Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Συνδεση ηχειων (4) με ενισχυτη 700 watt

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Αγορασα προσφατα αυτο το πακετο http://www.djshop.gr/packet.asp?ITMID=13765&LANG=GR
Και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις...
1) Το clip που αναβοσβηνει μερικες φορες οταν η ενταση ειναι υψηλη τι δηλωνει? Μπορω να τα αφησω να παιζουν με το φωτακι αναμενο χωρις προβλημα?
2) Επειδη τα χρειαζομαι για parties και ο ηχος που βγαζουν δεν ειναι τοσο πολυς οσο θα χρειαστω για αρκετα μεγαλο χωρο θα ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω χωρις προβληματα να συνδεσω αυτα τα 2 ηχεια που δινει μαζι σε ενα channel και αλλα 2 ηχεια απο hi-fi 100 watt x2 (8Ω) στο αλλο channel?

Αυτα περιμενω απαντησεις σας!
Ειμαι καινουργιος σε αυτα και δεν γνωριζω πολλα απο το αντικειμενο και δεν θελω να καψω τιποτα :)
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:13 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kati asxeto, epidi kai go skeftomai na ta paro auta, bgazoun kali poiotita ixou?
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:16 pm
χαχαχαχα
Φιλε μου εγω δεν ξερω και πολλα, ρωτησα απο εδω και απο κει και μου πανε πως μπορεις να βρεις και με καλυτερη ποιοτητα... Εαν θες να ακους μουσικη με πολλα οργανα και τετοια τοτε πας σε πιο ακριβα πραγματα... εαν θες ηλεκτρονικη μουσικη κτλ τοτε αυτα ειναι μια χαρα..
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:18 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
malista....
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:20 pm
για αυτο που ρωταω εγω ξερεις κατι εσυ??
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:23 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
1)Ta clips den prepei na anavoune ston enisxiti giati otan anavoun ta clips simenei oti pernaei paramorfosi sta ixeia opote iparxei periptosi na kaoune.
2)Den ginete na valeis kai alla dio ixia epeidi o enisxitis den ta sikonei.. an thes perisotero ixo koitaxe gia kana enisxiti 2x300 sta 8ohm oste na sou pezei ta idia ixeia kalitera..
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:28 pm
Για το 2ο
Εαν βαλω τα ιδια ηχεια παραλληλα ωστε να παει στα 4Ω κερδιζω κατι σε ενταση?
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:37 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
Antigonos wrote :
Για το 2ο
Εαν βαλω τα ιδια ηχεια παραλληλα ωστε να παει στα 4Ω κερδιζω κατι σε ενταση?


Oxi.. den kerdizeis kati..
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:38 pm
Δηλαδη δεν μπορω να κανω κατι παραπανω ωστε να αυξησω ενταση εχοντας τα 2 ηχεια του πακετου και αλλα 2 ηχεια 100 watt 8Ω ??
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 3:42 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
Antigonos wrote :
Δηλαδη δεν μπορω να κανω κατι παραπανω ωστε να αυξησω ενταση εχοντας τα 2 ηχεια του πακετου και αλλα 2 ηχεια 100 watt 8Ω ??


Megalitero enisxiti... i ena deutero enisxiti gia ta alla 2 ixia..
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 4:22 pm
Ειναι δυνατον να συνδεσω τα καλωδια που ερχονται απο τον ενισχυτη και απο το hifi με ενα καλωδιο που παει στο laptop ωστε να εχω ετσι περισσοτερο ηχο αφου ο ηχος θα πηγαινει και στα 2 συστηματα χωρις να υπαρχει προβλημα να καουν???
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 6:24 pm
Έχουμε και λέμε:
Ενισχυτής 2Χ200Watt@8Ω και ηχεία 250Watt@8Ω.
Βλέπεις το λάθος εδώ;;; Ο ενισχυτής είναι μικρότερος από τα ηχεία! Επομένως οταν ανάβει το clip παραμορφώνει η έξοδος του ενισχυτή και κινδυνεύει να καεί ο ενισχυτής! (όχι τα ηχεία)

Για τις υπόλοιπες απορίες σου:
Αν βάλεις τα δύο ηχεία παράλληλα θα έχεις 500Watt@4Ω. Μόνο που ο ενισχυτής σου βγάζει 350Watt@4Ω. Οπότε πάλι χαμένος είσαι...
Τα ηχεία Hi-Fi μπορείς να τα βάλεις πάνω σ' ένα κανάλι αλλά δεν έχει νόημα:

Κανάλι Α:
Ηχεία 500Watt@4Ω
Ισχύς ενισχυτή 350Watt@4Ω
Αποδιδόμενη ισχύς 350Watt

Κανάλι Β:
Ηχεία 200Watt@4Ω
Ισχύς ενισχυτή 350Watt@4Ω
Αποδιδόμενη ισχύς 200Watt

Σύνολο: 550Watt και ο ενισχυτής να δουλεύει τελείως ασύμμετρα! Το κανάλι Α θα κινδυνεύει να κάψει την έξοδο όταν ο ενισχυτής κλιπάρει, και το κανάλι Β θα κινδυνεύει να κάψει τα ηχεία!!!

Ο χειρότερος συνδυασμός δηλαδή, και ειδικά για ενισχυτή αυτής της κατηγορίας!!!

Antigonos wrote :
Ειναι δυνατον να συνδεσω τα καλωδια που ερχονται απο τον ενισχυτη και απο το hifi με ενα καλωδιο που παει στο laptop ωστε να εχω ετσι περισσοτερο ηχο αφου ο ηχος θα πηγαινει και στα 2 συστηματα χωρις να υπαρχει προβλημα να καουν???


Τα καλώδια δεν "έρχονται" από τον ενισχυτή. Τα καλώδια "πάνε" στον ενισχυτή. Και θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις Y splitter στα καλώδια RCA που "φεύγουν" από την κονσόλα/μίκτη σου προς τους ενισχυτές.
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 11:47 pm
aledjo wrote :
kati asxeto, epidi kai go skeftomai na ta paro auta, bgazoun kali poiotita ixou?


Θα σου απαντήσω εγώ που τα άκουσα σ' ένα μπαράκι πρόσφατα.
ΟΧΙ!
Και θα χρειαστείς οπωσδήποτε και Equalizer για να διορθώσεις την χροιά τους και να τα κάνεις να ακούγονται "κάπως" αξιοπρεπώς.
 

Mensajes Sun 10 Feb 13 @ 11:49 pm
 

Mensajes Mon 11 Feb 13 @ 7:02 am
PhantomDeejay wrote :

Τα καλώδια δεν "έρχονται" από τον ενισχυτή. Τα καλώδια "πάνε" στον ενισχυτή. Και θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις Y splitter στα καλώδια RCA που "φεύγουν" από την κονσόλα/μίκτη σου προς τους ενισχυτές.


Αυτό που δείχνεις είναι ένα Y splitter. Τόσο απλά.

Topic Locked
 

Mensajes Fri 15 Feb 13 @ 5:06 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)