Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: VIRTUAL DJ..COLORS

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Μια ερώτηση που θα έπρεπε να την έχω κάνει πριν πολύ καιρό. Σε skin με 2 decks τα προεπιλεγμένα χρώματα του virtual στην κεντρική (πάνω) κυματομορφή είναι μπλε (αριστερό deck) και κόκκινο (δεξί deck). Σε skin με 4 decks υπάρχουν και τα : πράσινο και κίτρινο (decks 3 & 4 αντίστοιχα). Θα μπορούσα να έχω αυτά τα δύο χρώματα (ή οποιαδήποτε άλλα 2 χρώματα) σε skin με 2 decks ? Να αλλάξω δηλαδή τα προεπιλεγμένα?
 

Mensajes Tue 10 Sep 13 @ 8:19 am
Φυσικά και μπορείς. Πρέπει να αλλάξεις λίγο το XML αρχείο του mapping. Άκου τι πρέπει να κάνεις.
• Πήγαινε στα Έγραφά μου -> Έγραφα -> Virtual DJ -> Skins
• Άνοιξε το φάκελο που λέει Virtual DJ 7 (2 Decks)
• Επέλεξε το XML αρχείο που χρησημοποιείς ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης σου (το όνομα του αρχείου είναι ίδιο με αυτό της ανάλυσης)
• Μετέφερέ το στην επιφάνεια εργασίας και άνοιξέ το με το Notepad
• Πάτα Ctrl+F για να ανοίξεις την αναζήτηση και γράψε <rhythmzone
• Η αναζήτηση θα σου βρει τον κώδικα που αφορά τις κυματομορφές. Πρόσεχε υπάρχουν πολλές ομάδες κώδικά ίσες με τις διαφορετικές κυματομορφές που εμφανίζονται
• Βρες τις σειρές του κώδικα που γράφουν

chan1_active="#28acff" chan1="#007ca9"
chan2_active="#ed1c24" chan2="#7d0607"

Αυτά είναι τα χρώματα της τωρινής σου κυματομορφής
Το #28acff και #ed1c24 είναι τα έντονα μπλε και κόκκινο
Το #007ca9 και #7d0607 είναι τα χρώματα που χρησιμοποιούνται όταν οι κυματομορφές είναι από πίσω.

Άλλαξέ τα με τα παρακάτω χρώματα
Πράσινο: Έντονο: #18fe27 Απαλό: #067d0d
Κίτρινο: Έντονο: #ffc935 Απαλό: #895c07

Μπορείς να βάλεις ότι χρώμα θες με βάση τον html κώδικα κάθε χρώματος
Πρόσεχε: Μην βγάλεις τα “” πρέπει να υπάρχουν εκεί που είναι για να καταλάβει το VDJ τι χρώματα έχεις βάλει.
Κάνε αποθήκευση και βάλε το αρχείο πίσω στην θέση του. Οι κυματομορφές θα λειτουργούν κανονικά :)
 

Mensajes Tue 10 Sep 13 @ 12:39 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ta xrwmata sta skins mporoun na allaksoun, alla oxi sxetika eukola. Tha prepei na epemveis sto xml arxeio tou skin kai na allakseis ta html color codes pou synithws xrisimopoiountai apo tous skinners, eite akoma kai ta grafika sto bmp arxeio tou skin.
Oi allages einai arketes an theleis na allakseis ta panta (waveforma, scratch, songpos, titlous klp)
An xrisimopoieis tis polyxrwmes kymatomorfes, tote mallon se endiaferei perissotero i panw kymmatomorfi.
Pes mas poio skin xrisimopoieis (titlo kai analysi), gia na eimaste pio sygkekrimenoi
 

Mensajes Tue 10 Sep 13 @ 12:43 pm
Παράλειψή μου, όπως επισήμανε και ο DJdad οι οδηγίες που έδωσα αφορούν μόνο τις βασικές κυματομορφές στο πάνω μέρος του skin. Επίσης αφορούν τα νεότερα skin (που χρησιμοποιούν rhytmzone και όχι rhytm κώδικα) . Για τα υπόλοιπα πρέπει να επέμβεις και στο bpm αρχείο αλλάζοντας κάποια στοιχεία.
 

