Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Pioneer DDJ... ανταλλακτικα... - Page: 1
Για την Pioneer DDJ-RX ανταλλακτικα (ποτενσιομετρα, κουμπια, crossfaders κτλ) απο που προμηθευομαστε ?

Σε αναζητηση βρηκα μονο αυτο : https://www.soundservice.gr/e-shop/index.php?cPath=22_112_390_529

Ειναι οκ το συγκεκριμενο καταστημα ?
Εχω αλλες επιλογες ?

 

Mensajes Sun 13 Nov 22 @ 11:23 pm
Αν απλά θέλεις να αγοράσεις 2-3 κουμπιά (και όχι γενικά "μεγάλες" ποσότητες) τότε μπορείς να ρωτήσεις και στο επίσημο service της Pioneer.
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 12:29 am
Μονο 2 ποτενσιομετρα και 1 crossfader θελω.
Με προβληματισες ομως...
Στην σελιδα τους λενε οτι ειναι γνησια pioneer
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 7:27 am
... εγώ πάντως σε όλες τις κονσόλες που ειχα κατα καιρους (SR, RR, MC7000, MCX8000 ) έχω βάλει ποτενσιόμετρα απο Κίνα (ή τα αντίστοιχα part number απο alps) και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα ... όντας ηλεκτρονικός, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να δίνεις 20 και 40 ευρό για ένα ποτενσιόμετρο ... αν θες το βράδυ που θα έχω χρόνο θα ψάξω να σου βοώ ποια ποτενσιόμετρα τερερίζουν στον κονσόλα σου ...
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 8:32 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
της soundservice ειναι οντως γνησια, μη φοβασαι..
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 10:51 am
Ευχαριστω για τις απαντησεις,
The Party Engineer : θες ψυχαναγκασμος , θες περιεργεια, προτιμω τα γνησια, κι ας ξερω οτι ειναι υπερτιμημενα.
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 7:52 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
periptero wrote :
Ευχαριστω για τις απαντησεις,
The Party Engineer : θες ψυχαναγκασμος , θες περιεργεια, προτιμω τα γνησια, κι ας ξερω οτι ειναι υπερτιμημενα.
καλα κανεις...να ξερεις παντως στο παρελθον ειχα παρει μπουτον και ποτενσιομετρα για την rx απο aliexpress και ηταν γνησια... (το ανεφερε βεβαια ο πωλητης αλλα δεν ειχα δωσει σημασια λογω μεγαλης διαφορας τιμης..)

 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 11:05 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
The Party Engineer wrote :
... εγώ πάντως σε όλες τις κονσόλες που ειχα κατα καιρους (SR, RR, MC7000, MCX8000 ) έχω βάλει ποτενσιόμετρα απο Κίνα (ή τα αντίστοιχα part number απο alps) και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα ... όντας ηλεκτρονικός, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να δίνεις 20 και 40 ευρό για ένα ποτενσιόμετρο ... αν θες το βράδυ που θα έχω χρόνο θα ψάξω να σου βοώ ποια ποτενσιόμετρα τερερίζουν στον κονσόλα σου ...

η μοναδικη διαφορα ειναι η αντοχη στο χρονο... τιποτα αλλο...ποτενσιομετρα και μπουτον βαζω γνησια παντα η επωνυμα συμβατα ωστε να μην αναγκαζομαι να κανω παλι την διπλη δουλεια (ανοιγμα κλεισιμο κλπ) οντας και γω ηλεκτρονικος.. αλλα πανα παιζει και το ρολο της η τιμη σε αυτα.. αν ειναι χαοτικη διαφορα ε τοτε συμβατα...
 

Mensajes Mon 14 Nov 22 @ 11:08 pm
PANOSV wrote :
...να ξερεις παντως στο παρελθον ειχα παρει μπουτον και ποτενσιομετρα για την rx απο aliexpress και ηταν γνησια... (το ανεφερε βεβαια ο πωλητης αλλα δεν ειχα δωσει σημασια λογω μεγαλης διαφορας τιμης..)


