύγει από το θέμα του νήματος.

Τέλος: Κατανοώ οτι σαν DJ που παίζει σε εκδηλώσεις χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη βιβλιοθήκη απ' οτι "άλλου τύπου DJs" αλλά για τι τάξη μεγέθους μιλάμε;
Θεωρητικά ένα laptop που θα το έχεις μόνο για DJing (και επομένως θα έχει μέσα μόνο το λειτουργικό και το πρόγραμμα DJ) και θα έχει δίσκο 1ΤΒ θα πρέπει να έχει επαρκές αποθηκευτικό χώρο για 90 στους 100 DJs. Αυτό φυσικά αν δεν θες να βάλεις δεύτερο δίσκο (ή αν το μοντέλο που θέλεις δεν δέχεται δεύτερο δίσκο)
Αν πας σε δεύτερο δίσκο, τότε μπορείς να βάλεις οτι χωρητικότητα θέλεις. Βέβαια αν πας σε κάτι μεγαλύτερο από 2TB μπορεί να το πληρώσεις όσο σχεδόν ένα "μέτριο" laptop, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Mensajes Thu 30 Dec 21 @ 10:17 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 11:44 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
Theios Giorgos wrote :
Κατ' αρχήν διάβασε το άρθρο αυτό: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5905/_______________________DJ_LAPTOP___________________________________________________________.html , ώστε να έχεις πλέον μία πιο "ολοκληρωμένη" εικόνα περί του θέματος.

Από κει και πέρα...

Το να μην χρησιμοποιείς κάποιες δυνατότητες του VDj, οι οποίες χαρακτηρίζονται ως ""απαιτητικές" σε hardware, ουδόλως συνεπάγεται ότι το πρόγραμμα παραμένει στάσιμο σε "απαιτήσεις". Εκτός και εάν δεν κάνεις αναβαθμίσεις, με ότι βέβαια αυτό αρνητικά συνεπάγεται.

Όσον αφορά στους 2 σκληρού δίσκους, εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα (για τους δικούς μου λόγους). Όχι, όμως, με τον τρόπο που τους χρησιμοποιείς εσύ...


Για αυτο κοιτά και καινουργια λαπτοπς για να μπορω να δουλευω τις τελευταιες εκδησης του virtual.
Αν μπορεις πες μου εσυ πως δουλευεις τους δυο σκληρούς?
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 11:46 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
PhantomDeejay wrote :
Μιας και είσαι DJ εκδηλώσεων:
Το βασικό πλεονέκτημα ενός gaming laptop είναι το heat management.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να σου σηκώσει θερμοκρασία ακόμα κι αν το χτυπάει απευθείας ο ήλιος από τις 5 το απόγευμα μέχρι την δύση. Στο λέω αυτό γιατί στον χώρο των εκδηλώσεων στην Ελλάδα που τα περισσότερα events είναι υπαίθρια παίζει τεράστιο ρόλο.
Επίσης "gaming laptop" δεν σημαίνει απαραίτητα laptop αξίας 1500+ ευρώ.
Αλλά και με 1500 ευρώ να πάρεις αν το διαιρέσεις με το 8 (όσα χρόνια κράτησες τα παλιά σου laptop) το κόστος για το βασικό σου εργαλείο δουλειάς είναι κάτι λιγότερο από 200 ευρώ το χρόνο.
Που αν στις εκδηλώσεις που παίζεις δεν είσαι "υπάλληλος DJ" αλλά "ελεύθερος επαγγελματίας", το ποσό αυτό είναι ποσοστό της αμοιβής μίας και μόνο εκδήλωσης.

Στο θέμα με τους σκληρούς δίσκους:
Τα περισσότερα laptop σήμερα δεν δέχονται δεύτερο δίσκο, και φυσικά δεν έχουν και DVD slot για να το αφαιρέσεις και να βάλεις δίσκο.
Εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα αποτελούν μόνο τα περισσότερα... gaming laptop!
Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα περισσότερα γνωστά gaming laptops δέχονται δεύτερο σκληρό. Βέβαια μην περιμένεις να βγάλεις τους δίσκους σου από τα παλιά laptop και να τους βάλεις στο καινούργιο.
Οι καινούργιοι δίσκοι είναι όλοι M2 SSD και μοιάζουν με στικάκι μνήμης RAM.
Οπότε αν βρεις το σωστό laptop για σένα, υπολόγισε και ένα έξτρα κόστος για τον δεύτερο δίσκο.

