Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Σημαντικό πρόβλημα με το VDJ

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα. Ας ξεκινήσουμε με το laptop που χρησιμοποιώ
HP με Windows 10 με όλα τα update i5 7ης γενιάς επεξερ. 4 gb μνήμη 500gb SSD με το vdj στο τελευταίο update του αγορασμένο με infinity άδεια.
Κατά την διάρκειας της χρήσης των cdj 350 & των 2000nexus μετά από κάποια ώρα που παίζουν αρχίζουν τα προβλήματα.
Σήμερα την ώρα που έπαιζα έκανε ένα παράξενο ήχο σαν παραμόρφωση και μετά από κάποια ώρα στο ένα player έδειχνε άλλο φάκελο από αυτόν που είχα στο pc και στο άλλο είχε κολλήσει τελείως και δεν έκανε τπτ. Είχε μείνει σε ένα φάκελο και δεν έδειχνε τπτ. πάταγα τα loop buttons που κανονικά έπρεπε να αναβοσβήνουν και ήταν συνέχεια αναμμένα αλλά έπαιζα κανονικά μουσική. Μετά από λίγο άρχισε το πρόγραμμα να αργεί πάρα πολύ στην απόκριση και στο να φορτώσει τα τραγούδια και κάποια στιγμή έκλεισε μόνο του.
Μόλις το άνοιξα συνέχισαν τα players να είναι κολλημένα και είχαν μπερδευτεί οι κάρτες ήχου και τα νούμερα που καθενός. ΔΛδ το cdplayer1 & 2 με αποτέλεσμα να πατάω το play στο 1 και να βγάζει άλλο κανάλι.
Ίδια θέματα είχα και με τα 350 που με τα ίδια στο χειμερινό μαγαζί δεν είχα θέμα.
Επίσης το ίδιο πρόβλημα είχα και με ένα άλλο Laptop i3 8gb ram που είχα ένα ατύχημα με αυτό και πλέον είναι off.
Σύνδεσα μετά την sb2 που είχα μαζί μου και κάποια στιγμή κόλλησε και αυτή ενώ παρατήρησα ότι ο ήχος στα ακουστικά της κονσόλας ήταν πολύ χαμηλός. Την sb2 την παίρνω μαζί μου σε boat party και μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με κανένα laptop από τα 2 που ανέφερα.
Έκλεισα το πρόγραμμα γιατί έβαλα stickάκι πάνω σε ένα cd player για να προλάβω να του κάνω restart και μετά δεν διάβαζε την sb2 και άλλαξα και πάλι usb για να την διαβάσει !!!
Σε αυτό που έχω τώρα έχω external hub με δική του τροφοδοσία γιατί έχει μόνο 1 usb 2.0 ενώ στο παλιό είχα πάνω 2 usb και δεν χρειάζοταν η χρήση hub.
Όλα τα usb καλώδια είναι καινούργια γιατί με το ατύχημα που είχα πέταξα τα παλιά.
Drivers ASIO & της sb2 είναι οι τελευταίοι από την pioneer κατεβασμένοι !
Όπως καταλαβαίνετε είναι σημαντικό θέμα.
 

Mensajes Sun 11 Aug 19 @ 4:03 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Πιστευω πως το θεμα σου ειναι θεμα hub η καλωδιων...
 

Mensajes Sun 25 Aug 19 @ 9:49 pm
Πάνο καλησπέρα. Έκανα format στο pc. Καθαρό install στα windows με τα drivers να είναι της HP. το έκανα αυτό γιατί μου crashαρε και με την sb2 που παίζω κάποιες φορές. Καλώδια & hub είναι ολοκαίνουργια. Ενδεχομένως να φταίνε και αυτά δεν λέω αλλά ήταν θέμα με ένα update των windows που έβαζε μόνο του τα usb σε sleep mode μετά από κάποιες ώρες. Το άλλαξα αυτό, Ένα άλλο που πρόσεξα στην sb2 είναι ότι την ώρα που παίζω κάποιες φορές η ένταση στα ακουστικά κόβει. Είναι γενικό θέμα ή να κοιτάξω για άλλα καλώδια ;
 

