Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: WD Elements 1TB 3.5'' USB 2.0

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Mensajes Tue 08 Mar 11 @ 10:51 am
ilias7Home userMember since 2005
den to pisteyw.simera ton pira apo kei.efaga 20 lepta na katalabw ti diafora exei me ton mybook(o opoios exei eksisou kali timi).pantws sta 60 eurw,prwti fora bgainei.to pisteyeis oti apo kotsobolo skeftika na se parw til(den ebriska ton petro)mpas kai moy peis tis diafores.....na min kanw kamia m....a gia 20 eurw?
 

Mensajes Tue 08 Mar 11 @ 11:15 am
θα εβαζα κατι παραπανω και θα επαιρνα κατι σε Usb 3.0..
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 12:36 am
Το οποίο μέχρι να φτάσει να υποστηρίζεται σωστά και απ' όλους τους υπολογιστές, θα αγοράζουμε δίσκους SSD 20Tera με 100ευρώ (ή μήπως 100 νέες δραχμές... LOL)
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 12:53 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Το οποίο μέχρι να φτάσει να υποστηρίζεται σωστά και απ' όλους τους υπολογιστές, θα αγοράζουμε δίσκους SSD 20Tera με 100ευρώ (ή μήπως 100 νέες δραχμές... LOL)


an alaksei to nomisma den nomizw na exoyn toso ftina ta hlektronika alla kai an den alaksei se ligo den 8a exoyme kai tosa gia na ta paroyme mpros gkremos kai piso...
lol!!!
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 2:34 am
Το "φθηνά" εξαρτάται απο την ισοτιμία... Αν το μηνιάτικο σου είναι 200 νέες δραχμές τότε οι 100 νέες δραχμές δεν θα είναι φθηνά...

Τέσπα... Βγαίνουμε off-topic!


Back to Topic:
Εγώ έχω ένα δίσκο WD My Passport 1TB (τον είχα πάρει απο 250 160 ευρώ πέρυσι το Πάσχα) με micro USB (και όχι mini-usb όπως ο Essentials) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Το μόνο κακό με τον συγκεκριμένο δίσκο είναι οτι επειδή φαίνεται στο σύστημα και σαν δίσκος και σαν CD-ROM (έχει μια Virtual μονάδα CD-ROM με την οποία φορτώνει τα εργαλεία του) κάποια παλιά BIOS αργούν υπερβολικά να κάνουν Boot όταν έχουν σαν primary boot device το CD-ROM καθώς αργούν να αναγνωρίσουν το "εικονικό" CD-ROM.

Τώρα για τον Essentials δεν ξέρω αν φαίνεται σαν διπλή συσκευή...
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 2:48 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Giwrgo (Phantom) exoume ton idio disko akrivws. Ekana ki egw tin mlk kai den ton ekana format prin ton gemisw, Den tha eixame auto to provlima. To exw skeftei polles fores na ton kanw format kai na ton ksanagemisw, ki olo to anabalw..
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:09 am
Δεν είμαι σίγουρος οτι με το Format "στρώνει"... Έχω την εντύπωση οτι στην διαχείριση δίσκων φαίνεται "καθαρά" οτι δεν πρόκειται για κάποιο partition αλλά μάλλον για κάποια EEPROM πάνω στο firmware της συσκευής. Με λίγα λόγια είναι σαν ο δίσκος να έχει ένα "HUB" και να φορτώνει 2 συσκευές, και όχι 2 partition!
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:17 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egw pali nomizw pws epeidi yparxei to kryfo software ton blepei diplo. Anyway, mono ena format tha mas lysei tis apories.
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:47 am
Το κρυφό "partition" αν ήταν έτσι δεν θα κολλούσε τα BIOS καθώς θα βλέπανε 2 partition σε ένα δίσκο (δεν τους νοιάζει τι software υπάρχει αφού δεν κάνει boot). Αντ' αυτού όμως βλέπουν μονάδα CD-ROM!