και εγώ ότι έχω πάρει απο aliexpress είχε ταμπελακι pioneer πάνω ... την πρώτη φορά και εγώ ήμουνα επιφυλακτικός, άλλα επειδή τις φτιάχνω μόνος μου, λέω οκ, θα το ρισκάρω ... το πολύ πολύ να ξανανοίξω την κονσόλα ... αλλά τελικά δεν είχα κανένα θέμα ... ειδικά η SR που ήταν η πρώτη που επισκεύασα, δουλεύει κοντά 5 χρόνια με τα fader και τα μποτον από aliexpress ... και είναι κονσόλα που την δανείζω απο δω και απο εκεί, έχουν περάσει πολλοί απο πάνω της, και έχει βγάλει δυο σεζόν σε εκδηλώσεις σε εξωτερικούς χώρους και εχει φάει μπόλικη υγρασία, και πολύ ξύλο γενικότερα ... τα fader δε της SR (νομίζω και της RX) είναι της ALPHA , και είναι ποιο ογκώδη και ποιο στιβαρά στις μηχανικές καταπονήσεις από αυτά της ALPS που φοράνε τα ποιο καινούργια μοντέλα ... στα cross-faders ή SR RR και νομίζω και οι υπόλοιπες, φοράνε ένα συγκεκριμένο μοντέλο της ALPHA το όποιο σαν ποτενσιόμετρο φοράνε το ίδιο και οι Denon (MC7000 & MCX8000) απλά στις Denon αλλάζει το πλακετάκι και το βύσμα ...

πάντως σαν τακτική με την καλύτερη σχέση απόδοσης τιμής θα σύστηνα, ανταλλακτικά απο το aliexpress και να προληπτική αλλαγή σε όλα τα faders των καναλιών και σε όλα τα μπουτόν με συχνή χρήση (Play Cue τα μπουτον του browser κτλ) ... έχει μικρότερο κόστος και μεγαλύτερη διάρκεια ανάμεσα σε επισκευές, από το να πάρεις βάλεις τώρα δυο "γνήσια" faders και μετά από ένα χρόνο να πρέπει να αλλάξεις και τα αλλά δυο των καναλιών 3-4 , και μετά από λίγο να αλλάξεις δυο μπουτονάκια που αρπάξανε κτλ ... από την στιγμή που το κόστος των ανταλλακτικών είναι μικρό απο aliexpress, ανοίγεις μια φορά την κονσόλα, αλλάζεις προληπτικά όλα αυτά που δουλεύονται πολύ, και ξενοιάζεις για μερικά χρόνια ...
 

Mensajes Tue 15 Nov 22 @ 1:53 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
και γω στην ιδια φιλοσοφια ειμαι περιπου..
 

Mensajes Tue 15 Nov 22 @ 9:01 pm
The Party Engineer wrote :
PANOSV wrote :
...να ξερεις παντως στο παρελθον ειχα παρει μπουτον και ποτενσιομετρα για την rx απο aliexpress και ηταν γνησια... (το ανεφερε βεβαια ο πωλητης αλλα δεν ειχα δωσει σημασια λογω μεγαλης διαφορας τιμης..)


και εγώ ότι έχω πάρει απο aliexpress είχε ταμπελακι pioneer πάνω ... την πρώτη φορά και εγώ ήμουνα επιφυλακτικός, άλλα επειδή τις φτιάχνω μόνος μου, λέω οκ, θα το ρισκάρω ... το πολύ πολύ να ξανανοίξω την κονσόλα ... αλλά τελικά δεν είχα κανένα θέμα ... ειδικά η SR που ήταν η πρώτη που επισκεύασα, δουλεύει κοντά 5 χρόνια με τα fader και τα μποτον από aliexpress ... και είναι κονσόλα που την δανείζω απο δω και απο εκεί, έχουν περάσει πολλοί απο πάνω της, και έχει βγάλει δυο σεζόν σε εκδηλώσεις σε εξωτερικούς χώρους και εχει φάει μπόλικη υγρασία, και πολύ ξύλο γενικότερα ... τα fader δε της SR (νομίζω και της RX) είναι της ALPHA , και είναι ποιο ογκώδη και ποιο στιβαρά στις μηχανικές καταπονήσεις από αυτά της ALPS που φοράνε τα ποιο καινούργια μοντέλα ... στα cross-faders ή SR RR και νομίζω και οι υπόλοιπες, φοράνε ένα συγκεκριμένο μοντέλο της ALPHA το όποιο σαν ποτενσιόμετρο φοράνε το ίδιο και οι Denon (MC7000 & MCX8000) απλά στις Denon αλλάζει το πλακετάκι και το βύσμα ...