Mensajes Thu 29 Aug 19 @ 10:19 am
Elias Gasteratos wrote :
Πάνο καλησπέρα. Έκανα format στο pc. Καθαρό install στα windows με τα drivers να είναι της HP. το έκανα αυτό γιατί μου crashαρε και με την sb2 που παίζω κάποιες φορές. Καλώδια & hub είναι ολοκαίνουργια. Ενδεχομένως να φταίνε και αυτά δεν λέω αλλά ήταν θέμα με ένα update των windows που έβαζε μόνο του τα usb σε sleep mode μετά από κάποιες ώρες. Το άλλαξα αυτό, Ένα άλλο που πρόσεξα στην sb2 είναι ότι την ώρα που παίζω κάποιες φορές η ένταση στα ακουστικά κόβει. Είναι γενικό θέμα ή να κοιτάξω για άλλα καλώδια ;




επειδή ειχα την sb2 ποτε μα ποτε δεν μου εκανε κατι με τα ακουστικα.τσεκαρε καλωδια καλου κακου.φανταζομαι εχεις τσεκαρει drivers κονσολας ότι όλα ειναι σωστα
 

Mensajes Thu 29 Aug 19 @ 10:42 am
Ναι drivers είναι οι τελευταίοι. δεν ξανα είχα θέμα από το format και μετά απλά καμία φορά όταν είναι δυνατό το κομμάτι χαμηλώνει μόνο του σαν να πιάνει κόφτης
 

Mensajes Fri 30 Aug 19 @ 6:32 pm
Elias Gasteratos wrote :
Ναι drivers είναι οι τελευταίοι. δεν ξανα είχα θέμα από το format και μετά απλά καμία φορά όταν είναι δυνατό το κομμάτι χαμηλώνει μόνο του σαν να πιάνει κόφτης



ωπα ωπα μην μπερδευτούμε μηπως λες το limiter του vdj?αυτο πχ δουλευε κ σε μενα όταν πηγαινα να κανω μιξη αν οι σταθμες ηταν δυνατες
 

Mensajes Sat 31 Aug 19 @ 9:22 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Elias Gasteratos wrote :
Ναι drivers είναι οι τελευταίοι. δεν ξανα είχα θέμα από το format και μετά απλά καμία φορά όταν είναι δυνατό το κομμάτι χαμηλώνει μόνο του σαν να πιάνει κόφτης
το gain το χεις στο auto?

 

Mensajes Sat 31 Aug 19 @ 10:03 am
ναι το gain στo auto και στα ακουστικά το limiter εννοω
 

Mensajes Sun 01 Sep 19 @ 10:05 am
Η SB2 αν θυμάμαι καλά δεν έχει δική της τροφοδοσία.
Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις παίζει σημαντικό ρόλο η ωμική αντίσταση των ακουστικών σου (θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι είναι εντός των προδιαγραφών που ορίζει ο κατασκευαστής)
Διαφορετικά το ρεύμα που παίρνει η κονσόλα από την θύρα USB υπάρχει περίπτωση να μην επαρκεί (υπό προϋποθέσεις) για να σου δώσει πλήρη ένταση τόσο στο master όσο και (κυρίως) στα ακουστικά.
Γενικά για κονσόλες χωρίς τροφοδοτικό αλλά και για κονσόλες μικρομεσαίας κατηγορίας καλό είναι να προσέχουμε τις προδιαγραφές των ακουστικών που δέχονται (ωμική αντίσταση κτλ).
Διαφορετικά μπορεί τα ακουστικά είτε να τραβάνε πολύ ρεύμα είτε να μην βγάζουν πολύ ένταση (ή συνήθως και τα δύο ταυτόχρονα)
 

Mensajes Mon 02 Sep 19 @ 9:07 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)