Τεσπά... Όποιος κάνει format πρώτος ενημερώνει και τον άλλο!
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:52 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To koufo einai pws otan eixa sto palio laptop me Vista ton disko panw otan bootariza, kollouse to BIOS, me Win7 omws ton pernaei. Pote den katalavw to logo. Twra tha mou peis ti sxesi exei to BIOS me to leitourgiko.. mallon kammia. Ti na pw. Avyssos !
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:54 am
Επειδή το είχα κι εγω άγχος όσο αφορά τους σκληρούς, πέρυσι έκανα τη βλακεία και πήρα έναν που έχει mini-usb και e-sata.
Δεν λέω, καλό το e-sata αλλά αν σε κρεμάσει στον αέρα, κολλάει όλο το PC (παγώνουν τα πάντα) και πρέπει να γίνει επανεκίννηση. Και αναφέρομαι στην περίπτωση που κουνηθεί η εξωτερική τροφοδοσία του σκληρού δίσκου.
Αντίθετα το USB αν σε κρεμάσει στον αέρα, δεν σου βγάζει μπλε οθόνη ούτε γίνεται ρεζίλι.

Γιατί πήρα e-sata;
'Ολο μου το άγχος ήταν να μπορώ να φορτώνω βίντεο-κλιπ στο Virtual γρήγορα.
'Οπως όλοι θυμάστε και (προσπαθούμε να ξεχάσουμε) από μια βέρσιον (νομιζω 6.0.7) μέχρι και την 7.0.1 τα βίντεο αργούσαν πολύ να φορτωθούν.
Από την 7.0.2 και μετά τα βίντεο φορτώνονται ακαριαία.

Ακόμα και αν με το e-sata ένα μεγάλο βίντεο (π.χ. 300Mb) θα κάνει 5 δευτερόλεπτα να φορτωθεί.
Με το USB 2.0 (όχι mini-usb αλλά κανονικό) μου παίρνει αντί για 5 sec, κάπου 10 sec να φορτωθεί.
Μόλις είδα τη διαφορά, είπα μέσα μου= "ε και;"
'Αλλοστε δεν νομίζω να υπάρχει DJ που αλλάζει ένα βίντεο-κλιπ ή τραγούδι (μετά από 10 sec).

Κάνω όλη αυτή την κουβέντα, όχι για να πω ότι οι E-sata είναι άχρηστοι. 'Ισα-ίσα το αντίθετο ισχύει.
Απλά για τη δουλειά που θέλουμε τους σκληρούς, καλυπτόμαστε άνετα και με απλούς σκληρούς.
Το USB 3.0 ούτε καν το συζητάω. Γρήγορο αλλά ακόμα άχρηστο.
To e-sata είναι καλό, αλλά χρήσιμο μόνο σε PC και όχι σε MAC. Βέβαια, μερικά λάπτοπ, έχουν θύρα e-sata αλλά κυκλοφορούν και PCMCI θύρες για λαπτοπ (έχω πάρει μια ).
Σχετικά με τον τρόπο διασύνδεσης, θα προτιμούσα έναν σκληρό με firewire 300άρι (ώστε να μπορεί να μπει και στο MAC και στο PC) παρά έναν με firewire 800αρι που συνδέεται μόνο με Mac.
'Ομως, όλα τα παραπάνω, κοστίζουν. Και κοστίζουν αρκετά.
Πιστεύω ότι οι σκληροί που πήρατε, παιδιά, με τα απλά USB είναι ότι πιο ιδανικό.
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 3:56 am
Μεταξύ μας:
Είτε κανονικό USB, είτε Mini USB είτε Micro USB το μόνο που αλλάζει είναι το βύσμα... Όχι οι ταχύτητες!
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 4:07 am
εναν Usb 3.0 passport και μια καρτα για λαπτοπ express card εχεις οτι ποιο γρηγορο κυκλοφορει σε διαμεταγωγη δεδομενων!
η συμβατοτητα σε Usb-2.0 ειναι δεδομενη σε μηχανηματα 5ετιας τουλαχιστων!για φορητα λεω παντα
για το e-sata θα συμφωνησω και εγω οσον αφορα σε ενδεχομενο κολημα σε περιπτωση διακοπης της τροφοδοσιας του δισκου,ακομα και αν το e0sata φημολογειτε για hot swap τριχες κατσαρες...
 

Mensajes Wed 09 Mar 11 @ 4:28 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)