πάντως σαν τακτική με την καλύτερη σχέση απόδοσης τιμής θα σύστηνα, ανταλλακτικά απο το aliexpress και να προληπτική αλλαγή σε όλα τα faders των καναλιών και σε όλα τα μπουτόν με συχνή χρήση (Play Cue τα μπουτον του browser κτλ) ... έχει μικρότερο κόστος και μεγαλύτερη διάρκεια ανάμεσα σε επισκευές, από το να πάρεις βάλεις τώρα δυο "γνήσια" faders και μετά από ένα χρόνο να πρέπει να αλλάξεις και τα αλλά δυο των καναλιών 3-4 , και μετά από λίγο να αλλάξεις δυο μπουτονάκια που αρπάξανε κτλ ... από την στιγμή που το κόστος των ανταλλακτικών είναι μικρό απο aliexpress, ανοίγεις μια φορά την κονσόλα, αλλάζεις προληπτικά όλα αυτά που δουλεύονται πολύ, και ξενοιάζεις για μερικά χρόνια ...


Εχει μια λογικη, να αλλαξω προληπτικα και μερικα ακομα εξαρτηματα που καταπονουνται περισσοτερο

Εκανα μια αναζητηση για "DDJ RX"στο αλιεξπρες και εγινε ο κακος χαμος.
Εχει καποιος να μου προτεινει καποιον συγκεκριμενο πωλητη, με την λογικη :
1) γνησια ανταλλακτικα
2) μηπως ετσι αποφυγω και τα πολλα μεταφορικα απο το να τα παρω απο 3-4 διαφορετικους πωλητες

πρεπει να υπαρχει διαθεσιμοτητα βεβαια τουλαχιστων στα παρακατω:
- ποτενσιομετρα master volume
- ποτενσιομετρα equalizer (low-mid-hi)
- crossfader
- pitch-fader
---- πλαστικα κουμπια για τα παραπανω
- buttons για PLAY, CUE...κτλ
 

Mensajes Wed 16 Nov 22 @ 12:32 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
νομιζω οτι δε χρειαζονται καν ολα αυτα...η rx ειχε πολυ καλης ποιοτητας γενικα ποτενσιομετρα, στην θεση σου θα αλλαζα faders και buttons (εκτος αν βεβαια εχει κατι αλλο καποιο θεμα)
τωρα σχετικα με τα ανταλλακτικα πρεπει να βρεις ενα service/parts manual και να ψαξεις τους κωδικους που αναφερονται
 

Mensajes Thu 17 Nov 22 @ 11:18 am
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα,
μονο το volume master & το volume bass απο το ενα deck αρχιζουν και κανουν χαζα
Τα υπολοιπα που αναφερω, ειναι ολα στο φασμα της προληψης, μιας και θα λυθει η κονσολα.
Οκ θα το ψαξω, ευχαριστω !!!
 

Mensajes Thu 17 Nov 22 @ 6:06 pm
- ποτενσιομετρα master volume 418-S1-694-HA ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ MASTER Booth Gain trim

- ποτενσιομετρα equalizer (low-mid-hi) 418-S1-693-HA ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ LEVEL, Hi,Mid,Low EQ With Midpoint

- crossfader 704-EN1000-9788 Cross Fader Ανταλλακτικό με πλακέτα

- pitch-fader 418-S1-695-HA Pitch Tempo Fader

- buttons για PLAY, CUE...κτλ PIONEER DSG1079

χτυπάς τα part no aliexpress ...

αλλάζεις οτι έχει πρόβλημα , έστω και μικρό , και οτι χρησιμοποιείς πολύ ... πχ αν στο eq χρησιμοποιείς πολύ τα bass και οχι τα Mid Hi, άλλαξε μονο τα bass ...

και εδω τα αντίστοιχα απο Ελλάδα για cross check

https://www.artsound.gr/el/search/?ns=ddj+rx&orderby=relevance&search-submit=Search&_categories=f15796eb89319b8b9c25c3f4ec94a403
 

Mensajes Thu 17 Nov 22 @ 7:57 pm
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!

