Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: VU Leds Mapping... - Page: 2

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Theios Giorgos wrote :
@ Phantom...

Όλα κατανοητά, η μνήμη μου "φρεσκαρίστηκε"...

@ Kokkinoskoufitsos

- Έχεις ένα wav αρχείο, με Pink Noise, γραμμένο (όντως) στα 0dB.
- Αναπαράγεις το αρχείο μέσω VDJ και στα VU Meters (του VDJ) δείχνει (όντως) 0dB.
- Στον εκάστοτε controller και εφόσον διαθέτει Channel VU Meters, όταν το Fader είναι "τέρμα επάνω", τότε τα αντίστοιχα VU Meters (του συγκεκριμένου fader, που αναπαράγει το συγκεκριμένο αρχείο) οφείλουν να δείχνουν και αυτά 0dB.

Μέχρι εδώ, νομίζω ότι όλα είναι απλά και ξεκάθαρα...

- H SX2 (όπως και η πλειοψηφία των controllers) διαθέτει Channel VU Meters, τα οποία δεν είναι βαθμονομημένα (dB).
- Σε αυτή την περίπτωση, έχεις 2 επιλογές (μέσω του mapping):
α΄) Αντιστοιχείς τα 0dB στο τελευταίο πράσινο led. Έτσι, ξέρεις άμεσα ότι όταν κάτι "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια, εάν η "είσοδοι" στον controller είναι μόνον το VDJ, τότε δεν θα δεις ποτέ κάτι να "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", διότι πολύ απλά η μέγιστη έξοδος του VDJ θα είναι πάντα 0dB (ψηφιακό σήμα). Εάν όμως χρησιμοποιείς και άλλες πηγές, τότε είναι πιθανό κάτι να "κιτρινίσει" ή "κοκκινίσει", οπότε και θα απαιτείται διόρθωση (μείωση) από το Gain του εκάστοτε Channel.
β΄) Αντιστοιχείς τα 0dB στο κόκκινο led. Έτσι, "εκμεταλλεύεσαι" και τα 10 led (των Channel VU Meters) του controller (με ότι αυτό θετικά μπορεί να συνεπάγεται), ενώ στην προηγούμενη περίπτωση θα "εκμεταλλευόσουν" μόνον τα 6 πράσινα led.

Από κει και πέρα...

- Σε αντίθεση με τα Faders, το Master ενός (σχεδόν) οποιουδήποτε controller (και εφόσον διαχειρίζεται πλέον αναλογικό σήμα), μπορεί να αυξήσει το σήμα άνω των 0dB. Το γιατί και το πότε απαιτείται αυτό, είναι μία άλλη ιστορία...
- Εφόσον η SX2 (και όχι μόνον) διαθέτει βαθμονομημένα Master VU Meters (τα οποία είναι ρυθμισμένα μέσω hardware), τότε ο controller οφείλει να παίζει maximum στα 0dB (τελευταίο πράσινο led). Aπό κει και πάνω αποδίδει "παραμορφωμένο" σήμα.
- Οφείλεις, λοιπόν, να ρυθμίσεις τον ενισχυτή σου (από τα ποτενσιόμετρά του), ώστε όταν η ένδειξη των Master VU Meters (του controller) είναι 0dB, να μην clipάρει! Κατανοητό?

Και για την ιστορία (έστω και μπακαλίστικα)...

- Η τάση σήματος (dBu) που "βγάζουν" οι controllers (και οι μίκτες), όπως και η ωμική αντίσταση κάθε επαγγελματικού τελικού ενισχυτή, δεν είναι ίδια!
- Υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να υλοποιήσεις την άνωθεν (ορθή) ρύθμιση και ο ενισχυτής σου να μην αποδώσει ποτέ το 100% της ισχύος του, άρα και (καλώς ή κακώς) να απαιτηθεί να του δώσεις επιπλέον dB (άνω του 0, για να αποδώσει το 100%). Αλλά τότε, ή είναι εν γνώση σου ότι του δίνεις και "παραμόρφωση" (με ότι αυτό συνεπάγεται) ή αλλάζεις controller / μίκτη...



θειε ευχαριστω για την απαντηση όλα αυτά είναι κατανοητα στον καθενα αυτό που θελω να ρωτησω είναι εάν με την μειωση των 6 db που εκανα στο πρόγραμμα ( διοτι πριν κλιπαριζε με τα πρωτα πρασινα και η μειωση των ποτενσιόμετρων του ενισχυτή δεν είναι η σωστη λυση )και με την λογικη ότι δεν πειραζω gain kai master ουτε προγράμματος ουτε κοντρολερ ουτε των ενισχυτών που είναι σαν ορισμος παντοτε τερμα με αυτή την λογικη λοιπον όταν εχω τερμα πρασινα και ελαχιστα πορτοκαλι και εχω 0 db στον ενισχυτή εκει λοιπον εχω περαμορφωμενο σημα?
η θα πρεπει να αφήσω τα db του προγράμματος στο 0 και να ριξω αλλιως το σημα?επεμβαινωντας στην κονσολα δηλαδή που μου φαινεται πιο σωστο αλλα προτιμησα την ευκολη λυση
εκει είναι η ερωτηση εγω δεν βλεπω να παραμορφωνει τπτ αλλα μπορει να είναι και κατι που δεν καταλαβαινω ,
και ξαναλεω ο ηχολήπτης που εχω στην εταιρια μου κοιταξε το σεταρισμα και ειπε ότι είναι οκ αυτό βεβαια μπορει να μην λεει και τπτ
τι στα κομματια εδώ στηνουμε συναυλιες δεν μπορούμε να σεταρουμε 2 παιχνιδακια?

