Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 81

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Το δεύτερο δεν θα το βρεις ποτέ σε "καλή" ποιότητα... :p γιατί έχει επίτηδες αυτη την παραμόρφωση απο το studio παραγωγής. Για το πρώτο δεν ξέρω...

Και πριν το mp3 (και το internet) υπήρχαν τα CD που τα πολούσαν διάφοροι πλανόδιοι.
Και πριν τα CD (που αντιγράφονταν) υπήρχαν τα βινύλια που δεν μπορούσαν να αντιγραφούν. Έτσι ο μόνος τρόπος προμήθειας μουσικής ήταν "νόμιμα" απο τα δισκοπωλεία. Αλλά τότε δεν υπήρχε mainstream... Δεν μπορούσε να υπάρξει mainstream καθώς η δυσκολία ανανέωσης της δισκοθήκης των Dj κρατούσε τα τραγούδια πολύ περισσότερο καιρό στα charts, και γενικά κανένας δεν αγόραζε ένα maxi-single για να το παίξει 10 φορές μέσα σε ένα μήνα και μετά να το πετάξει...

Ώρες-ώρες εύχομαι να γυρίζαμε για λίγο στην εποχή του βινυλίου. Θα ξεσκαρτάριζε αρκετά η μουσική σκηνή και η μουσική βιομηχανία διεθνώς... Κρίμα!
 

Mensajes Sat 17 Apr 10 @ 11:44 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
Το δεύτερο δεν θα το βρεις ποτέ σε "καλή" ποιότητα... :p γιατί έχει επίτηδες αυτη την παραμόρφωση απο το studio παραγωγής.


kai giati to kanane etsi? poio einai to kerdos tous?

esy pou eisai mesa sta pragmata, lyse mou mia aporia.
autoi pou anebazoun ta tragoudia sta forums, pou ta briskoun?
(kai giati ta anebazoun?)

kapoioi mou lene oti einai apo radiofonikous stathmous.....
e kai pali, pos ta exoun? tous ta xarizoun? kai giati ta dinoun aploxera?
 

Mensajes Sat 17 Apr 10 @ 11:53 pm
an den uphrxe to net thn ivi adamou kai pollous pollous allous den tha tous h3ere kaneis ase pou apo ekei pou akoume 300-400 tragoudia th mera tha akougame oute 100 giati toso tha antexe h tseph. Nai ta charts tha allazan arga alla bariemai kai eukola. Na gurisoume sth fash rock pou ta palia tragoudia ta exoume akousei 218761287321873 fores? 3erw egw? as akousoume kai kati allo.
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 4:56 am
Δεν είμαι "μέσα" στα πράγματα... Απλά είμαι πιο "ψαγμένος" :p

Η μουσική βιομηχανία είναι ένας πολύπλοκος μηχανισμός. Υπάρχουν παραγωγοί ή ακόμα και μουσικά studios (κυρίως όσων αφοά το mastering) που έχουν μια χαρακτηριστική "ταυτότητα" στον ήχο που βγάζουν. Έτσι λοπόν κάποιοι επιλέγουν να βγάλουν ένα πιο παραμορφωμένο "βρόμικο" ήχο σαν τελικό προϊόν. Επίσης πολλές φορές και ειδικά στην ξένη χορευτική σκηνή γίνονται επιτυχίες bootleg εκδόσεις τραγουδιών πριν αυτά προλάβουν να πάνε στο studio για mastering με αποτέλεσμα τον πιο "κακό" ήχο.
Αν δεν ξέρεις τι είναι bootleg έτσι ονομάζεται ένα τραγούδι demo. Μια "οικιακή" παραγωγή που ο καλλιτέχνης/συγκρότημα/dj δίνει στις εταιρείες σαν δείγμα ώστε να υπογράψει συμβόλαιο και να προχωρήσει σε κανονική παραγωγή.

