Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: American audio VMS 4.1 - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας και πάλι φίλοι. Αυτή τη φορά το θέμα έχει να κάνει με ένα φίλο που αγόρασε την american audio vms 4.1 και με το που την άνοιξε και τη συνέδεσε με πήρε για να τσεκάρουμε τι πρόβλημα υπάρχει αφού δε αποκρινόταν. Για την ακρίβεια δεν ανάβανε καν τα leds!! Η πρώτη ερώτηση είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό (δηλαδή η μη ένδειξη κάποιας λειτουργίας - έστω ένα λαμπάκι). Το κουφό είναι ότι και στον φάκελλο ''Devices'' του VDJ και στο φάκελλο ''Mappers'' (στα έγγραφά του pc - άρα και στο config του VDJ) υπάρχει κανονικά ο mapper. Κατέβασα από το site και άλλον έτοιμο mapper αλλά και πάλι δεν υπήρξε καμία απόκριση στο VDJ. Στη διαχείρηση ήχου του πίνακα ελέγχου του υπολογιστή (όταν είναι συνεδεμένη στο ρεύμα) εμφανίζεται κανονικά η κάρτα ήχου της όπως και στις ρυθμίσεις ήχου του VDJ!! Επειδή ξέρω ότι πολλοί έχετε τον συγκεκριμένο controller μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ώστε να βρούμε τι ακριβώς συμβαίνει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Mensajes Sat 07 Dec 13 @ 7:37 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Midi not detected... Thema gnwsto kai syxna apantwmeno. Dystixws prepei na peirmatistei me arketa pragmata ... http://www.virtualdj.com/wiki/midinotdetected.html

Prin omws pas ekei.. vevaiwsou oti i konsola paizei kanonika se kapoion allo ypologisti (den einai dld ellatwmatiki) kai exeis episis dokimasei na allaskeis USB kalwdio kai USB port.
 

Mensajes Sat 07 Dec 13 @ 9:21 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Όχι Μπάμπη, όπως ανέφερα είναι κάποιου φίλου που μάλιστα δεν είναι κοντά μου και οι όποιες προσπάθειες έγιναν με team viewer. Θα το τσεκάρουμε σε άλλο pc και θα δούμε. Το καλώδιο usb που χρησιμοποιεί είναι αυτό που ήταν στη συσκευασία. Κανονικλα όμως θα έπρεπε να παίζει, έτσι δεν είναι?
 

Mensajes Sat 07 Dec 13 @ 11:23 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Οι κατασκευαστές εξοικονομούν όπου μπορούν. Συνήθως τα καλώδια είναι τα πρώτα! Δοκίμασε και μ'άλλο καλώδιο USB δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αν λυθεί το πρόβλημα την έβγαλε φθηνά ο φίλος, αν όχι τότε βλέπουμε... Όπως και να χει, για να καταλάβεις αν η κονσόλα είναι ελλατωματική πρέπει να δόκιμάσεις:

α) σε άλλο υπολογιστή (με καθαρό installation)
β) με άλλο καλώδιο USB και
γ) ίσως με άλλο τροφοδοτικό...
 

Mensajes Sat 07 Dec 13 @ 3:58 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που η κονσόλα είναι και αναλογικός μίκτης θα έπρεπε με τη σύνδεση του τροφοδοτικού ρεύματος (χωρίς καμία επικοινωνία με το pc μέσω θύρας usb δηλαδή) να υπάρχει κάποια ένδειξη (τουλάχιστον στα cues των headphones π.χ.). Από τη στιγμή που δεν αποκρίνεται σημαίνει ότι υπάρχει αστοχία υλικού άρα και πρόβλημα που αυτόματα σημαίνει αντικατάσταση..!! Κάνω λάθος?
 

Mensajes Sun 08 Dec 13 @ 7:19 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Όχι, σωστός είσαι! Δοκίμασε όμως και άλλο τροφοδοτικό καλού- κακού....
 

Mensajes Sun 08 Dec 13 @ 9:30 am
Συγγνώμη που παρεμβένω στο topic του φίλου, αλλά δεν θα έπρεπε εφόσον δίνεις ένα σεβαστό ποσό (κυρίως στις μέρες μας) για μια αξιοπρεπέστατη κονσόλα όπως η VMS4.1, να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να δουλεύουν όλα ρολόι?? Επαναλαμβανω, σορρυ για το offtopic, αλλα έχοντας δει πολλά threads για 'προβλήματα' στην συγκεκριμένη κονσόλα, ήθελα να εκφράσω την άποψη μου!! :)
 