Mensajes Tue 10 Sep 13 @ 12:52 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
akrivws afto epsaxna achilea (xrisimopoiw panta oti teleftaio yparxei sto virtual). apla de gnwriza to ypomenu sto xml arxeio ''<rhythmzone'' ka8ws kai to oti ta xrwmata einai me kwdikous. eixa mpei sto xml alla stin evresi egrafa : blue i red (mipws kai mou vgalei kati) alla mataia (fysika). thanks a lot loipon!!
 

Mensajes Wed 11 Sep 13 @ 5:05 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
sta palaiotera skins (me kwdika ''rhythm'' diladi) pws ginetai i diadikasia allagis twn xrwmatwn?
 

Mensajes Wed 11 Sep 13 @ 6:40 am
Το Rhythm βασίζεται σε Clipmasks, οπότε πρέπει να αλλάξεις κάποια χρώματα από το bpm αρχείο. Αν το ανοίξεις θα δεις μεγάλες σειρές χρωμάτων που δεν έχουν άλλο στοιχείο επάνω. Πρέπει να πας σε αυτές και να τους αλλάξεις χρώμα. Ακριβώς δηλαδή ότι πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις τις κυματομορφές για scratch - scratchwave - και τις μικρές κυματομορφές που δείχνουν την θέση του τραγουδιού - songpos.
 

Mensajes Wed 11 Sep 13 @ 10:10 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Καλησπέρα παιδιά.! Μπορεί να μου πει κάποιος ποιόν κωδικό χρώματος χρησιμοποιούμε για να έχουμε πολύχρωμη κυματομορφή.?
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 5:58 am
yamitdm wrote :
Καλησπέρα παιδιά.! Μπορεί να μου πει κάποιος ποιόν κωδικό χρώματος χρησιμοποιούμε για να έχουμε πολύχρωμη κυματομορφή.?


Πας Config --> Option --> Colored Waveforms --> Enabled
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 6:39 am
Δεν χρησιμοποιούμε κανένα κώδικα χρώματος και σεν πειράζουμε το αρχείο του skin.
Απλά ανοίγουμε τις ρυθμίσεις και στην καρτέλα "Επιλογές" πατάμε το κουμπάκι δίπλα από εκεί που λέει Colored Waveforms ώστε να είναι Enabled!
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 6:41 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Μαλλον δεν διατύπωσα καλα αυτο που θέλω. Στο xml αρχείο, στην ενότητα rhythm, τι κωδικό χρώματος να χρησιμοποιήσω για να εχω το παρακάτω αποτέλεσμα
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 8:17 am
Στο "Rythm" ΔΕΝ μπορείς να έχεις "έγχρωμες" κυμματομορφές γιατί τότε δεν θα ξεχώριζες ποια είναι από ποιο deck...
Έγχρωμες γίνονται οι κυμματομορφές μόνο στο SCRATCH και στο progress
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 9:20 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 9:43 am
Δεν είναι κυμματομορφές "Rythm" είναι κυμματομορφές "Scratch" (Scratchwave)
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 9:52 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Μπορούμε δηλαδή τις κυμματομορφές "Scratch" να τις κανουμε πολύχρωμες ανάλογα με το φάσματος συχνοτήτων.?
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 10:27 am
Ναι, μόνο που δεν μπορείς να διαλέξεις εσύ τα χρώματα...
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 10:52 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Και με ποιόν τρόπο γίνεται αυτό....??
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 11:13 am
Με ποιον τρόπο γίνεται τι;
Να κάνεις τις κυμματομορφές έγχρωμες; Με την ρύθμιση που σου είπα. Αυτή η ρύθμιση θα αλλάξει τις μονόχρωμες κυμματομορφές σε έγχρωμες.

Τώρα αν ρωτάς πως γίνεται να ορίσεις τα χρώματα, ΔΕΝ γίνεται... Τουλάχιστον προς το παρόν... Το μέλλον θα δείξει!
 

Mensajes Tue 28 Jan 14 @ 11:43 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)