Για τα forum: Δεν ξέρω το κίνητρο των παιδιών αυτών. Ξέρω όμως οτι πλέον υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός ανάμεσα σε πολλά forum για το ποιος θα βρει και θα ανεβάσει πρώτος ένα καινούργιο cd. Στο 90% των περιπτώσεων όντως τα CD προέρχονται απο ραδιοφωνικούς σταθμούς, και ΝΑΙ οι εταιρείες (Sony BMG/EMI/Heaven/Minos/Virgin/κτλπ) ΧΑΡΙΖΟΥΝ τα CD στους σταθμούς. Συνήθως οι ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν τα "καινούργια" CD λίγο καιρό πριν κυκλοφορήσουν επίσημα στα δισκοπωλεία. Γι αυτό και βλέπεις να κυκλοφορούν CD στα γνωστά forum πριν καν κυκλοφορήσουν στα δισκάδικα. Το υπόλοιπο 10% είναι CD που αυτοί που το ανεβάζουν το έχουν αγοράσει κανονικά και νομιμότατα απο κάποιο δισκοπωλείο.

Τώρα: Γιατί οι εταιρείες δίνουν/χαρίζουν τα CD σε ραδιοφωνικούς σταθμούς και μάλιστα πριν την επίσημη κυκλοφορία τους;
Εδώ τα πράγματα γίνονται πιο ζώρικα! Οι εταιρείες χαρίζουν μεν τα CD αλλά αυτό έχει κάποιο άλλο τίμημα. Τις περισσότερες φορές για CD γνωστών καλλιτεχνών το CD καταυθάνει στο ραδιοφωνικό σταθμό με... "οδηγίες"! Όχι βέβαια οδηγίες χρήσης, αλλά οδηγίες προώθησης. Δηλαδή πια τραγούδια θέλει να προωθήσει η εταιρεία μέσα απο το συγκεκριμένο CD και πότε... Με λίγα λόγια απο την ώρα που θα φτάσει το καινούργιο CD του καλλιτέχνη στα ραδιόφωνα και πριν καν κυκλοφορήσει επίσημα οι εταιρείες προωθούν και πολλές φορές κατασκευάζουν το επόμενο hit/super hit κτλπ.
Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει να ακούσεις ένα καινούργιο CD να ξεχωρίσεις ένα τραγούδι αμέσως και παρόλαυτα να μην γίνει επιτυχία. Συνήθως μένεις με την απορία: Δεν μπορεί! Τόσο ωραίο τραγούδι και κανείς δεν το πρόσεξε;;; Η απάντηση σε αυτή την απορία είναι κανείς δεν το προώθησε! Και μια μέρα ξαφνικά, μισό χρόνο μετά την κυκλοφορία του CD το τραγούδι που ξεχώρισες γίνεται hit! Επιτέλους λες, το πρόσεξαν! ΧΑ, κι εγώ ήμουν ο μόνος Dj που το έπαιζε τόσους μήνες και όλοι με κοιτούσαν με ένα ύφος "τι λαμακίες είναι αυτές που βάζεις;" Τώρα κοίτα τους, όλοι το ζητάνε/χορεύουν/τραγουδάνε... Η απάντηση εδώ είναι πάλι η ίδια: ΔΕΝ το πρόσεξαν επιτέλους το τραγούδι. Το πιθανότερο είναι οτι κι αυτοί όπως κι εσύ το πρόσεξαν απ' την αρχή. Το προώθησαν επιτέλους, γιατί αποφάσισε η μαμά εταιρεία επιτέλους να το προωθήσει.
Γενικότερα οι δισκογραφικές εταιρείες δίνουν στα ραδιόφωνα κάθε εβδομάδα τα εξής δύο πράγματα: Τις νέες κυκλοφορίες (σε CD) και μια "playlist" με ποια τραγούδια τις εταιρείας και πόσες φορές και σε ποιες ζώνες θέλει η εταιρεία να παίξουν.

