Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: 4 DECKS..

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Να'μαι και πάλι φίλοι. Μπορεί να γελάσετε αλλά 10 και πλέον χρόνια που παίζω με το vdj δεν έχω ψαχτεί καθόλου με την υπόθεση ''4 decks''. Για να μη σας κουράσω το έψαξα μόνος μου και θα σας αναφέρω τι έκανα : Βασικά το ψάξιμο το έκανα στην pioneer xdj-r1 και θέλοντας να έχω στο αριστερό κανάλι της xdj-r1 τα decks 1 & 3 και στο δεξιό κανάλι τα decks 2 & 4, οι ρυθμίσεις που έκανα ήταν οι εξής :

Στις ρυθμίσεις ήχου : ADVANCED CONFIG>
Deck 1 Pioneer XDJ-R1 ASIO (ASIO) Output 1&2
Deck 2 Pioneer XDJ-R1 ASIO (ASIO) Output 3&4
Deck 3 Pioneer XDJ-R1 ASIO (ASIO) Output 1&2
Deck 4 Pioneer XDJ-R1 ASIO (ASIO) Output 3&4

Πέτυχα το σκοπό μου όσον αφορά τον ήχο στα κανάλια (με τη μόνη διαφορά ότι τα decks 3 & 4 μπορούσα να τα χειριστώ μόνο με το ποντίκι αφού η xdj-r1 δε μου δίνει επιλογή να μπορώ να τα χειριστώ με αυτή - διορθώστε με αν κάνω λάθος), αλλά το πρόβλημα που προέκυψε είναι το ότι ενώ σε επιλογή EXTERNAL MIXER>ASIO DRIVER>Pioneer XDJ_R1 ASIO ο ήχος είναι super, σε επιλογή ADVANCED CONFIG κ.λ.π. ο ήχος δεν ήταν καθόλου καθαρός (ήταν όπως ακούγεται ο ήχος μιας κάρτας ήχου όταν το latency είναι πολύ χαμηλά). Υπάρχει κάτι που πρέπει να διορθώσω ή κάτι που κάνω λάθος?

Επίσης υπάρχει άλλη ρύθμιση με την οποία να μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


 

Mensajes Sun 11 May 14 @ 2:14 pm
Στο Advanced Config μην χρησιμοποιείς ASIO. Έτσι θα έχεις καθαρό ήχο. Και αν δεν κάνεις σοβαρό scratching δεν θα έχεις ούτε ιδιαίτερο θέμα με το latency
 

Mensajes Sun 11 May 14 @ 3:54 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An px apo to Default 4 Decks skin klikareis to Deck 3 san LEFT (epilogi katw apo to Jog), tote elegxeis to deck 3 me to aristero meros tis XDJ-R1 ?
To lew auto giati stin thewria oles oi dikanales konsoles mporoun na elegksoun 4 decks, omws se kapoies periptwseis, kapoia "mperdemena" firmwares to kathistoun adynato.
an mporeis, tote apla prepei na mappareis ena koumpi (apo auta pou vriskontai stis akres, oxi ston mikti) san..
device_side 'left' ? deck 1 leftdeck ? deck 3 leftdeck : deck 1 leftdeck : deck 2 righdeck ? deck 4 rightdeck : deck 2 rightdeck

 

Mensajes Sun 11 May 14 @ 9:51 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Τέλειο Μπάμπη. Είναι ακριβώς όπως το είπες!! Και όχι μόνο αυτό. Το πλήκτρο ''TIME-AUTO QUE/CUANTIZE'' της R1 είναι προεπιλεγμένο να κάνει αυτή την εναλλαγή με εντολές :

Αριστερά decks : ''deck 1 leftdeck & deck 1 select'' & ''deck 3 leftdeck & deck 3 select''
Δεξιά decks : ''deck 2 leftdeck & deck 2 select'' & ''deck 4 rightdeck & deck 4 select''

Αυτό ακριβώς έψαχνα!! Όσον αφορά το πρόβλημα με τον ήχο αυτό συμβαίνει μόνο στο pc που χρησιμοποιώ στο σπίτι (και που έκανα την πρώτη πρόβα). Στον Mac book pro που έχω (τόσο σε περιβάλλον mac όσο και σε Windows) αλλά και σε ένα άλλο hp laptop που χρησιμοποιώ είναι μια χαρά. Προφανώς οι drivers της r1 δεν πάτησαν καλά στο πρώτο pc..!!
 

Mensajes Mon 12 May 14 @ 8:14 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Στο Advanced Config μην χρησιμοποιείς ASIO. Έτσι θα έχεις καθαρό ήχο. Και αν δεν κάνεις σοβαρό scratching δεν θα έχεις ούτε ιδιαίτερο θέμα με το latency


Και τι πρέπει να επιλέξω Γιώργο για να έχω ήχο αλλά και καλή απόκριση στα πλήκτρα?
 

Mensajes Mon 12 May 14 @ 8:24 am
Τους "απλούς" οδηγούς των Windows. Επειδή η XDJ έχει WASAPI drivers δεν θα καταλάβεις σχεδόν καμία διαφορά σε σχέση με το ASIO στα πλήκτρα... ;)
 

Mensajes Mon 12 May 14 @ 8:31 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Τους "απλούς" οδηγούς των Windows. Επειδή η XDJ έχει WASAPI drivers δεν θα καταλάβεις σχεδόν καμία διαφορά σε σχέση με το ASIO στα πλήκτρα... ;)


Χρησιμοποίησα όλες τις επιλογές αλλά δε βγαίνει ήχος. Μόνο σε ASIO βγαίνει. Αν δεν επιλέξω την κάρτα ήχου της XDJ πως θα χρησιμοποιώ το μίκτη της αν δεν επιλέξω ASIO?
 

Mensajes Mon 12 May 14 @ 8:49 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An sto pedio Sound Card anti gia ASIO, epilekseis 4.1, den sou vgazei dipla epilogi Pioneer XDJ sto menou ?
 

Mensajes Thu 15 May 14 @ 2:26 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Μπάμπη θέλω να παίξω με την XDJ-R1 με 4 decks. Αν δεις προσεκτικά τι ακριβώς γράφω φυσιολογικά δε θα μπορώ να μιξάρω με το μίκτη της. Κοίτα εδώ :




 

Mensajes Thu 15 May 14 @ 4:26 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)