Τέλος:
Δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκεις τα πράγματα με πολλαπλούς πανομοιότυπους δίσκους και με "βάλε/βγάλε" (που δεν είναι καν εφικτό στα περισσότερα μοντέρνα laptop)
Δεν εννοώ να μην έχεις backup φυσικά.
Αλλά ας πούμε αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής:
  • Sync από τον σταθερό σε ένα εξωτερικό δίσκο.
  • Sync από τον εξωτερικό στον δίσκο του laptop (το laptop μου έχει δύο δίσκους αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο)

Το αποτέλεσμα είναι οτι έχω τη μουσική μου σε 3 δίσκους. Και "αν γίνει κάτι" στο κυρίως laptop μπορώ να κουμπώσω τον εξωτερικό στο backup laptop και να παίξω από εκεί.
Σαφώς πιο γρήγορη και πρακτική διαδικασία από το "βάλε/βγάλε" δίσκους και το να κρατάς ενημερωμένα πολλαπλά συστήματα.
Βέβαια προσωπικά το έχω πάει και ένα βήμα παραπέρα αφού συγχρονίζω τον φάκελο του VirtualDJ και τις database σε όλους μου τους υπολογιστές μέσω Dropbox αλλά αυτό ξεφεύγει από το θέμα του νήματος.

Τέλος: Κατανοώ οτι σαν DJ που παίζει σε εκδηλώσεις χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη βιβλιοθήκη απ' οτι "άλλου τύπου DJs" αλλά για τι τάξη μεγέθους μιλάμε;
Θεωρητικά ένα laptop που θα το έχεις μόνο για DJing (και επομένως θα έχει μέσα μόνο το λειτουργικό και το πρόγραμμα DJ) και θα έχει δίσκο 1ΤΒ θα πρέπει να έχει επαρκές αποθηκευτικό χώρο για 90 στους 100 DJs. Αυτό φυσικά αν δεν θες να βάλεις δεύτερο δίσκο (ή αν το μοντέλο που θέλεις δεν δέχεται δεύτερο δίσκο)
Αν πας σε δεύτερο δίσκο, τότε μπορείς να βάλεις οτι χωρητικότητα θέλεις. Βέβαια αν πας σε κάτι μεγαλύτερο από 2TB μπορεί να το πληρώσεις όσο σχεδόν ένα "μέτριο" laptop, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


Γιώργο η μουσικη μου είναι λιγοτερο απο 1 TB ...περιπου 800GB,οπότε δεν υπάρχει προβλημα αν το λαπτοπ δεχεται μόνο εναν σκληρό,θα μπορω να εχω την μουσική και το λειτουργικό σ εναν σκληρό ή απλά να εχω μόνο το λειτουργικό στα λαπτοπ και την μουσική σ εξωτερικό σκληρό?
Εσύ αν εχω καταλάβει σωστα εχεις ενα βασικό λαπτοπ με την μουσικη στον δευτερο σκλερό και ενα δευτερο λαπτοπ για backup το οποιο εαν χρειαστει θα παίξεις με εξωτερικό
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 12:01 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ankos wrote :
djsadim wrote :
Με το συγκεκριμένο έχω μείνει ευχαριστημένος έχει ssd 1000gb και παίρνει και δεύτερο σκληρό

https://www.skroutz.gr/s/29943507/Lenovo-Ideapad-L340-15IRH-Gaming-i5-9300HF-16GB-1TB-GeForce-GTX-1650-FHD-No-OS-Granite-Black.html
Υ.Γ.
δεν έχει λειτουργικό


σ ευχαριστώ....εχεις το συγκεκριμενο με το 1TB ssd και 16GB ram?


το δικό μου όταν το πήρα είχε 500ssd και τοποθέτησα και τον τριαμισαρη 1tb που είχα την μουσική μου από το παλιό λαπτοπ
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 12:20 pm
ankos wrote :
θα μπορω να εχω την μουσική και το λειτουργικό σ εναν σκληρό ή απλά να εχω μόνο το λειτουργικό στα λαπτοπ και την μουσική σ εξωτερικό σκληρό?

