Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Enas DJ se gammo ! - Page: 2

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ Dj σε ΓΑΜΟ !


1.ΔΕΝ παίζουν τραγούδια Ομάδων - Πολιτικά κτλ.για κανένα λόγο.

2.ΔΕΝ παίζουν τραγούδια με άσχημο στίχο(χωρισμός κτλ)σε επιλογή για τον Γαμπρό ή την Νύφη.(Σε αντίθετη περίπτωση θα προηγηθεί ανακοίνωση προς τους καλεσμένους πως η επιλογή είναι του ζευγαριού)

3.Οι παραγγελίες είναι δεκτές και θα παίξουν άμεσα, μόνο αν δεν αλλάζουν εντελώς την ροή του προγράμματος.

4.Παρεμβάσεις στο πρόγραμμα γίνονται αυτοπροσώπως και ΜΟΝΟ από το ζευγάρι.
 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 12:47 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
αυτό με τον ασχημο στίχο ....βάλε λίγο κρασί στο νερό σου αφου και παραδοσιακά υπάρχουν πολλά με ασχημο για γάμους στίχο και όμως τα βάζουμε
 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 6:09 am
Καλησπέρα....Ναι δεν αντιλέγω, όντως υπάρχουν. Αλλά ΔΕΝ γίνεται να θέλει ο γαμπρός στο ζειμπέκικο του (πρώτο όλης της βραδιάς) να χορέψει το "Κατεδαφίστε το, τώρα γκρεμίστε το" !

Μου έχει τύχει γι'αυτό το λέω, να δεχτώ επίθεση από συγγενείς του τα πρώτα Δευτερόλεπτα κιόλας, ότι ήταν άσκοπη η επιλογή αυτή. Ξέρεις όμως ότι δεν ήταν δική μου, δεν μπορεί να ήταν δική μου!Για αυτό αναφέρω πως σε αντίθετη περίπτωση (εκεί που δεν ακούν αυτά που θα τους πει και ένας πιο έμπειρος σε θέματα μουσικής γάμου )ότι θα προηγηθεί ανακοίνωση προς τους καλεσμένους, με όμορφο τρόπο φυσικά για την επιλογή.

Μετά από εκείνο το βράδυ το ακολουθώ αυτό και δεν έχω μέχρι στιμής παρόμοιο πρόβλημα....Αρκαδία παίζεις ε? Να ανταλλάξουμε κανένα Μπέκιο Κατσίγιαννη κτλ κτλ κτλ!

 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 11:48 am
Τώρα που το ξαναβλέπω , μήπως εννοείς λίγο νερό στο κρασί μου;;;; (Φιλικά πάντα συνάδελφε)
 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 11:49 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
icj27331 wrote :
Τώρα που το ξαναβλέπω , μήπως εννοείς λίγο νερό στο κρασί μου;;;; (Φιλικά πάντα συνάδελφε)


χα χα ναι ακριβώς σορρυ από την βιασύνη το έγραψα λάθος.
Στείλε μηνυμα αμα θες τραγούδια
 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 12:39 pm
ilias7Home userMember since 2005
sorry 27331 alla tipota apo ta 4 den isxyei sthn praksi !!!!
 

Mensajes Sun 06 Apr 14 @ 3:02 pm
icj27331 wrote :

1.ΔΕΝ παίζουν τραγούδια Ομάδων - Πολιτικά κτλ.για κανένα λόγο.

Συμφωνώ
icj27331 wrote :

2.ΔΕΝ παίζουν τραγούδια με άσχημο στίχο(χωρισμός κτλ)σε επιλογή για τον Γαμπρό ή την Νύφη.

Διαφωνώ. Αν είναι επιλογή τους, είναι δικό τους "θέμα"
Σε πολούς γάμους τα νέα ζευγάρια θέλουν να αφήσουν τους "τύπους" και να κάνουν "χαβαλέ", να δώσουν χιούμορ και μια διάσταση "πάρτι" αντί για δεξίωση. Σε αυτό λοιπόν το πλαίσιο μου έχουν τύχει πολλές φορές "άκυρα" με τη λογική σου τραγούδια, ακόμα και για είσοδο ζευγαριού...
Επιπρόσθετα, το "ζεμπέκικο" είναι "αντρικός" χορός "μαγκιάς". Αν δεν σου βγαίνει, δεν μπορείς να χωρέψεις κάτι "φλώρικο". Οπότε κι εδώ όπως αισθάνεται ο καθένας.
icj27331 wrote :

(Σε αντίθετη περίπτωση θα προηγηθεί ανακοίνωση προς τους καλεσμένους πως η επιλογή είναι του ζευγαριού)

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, πλάγια, και με οποιαδήποτε γωνία 0<φ<360
Ο DJ ΔΕΝ βγάζει καμία ανακοίνωση και για κανένα λόγο εάν δεν του ζητηθεί από το ζευγάρι. Δεν είναι πανηγύρι στο χωριό... Είναι γαμήλια δεξίωση/πάρτι. Ούτε κοιτάει να "καλύψει" τον κ@λο του... Γι αυτό και συνεννοείται από πριν με το ζευγάρι. Εάν δεν μπορεί ή δεν νοιώθει εντάξει να ακολουθήσει αυτά που θέλει να κάνει το ζευγάρι τότε καλύτερα να μην αναλάβει την ευθύνη της δεξίωσης.
icj27331 wrote :

3.Οι παραγγελίες είναι δεκτές και θα παίξουν άμεσα, μόνο αν δεν αλλάζουν εντελώς την ροή του προγράμματος.

