Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: virtual dj 8 keyboard mapping help...

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Γεια σας, Με το virtual dj 7 ηταν πανευκολο να κανεις mapping στο keyboard. Επελεγες οποιο κουμπι ηθελες απο το πληκτρολογιο,
και μετα παταγες το action και του εδειχνες ποια λειτουργια θελεις να εκτελειται
πατωντας το αντιστοιχο κουμπι του virtual dj με το mouse. HTAN ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ !!!.
Τωρα με το 8 εχω προβλημα. επιλεγω κουμπι στο keyboard και το βαζει αριστερα στον πινακα οκ.
μετα παταω πανω σε αυτο που παρουσιασε (πχ αν πατησεις 1 βγαινει...το 1 αριστερα).
Πατας επανω και μετα πατας το action δεξια και σε παει να καθορισεις την ενεργεια που θελεις να εκτελει το κουμπι 1. ολα καλα....
το προβλημα ειναι οτι εγω δινω εντολη για το αριστερο deck και η εντολη εκτελειται για το δεξι deck !!!!. Tι δεν κανω καλα ?
 

Mensajes Wed 21 Oct 15 @ 6:42 pm
Αν δεν ορίσεις σε ποιο deck θες να εκτελούνται οι εντολές τότε αυτές εκτελούνται πάντα στο "ενεργό" deck.
Οπότε για να ορίσεις deck απλά στην εντολή βάζεις στην αρχή deck 1 και μετά ότι κώδικα έχεις ήδη.
Έτσι λοιπόν αν σε κάποιο πλήκτρο έχεις π.χ. την εντολή loop την αλλάζεις σε deck 1 loop για το ένα deck και deck 2 loop για το άλλο deck αντίστοιχα.
 

Mensajes Wed 21 Oct 15 @ 8:59 pm
Φίλε μου εισαι αρχηγόπουλο και σε ευχαριστώ πολυ !!!. Το έκανα και δουλευει. Η πλακα ειναι οτι εψαξα σε πααααρα πολλα σημεία στο ιντερνετ να βρω αυτη την πολυ σημαντικη οδηγια και δεν υπαρχει πουθενα !!!. Σε ευχαριστω και παλι !!!. Παντως στο virtual dj 7 δεν χρειαζοταν να γραφεις τιποτα. Του "εδειχνες" ποιο κουμπι θελεις να παταει και αυτο το απομνημονευε. Εδω του δειχνεις αλλα...πρεπει να του διορθωνεις μετα. Anyway....αφου βρεθηκε η λυση ολα καλα !!!!!!!.
 

Mensajes Thu 22 Oct 15 @ 6:06 am
Θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση ασχετη. Παταω play και εχει μια μικρη καθυστερηση (πολυ ενοχλητικη ομως). Δεν ειναι θεμα latency παντως απο καρτα ηχου κλπ σιγουρα. Υπαρχει στις ρυθμισεις του προγραμματος καποια συγκεκριμενη ρυθμιση που να διορθωνει αυτη την καθυστερηση? *εχει σημασια να πω οτι στο ιδιο σετ κοντρολερ-υπολογιστη, με τις ιδιες ρυθμισεις καρτας ηχου κλπ, με ενα αλλο προγραμμα δεν κανει καθολου καθυστερηση στο ξεκινημα. Γι αυτο σκεφτηκα μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση στο virtual dj. Γιατι αυτο να καθυστερει ? περιεργο...
 

Mensajes Thu 22 Oct 15 @ 7:42 am
Τι εννοείς καθυστέρηση; Για πόση καθυστέρηση μιλάμε; Μετρήσιμη ή όχι; (άλλο το μετρήσιμη, άλλο το αντιλήψιμη)
Μόνο στο play ή σε όλες τις εντολές;

Ακόμα έχε στο νου σου ότι όπου χρησιμοποιείς εντολές όπως "holding ? this : that" το "this" εκτελείται μετά από ένα δευτερόλεπτο, ενώ το "that" όταν αφήνεις το κουμπί (εφόσον δεν το έχεις κρατήσει πατημένο για 1 δευτερόλεπτο)



 

Mensajes Thu 22 Oct 15 @ 8:17 am
οχι στο play εχω το προβλημα. και οχι και ενα δεπτερολεπτο θα ηταν παρα πολυ. 10-20 μιλισεκοντ νομιζω. παταω και δεν ξεκιναει μαζι με το beat που τρεχει (με μονιτορ διπλα για να μην εχω καθυστερηση απο εκει). εβαλα μια ρυθμιση που εχει smart play και καπως βοηθαει αλλα θα ηθελα να ειναι φυσιολογικο στο play. οταν πιεζω το κουμπι...να ξεκιναει την ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ στηγμη. Και οπως σου ειπα εβαλα καποιο αλλο προγραμμα στο ιδιο σετ και δεν ειχε αυτο το θεμα...εψαξα στα options, η μονη ρυθμιση που βρηκα που βοηθαει ειναι το smart play αλλα αυτα πιστευω ειναι για τους αρχαριους. Κατι αλλο φταιει. Το latency το πηγα για δοκιμη μεχρι και... 1μs !!!...και παλι τα ιδια !!!
 

Mensajes Thu 22 Oct 15 @ 8:48 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ti karta ixou kai poion driver xrisimopoieis (kai poio leitourgiko) ? To Latency tou VDJ (to setting) den epirrezei olous tous drivers. Tha prepe na to afiseis sto "Auto" vasika.
 

