Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Επιτελούς PRO...Βοήθεια για εγκατασταση. - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

lakis69PRO InfinityMember since 2011
Γεια σας....επιτελους εγινα PRO... θελω βοηεθα ... εχω εναν mac book pro 2012 , 2,5ghz core i5 μνημη 4 gb λογισμικο OS X 10.8.3....

Έπαιζα με ενα L.E. για το numark mix trak 3 με μια την πρώτη έκδοση του vdj 8.1 αν θυμάμαι.... δε το εκανα ποτε μου αναβάθμιση ουτε το λογισμικο του μακ ουτε του προγραμματος γιατι ,οπως ειχε πει ενας φιλος ,οταν κατι καθετε καλα δε το πειράζεις και επειδη φιλοι μου ειχαν διαφορα προβλήματα κατα καιρους με αναβαθμίσεις σε προγραμματα η στους υπολογιστες τους , επελεξα να μην τον πειράξω ποτε μου....

Η ερωτηση μου ειναι.... θα κανω απεγκατασταση το προγραμμα που εχω και θελω να το κατεβασω ξανα απο την αρχη με την τελευταια εκδοση που εχετε....ομως.... με τα παραπάνω που σας έστειλα για τον μακ .... το σηκωνει το προγραμμα η θα πρεπει να κανω αναβάθμιση το λογισμικο του μακ, κατι που δεν θελω να κανω.... και τελος....

αν αποθηκεύσω την data εκει που εχει της playlist , cue , sampler κτλ.... μπορω να τα αντικαταστίσω στο νεο προγραμμα που θα βαλω χωρις να χασω τιποτα ε?

 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 11:35 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
μολις ειδα εκει που πηγα να το κατεβασω οτι γραφει...... MINIMUM REQUIREMENTS: Windows 7 / Mac OSX 10.8 | RECOMMENDED: Windows 10 / Mac OSX 10.13
αρα εγω που εχω Mac OSX 10.8.1 ειμαι οκ.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 11:55 am
Είσαι οκ ναι.
Αλλά καλό θα ήταν να κάνεις ένα format το MAC και να περάσεις κατευθείαν μια πιο καινούργια έκδοση του MAC OS X (El Capitan ή νεώτερο, κατά προτίμηση Sierra)
Επίσης αν το MAC δέχεται έξτρα RAM (νομίζω οτι αυτής της γενιάς παίρνει SODIMM) κάνε αναβάθμιση σε 8GB
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 2:08 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Εχω σοβαρο προβλημα..... κατεβασα την νεα εκδοση την εβαλα και προσθεσα την data με playlist ktl.... εβαλα το pioneer sx2 το κοντρολλερ μου....επαιξε κανονικα καιξαφνηκα δεν εκλεινε το προγραμμα με τιποτα.... εκανα επανεκινιση τον υπολογιστη και παλι τα ιδια....εβγαλα το προγραμμα τελειος τα εσβησα ολα και τοξανα εγκατεστησα απο την αρχη... εβαλα ενα ενα απο τα αρχια της data μονο της playlist ,sampler και ενα αρχειο που τορα δε το θυμαμει.....επαιξε παλι κανονικα ... το εσβησα το ανοιξα 100 φορες με το κοντρολλερ πανο ολα ηταν τελεια...λεω οκ το εκανα....και ξαφνικα με το που εβγαλα το κοντρολλερ και εκλησα και ανοιξα το προγραμμα παλι τα ιδια...ανοιγει και δεν κλεινει με τιποτα , ανοιξα και της ρυθμισεις και δεν εκλειναν ουτε αυτες απο το χ..... ξανα επανεκινηση και παλι τιποτα εχει κολληση.... καιγομαι εχω γαμο το αλλο σαββατο και την γαμισα αν δεν παιξει.... τι μπορει να φταει σοσ παιδια καιγομαι... σορρυ για τα ορθογραφικα αλλα ειμαι μεσα στα νευρα και το αγχως και δεν μπορω να διορθωσω τιποτα τωρα.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 4:39 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
phandom.... δεν ειμαι να κανω αναβαθμισεις τωρα...και απολεφτα και ειμαι μεσα στην δουλεια που εχουν αρχισει οι γαμοι....και αυτο που εκανα τωρα μαλακια μου γιατι εγινε αυτο και την πατησα ασχημα τωρα αν δεν διορθωθει.... ενας φιλος μου ειπε να μην βαλω την παλια data αλλα εχω ολα οτι χρειαζομαι εκει μεσα χωρις αυτην δεν μπορω να κανω τιποτα.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 4:43 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
προσπαθω εδω και ποση ωρα να καταλαβω τι γινετε..... αφαιρασα το αρχειο database.xml και το αρχειο settings.xml και επανήλθε αλλα....εχασα ολα τα cue και τα χρωματα στα τραγουδια..ξανα εβαλα το παλιο αρχειο ,ηρθαν τα cue και τα χρωματα. παιζω με την sx2 ολα καλα...βγαζω την κονσολα την ξανα εβαλα καμια 5 φορες ολα οκ λεω το εκανα...και ξαφνικα παλι τα ιδια...κολλημενο το προγραμμα δεν κλεινει....ξανα αφαιρω παλι τα ιδια αρχεια , επανηλθε ...παιζει κανονικα παλι τα ιδια....κατι εγινε λαθος στην μεταφορα των αρχειων δεν ξερω δεν εχω ιδεα.. εχουν σπασει τα νευρα μου και ειμαι μεσα στο αγχος... υπεθεσα στην αρχη οτι μπορει να φταιει οτι εχο παλιο λειτουργικο αλλα δεν νομιζω οτι φταει αυτο....κατι γινετε με το προγραμμα και με τα αρχεια του απο το παλιο στο νεο προγραμμα.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 6:54 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
ελπιζω να μην σας ζαλισα αλλα τα γραφω εδω και για να θυμαμαι και εγω τι κανω και μηπως καταλαβατε και εσεις....

