Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: MIDI Clock / Live Api / get_bpm?

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

gkarmasPRO InfinityMember since 2009
Καλησπέρα Phantom, George και σε όλη την παρέα.

Είμαι σε Mac, έχω αγοράσει Traktor, Serato, Cross Mixvibes και φυσικά VDJ και έχω απογοητευτεί από την έλλειψη MIDI output και κυρίως MIDI CLOCK / TIMECODE output σε όλα (εκτός του Traktor αλλά αυτό δεν έχει πολλά άλλα όπως video).
Έχω φάει τον τόπο να βρω μία λύση ώστε με οποιονδήποτε τρόπο να μιλήσω μέσω του VDJ 8 σε άλλα προγράμματα.

Βασικά χρειάζομαι τα BPM και αφού είδα το waveclock (http://www.wavesum.net/products.html) και πριν μπω στη διαδικασία να το αγοράσω έφτιαξα ένα max patch για να δοκιμάσω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι το εγχείρημα το οποίο δουλεύει άψογα :



Το μόνο που χρειάζομαι τώρα είναι να τροφοδοτήσω το patch με ένα string ή number από το vdj τα BPM αλλά με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν βγάζει Sysex ή Midi out messages.

1. Υπάρχει κάποιο live api που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να 'μιλήσω' real time με το VDJ?
2. γράφει μήπως σε κάποιο log όλες τις παραμέτρους που αλλάζουν και με κάποιο parse file να πάρω τις πληροφορίες που χρειάζομαι?
3. Ίσως κάποιος τρόπος να βγάλει σε Midi IAC Driver to get_bpm ή άλλο variable?

ιδέες κανείς?
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 12:15 pm
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να κάνεις, αλλά αν η συσκευή σου δέχεται MIDI (όχι MIDI clock) τότε μπορείς να φτιάξεις ένα custom definition + mapper και να στείλεις οτι (σχεδόν) θέλεις
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 12:45 pm
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 12:48 pm
Έχω ακριβώς τα ίδια προγράμματα συν το mixemergensy και για μένα η λύση ήταν η αγορά του Waveclock για να συγχρονίζω με το Resolume Arena.
Μια - δυο σελίδες πιο πίσω υπάρχει η ερώτηση μου για υποστήριξη midi clock στο virtual άλλα απάντηση καμία.
Στο Serato πάντως έρχεται το midi clock όπως αναφέρθηκε από επίσημα χείλη στο forum τους.
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 1:05 pm
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
Thx Phantom για τη γρήγορη απάντηση :)

1. ...άρα με βάση αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/MIDI_beat_clock) θεωρητικά μπορούμε να στείλουμε απευθείας το MIDI CLOCK σε ένα άλλο device κάπως έτσι?
<slider cc="0xF8" name="CLOCK" />

2. Μήπως μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα για device ώστε να στείλω το 'get_bpm' se ASCI text μέσω MIDI?
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="MYCONTROLLER" author="Me" type="MIDI" decks="2" sysexid="F07E??06020001020304" drivername="IAC Driver 1">
???
</device>

3. Αφού έχουμε το xml πως το θέτουμε σε λειτουργία? Πρέπει το 'sysexid' να ενεργοποιείτε από μόνο του όταν βλέπει το virtual IAC Driver?

Ευχαριστώ

 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 1:13 pm
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
papagpanos wrote :
Έχω ακριβώς τα ίδια προγράμματα συν το mixemergensy και για μένα η λύση ήταν η αγορά του Waveclock για να συγχρονίζω με το Resolume Arena.
Μια - δυο σελίδες πιο πίσω υπάρχει η ερώτηση μου για υποστήριξη midi clock στο virtual άλλα απάντηση καμία.
Στο Serato πάντως έρχεται το midi clock όπως αναφέρθηκε από επίσημα χείλη στο forum τους.