 

Mensajes Tue 06 Sep 16 @ 9:10 pm
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς σε συμβούλεψε ο Phantom, του οποίου οι γνώσεις είναι αδιαμφισβήτητες, ούτε μπήκα στην διαδικασία να "επεξεργαστώ" την συμβουλή του...

Εγώ διάβασα μία πρότασή σου, περί του set up σου και με βάση την εμπειρία που έχω σε PRO & PA απάντησα ανάλογα...

Από κει και πέρα:

- Σαφέστατα και η μείωση (εάν και όπου απαιτείται) της ευαισθησίας (κοινώς αύξηση της ωμικής αντίστασης εισόδου) του εκάστοτε τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή από τα Gain Knobs είναι δεδομένη (γι αυτό άλλωστε και τα έχει)! Συνεπώς, οι απόψεις σου ότι "δεν είναι η σωστή λύση" ή ότι "δεν πειράζουμε τα Gain του τελικού", είναι απόλυτα λανθασμένη! Και προκαλώ τον οποιονδήποτε, να μου το αποδείξει το αντίθετο...
- Σαφέστατα και η μείωση της ευαισθησίας του εκάστοτε τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή είναι λανθασμένη, όταν πραγματοποιείται (μόνον και μόνον) ώστε να μπορεί ο controller ή o μίκτης να παίζει τσίτα - στα κόκκινα, αλλά ο τελικός ενισχυτής να μην clipάρει!
- Σαφέστατα και όταν, μεταξύ controller και τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή / ενισχυτών, μεσολαβούν άλλες "φέτες" (όπως, π.χ. processor, equalizer, compressor, limiter ή speaker management) τα πράγματα αλλάζουν άρδην...
- Το ότι η εκάστοτε παραμόρφωση δεν είναι άμεσα αντιληπτή, δεν συνεπάγεται και ότι δεν υφίσταται! Και εάν δεν την ακούς εσύ, σίγουρα "την ακούει" ο ενισχυτής... ;-)
 

Mensajes Tue 06 Sep 16 @ 9:49 pm
Theios Giorgos wrote :
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς σε συμβούλεψε ο Phantom, του οποίου οι γνώσεις είναι αδιαμφισβήτητες, ούτε μπήκα στην διαδικασία να "επεξεργαστώ" την συμβουλή του...

Εγώ διάβασα μία πρότασή σου, περί του set up σου και με βάση την εμπειρία που έχω σε PRO & PA απάντησα ανάλογα...

Από κει και πέρα:

- Σαφέστατα και η μείωση (εάν και όπου απαιτείται) της ευαισθησίας (κοινώς αύξηση της ωμικής αντίστασης εισόδου) του εκάστοτε τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή από τα Gain Knobs είναι δεδομένη (γι αυτό άλλωστε και τα έχει)! Συνεπώς, οι απόψεις σου ότι "δεν είναι η σωστή λύση" ή ότι "δεν πειράζουμε τα Gain του τελικού", είναι απόλυτα λανθασμένη! Και προκαλώ τον οποιονδήποτε, να μου το αποδείξει το αντίθετο...
- Σαφέστατα και η μείωση της ευαισθησίας του εκάστοτε τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή είναι λανθασμένη, όταν πραγματοποιείται (μόνον και μόνον) ώστε να μπορεί ο controller ή o μίκτης να παίζει τσίτα - στα κόκκινα, αλλά ο τελικός ενισχυτής να μην clipάρει!
- Σαφέστατα και όταν, μεταξύ controller και τελικού, επαγγελματικού ενισχυτή / ενισχυτών, μεσολαβούν άλλες "φέτες" (όπως, π.χ. processor, equalizer, compressor, limiter ή speaker management) τα πράγματα αλλάζουν άρδην...
- Το ότι η εκάστοτε παραμόρφωση δεν είναι άμεσα αντιληπτή, δεν συνεπάγεται και ότι δεν υφίσταται! Και εάν δεν την ακούς εσύ, σίγουρα "την ακούει" ο ενισχυτής... ;-)