νομιζω βρηκα το προβλημα.... λοιπον.... ανοιγω τον μακ.... εχω την sx στο ρευμα και αφου εχει ανοιξη ο μακ βαζω το usb και ανοιγω το προγραμμα....αναγνωριζει την κονσολα ολα οκ....παιζω κανονικα ,ανοιγω κλεινω το προγραμμα απο το Χ πανω ολα οκ....που γινετε τωρα το προβλημα....

τελειωνω οτι ειναι να παιξω απο μουσικη και..... κλεινω το προγραμμα το vdj , βγαζω το usb και κλεινω ρευμα απο την sx ....

οταν θα παω να ξανα ανοιξω το προγραμμα χωρις να εχω την κονσολα τοτε μου κολλαει το vdj και δεν κλεινει με τιποτα....ενω παιζει με την καρτα ηχου του μακ ολα οκ , δεν κλεινει με τιποτα....

ομως... αν κλεισω το προγραμμα , κλεισω μετα το ρευμα απο την sx και μετα βγαλω το usb εκει ειναι οκ δεν κολλαει το προγραμμα και ας μη εχω συνδεδεμενει την sx ....

οταν κολλαει που σας ειπα πιο πανω, πρεπει να κανω ελαχιστοπιοιση το προγραμμα να πατησω καταργηση του προγραμματος για να κλεισει .... και αν βαλω το sx μετα και ξανα ανοιξω το vdj τοτε ξεκολλαει....

βγαζετε ακρη? ελπιζω να μην σας ζαλισα αλλα μου εβγαλε την ψυχη για να καταλαβω απο που διμιουργιτε το προβλημμα και εφαγα ολοι την μερα κανοντας συνδιασμουν να βρω που κολλαει και τελικα ειναι αυτο με την κονσολα.....το θεωρείτε φυσιολογικό αυτο?
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 8:49 pm
Δεν βλέπω να έχει ανέβει κάτι στους servers...
Άνοιξε το internet και προσπάθησε ξανά. Αν το πρόγραμμα κρασάρει, θα πρέπει να στείλει report στους servers της εταιρείας.

Σε παλιές εκδόσεις υπήρχε ένα πρόβλημα με κάποιους παράνομους χαρακτήρες που αποθηκεύονταν στη βάση δεδομένων.
Αυτό το πρόβλημα όμως έχει διορθωθεί, και ακόμα και αν η βάση σου έχει παράνομους χαρακτήρες το πρόγραμμα θα έπρεπε αυτόματα να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις.