Το άμεσα είναι σχετικό. Όπως και η "ροή" του προγράμματος. Γενικά συμφωνώ οτι οι παραγγελίες σε γάμους κατά βάση πρέπει να εξυπηρετούνται όποτε είναι εφικτό. Μέρος της δουλειάς του dj είναι και αυτό. Να κάνει δηλαδή "εφικτό" να παίξει ένα τραγούδι.
icj27331 wrote :

4.Παρεμβάσεις στο πρόγραμμα γίνονται αυτοπροσώπως και ΜΟΝΟ από το ζευγάρι.

Εξαρτάται από το τι εννοείς παρεμβάσεις, γιατί αλλιώς αυτό-αναιρείς αυτά που λες. Για παράδειγμα οι παραγγελιές κατά μία έννοια ΕΙΝΑΙ παρεμβάσεις. Οπότε είναι πολύ γενικό και "γκρίζο" αυτό που λες...
Θες να το επαναδιατυπώσεις;
 

Mensajes Mon 07 Apr 14 @ 1:01 am
Και πάλι καλησπέρα...Όταν λέω παρεμβάσεις , αναφέρομαι σε οποιοδήποτε άλλο άτομο εκτός του ζευγαριού, που θα ζητήσει να αλλάξει το πρόγραμμα ΕΚΕΙΝΗ την χρονική στιγμή. Πχ παίζουμε καλαματιανά γρήγορα -ο κόσμος χορεύει -η πίστα γεμάτη και έρθει κάποιος και πει "είμαι ο θείος του γαμπρού, και θέλω ΤΩΡΑ να χορέψω το τάδε τελείως ΑΚΥΡΟ (σε θέμα ρυθμού, κτλ για να μην παρεξηγηθώ) τσάμικο."Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει το πρόγραμμα για τέτοιο λόγο, εκτός αν ΜΟΝΟ και ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ το ζευγάρι μου δώσει την εντολή.
Λέω "αυτοπροσώπως" γιατί (παλιότερα βέβαια που δεν είχα και την εμπειρία) μου ήρθε ένας, λέει το παραπάνω που έγραψα, εγώ δυστυχώς έκανα το λάθος να μην διασταυρώσω την εντολή και το αποτέλεσμα ήταν να κάνει κοιλιά το πρόγραμμα. Βέβαια σε αυτό λέω και παραδέχομαι πάλι πως έπαιξε μεγάλο ρόλο ότι δεν είχα την κατάλληλη εμπειρία, και γνώση "ψυχολογίας"!
Οι παρεμβάσεις από τις παραγγελίες είναι στο δικό μου μυαλό, σαν κάτι διαφορετικό. Πχ, στα ζειμπέκικα όταν μου ζητηθεί κάτι, θα παίξει άμεσα, η πχ έστω και σε ομαδικό χορό αν ζητηθεί κάτι που "κολλάει" με το υπόλοιπο κλίμα, ή πολύ γρήγορα σκόπευα να το γυρίσω σε παρόποιο είδος , θα μπει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να κατεβάσω κάποιους που χορέυουν και ειδικά αν βλέπω το κέφι τους, για να χορέψει ένας-δύο ή τρεις κάτι πολύ εξειδικευμένο.
Όλη μας η δουλειά είναι "διαχείριση πλήθους-μάζας" με εργαλείο την εμπειρία μας και την γνώση να ψυχολογείς την κάθε στιγμή με την βοήθεια της εμπειρίας αυτής....
 

Mensajes Wed 09 Apr 14 @ 12:25 pm
Καλησπερα πως μπορω να επικοινωνησω με τον ankos?
 

Mensajes Sat 02 May 15 @ 5:21 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
icj27331 σου εχω στείλει πμ
 

Mensajes Sun 10 May 15 @ 9:58 am
Δυστυχως δεν εχω λαβει κατι, δεν ξερω γιατι. Επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του Forum , μπορω να γραψω εδω το μαιλ μου κανονικα ωστε να επικοινωνησουμε?
 

Mensajes Mon 11 May 15 @ 10:17 am
Οι "οικιακοί χρήστες" (Home Users) δηλαδή όσοι δεν έχουν καταχωρημένη κάποια άδεια χρήσης, δεν μπορούν να δεχθούν ή να στείλουν προσωπικά μηνύματα (PM)
Επίσης δεν μπορούν να δημοσιεύσουν οποιαδήποτε στοιχεία επικοινωνίας.

Τέλος παρακαλείστε να μην κάνετε άσχετες με το νήμα δημοσιεύσεις.
 

Mensajes Mon 11 May 15 @ 10:49 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)