Στο προηγούμενο post ανέφερα οτι μακάρι να γυρίζαμε για λίγο στην εποχή του βινυλίου. Τώρα θα σου εξηγήσω γιατί:
Την εποχή του βινυλίου όλη η μουσική σε μαγαζιά/clubs/καφε κτλπ είχε αγοραστεί με κάποιον τρόπο νόμιμα. Αυτό όμως ήταν καλό όχι μόνο για τις τσέπες των δισκογραφικών (σιγά μην κλάψω) αλλά για την μουσική την ίδια.
Φαντάσου οτι σαν Dj έχεις μισθό 60 ευρώ κάθε βράδυ και οτι κάθε maxi-single έχει 10 ευρώ, ενώ κάθε μουσικό album ή συλλογή έχει 30 ευρώ.
Ας υποθέσουμε οτι κάνεις 5 νυχτοκάματα την εδομάδα, και οτι συνεπώς βγάζεις 1200 ευρώ το μήνα. Φαντάσου λοιπόν τώρα στο τέλος κάθε μήνα να πας στο δισκάδικο με 400 ευρώ (για να σου μείνει ο "βασικός" μισθός στην τσέπη) για να αγοράσεις καινούργια μουσική... Πες μου τι θα αγοράσεις;;;; Δεν μπορείς να αγοράσεις με την μία τα 20 καινούργια CD ελλήνων μαϊντανών, τα 12 καινούργια maxi-signle ξένων διάτοντων αστέρων, κτλπ... Θα πρέπει να επιλέξεις!!!!!!
Αυτή ήταν η ουσία του βινυλίου. Όταν έκανες αγορές πρόσεχες πολύ καλά τι αγόραζες. Έκρινες! Δεν πατούσες το κουμπί "download" αλόγιστα και είχες 120.000 τραγούδια για να παίξεις κάθε βράδυ τα 120 (ποσοστό 1/1000)
Επειδή ακριβώς έκρινες (έσυ και άλλοι 1500 dj) τι θα αγοράσεις (τι σου αρέσει, τι νομίζεις οτι θα αρέσει στον κόσμο, τι νομίζεις οτι θα γίνει hit, τι είναι ήδη hit στο ραδιόφωνο) η ποιότητα της μουσικής που ακουγόταν γενικά ήταν καλύτερη. Δεν γινόταν επιτυχία το "σκουπίδι" ενός μαϊντανού γιατί κανένας δεν έδινε λεφτά για να το αγοράσει και να το παίξει. Ακόμα κι ο κόσμος όταν πήγαινε κι έφτιαχνε κασσέτες στα δισκάδικα έκανε επιλογές. Μπορεί ίσως να έβαζε και το τραγούδι του μαϊντανού που αναφέραμε πριν στην κασσέτα, αλλά έβαζε ένα στις 5 κασσέτες που έφτιαχνε. Και έτσι δεν γέμιζε ο τόπος "σκουπίδια" μαϊντανών...

Ακόμα στην εποχή του βινυλίου ήταν και το ίδιο το ραδιόφωνο (που πάντοτε έπαιζε μεγάλο ρόλο στο τι θα γίνει hit και τι όχι) αλλιώς. Δεν υπήρχε η playlist και ο κομπιούτορας που παίζει 24 ώρες το 24ωρο τα hitakia με βάρη και αναλογίες. Υπήρχαν άνθρωποι που έκαναν επιλογές και παίζανε μουσική. Και εκείνη την εποχή οι εταιρείες χάριζαν τους δίσκους στα ραδιόφωνα και προωθούσαν τραγούδια, αλλά επειδή υπήρχαν άνθρωποι που παίζανε μουσική, πέρα απο τις οδηγίες των δισκογραφηκών μπορούσες να ακούσεις τις δικές τους προσωπικές επιλογές με το δικό τους στίγμα. Ακόμα αν το θέλεις κι ο ανταγωνισμός μεταξύ ραδιοφωνικών παραγωγών τους επέτρεπε να ψάχνονται και να "ξεθάβουν" θυσαυρούς απο τις B-Sides δίσκων που οι δισκογραφικές ποτέ δεν σκέφτηκαν να προωθήσουν. Και αν νομίζεις οτι υπερβάλω κάνε μια γρήγορη αναζήτηση στο google για να βρεις πόσα πασίγνωστα διαχρονικά τραγούδια (ξένα κι ελληνικά) έγιναν επιτυχίες ενώ οι δισκογραφικές (και μαζί τους και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες) τα είχαν "ξεγραμμένα" στην αρχή και τα είχαν συμπεριλάβει στο album μόνο και μόνο για να συμπληρώσουν την... δωδεκάδα! (τυπικός αριθμός τραγουδιών σε ένα δίσκο βινυλίου)