Σημείωση:
Το να παγώνει το πρόγραμμα τελείως (και όχι να κρασάρει) συνήθως οφείλεται σε πρόβλημα με τις συνδέσεις USB είτε του controller, είτε του εξωτερικού δίσκου (αν χρησιμοποιείς)
Οπότε αν το πρόγραμμα σου παγώνει, σαν πρώτη δοκιμή θα δοκίμαζα να δω τι κάνει το πρόγραμμα χωρίς κανένα controller ή εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο, και μετά θα το έπιανα από εκεί.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 8:53 pm
Αυτό δείχνει είτε πρόβλημα με τη σύνδεση USB είτε με το ίδιο το MAC. Δοκίμασε να κάνεις NVRAM/PRAM reset.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 8:59 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστω για την απαντηση.... δεν εχω εξωτερικο δισκο μονο μεσα στον μακ , στην usb μονο το κοντρολλερ τιποτα αλλα...

Η αληθεια ειναι οτι για εναν μηνα περιπου ειχα δοκιμασει ενα σπασμενο που μου ειχε δωσει ενας φιλος για την sr που ειχα τοτε.... το δοκιμασα και με την sx και δουλευε μια χαρα δεν κολλουσε καθολου αλλα, δεν ειχε σωστα μαπ για την κονσολα και ηταν παλια εκδοση....

ισως μετεφερα τα ιδια αρχεια που ειχε αυτο το προγραμμα στο νεο που αγορασα το σκευτικα και αυτο ,γιαυτο και ξεκινισα με την data .... αυτο που μου επες οτι δεν ηθρε μηνυμα δεν ξερω πως γινετε ισως να πατησα εγω να μην γινει αποστολη γιατι μου πεταξε κατι μηνυματα και τα αγνωισα νομιζωντας οτι ηταν απο το μακ , τα κλασικα που βγαζουν .
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 9:16 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
το NVRAM/PRAM reset. ειναι που ειδα τωρα στο you tube οτι πρεπει να πατισω ταυτοχρονα το comand, option p και r? και τι κανει αυτο...δε θα εχω κανενα θεμα με ρεσετ τραγουδια η κατι ε? :P :)
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 9:26 pm
Το crash log ανεβαινει αυτόματα, δεν το στέλνεις εσυ.

Αν όμως λες ότι είχες βάλει σπασμένη έκδοση τότε είναι πολύ πιθανό το crack που είχες περάσει να σου έχει μπλοκάρει την πρόσβαση στους servers του vdj μέσα από το αρχείο hosts. Αν δεν έχεις κάνει format αφού απεγκατέστησες το σπασμένο είναι πολύ πιθανό η εγγραφη στο hosts να υπάρχει ακόμα.

Αυτό δικαιολογεί το γεγονός ότι το crash log σου δεν ανέβηκε, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι πιθανότατα δεν παίρνεις και updates για το πρόγραμμα, το οποίο επίσης δικαιολογεί το να μην έχει πάρει το update που διορθώνει το πρόβλημα με τους invalid χαρακτήρες στη βάση.

Εδώ https://www.imore.com/how-edit-your-macs-hosts-file-and-why-you-would-want περιγράφει πως μπορείς να ανοίξεις το αρχειο hosts και να δεις αν υπάρχει μέσα εγγραφη για το virtual dj, αλλά αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου θα σου πρότεινα να μην το δοκιμάσεις και να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει.

Το reset δε σου επηρεάζει σε τίποτα τα τραγούδια, κάντο.

Με την πρώτη ευκαιρία βάλε ram και κάνε ένα fresh install πιο καινούρια έκδοση του λειτουργικού. Ο υπολογιστής σου ναι μεν καλύπτει τα requirements του προγράμματος, αλλά όπως και να το κάνουμε ο επεξεργαστής είναι κάπως αδύναμος για το 2019. Σε συνδυασμό με τη μικρή ram μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα. Επίσης επειδή είναι κάπως παλιό το μηχάνημα καλό θα ήταν να έχεις και μια εφαρμογούλα να του ελέγχεις τη θερμοκρασία. Καλοκαίρι είναι, και ειδικά αν παίξεις σε καμια μεσημεριανή βάφτιση είναι πολυ πιθανό να τα βρει λίγο σκούρα το laptop...