μα ρε θειε δεν λεμε κατι διαφορετικο εγω λεω οτι ειναι λαθος να προσπαθεις να σεταρεις το συστημα απο τον τελικο ενισχυτη οπου πρεπει στην συγκεκριμμενη περιπτωση να ειναι τσιατα και οι οποιες ρυθμισεις να γινουν πριν απο αυτον
η απαντηση που δεν μου δινεις και περιμενω απο τον γιωργο και την ξανακανω ειναι η εξης ( αντε να την ξαναπω )

με την μειωση των 6 db που εκανα στο πρόγραμμα ( διοτι πριν κλιπαριζε με τα πρωτα πρασινα και η μειωση των ποτενσιόμετρων του ενισχυτή δεν είναι η σωστη λυση )και με την λογικη ότι δεν πειραζω gain kai master ουτε προγράμματος ουτε κοντρολερ ουτε των ενισχυτών που είναι σαν ορισμος παντοτε τερμα σε αυτην την περιπτωση με αυτή την λογικη λοιπον όταν εχω τερμα πρασινα και ελαχιστα πορτοκαλι και εχω 0 db στον ενισχυτή εκει λοιπον εχω περαμορφωμενο σημα?

και χωρις να παρεμβαλεται οποιαδηποτε αλλη φετα αναμεσα στον κοντρολερ και τον τελικο

αυτο θελω να μαθω γιατι εαν υπαρχει παραμορφωση που δεν φανεται να βρω αλλη λυση για το συστημα
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 6:11 am
Έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας και μάλιστα τζάμπα! :P

1) Που έκανες μείωση 6db στο πρόγραμμα; Αν άλλαξες την τιμή zeroDb πολύ καλά έκανες, αλλά η τιμή αυτή δεν χαμηλώνει το "master" του προγράμματος. Χαμηλώνει την τιμή του Auto-Gain. Με λίγα λόγια κάθε κανάλι της SX2 παίζει πλέον 6db χαμηλότερα και αυτό φαίνεται και στα VU-Meters της κάθε φέτας άσχετα με το οτι δεν υπάρχει αντίκρυσμα σε αριθμούς.

2) Το γεγονός οτι χαμήλωσες το auto-gain κατά 6db δεν σημαίνει οτι στο master (κάνοντας μίξη, προσθέτοντας effect και eq κτλ) δεν μπορείς να κλιπάρεις την κονσόλα.

3) Αυτό που συζητάμε στο νήμα είναι τι σχέση πρέπει να έχουν τα MASTER VU meters με τις ενδείξεις των ενισχυτών.

4) Τα master VU της κονσόλας λοιπόν δείχνουν το αποτέλεσμα τις μίξης σου. Και -12 db να βάλεις σε κάθε κανάλι, αν το Master VU κοκκινίσει τότε η έξοδος της κονσόλας παραμορφώνει.

5) Στην SX2 το "τέρμα" του master knob είναι 2 ο clock. Μετά το σημείο αυτό ξ κονσόλα αρχίζει και προσθέτει προενίσχυση ενώ μέχρι το σημείο αυτό απλά λειτουργεί σαν "attenuator" δηλαδή απομειωτής της έντασης.

6) Είναι τελείως λάθος η λογική οτι το master του controller πρέπει να είναι πάντα στο τέρμα. Ακόμα και στο "2 o clock" για την SX2 αν δεν χρειάζεσαι τόση ένταση (πχ νωρίς) είναι λάθος να έχεις το master στο τέρμα και τα κανάλια στο 3. Το σωστό είναι το ανάποδο: Τα κανάλια πάντα μεταξύ 8 με 10 και το master το ρυθμίζουμε ανάλογα. Έτσι στέλνουμε λιγότερο "φύσιγμα" στα ηχεία και έχουμε καλύτερο επίπεδο SNR.

Συνοψίζοντας, για την συγκεκριμένη κονσόλα (SX2):
Α) Το auto-gain πολύ καλά έχεις κάνει και το έχεις χαμηλώσει. Εγώ στην SX2 το βάζω στο -3db αλλά και στο -6db είναι μια χαρά αν σου φτάνει η ένταση.
Β) Παίζουμε πάντα με τα CH Faders μεταξύ 8 και 10
Γ) To Master το ρυθμίζουμε ανάλογα με την ένταση που θέλουμε. Αποφεύγουμε δια ροπάλου να περνάμε πάνω από το "2 o clock"
Δ) Παρακολουθούμε τα VU-Meters του Master. Γενικά όσο τα VU είναι πράσινα ή αναβοσβήνουν τα πορτοκαλί μια στο τόσο, όχι δεν στέλνεις παραμόρφωση στους ενισχυτές. Αν ανάψει κόκκινο "OVERLOAD" τότε ναι έχει παραμορφώσει το σήμα στην έξοδο της κονσόλας.
Ε) Με τα πορτοκαλί LEDS να αναβοσβήνουν μια στο τόσο στο MASTER VU της SX2 κοιτάμε τους ενισχυτές. Πρέπει να κλιπάρουν μια στο τόσο.
Ε1) Αν οι ενισχυτές κλιπάρουν συνεχώς τότε πρέπει να μειώσεις το κεντρικό attenuation της κονσόλας μέσα από το utility mode. Οι διαθέσιμες επιλογές είναι 0, -3 και -6db. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0db.
Ε2) Αν οι ενισχυτές δεν κλιπάρουν και σου λείπει ένταση, τότε χρειάζεσαι έξτρα προενίσχυση ανάμεσα στην κονσόλα και τον ενισχυτή.
Ζ) Αν με το auto-gain στα -6db και το Master Volume στο 2 o clock κάνοντας μίξη δεν χτυπάς ποτέ τα πορτοκαλί LEDS στο MASTER VU και σου λείπει ένταση, τότε αντί να σηκώσεις το master volume κι άλλο (3 o clock πχ) τότε άλλαξε το auto-gain στα -3db.
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 6:55 am
PhantomDeejay wrote :
Έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας και μάλιστα τζάμπα! :P