Η απάντηση είναι "ναι" και στα δύο.
Φυσικά και μπορείς να έχεις την μουσική στον ίδιο δίσκο με το λειτουργικό.
Και φυσικά μπορείς να παίζεις και από εξωτερικό δίσκο (είτε έχεις μουσική στον εσωτερικό είτε όχι)

ankos wrote :
Εσύ αν εχω καταλάβει σωστα εχεις ενα βασικό λαπτοπ με την μουσικη στον δευτερο σκλερό και ενα δευτερο λαπτοπ για backup το οποιο εαν χρειαστει θα παίξεις με εξωτερικό

Ναι. Αλλά τον δεύτερο δίσκο τον έβαλα για άλλους λόγους από αυτούς που φαντάζεσαι.
Όταν αγόρασα το laptop είχε πάνω του δύο δίσκους, 1 SSD 256GB για το λειτουργικό και ένα μηχανικό άλλα 256GB για αποθηκευτικό χώρο.
Επειδή στο παρελθόν είχα πρόβλημα με μηχανικό δίσκο (από κραδασμούς subwoofer που μου χτύπησαν το δίσκο) άλλαξα τον μηχανικό δίσκο με ένα SSD 1Τ για δεύτερο δίσκο.
Έτσι το laptop δεν είχε πλέον κανένα πρόβλημα από κραδασμούς και τα σχετικά.
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 12:22 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djsadim wrote :
...και τοποθέτησα και τον τριαμισαρη 1tb που είχα την μουσική μου από το παλιό λαπτοπ

εκ παραδρομής έγραψα 3.5 εννοώντας 2.5
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 4:25 pm
Προσωπικά, επιθυμώ να έχω πάντα 2 δίσκους στο εκάστοτε laptop μου, ώστε να μπορώ να κάνω οποιαδήποτε στιγμή format στον primary disk, χωρίς να απαιτείται να αντιγράφω την μουσική μου, πρώτα σε κάποιο back-up disk και μετά ξανά στον primary disk. Άρα, το πράττω, με σκοπό την "εξοικονόμηση" χρόνου και την μείωση της βαρεμάρας (στην ιδέα του format).

Επειδή δεν ασχολούμαι πλέον επαγγελματικά με το DJing, δεν διαθέτω 2 laptops. Όταν (κάποια στιγμή) διέθετα, είχα τους 2 secondary disks των laptops "κοινόχρηστους" και συνδέοντας τα 2 laptops (είτε με ένα P2P καλώδιο, είτε μέσω ενός Erthenet Switch), έκανα άμεσα τις όποιες ενημερώσεις (απ τον master στον clone). Άρα χωρίς την απαίτηση ύπαρξης άλλου (3ου) δίσκου ή ράβε - ξήλωνε δίσκων.

Τώρα, πλέον, έχω αγοράσει ένα usb disk 500GB, κρατάω τα back-up εκεί 1 φορά το μήνα και το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο. Έτσι και έχω μεγαλύτερη ασφάλεια (εκτός εάν μαζί με το αυτοκίνητο μου κλέψουν και το σπίτι :P) και ακούω την μουσική μου στο αυτοκίνητο και (άμα λάχει) κουμπώνω το usb disk σε ένα Nexus και κάνω τα "δικά" μου...
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 5:11 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντηση σας.
Μια ερώτηση ακόμα.
To DPC latency checker δουλεύει σωστά σε windows 10?
Ρωτάω γιατί βλέπω παλιά λαπτοπ με win7 να δουλευουν πράσινες μπάρες και καινουργια λαπτοπ
με win 10 να δουλευουν κίτρινες μπάρες στα όρια για κοκκινες
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 5:11 pm
Έχει απαντήσει ο Phantom σε παλαιότερο νήμα:

"Τόσο το DPC Latency checker όσο και το LatencyMon είναι βοηθητικά διαγνωστικά εργαλεία. Δεν σημαίνει ότι όταν δείχνουν "κόκκινα" τα πράγματα είναι απαραίτητα άσχημα. Υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο.