Τέλος και οι Dj's τότε ήταν κερδισμένοι. Επειδή το να παίζεις μουσική είχε κάποιο (σοβαρό) κόστος δεν γινόταν "Dj" κάθε παιδάκι που κατέβασε 30.000 mp3 μέσα σε ένα μήνα απο το uTorrent. Γινόταν Dj μόνο όποιος το είχε πραγματικά μεράκι, είχε το μικρόβιο του να θέλει να διασκεδάσει τον κόσμο και του άρεσε η μουσική! Τότε οι νέοι Dj's στην αρχή δεν έβγαζαν κέρδος απο αυτό που κάνανε και αυτός ήταν κι άλλος ένας λόγος που κυκλοφορούσε λιγότερο "σκάρτο πράγμα". Θυμάμαι οτι όταν ξεκίνησα να παίζω μουσική 2 φορές την εβδομάδα τον πρώτο χρόνο όλα μου τα λεφτά απο το Dj-λίκη τα ξόδευα σε βινύλια. Με το λεφτά που έπερνα τότε μπορούσα να αγοράσω ή ένα δίσκο ή 2 maxi-single κάθε εβδομάδα! Όταν λοιπόν κάνεις κάτι για αρκετό καιρό χωρίς να βγάζεις κάποιο οικονομικό κέρδος απο αυτό, τότε βλέπεις και αν πραγματικά σου αρέσει ή οχι!

Τέλοσπάντων, συγνώμη για το μακροσκελές νίμα μου και για την νοσταλγία που με έπιασε για εποχές που ούτως ή άλλως δεν γυρνάνε πίσω...
Aledjo ελπίζω να σε κάλυψα!
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 5:19 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
aledjo wrote :
ti tous ebales kai xorepsane? nisiotika?


oute ena paradosiako ... dance kyriws ellinika. Vasika ekei pou epaiza. acoustika eipa na valw Rous ki evala ena dance remix, tous eida kai kouniontousan, logiko, lew den synexizw..kai auto itan. Entaksei mi fantasteis na xoropidane, alla evlepes dance diathesi, me to poto sto xeri klp. Gia skarto dywro auto...
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 5:41 am
PhantomDeejay wrote :

Τέλος και οι Dj's τότε ήταν κερδισμένοι. Επειδή το να παίζεις μουσική είχε κάποιο (σοβαρό) κόστος δεν γινόταν "Dj" κάθε παιδάκι που κατέβασε 30.000 mp3 μέσα σε ένα μήνα απο το uTorrent. Γινόταν Dj μόνο όποιος το είχε πραγματικά μεράκι, είχε το μικρόβιο του να θέλει να διασκεδάσει τον κόσμο και του άρεσε η μουσική! Τότε οι νέοι Dj's στην αρχή δεν έβγαζαν κέρδος απο αυτό που κάνανε και αυτός ήταν κι άλλος ένας λόγος που κυκλοφορούσε λιγότερο "σκάρτο πράγμα". Θυμάμαι οτι όταν ξεκίνησα να παίζω μουσική 2 φορές την εβδομάδα τον πρώτο χρόνο όλα μου τα λεφτά απο το Dj-λίκη τα ξόδευα σε βινύλια. Με το λεφτά που έπερνα τότε μπορούσα να αγοράσω ή ένα δίσκο ή 2 maxi-single κάθε εβδομάδα! Όταν λοιπόν κάνεις κάτι για αρκετό καιρό χωρίς να βγάζεις κάποιο οικονομικό κέρδος απο αυτό, τότε βλέπεις και αν πραγματικά σου αρέσει ή οχι!


Και σημερα εχεις κοστος αλλα σαφως λιγότερο. Παρόλο αυτα θα παρεις laptop θα παρεις μια καλη καρτα ηχου θα παρεις ενα controler ισως αργοτερα να πληρωσεις για να μπεις σε καποια site κτλ τεσπα. Εγω διαφωνώ οτι το πιτσιρίκι με τα 30.000 mp3 ειναι dj. Κανενα μαγαζι πια δεν σε ρωταει ποσα τραγουδια εχεις η με τι τρόπο παίζεις . Σημασια εχει να μπορεις να κανεις τον κοσμο να περναει καλα. Αν εισαι ο πιτσιρικας με 30.000 τραγουδια μαγκια σου. Και κατι αλλο. Παλια μια εταιρία εβγαζε σε βινυλιο λιγες παραγωγές. Οποτε και η σαβουρα ηταν μικρη. Σημερα το 90% ειναι σαβουρα και ψαχνεις στα σκουπιδια για να βρεις την καρφιτσα.Ε δεν θα την πληρωσεις κιολας. Το κακο ειχε ξεκινήσει με τα cd που στα 12 κομματια τα 2 άξιζαν . Τα αλλα απλα τα πληρωνες χωρις λόγο.