1) Που έκανες μείωση 6db στο πρόγραμμα; Αν άλλαξες την τιμή zeroDb πολύ καλά έκανες, αλλά η τιμή αυτή δεν χαμηλώνει το "master" του προγράμματος. Χαμηλώνει την τιμή του Auto-Gain. Με λίγα λόγια κάθε κανάλι της SX2 παίζει πλέον 6db χαμηλότερα και αυτό φαίνεται και στα VU-Meters της κάθε φέτας άσχετα με το οτι δεν υπάρχει αντίκρυσμα σε αριθμούς.

2) Το γεγονός οτι χαμήλωσες το auto-gain κατά 6db δεν σημαίνει οτι στο master (κάνοντας μίξη, προσθέτοντας effect και eq κτλ) δεν μπορείς να κλιπάρεις την κονσόλα.

3) Αυτό που συζητάμε στο νήμα είναι τι σχέση πρέπει να έχουν τα MASTER VU meters με τις ενδείξεις των ενισχυτών.

4) Τα master VU της κονσόλας λοιπόν δείχνουν το αποτέλεσμα τις μίξης σου. Και -12 db να βάλεις σε κάθε κανάλι, αν το Master VU κοκκινίσει τότε η έξοδος της κονσόλας παραμορφώνει.

5) Στην SX2 το "τέρμα" του master knob είναι 2 ο clock. Μετά το σημείο αυτό ξ κονσόλα αρχίζει και προσθέτει προενίσχυση ενώ μέχρι το σημείο αυτό απλά λειτουργεί σαν "attenuator" δηλαδή απομειωτής της έντασης.

6) Είναι τελείως λάθος η λογική οτι το master του controller πρέπει να είναι πάντα στο τέρμα. Ακόμα και στο "2 o clock" για την SX2 αν δεν χρειάζεσαι τόση ένταση (πχ νωρίς) είναι λάθος να έχεις το master στο τέρμα και τα κανάλια στο 3. Το σωστό είναι το ανάποδο: Τα κανάλια πάντα μεταξύ 8 με 10 και το master το ρυθμίζουμε ανάλογα. Έτσι στέλνουμε λιγότερο "φύσιγμα" στα ηχεία και έχουμε καλύτερο επίπεδο SNR.

Συνοψίζοντας, για την συγκεκριμένη κονσόλα (SX2):
Α) Το auto-gain πολύ καλά έχεις κάνει και το έχεις χαμηλώσει. Εγώ στην SX2 το βάζω στο -3db αλλά και στο -6db είναι μια χαρά αν σου φτάνει η ένταση.
Β) Παίζουμε πάντα με τα CH Faders μεταξύ 8 και 10
Γ) To Master το ρυθμίζουμε ανάλογα με την ένταση που θέλουμε. Αποφεύγουμε δια ροπάλου να περνάμε πάνω από το "2 o clock"
Δ) Παρακολουθούμε τα VU-Meters του Master. Γενικά όσο τα VU είναι πράσινα ή αναβοσβήνουν τα πορτοκαλί μια στο τόσο, όχι δεν στέλνεις παραμόρφωση στους ενισχυτές. Αν ανάψει κόκκινο "OVERLOAD" τότε ναι έχει παραμορφώσει το σήμα στην έξοδο της κονσόλας.
Ε) Με τα πορτοκαλί LEDS να αναβοσβήνουν μια στο τόσο στο MASTER VU της SX2 κοιτάμε τους ενισχυτές. Πρέπει να κλιπάρουν μια στο τόσο.
Ε1) Αν οι ενισχυτές κλιπάρουν συνεχώς τότε πρέπει να μειώσεις το κεντρικό attenuation της κονσόλας μέσα από το utility mode. Οι διαθέσιμες επιλογές είναι 0, -3 και -6db. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0db.
Ε2) Αν οι ενισχυτές δεν κλιπάρουν και σου λείπει ένταση, τότε χρειάζεσαι έξτρα προενίσχυση ανάμεσα στην κονσόλα και τον ενισχυτή.
Ζ) Αν με το auto-gain στα -6db και το Master Volume στο 2 o clock κάνοντας μίξη δεν χτυπάς ποτέ τα πορτοκαλί LEDS στο MASTER VU και σου λείπει ένταση, τότε αντί να σηκώσεις το master volume κι άλλο (3 o clock πχ) τότε άλλαξε το auto-gain στα -3db.