Όταν ένας υπολογιστής δουλεύει (και δεν κάθεται σε αναμονή χωρίς να κάνει τίποτα) είναι φυσιολογικό να βλέπεις διεργασίες με υψηλό "latency". Έτσι δουλεύουν οι υπολογιστές. Οπότε μην κυνηγάς φαντάσματα κοιτώντας το LatencyMon κάθε 3 και λίγο και μην περιμένεις να είναι "ένα πράσινο λιβάδι" το DPC Latency checker, και ειδικά σε laptop. Η διαχείρηση ενέργειας του υπολογιστή σου από μόνη της (το σύστημα που φροντίζει την μπαταρία) είναι ικανό να "τινάξει" τις τιμές του LatencyMon έξω από τα αμιγώς πράσινα. Αλλά αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.
"
 

Mensajes Fri 31 Dec 21 @ 5:32 pm
Γιώργο καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία πάνω απ' όλα για όλους! Αυτό με το drop box μπορείς να μας το πεις πως γίνεται? Γιατί αυτό το copy paste των DB κάθε τρεις και λίγο έχει κουράσει!
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 5:38 pm
Φαντάζομαι ότι και με το Google Drive...

Φτιάχνεις ένα φάκελο αποκλειστικά για την μουσική σου και κατόπιν κάνεις αυτόματο sync (μέσω της σχετικής εφαρμογής) του 1ου laptop με τον φάκελο.

Οπότε, όταν ανοίγεις το 2ο laptop και εφόσον έχεις ακολουθήσει την ίδια διαδικασία και στο 2ο laptop, αυτό συγχρονίζεται με το Drive αυτόματα, άρα (ουσιαστικά) και με το 1ο laptop.

Το θέμα είναι ότι εάν, για παράδειγμα, έχεις 500GB μουσικής, πρέπει να αγοράσεις "χώρο" στο Drive, γιατί η Google σου δίνει μόνο 15GB δωρεάν. Και αυτό, κοστίζει!

Το ίδιο ισχύει και για το DropBox, το οποίο σου δίνει μόνο 2GB δωρεάν "χώρο" και έως 2TB επί πληρωμή...

Για μένα, η πλέον ασφαλής, αυτοματοποιημένη και "οικονομική" (λέμε τώρα) λύση, είναι η αγορά ενός NAS Server με δύο δίσκους σε Raid 1 και ταυτόχρονα η χρήση software για αυτόματο back up, αλλά και άλλες αυτοματοποιημένες ενέργειες...
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 8:18 pm
Theio δεν κατάλαβες.., διάβασε πιο προσεκτικά ή πίνε λιγότερα κρασιά τις γιορτές... Χαχαχαχαχα.. μιλάμε για συγχρονισμό ΜΟΝΟ των database και αν γίνεται και ειδικότερα μόνο των υποφακελλων που βρίσκονται στο my documents/virtual dj έτσι ώστε να μπορούμε να εξαιρουμε από τον συγχρονισμό στοιχεία που θέλουμε να είναι διαφορετικά σε κάθε λάπτοπ (πχ settings)
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 8:23 pm
Μασημένη τροφή θες ρε Δημητράκη... Το DropBox (αλλά και το Google Drive), μέσω των σχετικών preferences, σου δίνει τι δυνατότητα να επιλέξεις ποιους φακέλους θα συγχρονίζεις! Τόοοσο απλά...

Το ερώτημά μου είναι, τι να τον κάνω τον συγχρονισμό, όταν στο 2ο laptop δεν υπάρχουν τα κομμάτια, με τα οποία ενημερώθηκε η βάση δεδομένων του? Δεν πρέπει να τα προσθέσεις και αυτά?
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 8:46 pm
Όταν έχεις εξωτερικό και συγχρονίζειμουσικη να μην έχεις και την db
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 8:58 pm
Έλα, μη λες χαζά τώρα... Μερικά KB σε πείραξαν?
 

Mensajes Sat 01 Jan 22 @ 9:03 pm
Με λίγο "δημιουργικό" hacking κάνεις τα εξής:

1) Σετάρεις το Dropbox σε όλους τους υπολογιστές να συγχρονίζει από τον ίδιο φάκελο. Με λίγα λόγια το "home" folder του Dropbox να είναι το ίδιο σε όλους τους υπολογιστές.
Προσωπικά σετάρω το Dropbox στην τοποθεσία C:\Users\Dbox\Dropbox
Ο "χρήστης" Dbox δεν υπάρχει φυσικά στον υπολογιστή. Είναι απλά ένας φάκελος που φτιάχνω εγώ.