Η λογική του dj εισαι αν εχεις πιασει βινυλιο ειναι ξεπερασμένη και κατα τη γνωμη μου λαθος. Και αυτο το είδα στην πορεια. Οταν κουβαλουσα ολο το pc μου για να παιξω σε μαγαζι με το atomix και μου λεγανε δεν εισαι dj γιατι δεν κανεις manual beatmatch και οι ιδιοι ανθρωποι τωρα παιζουν με vdj και autobpm και ακομα λενε δεν εισαι dj αν δεν εχεις πιασει βινυλιο. Τι να λεμε τώρα.

Προσωπικα προσπαθώ ολα μου τα κομματια να τα παιζω μια φορα μόνο. Οκ βοηθαει και το γεγονός οτι δεν παιζω mainstream ισως καποια remix και αυτός που θα ερθει να με ακουσει ξερει οτι δεν θα ακουσει κατι γνωστό,και πολυ σπανια θα το ξανακουσει απο εμενα.Αυτό είναι αυτό που κάνω . Καταναλώνω άπειρες ώρες στο να ακουω μουσικη για να βρω κατα την αποψη μου τα "καλα" για να τα παιξω μονο μια φορα.Χαζο? αντιεπαγγελματικο? σιγουρα.. αλλα αυτη ειναι η προσέγγιση μου στο θεμα dj. Κατα την αποψη μου πρεπει να ειναι αυτός που θα δώσει στον κοσμο να ακουσει και οχι να ειναι ραδιοφωνο που αναμεταδίδει αλλους ραδ.σταθμους. Δεν ειμαι σιγουρα των charts δεν ακουω καν ραδιο ουτε καν αλλους djs.

Οσο για τις εταιρίες σήμερα διαβασα στο τροκτικο "Μυθικό ποσό πήρε προκαταβολή ο Αντώνης Ρέμος για να κλείσει συμφωνία με την Heaven. O Μάκης Πουνέντης χτύπησε διάνα και με 1εκ ευρώ που προέρχονται από το ταμείο των εταιρειών του ομίλου χτύπησε το μεγαλύτερο όνομα της..."

Τι να πεις μετα....
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 6:11 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
@Phantom, olo to post paei gia print... (mipos na to diname kai stous pelates kai stous "synergates" sta magazia pou douleyoume... pou olo mas othoun sta akra kai se ypervoles rixnontas synexos tin aksia kai ton pixi se ayto pou kanoume ???)
Symfono se ola kai tha ta egrafa kapos etsi alla me mia epipleon "orgi" opos blepeis, giati panta einai o anthropinos paragontas pou epilegei na kanei kaki xrisi ton meson kai tis texnologias pou mas dinetai, + o antagonismos + i agnoia/blakeia poles fores.

B-SIDES, pou eginan epityxia: ena pou mou erxetai sto nou to FIESTA, to gnosto track me to sfyrigma pou paizei ...edo kai 15 xronia kai to akousame se 500 xiliades remix... itan B-Side kai eixa to maxi... To A-Side den to thimame kan, kaneis den to thimate.
Kai simasia exei oti to akousa monos mou otan bgike mpros-piso kai apla "epelexa" to B xoris na mou to epibalei kaneis.
Fainete pos to idio kanane kai oloi oi alloi dj gia ayto to kalytero kommati tou diskou akoustike kai oxi ayto pou ithele i etairia.
Kai tora aganakto otan den exo tin aytonoiti dynatotita (pou einai kai ypoxreosi) na exo "apopsi" kai na psaxno tin mousiki mou, epeidi kapoioi alloi mas blepoun san juke-box pou paizoun mono tis epityxies kai mono "oti thelei o kosmos"... kala megali koubenta ayto to teleytaio.
Antoistixo me to "o pelatis exei panta dikio.." Nai exei dikio... nai tha proseksoume, kai tha diaskezasoume ton kosmo, ALLA..........................
..................................
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 6:11 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
@Phantom me kalipses pliros kai katalaba polla. euxaristo gia to xrono sou.

