Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Διακοπή ήχου για λίγα δευτερόλεπτα

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας και πάλι. Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο σε Mac περιβάλλοντος χρήστες και θέλω να σε ρωτήσω για ένα πρόβλημα που κρατάει καιρό..!!
Μία φορά στις 3 μέρες το πρόγραμμα εκεί που παίζει κανονικά για 2-3 δευτερόλεπτα σταματάει ο ήχος ή ακούγεται γρήγορα (γυρνάει τρελλά και το jog στο skin). Το κάνει από πέρυσι αυτό και έχω δοκιμάσει πολλά αλλά συνεχίζεται . Δουλεύω σε Mac περιβάλλον (δεν το δοκίμασα σε windows). Σκέφτομαι μήπως τα usb 3 δε δουλεύουν ακόμη καλά με το πρόγραμμα. Θυμάμαι ότι είχαν θέματα στην αρχή και είχα αλλάξει πολλά hubs. Σαν κάρτα ήχου χρησιμοποιώ το Traktor Kontrol Z1. Το είχα πάντα στη USB 3 θύρα πάνω στο laptop και χτες το έβαλα στο hub (USB 2) που έχω αλλά το έκανε πάλι σήμερα (χτες όχι). Το πρόβλημα υφίσταται και με ανοιχτό και με κλειστό το wi fi. Συμβαίνει μόνο μια φορά σε όλο το βράδυ και όπως είπα κάθε 3 μέρες πάνω κάτω.Πάει κάπου το μυαλό σας?

 

Mensajes Sun 27 Sep 15 @ 9:25 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
 

Mensajes Sun 27 Sep 15 @ 9:35 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
Skeytome na valo ta win7 ston mac mpas kai mporeso na dior8oso to provlima,toulaxiston na min exo provlimata otan paizo se ekdilosis.
ksarei kaneis pos ta pairname ta win7 se mac?
Eyxaristo.
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 12:46 pm
Kοίταξε στο google για bootcamp.
Η εφαρμογή υπάρχει στο osx, στα βοηθήματα, και χρειάζεσαι ενα iso 64bit των windows και ένα usb stick.
Μπορείς να έχεις παράλληλα και τα δυο λογισμικά, το ίδιο κάνω και εγώ για κάποιες εφαρμογές που είναι μόνο για windows.
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 1:46 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Εύκολο είναι Benicos. Εγώ έχω windows στο Mac Book Pro μου και όλα είναι μια χαρά. Απλά θέλω να παίζω σε Mac περιβάλλον λόγω αξιοπιστίας του internet.
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 3:05 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
Dokimases na paizis to vdj8 me ta win? mipos ekei den exei spasimata ston hxo?
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 4:13 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Σε πρώτη φάση φόρτωσα πάλι τα mountain lion. Θα τσεκάρω όμως και τα windows και θα σου απαντήσω (δύο τρεις φορές που έχω παίξει δε θυμάμαι να παρουσιάσει το παραμικρό!!
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 7:14 pm
DrJekyl wrote :
Σε πρώτη φάση φόρτωσα πάλι τα mountain lion. Θα τσεκάρω όμως και τα windows και θα σου απαντήσω (δύο τρεις φορές που έχω παίξει δε θυμάμαι να παρουσιάσει το παραμικρό!!


Ενημέρωσε αν θέλεις για το αποτέλεσμα.
 

Mensajes Mon 28 Sep 15 @ 7:27 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Πάνο φυσικά και θα ενημερώσω αλλά θα πρέπει να παίξω μερικές μέρες ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη..
 

Mensajes Tue 29 Sep 15 @ 2:32 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
Telika nomizo oti einai pola ta atoma pou paizoun me MAC kai exoun to eidio provlima,eidika sta YOSOMITE.
 

Mensajes Tue 29 Sep 15 @ 3:14 pm
telsonPRO InfinityMember since 2011
Καλησπέρα παιδιά!
Κάτι αντίστοιχο με διακοπές ήχου, έχω κι εγώ. Εγώ χρησιμοποιώ την Hercules RMX2, με το VDJ 8 εδώ και 3 εβδομάδες, και πριν το VDJ 7. Από τότε που έχω την RMX2, εδώ και ένα χρόνο, με το VDJ7, όλα μια χαρά. Πριν 3 εβδομάδες είπα να δοκιμάσω το VDJ 8, και να περάσω σε αυτό. Από τότε και στο VDJ 7 σχεδόν κάθε 3 μέρες, έχω 2-3 φορές το βράδυ που σταματάει η μουσική (κολλάει το VDJ) για 2-3 δεύτερα, και συνεχίζει μετά. Κάποιες φορές μου βγάζει ένα παράθυρο και μου λέει ότι το firmware της κονσόλας είναι παλιό και ότι πρέπει να κάνω update στο firmware. Το έκανα πριν 5 μέρες, ακολούθησα τις οδηγίες της Hercules, μετά από e-mail σε εκείνους, να το κάνω χειροκίνητα επειδή στο auto update κολλάει στο 4 βήμα. Ξανά τα ίδια. Δουλεύω σε macbook pro 13.3, με i5, 4 GB RAM, Intel HD Graphics 3000 384 MB, και OS X Lion. Σκέφτομαι να απεγκαταστήσω και τα 2 προγράμματα, και να τα ξαναβάλω, μήπως και έχουν πάρει κάποιο update που κάνει αυτό το πρόβλημα. Έχω αποθηκευμένα τα προγράμματα χωρίς τα update. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 