Τελευταιες ερωτησεις:

1) crossfader υπαρχουν δυο : PIONEER 704-EN1000-9788 (με πλακετα) & PIONEER 418-EN2000-427 (χωρις πλακετα)
Μου κανει εντυπωση οτι αυτο με την πλακετα ειναι φθηνοτερο απο αυτο που δεν εχει πλακετα !!!
Ειναι διαφορετικο crossfader αυτο που δεν εχει πλακετα ? Ειναι καλυτερο - πιο ανθεκτικο ?

2) Εχω δυο καμμενα led. Ο ηλεκρονικος που θα ασχοληθει (ειδε βιντεο disassembly) μου ειπε οτι εχει τετοια ενα κουβα, ολα τα ιδια ειναι κτλ...
Ετσι ειναι η' ειναι συγκεκριμενα που πρεπει να τα παραγγειλω και απο που στην Ελλαδα ? Δεν εχει στο παραπανω site.

3) Θελω να αλλαξω το browse-button (φωτο) αλλα εχω μπερδευτει γιατι βλεπω δυο κωδικους
https://www.pioneerdj.gr/pioneerserviceparts/antallaktika-pioneer-pro-dj-service/pioneer-antallaktika-gia-controllers-dj-ddj-djs-xdj/antallaktika-pioneer-ddj-rx/403-ddjle-418-ha-ddjrx-beats-8116gr

https://www.pioneerdj.gr/pioneerserviceparts/antallaktika-pioneer-pro-dj-service/pioneer-antallaktika-gia-controllers-dj-ddj-djs-xdj/antallaktika-pioneer-ddj-rx/403-ddjle-418-ha-ddjrx-browse-8115gr

Ποιο απο τα 2 παραπανω ειναι ?
Και παλι ευχαριστω
 

Mensajes Fri 18 Nov 22 @ 8:32 pm
1) crossfader .... νομίζω είναι τα ίδια ... εγώ θα έπαιρνα αυτό με την πλακέτα ... δεν χρειάζεται κολλητήρι ... το αλλάζεις και μόνος σου ....

2) led θα πάρει ο ηλεκτρονικός σου από το περίπτερο ... απλά μου κάνει εντύπωση με τα καμένα led, ... όταν έχεις καμένο led σε αυτές τις κονσόλες , (επειδή το κύκλωμα είναι έτσι στημένο που τα χρησιμοποιεί στην πολύπλεξη των εντολών από τα μπουτόν) συνήθως δεν δουλεύει και κάποιο κουμπί, ή, αν το led είναι βραχυκυκλωμένο , άλλο κουμπί πατάς και άλλο "πατιέται" ... μου έχει τύχει κονσόλα που τα κουμπιά του ενός ντεκ κάνανε άλλα ντ άλλον ... το service έλεγε αλλαγή πλακέτας, και τελικά ήταν βραχυκυκλωμένο ένα led που κοστίζει 0,1euro

3) browse-button .... ίδια είναι ... αν δεις έχουν ίδιο παρτ ναμπερ ...

για την RX κυοφορούν δυο εκδόσεις του service manual στο ιντερνετ ... πες στον ηλεκτρονικό σου να τα βρει ή δώσε μου ένα mail να στα στείλω ...

όταν κάνεις service σε μια κονσόλα που δεν έχει ζημιά, είναι περισσότερο κρίσιμο ο μάστορας να είναι τακτικός και προσεκτικός, παρά να είναι σουπερ ηλεκτρονικός ... αν τον δεις να είναι τσαπατσούλης και κανίβαλος, μην τον αφήσεις να την ανοίξει ....
 

Mensajes Sat 19 Nov 22 @ 6:39 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
με προλαβε ο μηχανικος του παρτυ... λεντ να καει??? πολυ περιεργο...(και μαλιστα τετοιο που ναι απλα ενδειξης...δεν ειναι για φωτισμο κλπ..)
 

Mensajes Sat 19 Nov 22 @ 9:22 pm
Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω αρκετα πραγματακια απο αλι...τα περισσοτερα προληπτικα οπως μου ειπατε...
Εχω 2 ερωτησεις ακομα:
1) Θα μπορουσα στις θεσεις EQ : HI MID LOW
αντι για 418-S1-693-HA να βαλω 418-SI-694-HA
Ειναι τα ιδια ?? απο θεμα συμβατοτητας εννοω (ταση, καμπυλη κτλ)
(το δευτερο οκ γνωριζω ειναι χωρις midpoint)
Ο λογος ειναι οτι αυτο το κλικ στο κεντρο ειναι που τρωει τον περισσοτερο πονο και επειδη πιεζω ασυναισθητα απο πανω την ωρα που τα σκαλιζω, χαλανε. Ελεγα λοιπον να τα αλλαξω και τα 6 (2 deck) που χρησιμοποιω συνεχεια. Μπορω η' δεν ταιριαζουν ?