btw mipos exeis na proteineis kanena site (nomimo) gia mp3 ellinika kai ksena?

btw2. ekeino to music-bazaar.com pou eixa pei kapote, telika einai paranomo site pou poulaei mp3 se xamili timi kai einai sti rossia.
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 7:35 am
@dimitris_tsanak:
Δεν ανέφερα πουθενά οτι δεν είσαι dj αν δεν έχεις πιάσει βινύλιο. Δεν ανέφερα πουθενά το μέσο σαν ιδιότητα ενός dj. Όσο για τα 30.000 mp3 το ίδιο θα έλεγα και για 10.000 δίσκους βινυλίου. Απλά ανέφερα εκείνη την εποχή όπου το κόστος απόκτησης μουσικής ήταν πολύ πιο υψηλό και σε ανάγκαζε να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ!
Όσο για τον υπολογιστή: Και τότε το κόστος 2 ΜΚΙΙ, 2 κεφαλοβελόνες (οι θρυλικές για την εποχή τους Stanton 650AL) και ενός μίκτη συγκρίνεται άνετα με το συμερινό κόστος ενος PC μιας κάρτας κι ενός controller. Το θέμα δεν είναι το κόστος του εξοπλισμού/μέσου αναπαραγωγής. Το θέμα είναι το κόστος της μουσικής. Και θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψες οτι τότε οι εταιρείες ήταν πιο προσεκτικές στο τι κάνανε παραγωγή λόγο κόστους!

@apopsis:
Κι άλλο ένα: Faithless - Insomnia. Τραγούδι που γράφτηκε μέσα σε 10 λεπτά και έγινε παραγωγή μέσα σε 3 ώρες. Μπήκε να γεμίσει το κενό του δίσκου των Faithless και η θέση του στο βινύλιο ήταν Β1 ή αλλιώς track 7 στο CD που κυκλοφόρησε λίγο ΜΕΤΑ το βινύλιο!
Αν θέλεις έχω παραδείγματα και απο POP/Rock συγκροτήματα όπως Deep Purple κτλπ... ;)
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 7:39 am
gouvrasHome userMember since 2009
Geia sas exw mia erwtisi paizw me tin ekdosi 5.2 sto kanoniko (full) skin otan patas panw stin endi3i bpm allazei kai sou dixnei to pitch... sto skin ts rmx den kanei to idio... uparxei tropos na dixnei to pitch anti ta bpm?
 

Mensajes Sun 18 Apr 10 @ 11:35 am
Fysika tha simfoniso apolyta , me ola ta ano grafomena , gia tin mousiki kai tin douleia mas.
Ontos fysika ki ego , pou protoepiasa epaggelmatika vinilio to kalokairi toy 1979 , ki apo tote mexri tora , exo latrepsei ayti tin douleia , kai gi'ayto tin kano akoma.
Simplirono mono , oti pera apo ta lefta pou diname gia na agorasoume vinilia , ( ego exo prosopiki diskothiki vinilion tin takseos peripou ton 3000 diskon) fantasteite tora gia posa xrimata milame , pigainame omos kai stis etiareies , kai pername kapoia promotion vinilia dorean , omos min nomizete polla kommatia.
Xalagame 2 soles papoutsia girnontas apo etaireia se etaireia , kai sto telos eixame parei peripou 10 - 15 vinilia mono.
Ayta ta oliga ki apo emena , pou opos eipa simfono apolyta me ola ta ano grafomena.
 