2) Αντιγράφεις/μετακινείς όλο το φάκελο "VirtualDJ" από τα Documents μέσα στο Dropbox.
Οπότε πλέον τα αρχεία του VirtualDj βρίσκονται στον φάκελο "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ"

3) Αλλάζεις το κλειδί της registry που λέει στο VirtualDJ που είναι το home folder (HKCU\Software\VirtualDJ)
Το αλλάζεις από "C:\Users\User\Documents\VirtualDJ" π.χ σε "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ"

Σε αυτό το σημείο έχεις το Dropbox πλέον να συγχρονίζει τα πάντα αυτόματα ΕΚΤΟΣ της μουσικής σου.
Για εξωτερικούς δίσκους δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο.

Αλλά τι γίνεται αν στα laptop έχεις "δεύτερους" δίσκους;
Αν θες να συγχρονίσεις την datαbase μέσω Dropbox τότε γίνεται ως εξής:

1) Μέσα στο φάκελο του Dropbox ή ακόμα καλύτερα του VirtualDJ φτιάχνεις ένα νέο υποφάκελο.
Για παράδειγμα "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ\DatabaseDriveD"

2) Μέσα σε αυτό το φάκελο ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ όλα τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο VirtualDJ στον δεύτερο δίσκο (D:\VirtualDJ στο παράδειγμα μας)

3) Στον δεύτερο δίσκο (D) σβήνεις τον άδειο πλέον φάκελο VirtualDJ

4) Ανοίγεις μια γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή και γράφεις τις παρακάτω εντολές
D:
mklink /j VirtualDj "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ\DatabaseDriveD"


Είσαι πλέον έτοιμος!

Αυτό που κάναμε στο βήμα 4 είναι να δημιουργήσουμε ένα junction point στον δεύτερο δίσκο που να δείχνει στο φάκελο του Dropbox. Τα junction points είναι κάτι σαν shortcuts για το σύστημα αρχείων του υπολογιστή σου. Έτσι όταν το VirtualDJ προσπαθεί να διαβάσει ή να γράψει δεδομένα στην τοποθεσία "D:\VirtualDJ" το σύστημα αρχείων του προσφέρει την θέση "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ\DatabaseDriveD" αλλά ΧΩΡΙΣ να το γνωρίζει. Για το πρόγραμμα (και κάθε πρόγραμμα) η θέση στην οποία δουλεύει είναι πάντα η "D:\VirtualDJ".

Σημείωση:
Αν ψάξεις στο Google θα δεις οτι το Dropbox δεν υποστηρίζει symbolic links και junction points.
Αυτό που εννοούν στην ουσία είναι οτι το Dropbox δεν υποστηρίζει Junctions μέσα στο φάκελο του Dropbox, δηλαδή "συντομεύσεις από το Dropbox προς αλλού"
Γι αυτό και δεν δημιουργήσαμε μια συντόμευση μέσα στο Dropbox που να δείχνει τα φυσικά δεδομένα στον δεύτερο δίσκο. Αντίθετα μετακινήσαμε τα φυσικά δεδομένα μέσα στο Dropbox και στη συνέχεια φτιάξαμε μια συντόμευση από τον δεύτερο δίσκο ΠΡΟΣ τα φυσικά δεδομένα μέσα στο Dropbox.
Έτσι "πετύχαμε" να έχουμε junction points που να δουλεύουν με το Dropbox.