Mensajes Mon 09 Dec 13 @ 4:24 am
Επιτρέψτε μου να πω ότι τις περισσότερες φορές δεν φταίει η κονσόλα (ειδικά όταν μιλάμε για την έκδοση VMS4.1). Πολλές φορές ένα πρόβλημα που αναφέρεται εδώ, λύνεται όπως-όπως στη πορεία, αλλά επειδή η λύση ήταν πάνω στη μύτη μας δεν επανερχόμαστε να γράψουμε τι έφταιγε μη μας πουνε βλάκες. Η VMS4.1 είναι ένα -αναγκαστικά εν μέρη- πολύπλοκο μηχάνημα. Θες αναλογικό μίκτη και ταυτόχρονα ψηφιακή κονσόλα που λειτουργεί μόνο με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή ή φυσικά μόνο από τη κονσόλα κσι την σύνδεση στον υπολογιστή. Ε! όλα αυτά για να επιτευχθούν θέλουν κουμπάκια με διπλές λειτουργίες και άλλα πολλά που θα πρέπει να υποστείς. Παράδειγμα είχα φρικάρει όταν πρωτοσύνδεσα την VMS 4.1 αφού όσο και να αναβοκατέβαζα τα μπάσα- πρίμα (από την κονσόλα) δεν γινόταν κάτι στη πραγματικότητα. Φυσικά, αφού έπρεπε πρώτα να διαβάσω τη σελίδα 20 του manual με το περιβόητο πάτημα του pfl Cue (4) κουμπιού, πριν το πάτημα του ΟΝ. Ψιλά γράμματα που αν τα αγνοήσεις...
 

Mensajes Wed 01 Jan 14 @ 2:06 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ok αλλά στην περίπτωση του φίλου μου είχαμε καμμένη πλακέτα αλλά και άλλα θέματα που είχαν να κάνουν με την κάρτα ήχου. Γενικά υπήρξε αστοχία υλικού άρα η λύση του προβλήματος δεν ήταν κάτω από τη μύτη μας αλλά στην Omikron control..!!
 

Mensajes Thu 02 Jan 14 @ 5:30 pm
παιδια καλησπερα μολις διαβασα τα μυνηματα σας περι american audio vms 4.1 δυστυχως για μενα ειμαι ο κατοχος της vms 4.1 και λεω δυστυχως γιατι αγορασα ενα προιον (σφραγισμενο με καμμενη πλακετα)και η μεγαλη ειρωνια ηταν να την στειλω για αλλαγη πλακετας και αφου την παρελαβα υστερα απο καποιο χρονικο διαστημα(omikron electronics)παρελαβα μια κονσολα με κατεστραμμενη καρτα ηχου....σας ευχαριστω πολυ ολους και συγχαρητηρια για την μεγαλη σας υποστηρηξη....
 

Mensajes Fri 17 Jan 14 @ 12:30 pm
παιδια καλησπερα αν ειδα καλα δινετε ενα δωρεαν update για την vms4.1 επειδη με τη τεχνολογια δεν τα παω και πολυ καλα ειμαι λιγο πιο αφοσιομενως στα player παρα στα controllers pc κτλ
λοιπον παταω download και με βγαζει σε σελιδα που πρεπει να το αγορασω,ισως κανω λαθος την ολη διαδικασια και εχω μπερδευτει..σας ευχαριστω πολυ
 

Mensajes Sun 19 Jan 14 @ 1:33 pm
Πρέπει να κάνεις register το serial number του VirtualDj LE που έχεις στο προφίλ σου για να μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν updates
 

Mensajes Sun 19 Jan 14 @ 1:39 pm
εννοεις καταχωρηση το serial που μου δινει το cd εγκαταστασης
 

Mensajes Sun 19 Jan 14 @ 1:40 pm
και μια ερωτηση τελευταια πια εκδοση μου προτεινεις να αγορασω
 

Mensajes Sun 19 Jan 14 @ 1:41 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
escapetoparadis wrote :
και μια ερωτηση τελευταια πια εκδοση μου προτεινεις να αγορασω

an den se eksipiretei h Le poy synodeyei thn konsola soy mono thn pro mporeis na agoraseis kai na mporeis na doylepseis me thn vms soy, alla 8a exeis 50% ektosi
 

Mensajes Sun 19 Jan 14 @ 1:55 pm
paidia kalispera mporo na katevaso kapoio allo skin gia tin vms4.1 mexri kai na agoraso tin pro kai an nai pos ginete i diadikasia..sas euxaristo
 

Mensajes Tue 21 Jan 14 @ 1:48 pm
Για να κατεβάσεις skins χρειάζεσαι το PRO Full.
Για να αποκτήσεις το PRO Full πας εδώ: http://www.virtualdj.com/buy/index.html και κάνεις την αγορά.
Δικαιούσαι ήδη έκπτωση 50% λόγω της LE.

Μετά μπορείς να κατεβάσεις όποιο skin θέλεις και να χρησιμοποιήσεις όποιο skin θέλεις. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός...
 

Mensajes Tue 21 Jan 14 @ 2:40 pm
Σε ευχαριστω phantom..καλη συνεχεια.......
 

Mensajes Tue 21 Jan 14 @ 3:00 pm
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο skin που δινει η LE στην vms μου αλλαζει και οταν πατω KOINFIG επανω δεξια δεν μου δινει επιλογες παρα μονο UPDATE PRO και TRIAL
Ειναι καλυτερη η καρτα που εχει ενσωματωμενη(asio)η να παιξω με εξωτερικη καρτα (akiyama που αγορασα)
Ευχαριστω........
 

Mensajes Wed 29 Jan 14 @ 10:36 am
1) Όχι δεν μπορείς να αλλάξεις skin στη LE

2) Δεν μπορείς να παίξεις με άλλη κάρτα ήχου χρησιμοποιώντας την LE
 

Mensajes Wed 29 Jan 14 @ 12:48 pm
47%