Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: 2 laptops + 1 Controller via USB Hub...
Δεν έχω 2ο laptop, γι αυτό και το ρωτώ (και δεν το δοκιμάζω)...

Εάν συνδέσω ταυτόχρονα και μέσω USB Hub, 2 laptops σε 1 controller, τι θα γίνει? Θα "κολλήσει" το σύμπαν ή ο controller θα επηρεάζει ταυτόχρονα το VDj και στα 2 laptops?
 

Mensajes Sun 01 May 22 @ 3:29 pm
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά είσαι σίγουρος οτι γίνεται; Εννοώ οτι μπορούν δύο Host να ανοίξουν επικοινωνία ταυτόχρονα με το ίδιο περιφερειακό;
Ακόμα και σε επίπεδο λειτουργικού φαντάζομαι θα υπάρχει θέμα.

Τέλος, σε απλούς controllers ίσως και να δουλέψει (με το πιθανότερο αποτέλεσμα ο controller να στέλνει τις ίδιες εντολές και στα δύο προγράμματα) Το πρόβλημα βέβαια θα είναι με τα leds καθώς θα επικρατεί (υποθέτω) μια κατάσταση LTP
Σε πιο σύνθετους controllers (π.χ. οποιοσδήποτε μεσαίας και πάνω σειράς controller των τελευταίων 3-4 ετών) ΔΕΝ θα δουλέψει καθώς το ίδιο το firmware του controller συνεργάζεται σε πολλαπλά επίπεδα με τους drivers της συσκευής.

Φυσικά δεν μιλάμε για controllers που προσφέρουν έτσι κι αλλιώς διπλό USB interface.
 

Mensajes Tue 03 May 22 @ 9:50 am
Όπως αντιλαμβάνεσαι, η σκέψη μου είναι ο οποιοσδήποτε να μπορεί να συνδέσει ταυτόχρονα 2 laptops σε 1 controller (που δεν διαθέτει διπλό USB interface).

Εάν, λοιπόν, με τη συγκεκριμένη συνδεσμολογία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και εφόσον κάποιος δεν χρησιμοποιεί τον controller για search ή load κομματιών (παρά το μόνο το mouse), τότε η "ταυτόχρονη" χρήση είναι εφικτή.

"Ταυτόχρονη" χρήση, υπό την έννοια ότι "κολλάει" το ένα laptop και πάω στο άλλο (κάνοντας επανεκκίνηση στο πρώτο) ή 2 DJs (ο καθένας με το δικό του laptop) σε ένα controller.

Αν κάποια στιγμή δεν βαρεθείς, δοκίμασέ το. Ή εάν μου φέρει το ένα laptop του ο Dimitris, το δοκιμάζω εγώ και παραθέτω τα αποτελέσματα...
 

Mensajes Tue 03 May 22 @ 5:42 pm
.... πώς ρε παιδιά? ... χρειάζεσαι usb hub που να μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα σε 2 hosts , και δεν έχω δει ποτέ τέτοιο πράγμα ... νομίζω ότι ότι οι usb συνδέσεις είναι point to point ...
 

Mensajes Tue 03 May 22 @ 6:25 pm
Την ίδια απορία εξέφρασα κι εγώ. Δεν γνωρίζω USB HUB που να συνδέεται σε δύο υπολογιστές (host) ταυτόχρονα.
 

Mensajes Thu 05 May 22 @ 7:35 am