Mensajes Fri 23 Oct 15 @ 2:46 am
καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεα.εχω την mixtrack pro3 της numark η οποια δινεται με serato intro το οποιο μου σπαει τα νευρα και θελω να μαθω αν το controler που εχω δουλευει με virtual 8..και αν δουλευει ποσο κανει καινουργιο,μεταχειρισμενο η τελος παντνων αν μπορω να το βαλω στο λαπτοπ και να αναγνωρισει την κονσολα.....ευχαριστω εκ των προτερων
 

Mensajes Mon 26 Oct 15 @ 10:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Mensajes Mon 26 Oct 15 @ 10:46 pm
djdad wrote :
Ti karta ixou kai poion driver xrisimopoieis (kai poio leitourgiko) ? To Latency tou VDJ (to setting) den epirrezei olous tous drivers. Tha prepe na to afiseis sto "Auto" vasika.


Εχω την DENON MC-6000 MK2 (controller με κάρτα ήχου), εχω τους τελευταίους audio drivers που δινει η denon και ολα αυτα σε win 7. Virtual dj εχω το 8, τελευταια version - original. - Τη ρυθμιση του latency την εχω κανει απο τις ρυθμισεις της καρτας και οχι μεσα απο τις ρυθμισεις του virtual. Στο virtual dj 8 που εχει την ρυθμιση αυτή (το auto) ?

 

Mensajes Tue 27 Oct 15 @ 11:15 am
Ποιους drivers χρησιμοποιείς ΑΚΡΙΒΩΣ ?
DenonDj ASIO for Dj Controllers ? ή Denon DJ ASIO v2.X ?
Επειδή πολλοί χρήστες μπερδεύονται, για την κονσόλα σου πρέπει να χρησιμοποιείς τους DenonDj ASIO for Dj Controllers
Αν χρησιμοποιείς τους ASIO drivers τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο sound setup να συμπεριλάβεις ΚΑΙ τα line inputs ακόμα κι αν δεν τα χρησιμοποιείς (bug των drivers της Denon)
Επίσης, αν χρησιμοποιείς τους ASIO drivers της Denon, δοκίμασε σε WASAPI να δεις αν το πρόβλημα διορθώνεται ή όχι.
Ειδικά σε Windows 10 οι DenonDj ASIO for Dj Controllers δεν φημίζονται για την σταθερότητα τους, όπως η Denon δεν φημίζεται για τους ASIO drivers της. (Καλά μηχανήματα, χάλια drivers)
 

Mensajes Tue 27 Oct 15 @ 1:01 pm
PhantomDeejay wrote :
Ποιους drivers χρησιμοποιείς ΑΚΡΙΒΩΣ ?
DenonDj ASIO for Dj Controllers ? ή Denon DJ ASIO v2.X ?
Επειδή πολλοί χρήστες μπερδεύονται, για την κονσόλα σου πρέπει να χρησιμοποιείς τους DenonDj ASIO for Dj Controllers
Αν χρησιμοποιείς τους ASIO drivers τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο sound setup να συμπεριλάβεις ΚΑΙ τα line inputs ακόμα κι αν δεν τα χρησιμοποιείς (bug των drivers της Denon)
Επίσης, αν χρησιμοποιείς τους ASIO drivers της Denon, δοκίμασε σε WASAPI να δεις αν το πρόβλημα διορθώνεται ή όχι.
Ειδικά σε Windows 10 οι DenonDj ASIO for Dj Controllers δεν φημίζονται για την σταθερότητα τους, όπως η Denon δεν φημίζεται για τους ASIO drivers της. (Καλά μηχανήματα, χάλια drivers)


DENON_DJ_ASIO_for_DJ_Controller_x64 (ετσι λεγεται το αρχειο που εγκατεστησα) - θα δω με το WASAPI νομιζω παει πιο γρηγορα. θα τσεκαρω. το auto που λεγαμε πιο πανω (στο virtual dj 8) σε πιο σημειο των ρυθμισεων ειναι?
 

Mensajes Tue 27 Oct 15 @ 4:02 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dj liakos wrote :
...το auto που λεγαμε πιο πανω (στο virtual dj 8) σε πιο σημειο των ρυθμισεων ειναι?


πρέπει να έχεις τσεκαρισμένο το Εμφάνιση προχωρημένων ρυθμίσεων και είναι στην ενότητα performance στις επιλογές.
 

Mensajes Tue 27 Oct 15 @ 5:58 pm
djsadim wrote :
dj liakos wrote :
...το auto που λεγαμε πιο πανω (στο virtual dj 8) σε πιο σημειο των ρυθμισεων ειναι?


πρέπει να έχεις τσεκαρισμένο το Εμφάνιση προχωρημένων ρυθμίσεων και είναι στην ενότητα performance στις επιλογές.




ok thanks !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Mensajes Mon 02 Nov 15 @ 5:51 am
Μετα απο μηνες με το προβλημα latency στο virtual dj 8...βρηκα τη λυση !!!. Εβγαλα / απεγκατεστησα το virtual dj ολοκληρωτικά (πεταξατα παντα, καθαρισα windows registry κλπ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!! - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΕΓΙΝΕ ΠΥΡΑΥΛΟΣ !!!! ...παει σφαιρα !...ξεκιναει πριν ακομα πατησω το play (poy leei o logoς...). OLA KALA. ευχαριστω απαντες για την βοηθεια, και ελπιζω και εγω με αυτο που γραφω να βοηθηθουν καποιοι που ενδεχομενως αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.
 

Mensajes Tue 19 Jan 16 @ 8:57 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)