Mensajes Tue 20 Apr 10 @ 5:40 am
PhantomDeejay wrote :
@dimitris_tsanak:
Δεν ανέφερα πουθενά οτι δεν είσαι dj αν δεν έχεις πιάσει βινύλιο. Δεν ανέφερα πουθενά το μέσο σαν ιδιότητα ενός dj. Όσο για τα 30.000 mp3 το ίδιο θα έλεγα και για 10.000 δίσκους βινυλίου. Απλά ανέφερα εκείνη την εποχή όπου το κόστος απόκτησης μουσικής ήταν πολύ πιο υψηλό και σε ανάγκαζε να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ!
Όσο για τον υπολογιστή: Και τότε το κόστος 2 ΜΚΙΙ, 2 κεφαλοβελόνες (οι θρυλικές για την εποχή τους Stanton 650AL) και ενός μίκτη συγκρίνεται άνετα με το συμερινό κόστος ενος PC μιας κάρτας κι ενός controller. Το θέμα δεν είναι το κόστος του εξοπλισμού/μέσου αναπαραγωγής. Το θέμα είναι το κόστος της μουσικής. Και θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψες οτι τότε οι εταιρείες ήταν πιο προσεκτικές στο τι κάνανε παραγωγή λόγο κόστους!

@apopsis:
Κι άλλο ένα: Faithless - Insomnia. Τραγούδι που γράφτηκε μέσα σε 10 λεπτά και έγινε παραγωγή μέσα σε 3 ώρες. Μπήκε να γεμίσει το κενό του δίσκου των Faithless και η θέση του στο βινύλιο ήταν Β1 ή αλλιώς track 7 στο CD που κυκλοφόρησε λίγο ΜΕΤΑ το βινύλιο!
Αν θέλεις έχω παραδείγματα και απο POP/Rock συγκροτήματα όπως Deep Purple κτλπ... ;)


δεν πήγαινε για εσενα το ολο ποστ. Αφορμή ήταν για να βγάλω και εγω τον καημο μου ...που ενα φεγγαρι με εβλεπαν τον πιτσιρικα με τα mp3 που παει να τους φαει τη δουλεια.Τώρα που το ξαναδιαβασα δεν το εγραψα με το σωστο τροπο και ευλογα το πήρες ετσι.Sorry. Συμφωνω με τα περισσότερα που λες.

Ελεος οχι αλλο insomnia!
 

Mensajes Tue 20 Apr 10 @ 8:09 am
LOL
Δεν σε παρεξήγησα. Μην ανησυχείς. Τα ίδια πέρασα κι εγώ, όταν φοιτητής στην Θεσσαλονίκη το 1999 κουβαλούσα σε πάρτυ ολόκληρο tower, οθόνη 15' CRT και έπαιζα με PCDJ RED.... Την εποχή εκείνη μεσουρανούσαν τα Pioneer CDJ-500MKII! LOL To 2000 αγόρασα και το Numark DMC-1!!!!
 

Mensajes Tue 20 Apr 10 @ 10:25 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
phantom simfwnw sta perissotera mazi sou, didtixws den exw xrono na ta anaptixw toso omws...gia ton logo pou oi etairies dinoun stous sta8mous mi xehnas oti paizei kai h aepi to rolo ths kai tous upoxrewnei na ta dinoun (oxi ola vevaia alla sigoura kapoia)
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 5:59 am
snik3Home userMember since 2009
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 8:28 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
to tragoudi einai gamato (gia ti katigoria tou)
tha deis oti tha ginei treli epityxia auto to tragoudi....
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 8:46 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
aledjo wrote :
to tragoudi einai gamato (gia ti katigoria tou)
tha deis oti tha ginei treli epityxia auto to tragoudi....


Sovareyteite lemeeeee !
Oute gia plaka den paizete kati tetoio, meta ginomaste meros tou problimatos pou sizitame edo sto forum...
Theleis na kaneis xavale kai na deikseis oti exeis ..humor san dj.. yparxoun 1000ades alloi tropoi.

Aledjo, oxi mono gia sena... genikos to minima,..
Exo dei kai akousei polla teleytaia.
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 9:31 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
nai nai opos kai to "bas bas o paraskeuas"
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 9:55 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Mensajes Thu 22 Apr 10 @ 7:48 pm
gouvrasHome userMember since 2009
Sovara exete kanei kati pou na exoun pesei katw apo ta gelia??? Ws dj ennow...
 

Mensajes Fri 23 Apr 10 @ 4:40 pm
41%