ωραια αρα ειμαι οκ με μειον 6 db με το μαστερ απειραχτο ( στη μεση ) εχω τα αποτελεσματα που προειπα ολα καλα
δεν μιλησα για το μαστερ του κοντρολερ που πρεπει να ειναι τερμα αλλα για τα ποντεσιομετρα των ενισχυτων
συνοψιζοντας αυτο που χανω με τα μειον 6 db ειναι οτι εχουν πεσει αρκετα τα VU-Meters της καθε φετας μιας και αυτο που εκανα ειναι να μειωσω το μαστερ gain και ισως θα ηταν καλυτερα να το ξαναβαλω στο 0 και να μειωσω απο την κονσολα αληθεια γιωργο αυτο πως γινεται ? ειναι δυσκολο?
και εννοειται οτι αμα θελω μπορω να κλιπαρω την κονσολα μιλαμε παντα για σωστη χρηση
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 7:59 am
kokkinoskoufitsos wrote :
ωραια αρα ειμαι οκ με μειον 6 db με το μαστερ απειραχτο ( στη μεση ) εχω τα αποτελεσματα που προειπα ολα καλα
δεν μιλησα για το μαστερ του κοντρολερ που πρεπει να ειναι τερμα αλλα για τα ποντεσιομετρα των ενισχυτων
συνοψιζοντας αυτο που χανω με τα μειον 6 db ειναι οτι εχουν πεσει αρκετα τα VU-Meters της καθε φετας μιας και αυτο που εκανα ειναι να μειωσω το μαστερ gain και ισως θα ηταν καλυτερα να το ξαναβαλω στο 0 και να μειωσω απο την κονσολα αληθεια γιωργο αυτο πως γινεται ? ειναι δυσκολο?
και εννοειται οτι αμα θελω μπορω να κλιπαρω την κονσολα μιλαμε παντα για σωστη χρηση


Sorry που επιμένω, αλλά καλύτερα να γίνω "σπαστικός", παρά να υφίστανται λάθος συμπεράσματα...

Το (θεωρητικά) ιδεατό set up, είναι: 0dB @ Channel VU Meters = 0dB @ Master VU Meters = 0dB @ Pro Amplifier VU Meters.

1. Την συνθήκη 0dB @ Channel VU Meters την έχουμε "εξασφαλίσει", μέσω VDJ (και εφόσον δεν έχουμε πειράξει τίποτε απολύτως στο πρόγραμμα). Εφόσον τα Channel VU Meters δεν είναι βαθμονομημένα, δεν δίνουμε σημασία και στα χρώματα των leds τους...

2. Την συνθήκη 0dB @ Master VU Meters, την εξασφαλίζουμε από το Master Volume (και μόνο), σε συνδυασμό πάντα με τα βαθμονομημένα Master VU Meters. Με άλλα λόγια, αυξομειώνουμε το Master Volume, τόσο όσο απαιτείται (μόλις) για να ανάψουν τα Leds που αντιστοιχούν στα 0dB. Σε άλλους controllers, για να επιτευχθεί αυτή η συνθήκη, το Master Volume Knob μπορεί να είναι "ώρα 2", σε άλλους "ώρα 12", κ.ο.κ.

Μέχρι εδώ, έχουμε εξασφαλίσει το: 0dB @ Channel VU Meters = 0dB @ Master VU Meters

3. Εάν υλοποιηθούν τα 1 και 2 (και εφόσον δεν παρεμβάλλεται καμία άλλη φέτα), τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο εκάστοτε επαγγελματικός τελικός ενισχυτής (υπό αυτές τις συνθήκες), θα clipάρει!!!
Για να μην clipάρει, άρα και να επιτύχουμε την συνθήκη: 0dB @ Pro Amplifier VU Meters, μειώνουμε την ευαισθησία εισόδου του, από τα αντίστοιχα knobs του. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο!!!

Εν κατακλείδι:

- Είναι λάθος να "μειώνουμε" το ψηφιακό σήμα (VDJ) ή το αναλογικό σήμα (Master) κάτω των 0dB, για να έχουμε τα Gains του εκάστοτε ενισχυτή στο 100%. Διότι, ο εκάστοτε επαγγελματικός τελικός ενισχυτής (και ιδίως φθηνές σειρές), παράγει "φύσημα" στο 100%, ακόμα και εάν δεν είναι συνδεδεμένος με οτιδήποτε!!!

- Δεν γνωρίζω γιατί ο Γιώργος σου πρότεινε να μειώσεις το ψηφιακό σήμα. Για να το προτείνει κάτι είχε στο μυαλό του, το οποίο δεν έχω ακόμα καταλάβει. Και μέχρι να το καταλάβω, θα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Αυτά τα ολίγα και για του λόγου το αληθές, μία φώτο από το rack που έχω σπίτι...