2) Στο button : AUTO BEAT LOOP απ' οτι διαβασα μπορω να βαλω και εκει τα μαυρα button ( τα ιδια που εχει στα play cue sync) Μου φαινονται πιο "γερα" τα μαυρα button σε σχεση με τα ασπρα, και τα συγκεκριμενα κουμπια χρησιμοποιουνται συχνα. Απλα ειναι λιγο πιο low profile απ οτι τα ασπρα, πραγμα που δεν με πειραζει καθολου. Σωστα το σκεφτηκα η' μπααα ?

Και κατι τελευταιο : υπαρχει περιπτωση να κρατηθουνε στο τελωνειο και να εχω προστιμο ? Γιατι εφτασα την παραγγελια 100+ ευρω.
Τα κομματια ειναι απο διαφορετικα καταστηματα, αλλα δεν ξερω αν θα ερθουν σε ενα πακετο η' τμηματικα.
 

Mensajes Tue 17 Jan 23 @ 2:08 am
Πρόστιμο, όχι. Έξοδα εκτελωνισμού, πιθανότατα.
Κάθε αγορά άνω των 22 ευρώ από χώρες που δεν έχουν συμφωνία ελεύθερου εμπορίου με την Ευρωπαϊκή Ένωση (όπως η Κίνα) χρεώνεται δασμούς.

Συνοπτικά, αν η παραγγελία σου έρθει με μία αποστολή θα χρεωθείς έξτρα ένα ποσό που αντιστοιχεί περίπου στον ΦΠΑ, και επιπλέον 70 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.
Αν η παραγγελία σου έρθει σε 2 αποστολές θα χρεωθείς έξτρα και πάλι τον ΦΠΑ, και 2x70=140 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.
Η μόνη περίπτωση να μην πληρώσεις κάτι είναι τα πράγματα σου να έρθουν με πολλαπλές αποστολές και όλες να είναι κάτω των 22 ευρώ σε κόστος.
Για την πληρότητα όσων αναφέρω, αν η αποστολή σου έχει κόστος άνω ενός ποσού (νομίζω από 1000 ή 1500 ευρώ και πάνω) τότε πληρώνεις και έξτρα φόρο περίπου 20% (για τα περισσότερα προϊόντα)
 

Mensajes Tue 17 Jan 23 @ 8:46 am
@ 1 ... με μια γρήγορη ματιά ή μόνη διαφορά είναι το κλικ στο κέντρο (midpoint) ... αλλά ξέροντας πώς είναι από μέσα τα ποτενσιόμετρα, δεν νομίζω ότι το midpoint επηρεάζει την αντοχή τους, απλά χαλάνε στο κέντρο, γιατί εκεί είναι που βρίσκονται τον περισσότερο χρόνο ... το midpoint βολεύει, τόσο που με χαλάει το ότι δεν έχουν midpoint τα gain ...

@2 ... δεν νομίζω ότι έχει κάπου να κάνει το χρώμα ... η μόνη διαφορά που μπορεί να έχουν είναι η δύναμη που χρειάζονται για το κλικ ... τα σκληρά έχουν καλύτερη αίσθηση γενικά, αλλά νομίζω οτι αυτά είναι λεπτομέρειες, με τις οποίες δεν θυμάμαι να ασχολήθηκα όταν παράγγειλα τα δικά μου, τα οποία είναι άσπρα και τα βάζω παντού ... σε κάθε περίπτωση, αν έχουν το ίδιο part no κάνουν, αν όχι, πρέπει να τσεκάρεις τα datasheets ....

το κάθε κατάστημα στο Ali, σου στέλνει ένα πακέτο για κάθε ξεχωριστή παραγγελία ...

Για το τελωνείο, ότι σου είπε ο Phantom ....
 

Mensajes Tue 17 Jan 23 @ 10:44 am
65%