Mensajes Tue 29 Sep 15 @ 6:12 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο update του VDJ 8 να δημιουργεί τέτοιο θέμα. Σε όλα τα forums των music softwares αναφέρεται ότι τα Mountain Lion είναι τα καλύτερα για τη δουλειά μας. Εγώ λοιπόν στη θέση σου θα έκανα πλήρη απεγκατάσταση και στα δύο softwares, μετά θα περνούσα τα Mountain Lion και μετά θα φόρτωνα το VDJ 8 μόνο..
 

Mensajes Wed 30 Sep 15 @ 8:36 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
Einai dinaton olokliri apple na exei provlimata me to vdj8 kai na min kanoun kati?
Mipos na stelname ena minima stin Apple mpas kai vgaloume kamia akri,to 8ema einai arketa sovaro,as mas poun toulaxiston ti litourgiko na exoume pou na einai simvato me to vdj8.epidi den eimai kai toso kalos sta agglika as etimasi kapios ana minima kai na to stiloume.
 

Mensajes Fri 02 Oct 15 @ 7:47 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
Efxarista nea,me ta El capitan so8ika,ekana tin anva8misi kai proti fora se 2 olonixtia paiximata den ekane to paramikro,tora to 8ema eivai na ipostirizi ton controller sas,eimai tixeros pou to denon to ipostirizi.
 

Mensajes Tue 13 Oct 15 @ 8:32 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Και πως μπορούμε να ξέρουμε αν υποστηρίζει τα controllers (βασικά το ερώτημα είναι γιατί να μη τα υποστηρίζει)? Αν δε σου κανει κόπο Benicos ενημέρωσέ μας αν όλα πάνε καλά και μετά από 7-8 μέρες παιξίματος..
 

Mensajes Wed 14 Oct 15 @ 10:32 am
DrJekyl wrote :
Και πως μπορούμε να ξέρουμε αν υποστηρίζει τα controllers (βασικά το ερώτημα είναι γιατί να μη τα υποστηρίζει)? Αν δε σου κανει κόπο Benicos ενημέρωσέ μας αν όλα πάνε καλά και μετά από 7-8 μέρες παιξίματος..


Γιάννη εδώ μπορείς να δεις μια λίστα με τους controller που υποστηρίζονται μέχρι στιγμής:

http://www.digitaldjtips.com/2015/10/safe-update-osx-10-11-compatibility-list/

Εγώ έχω παίξει τρεις φόρες με το El Capitan και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά δεν είχα και συχνά πιο πριν με το Yosemite.
Οι controller μου, Vestax VCI-400 & Akai AMX + AFX υποστηρίζονται κανονικά.
 

Mensajes Wed 14 Oct 15 @ 12:22 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Από ότι βλέπω οι controllers της Native Instruments που εγώ χρησιμοποιώ (Traktor Kontrol XI MK2, Z1 & F1) δεν υποστηρίζονται. Ή μήπως κάνω λάθος?
 

Mensajes Wed 14 Oct 15 @ 1:47 pm
 

Mensajes Wed 14 Oct 15 @ 1:55 pm
DrJekyl wrote :
βασικά το ερώτημα είναι γιατί να μη τα υποστηρίζει?

Το πρόβλημα είναι οτι η Apple άλλαξε κάποιες προδιαγραφές στο νέο λειτουργικό και οι κατασκευαστές hardware είτε δεν πρόλαβαν να βγάλουν ενημερωμένους drivers για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα είτε απλά αμέλησαν.
Όπως και να έχει, το θέμα επιρρεάζει κυρίως όσες συσκευές απαιτούν drivers για να δουλέψουν σωστά σε MAC OS X και σχεδόν όλες οι εταιρείες έχουν τέτοιες συσκευές.
 

Mensajes Wed 14 Oct 15 @ 2:00 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)