Όπως βλέπεις, το εισερχόμενο σήμα (από τον controller) είναι 0dB (American Audio db Meter) και τα Gains των τελικών (Crown) είναι (μόνο) στο 55%! Και δεν είναι setup δικό μου, αλλά η ίδια η dBx το προτείνει (μέσα από ανάλογο application του PA2), η οποία συνεργάζεται άμεσα με την Crown...
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 1:32 pm
Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση "για το τίποτα" αυτή τη στιγμή.
Τα -6db στη φέτα τα δίνεις για να έχεις Headroom. Είναι ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ να έχεις headroom.
Με το zerodb στο default παίρνεις μεν εντάσεις κοντά στα 0db στη φέτα, αλλά με το παραμικρό effect ή ρύθμιση του eq σε θετικές τιμές ξεπερνάς τα 0db και σε "κόβει" το limiter του προγράμματος για να μην παραμορφώσει το σήμα.

Ανάλογα με το στυλ που παίζεις το zerodb μπορεί να το θες στα 0db (default value) στα -3db (η τιμή που χρησιμοποιώ εγώ) ή και ακόμα χαμηλότερα. Πχ στην DDJ-RZ το zerodb ΠΡΕΠΕΙ να είναι στα -9db καθώς τόσο είναι και το headroom του Rekordbox και όλη η κονσόλα είναι καλυμπραρισμένη με αυτή την τιμή (δηλαδή software και αναλογικές πηγές ακούγονται "το ίδιο" όταν το software έχει 9db headroom!)

Τέλος για το που πρέπει να βρίσκονται τα attenuators των τελικών ενισχυτών αυτό είναι μια άλλη τεράστια συζήτηση. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Υπάρχουν σωστοί και λάθος τρόποι ανάλογα με την εφαρμογή και την εγκατάσταση.
Στην φωτογραφία που ανέβασες κατ' αρχήν το VU-Meter είναι σωστά καλιμπραρισμένο; Και ακόμα κι αν είναι, δεν σου δείχνει θετικές τιμές...
Εγώ θα το καλιμπράριζα στα -12db (εκεί που αλλάζει χρώμα) για να ξέρω πότε και πόσο πιο πάνω από τα 0db στέλνω σήμα.
Αλλά ακόμα κι αν όλα αυτά είναι "ιδεατά", το driverack τι πρόγραμμα τρέχει; Τι προενίσχυση έχει στα crossover ? Τι ρυθμίσεις στους compressors/limiters ?
To switch από πίσω είναι ρυθμισμένο για έξοδο dbA ή dbU ? (+/-12 db padding)
Οι ενισχυτές που είναι ψηφιακοί τρέχουν κάποιο πρόγραμμα DSP ?

Και κάτι τελευταίο αλλά κρίσιμο: Το πότε και πως clip-άρουν οι ενισχυτές έχει να κάνει με το φορτίο τους. Πράγμα που σημαίνει οτι ανάλογα με τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα, με την θερμοκρασία των πηνίων των ηχίων, την θερμοκρασία των κυκλωμάτων του ενισχυτή και μερικούς ακόμα παράγοντες οι ενισχυτές θα κλιπάρουν σε διαφορετικό "σημείο" και με διαφορετική συχνότητα.
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 1:52 pm
Γιώργο...

Εφόσον το υπερ-κατέχεις, αντιλαμβάνεσαι εύκολα ότι το κατέχω... Οπότε δεν χρειάζεται να μπω στην διαδικασία να απαντήσω στις εξειδικευμένες ερωτήσεις σου, για να στο αποδείξω... Ούτε να αναφερόμαστε - συζητάμε υπερ-λεπτομέριες (π.χ. αλλαγή ωμικής αντίστασης υλικού κατά την αλλαγή θερμοκρασίας), που σίγουρα δεν ενδιαφέρουν κανέναν σε αυτό το forum...

Η ουσία είναι (και γι αυτό ξοδεύτηκε τόση ενέργεια πληκτρολογώντας σε αυτό το thread) ότι τα Gain Controls των τελικών επαγγελματικών ενισχυτών υφίστανται για να χρησιμοποιούνται και είναι λάθος να πιστεύουμε (πόσο μάλλον να υλοποιούμε ένα οποιοδήποτε setup) ότι θα πρέπει πάντα και μονίμως να είναι στο 100%.

Αυτό το "λάθος" ανέφερε ο συμφορουμίτης Kokkinoskoufitsos, αυτό το "λάθος" προσπάθησα να "διορθώσω" εξ αρχής και ελπίζω (πλέον) αυτό το "λάθος" να μην το επαναλάβουν άλλοι...

;-)
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 4:07 pm
[quote=Theios Giorgos]Γιώργο...