Sr απαντούσα στο προηγούμενο και δεν είδα το post pano :p. To VDJ δείχνει ότι γίνετε το απόλυτο DJ/VJ εργαλείο και πολύ χαίρομαι για αυτό. Ελπίζω να εισακουστούν οι εκκλήσεις μας. Πάντως έχω να δώσω συγχαρητήρια για το syphon support στο v8. :)
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 1:21 pm
gkarmas wrote :
Sr απαντούσα στο προηγούμενο και δεν είδα το post pano :p. To VDJ δείχνει ότι γίνετε το απόλυτο DJ/VJ εργαλείο και πολύ χαίρομαι για αυτό. Ελπίζω να εισακουστούν οι εκκλήσεις μας. Πάντως έχω να δώσω συγχαρητήρια για το syphon support στο v8. :)


Έχει γίνει σοβαρή πρόοδος αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου ειδικά στο κομμάτι video θεωρώ απαράδεκτη την μη υποστήριξη αρχείων .qtz που θα μπορούσε να λύσει τα χέρια σε πολλούς τομείς. Το Quartz Composer είναι πραγματική δύναμη στα mac.
Το δικό σου αρχικό g είναι από Γιώργος ή Γιάννης;
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 1:38 pm
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
papagpanos wrote :
gkarmas wrote :
Sr απαντούσα στο προηγούμενο και δεν είδα το post pano :p. To VDJ δείχνει ότι γίνετε το απόλυτο DJ/VJ εργαλείο και πολύ χαίρομαι για αυτό. Ελπίζω να εισακουστούν οι εκκλήσεις μας. Πάντως έχω να δώσω συγχαρητήρια για το syphon support στο v8. :)


Έχει γίνει σοβαρή πρόοδος αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου ειδικά στο κομμάτι video θεωρώ απαράδεκτη την μη υποστήριξη αρχείων .qtz που θα μπορούσε να λύσει τα χέρια σε πολλούς τομείς. Το Quartz Composer είναι πραγματική δύναμη στα mac.
Το δικό σου αρχικό g είναι από Γιώργος ή Γιάννης;


το g είναι Γιάννης :)

Προσωπικά δεν θα ήθελα ένα DJ Πρόγραμμα να κάνει περισσότερα πέρα απο τα βασικά όπως να παίζει και qtz (το Midi Clock είναι βασικό φυσικά). Για qtz χρησιμοποιώ Resolume, VDMX, modul8 κτλ μιας και αν χωθούν όλα σε ένα θα δημιουργηθεί αστάθεια.

Το μόνο που χρειάζεται το VDJ, κατα τη γνώμη μου, είναι κάποιος τρόπος επικοινωνίας με τα άλλα.
Το Syphon το καλύψαμε και επιτέλους το MadMapper έπιασε δουλειά. Το επόμενο 'MUST' είναι το clock και μετά βλέπουμε

για να μη φεύγουμε απο το θέμα, καμιά ιδέα για τις παραπάνω ερωτήσεις, anyone?
 

Mensajes Thu 03 Jul 14 @ 2:02 pm
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
Tada!!!! έλυσα και το clock :) Δέχομαι συγχαρητήρια και προτάσεις συνεργασίας :P



Έφτιαξα ένα midi device που στέλνει το get_bpm value με sysex στο max όποτε αλλάζει και βρήκα ότι μπορώ επίσης να φτιάξω απευθείας midi clock, το οποίο δουλεύω τώρα, αν απλά στέλνω 0xF8 * 96 ticks... (MIDI Clock specifications).

Με αυτό τον τρόπο δεν γίνεται 'polute' το Midi device με άπειρες άχρηστες πληροφορίες. Στην άλλη περίπτωση χρησιμοποιώντας το Waveclock θα έπρεπε να τρέχω συνέχεια το Soundflower το οποίο δεν είναι και πολύ σταθερό σε αντίξοες συνθήκες.

Problem Solved guys...

thx phantom που μου έδειξες το δρόμο. BTW το clock EINAI midi...
 

Mensajes Fri 04 Jul 14 @ 10:45 am
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
 

Mensajes Fri 04 Jul 14 @ 10:51 am
Ε, αφού δέχεσαι συγχαρητήρια, σου στέλνω :)
Μπράβο Γιάννη!
 

Mensajes Fri 04 Jul 14 @ 11:19 am
gkarmasPRO InfinityMember since 2009
papagpanos wrote :
Ε, αφού δέχεσαι συγχαρητήρια, σου στέλνω :)
Μπράβο Γιάννη!


lol, thanks :p
 

Mensajes Fri 04 Jul 14 @ 12:15 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)