Σημείωση: Στον δεύτερο δίσκο θα δεις ένα μικρό εικονίδιο σαν βέλος πάνω στον φάκελο VirtualDJ. Αυτό δείχνει οτι πρόκειται για Junction. Αν κάνεις διπλό κλικ να ανοίξεις τον φάκελο θα ανοίξει κανονικά και θα δεις τα δεδομένα σου, και η διεύθυνση του Explorer θα λέει D:\VirtualDJ.
Γενικά ο φάκελος "D:\VirtualDJ" θα συμπεριφέρεται σαν κανονικός φάκελος παρότι είναι junction.
Η μοναδική διαφορά είναι οτι αν πας να σβήσεις τον φάκελο "D:\VirtualDJ" κάποια στιγμή, στην πραγματικότητα θα σβήσεις το junction και τα δεδομένα σου θα εξακολοθούν να υπάρχουν στην θέση "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ\DatabaseDriveD"
Προσοχή αυτό ισχύει αν πας να διαγράψεις τον "φάκελο". Αν διαγράψεις δεδομένα ΜΕΣΑ από τον φάκελο τότε σβήνεις τα πραγματικά δεδομένα.
Αυτά τα γράφω απλά για να κατανοήσεις πως λειτουργεί χοντρικά ένα junction point.

Και τέλος:
Βασική προϋπόθεση για να φτιάξεις junction point είναι ο δίσκος να είναι έχει σύστημα αρχείων NTFS. Κάτι που είναι αυτονόητο για εσωτερικούς δίσκους σε υπολογιστές Windows, αλλά στο αναφέρω για να είμαι καλυμμένος.

Και κάτι ακόμα:
Το τρικ αυτό με το junction point μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εξωτερικούς δίσκους.
Υπάρχουν διάφορα υπέρ και κατά του να κάνεις ένα junction σε εξωτερικό δίσκο για την database, αρκεί να έχεις κατανοήσει πως δουλεύουν τα junction.
Εγώ για παράδειγμα στον εξωτερικό δίσκο που ανέφερα πιο πάνω έχω κάνει junction.
Κι αυτό γιατί άμα χρειαστεί να δουλέψω το "backup" λαπτοπ δεν χρειάζεται να ανησυχώ για την database του δίσκου. Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται να "αγχώνομαι" από πότε έχω να κάνω συγχρονισμό την database του εξωτερικού και οτι μπορεί να χάσω πληροφορίες. Με το που θα βάλω μπροστά το backup laptop η database θα συγχρονίσει μέσω dropbox και θα είναι πλήρως ενημερωμένη.
Επίσης μόλις τελειώσω να παίζω με το backup η database πάλι θα συγχρονίσει στο dropbox και θα μπορώ να συνεχίσω να εργάζομαι κανονικά στους άλλους μου υπολογιστές χωρίς να χάσω καμία πληροφορία.
ΟΜΩΣ: Ενώ αυτή η υλοποίηση με διευκολύνει πάρα πολύ, αν σου "δώσω" τον εξωτερικό μου δίσκο να παίξεις στον δικό σου υπολογιστή όλα τα αρχεία θα φανούν σαν καινούργια γιατί το δικό σου σύστημα δεν θα βρίσκει το junction point.
Με λίγα λόγια ενώ έχω κερδίσει μια ευκολία, έχω χάσει μια άλλη. Δεν μπορώ να παίξω με τον εξωτερικό μου δίσκο σε υπολογιστή που δεν τον έχω σετάρει πρώτα.
Βέβαια και για αυτό υπάρχει λύση, αλλά ξεφεύγουμε.
Απλά θέλω να δείξω τα υπέρ και τα κατά τέτοιων "hacks"

Και θα μου πεις:
Πιο πάνω είπες οτι για εξωτερικό δίσκο δεν χρειάζονται τα junction points.
Ναι, το είπα, υπό την προϋπόθεση οτι παίζεις πάντα από τον εξωτερικό δίσκο.
Αν όλη σου η μουσική είναι πάντα στον ίδιο δίσκο και παίζεις πάντα από τον ίδιο δίσκο, τότε η χρήση junction για συγχρονισμό μέσω Dropbox έχει ελάχιστα ως μηδαμινά οφέλη. Το μοναδικό σημείο που βλέπω μια πρακτική χρήση είναι αν "αποτύχει" ο κύριος εξωτερικός δίσκος και θελήσεις να χρησιμοποιήσεις ένα backup/κλώνο όπως το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω.
Αλλά και πάλι είναι ένα τραβηγμένο σενάριο. Και μην ξεχνάς οτι πλέον η database δεν βρίσκεται στον ίδιο δίσκο με τα κομμάτια σου, αλλά στο laptop σου.
 

Mensajes Mon 03 Jan 22 @ 8:54 am
26%