Εφόσον το υπερ-κατέχεις, αντιλαμβάνεσαι εύκολα ότι το κατέχω... Οπότε δεν χρειάζεται να μπω στην διαδικασία να απαντήσω στις εξειδικευμένες ερωτήσεις σου, για να στο αποδείξω... Ούτε να αναφερόμαστε - συζητάμε υπερ-λεπτομέριες (π.χ. αλλαγή ωμικής αντίστασης υλικού κατά την αλλαγή θερμοκρασίας), που σίγουρα δεν ενδιαφέρουν κανέναν σε αυτό το forum...

Η ουσία είναι (και γι αυτό ξοδεύτηκε τόση ενέργεια πληκτρολογώντας σε αυτό το thread) ότι τα Gain Controls των τελικών επαγγελματικών ενισχυτών υφίστανται για να χρησιμοποιούνται και είναι λάθος να πιστεύουμε (πόσο μάλλον να υλοποιούμε ένα οποιοδήποτε setup) ότι θα πρέπει πάντα και μονίμως να είναι στο 100%.

Αυτό το "λάθος" ανέφερε ο συμφορουμίτης Kokkinoskoufitsos, αυτό το "λάθος" προσπάθησα να "διορθώσω" εξ αρχής και ελπίζω (πλέον) αυτό το "λάθος" να μην το επαναλάβουν άλλοι...

;-)[/quote

εγω αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι λαθος να επεμβαινεις στον τελικο για να σεταριστει σωστα το συστημα
για εμενα τα ποτενσιομετρα του τελικου πρεπει να ειναι τερμα και οι οποιες ρυθμισεις να γινουν πριν απο τον τελικο τελεια παυλα
φυσικα και τα ποτενσιομετρα υπαρχουν για να χρησιμοποιουνται αλλα ειναι η τελευταια λυση και φανταζομαι ξερεις σειρες τελικων ενισχυτων χωρις ποτενσιομετρα
ακομα και στα live που κανουμε πολλες φορες με 2 κονσολες και 2 ηχοληπτες αυτοι κρατανε το σημα πριν τους ενισχυτες

εγω σαν ιδιοκτητης εταιριας πηγα μια φορα να χαμηλωσω απο τον ενισχυτη και με κραξανε και οι 2

 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 6:57 pm
Εγώ εξέφρασα την άποψή μου, την τεκμηρίωσα απόλυτα και έδωσα και ένα (από τα άπειρα) παράδειγμα "άρτιας συνεργασίας" μεταξύ dΒx και Crown (2 κατασκευαστές συστημάτων επαγγελματικού ήχου, τους οποίους κανένας απολύτως δεν μπορεί να αμφισβητήσει).

Πλέον αυτού, δεν έχουμε να "χωρίσουμε" κάτι, οπότε δεν υπάρχει και νόημα περαιτέρω "αντιπαράθεσης" απόψεων. Αν και αυτή η "αντιπαράθεση", ήταν μία διαφορετική νότα, στην μονοτονία του "Παιδιά SOS, έκλεισε το VDJ ενώ έπαιζα"... :-)

Τέλος, εντελώς φιλικά, εάν πραγματικά επιθυμείς να κάνεις την ζωή των ηχοληπτών σου πολύ πιο εύκολη, εάν πραγματικά επιθυμείς να εξαλείψεις τις υποκειμενικές απόψεις - ενέργειες και ιδίως εάν χρησιμοποιείς τελικούς ενισχυτές: Crown, QSC, Peavey, Yamaha, τότε ρίξε μια ματιά εδώ: http://dbxpro.com/en/products/driverack-venu360 ή εδώ: http://dbxpro.com/en/products/driverack-pa2 (ανέφερα αυτούς τους 2 Loudspeakers Management, διότι το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό, όπως π.χ. αντίστοιχων Klark Teknik ή Lake LM)...

;-)
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 8:15 pm
Theios Giorgos wrote :
Εγώ εξέφρασα την άποψή μου, την τεκμηρίωσα απόλυτα και έδωσα και ένα (από τα άπειρα) παράδειγμα "άρτιας συνεργασίας" μεταξύ dΒx και Crown (2 κατασκευαστές συστημάτων επαγγελματικού ήχου, τους οποίους κανένας απολύτως δεν μπορεί να αμφισβητήσει).

Πλέον αυτού, δεν έχουμε να "χωρίσουμε" κάτι, οπότε δεν υπάρχει και νόημα περαιτέρω "αντιπαράθεσης" απόψεων. Αν και αυτή η "αντιπαράθεση", ήταν μία διαφορετική νότα, στην μονοτονία του "Παιδιά SOS, έκλεισε το VDJ ενώ έπαιζα"... :-)

Τέλος, εντελώς φιλικά, εάν πραγματικά επιθυμείς να κάνεις την ζωή των ηχοληπτών σου πολύ πιο εύκολη, εάν πραγματικά επιθυμείς να εξαλείψεις τις υποκειμενικές απόψεις - ενέργειες και ιδίως εάν χρησιμοποιείς τελικούς ενισχυτές: Crown, QSC, Peavey, Yamaha, τότε ρίξε μια ματιά εδώ: http://dbxpro.com/en/products/driverack-venu360 ή εδώ: http://dbxpro.com/en/products/driverack-pa2 (ανέφερα αυτούς τους 2 Loudspeakers Management, διότι το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό, όπως π.χ. αντίστοιχων Klark Teknik ή Lake LM)...