Η άποψη "οτι δουλευει σεν το πειράζουμε" & "δεν κάνω ποτέ update" είναι κάπως παλαιολιθική. Δε σου λέω να γίνεις beta tester και να κάνεις update την πρώτη μέρα που θα κυκλοφορήσει μια καινούρια έδκοση του λειτουργικού, αλλά καλό είναι αφού περάσουν μερικές μέρες και παρακολουθήσεις λίγο στο internet τα πρώτα σχόλια, να προχωράς σε αναβάθμιση.
 

Mensajes Wed 10 Jul 19 @ 9:37 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
το προβλημα μου νομιζω οτι λυθηκε.... το πηγα σε μαστορα μου εκανε φορματ και μου εβαλε τα sierra ... το δουλεψα κανενα 15 λεπτο γιατι δεν ειχα πολυ χρονο σημρα και διχνει οτι πρεπει να ειναι ενταξει....εβγαλα το usb καμια 30ρια φορες και ενω επαιζε και ενω το εκλεινα δεν εκανε τιποτα....ελπιζω οτι ειμαι οκ....
 

Mensajes Fri 12 Jul 19 @ 8:39 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ελπιζω να μην σας χρειαστω αλλο , αλλα ως που να το σεταρω 100% λιγο στην αρχη ισως να ξανα χρειαστω την βοηθεια σας.... μια ερωτηση και μια βοηθεια...

ερωτηση.... εχω 2 mac και εναν HP ....Στο hp εχω βαλει το vdj αλλα πριν την αδεια την pro ειναι ακομα l.e.... στον εναν mac εβαλα την pro και θελω να βαλω και στο αλλο mac.... ο HP εχει χαλασει δεν μπορω να τον ανοιξω ειναι στον μαστορα....παιζει ρολο που εχω και στο HP το vdj και δε θα μπορω να το βαλω στον δευτερο mac? θα εχω προβλημα?

και μια βοηθεια...εχω το sx2 και πανω αριστερα εχει ενα κουμπι που λεγετε panel select. και αλλαζει απο το mix σε βιντεο και σκρατς....θελω αν μπορειτε να μου στειλετε το μαπ , αντι να κανει αυτο , να μου αλλαζει οταν το παταω απο τα sample στο automix χωρις ομως να μου φορτώνει λιστα με τραγουδια και να ξεκιναει οπως κανει τωρα , απλα να αλλαζει στην σελιδα του automix .

 

Mensajes Sun 14 Jul 19 @ 3:21 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
 

Mensajes Sun 14 Jul 19 @ 3:21 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
 

Mensajes Sun 14 Jul 19 @ 3:22 pm
Στην εντολή του κουμπιού panel σβήσε οτι έχει ήδη και γράψε:
sideview 'automix,sampler' +1
 

Mensajes Mon 15 Jul 19 @ 7:22 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστώ πολύ!
 

Mensajes Mon 15 Jul 19 @ 10:38 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που σας ζάλιζω.. Ο πρώτος μου ο Μακ που είχα θέματα όλα καλά... Τώρα πήρα τον δεύτερο ακριβός ίδιο με τον άλλον mac book pro 2012 κτλ ... έβαλα τα τραγούδια το πρόγραμμα όλα καλά αλλά.. Ενώ μου αναγνωρίζει σαν ονόματα της playlist δε μου τα αναγνωρίζει σαν αρχεία τα έχει κόκκινα... άλλαξα το όνομα του σκληρού δίσκου στο ίδιο όνομα με τον άλλον, τα τραγούδια είναι στην ίδια θέση... μουσική και με ίδια ονομασία ο κάθε φάκελος... καμία ιδέα γιατί δεν μου τα αναγνωρίζει?
 

Mensajes Thu 18 Jul 19 @ 9:25 am
Επειδή το όνομα χρήστη είναι διαφορετικό και η θέση του φακέλου "Μουσική" περιλαμβάνει και το όνομα χρήστη.
 

Mensajes Thu 18 Jul 19 @ 10:10 am
47%