;-)


στην συγκεκριμμενη περιπτωση δεν υπαρχει ουτε dbx ουτε ποιοδηποτε αλλο αναμεσα στο σετ
δεν θελω σε καμια περιπτωση να κανω την δουλεια των ηχοληπτων μου ουτε ευκολη ουτε δυσκολη θελω να την κανουν οπως πρεπει και οπως εχουν σπουδασει εγω ειμαι ιδιοκτητης εταιριας αλλα οχι ηχοληπτης οποτε σεβοβαι αυτο που εχουν μαθει
χρησιμοποιω τους ενισχυτες ου προειπες και αλους αρκετα καλυτερους ( lab ) αλλα οπως ειπα δεν ειμαι ηχοληπτης οτι ξερω το ξερω εμπειρικα και γιαυτο μιλαω οσο ξερω και μετα αναφερομαι στους επαγγελματιες
φυσικα και μιλαμε εντελως φιλικα και μπορουμε να το συνεχισουμε εδω η αλλιως αλλα ειμαι λιγο απολυτος ( βεβαια στον ηχο δεν υπαρχει το απολυτο ειναι ολα υποκειμενικα και σχετικα ) γιατι στα 46 μου χρονια εχουμε στησει και εγω δεν θυμαμαι ποσες εκδηλωσεις - συναυλιες και ( θελω να )πιστευω οτι τα παιδια στην δουλεια ξερουν τι κανουν
αυτα και αλλα πολλα χαχαχα
γιωργο πως μπαινω στην κονσολα να μειωσω απο εκει?
γιατι μαλλον επειδη μεωσα το zerodb στο μειν 6 γιαυτο στα vu της εκαστοτε φετας ειναι πολυ χαμηλα τα λεντ ετσι ειναι? ( κοιταξα you tube για να σε απαλαξω αλλα δεν ειδα πως )
 

Mensajes Wed 07 Sep 16 @ 8:32 pm
τελικα απ όλα τα παραπάνω η απορία που αποκόμισα εχει να κάνει με το master volume του vdj. Ορθώς τόσα χρόνια το έχουμε μόνιμα στο τέρμα και χειριζόμαστε το master out απο τον controller (sx2 και sx1 πιο πριν);;;; Η θα έπρεπε να το έχουμε αναλογικά κι αυτό χαμηλωμένο;
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 2:40 pm
Το master καλώς το αφήνεις στο 100%
Το zerodb πρέπει να χαμηλώσεις τουλάχιστον στο -3db

 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 5:08 pm
γιωργο για να κλεισει απο μενα το θεμα απο το manual ειδα πως να μειωσω απο την κονσολα -6db το σημα εσυ πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να μειωσω απο την κονσολα τα db η απο το προγραμμα εγω πιστευω απο την κοσνολα αλλα επειδη τον ψηφιακο κοσμο του προγραμματος τον κατεχεις καλυτερα σε παρακαλω τα φωτα σου
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 5:13 pm
PhantomDeejay wrote :
Το master καλώς το αφήνεις στο 100%
Το zerodb πρέπει να χαμηλώσεις τουλάχιστον στο -3db


Το zerodb το έχω στο 0,80000. Τιμή που μου είχες προτείνει απ τις πρώτες μέρες κυκλοφοριας του vdj8. Να την αλλάξω; Ποσά db μείον είναι αυτό;
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 6:36 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :

Το zerodb το έχω στο 0,80000. Τιμή που μου είχες προτείνει απ τις πρώτες μέρες κυκλοφοριας του vdj8. Να την αλλάξω; Ποσά db μείον είναι αυτό;


ta -3db einai 0.72 toy zerodb an 8imame kala
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 7:14 pm
Περίπου -2db
Εγώ χρησιμοποιούσα 0.75 πριν βάλουμε τιμές με db. Τώρα το έχω στο -3db για όλες τις κονσόλες πλην της RZ που όπως ανέφερα παραπάνω χρειάζεται -9db
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 8:25 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
γιωργο για να κλεισει απο μενα το θεμα απο το manual ειδα πως να μειωσω απο την κονσολα -6db το σημα εσυ πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να μειωσω απο την κονσολα τα db η απο το προγραμμα εγω πιστευω απο την κοσνολα αλλα επειδη τον ψηφιακο κοσμο του προγραμματος τον κατεχεις καλυτερα σε παρακαλω τα φωτα σου


Από την κονσόλα. Απλά να θυμάσαι την διαδικασία σε περίπτωση που παίξεις κάπου με άλλο εξοπλισμό και χρειαστεί να επαναφέρεις το attenuation
 

Mensajes Fri 09 Sep 16 @ 8:27 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)