Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: [NEO] VirtualDj 8.2 - Page: 6

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα στο μυαλο μου, γιατι τα εχω λιγο μπερδεμενα...

1) Εστω οτι εχω την version 7 και καποια στιγμη εγκαθιστω την v8....
υ.γ. : ολα τα τραγουδια ειναι σε εξωτερικο σκληρο...
Την πρωτη φορα λοιπον το v8 διαβαζει την database της v7 και δημιουργει εκ νεου δικη της database (φακελος: virtualdj ) στον εξωτερικο σκληρο
Οκ μεχρι εδω, αλλα,
Απ οτι καταλαβα
Αν σκαλισω τα options της v8 συμφωνα με τα δικα μου θελω...ολες αυτες οι ρυθμισεις ΠΟΥ αποθηκευονται? Δηλαδη μπορω να εχω backup σε ολες τις ρυθμισεις που εχω κανει, ετσι ωστε αν εγκαταστησω σε δευτερο υπολογιστη την v8 να τα δω ολα ακριβως το ιδιο ?
Ποιον φακελο πρεπει να κανω copy-paste ?

2) θελω τα pich fader να εχουν διαδρομη 8%...οταν ομως υπαρχει μεγαλη αποκλιση στα bpm (>8%)και πατησω sync, το virualdj ειναι ικανο να μου κανει το sync αλλα το ενα pich fader μπορει να γινει π.χ 32% και φυσικα μενει εκει...και αν δεν το προσεξει κανεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Μπορω να "κλειδωσω" το 8% που θελω και αν παταω sync σε μεγαλες αποκλισεις να με αγνοει αφου θα ξεπερναει το 8% ???
Υπαρχει τετοια ρυθμιση ?


 

Mensajes Wed 26 Oct 16 @ 8:29 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
periptero wrote :
Θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα στο μυαλο μου, γιατι τα εχω λιγο μπερδεμενα...

1) Εστω οτι εχω την version 7 και καποια στιγμη εγκαθιστω την v8....
υ.γ. : ολα τα τραγουδια ειναι σε εξωτερικο σκληρο...
Την πρωτη φορα λοιπον το v8 διαβαζει την database της v7 και δημιουργει εκ νεου δικη της database (φακελος: virtualdj ) στον εξωτερικο σκληρο
Οκ μεχρι εδω, αλλα,
Απ οτι καταλαβα
Αν σκαλισω τα options της v8 συμφωνα με τα δικα μου θελω...ολες αυτες οι ρυθμισεις ΠΟΥ αποθηκευονται? Δηλαδη μπορω να εχω backup σε ολες τις ρυθμισεις που εχω κανει, ετσι ωστε αν εγκαταστησω σε δευτερο υπολογιστη την v8 να τα δω ολα ακριβως το ιδιο ?
Ποιον φακελο πρεπει να κανω copy-paste ?

2) θελω τα pich fader να εχουν διαδρομη 8%...οταν ομως υπαρχει μεγαλη αποκλιση στα bpm (>8%)και πατησω sync, το virualdj ειναι ικανο να μου κανει το sync αλλα το ενα pich fader μπορει να γινει π.χ 32% και φυσικα μενει εκει...και αν δεν το προσεξει κανεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Μπορω να "κλειδωσω" το 8% που θελω και αν παταω sync σε μεγαλες αποκλισεις να με αγνοει αφου θα ξεπερναει το 8% ???
Υπαρχει τετοια ρυθμιση ?





1) ston C:\Users\username\Documents\VirtualDJ yparxei ena arxeio me onoma settings.xml ekei einai oles oi ry8miseis toy vdj ayto perneis backup.

2)psakse stis ri8miseis gia autoPitchRange to bazeis sto off
 

Mensajes Wed 26 Oct 16 @ 8:39 pm
Ευχαριστω πολυ :)
 

Mensajes Thu 27 Oct 16 @ 5:43 am
Κάτι έχει αλλαχθεί και όταν θες να προχωρήσεις το κομμάτι γρήγορα στην ddj sb πατάς shift και γυρνάς τη ρόδα.αν αφήσεις πρώτα το shift μετά δεν υπάρχει ούτε play cue δεν κουνιέται τίποτα. Αν αφήσεις πρώτα τη ρόδα και μετά το shift όλα καλά .Αυτό γίνεται και με το defult mapper και με το δικό μου.Θα τεστάρω να δω αν γίνεται και στην sx το ίδιο.Παρακαλώ να διορθωθεί .
 

Mensajes Fri 28 Oct 16 @ 9:00 am
1) Χθες ηταν η πρωτη φορα που προσθεσα καινουργια τραγουδια στις λιστες vdj8.
Το εκανα με τον ιδο τροπο που δουλευα και στο vdj7.
Τα βαζω σε εναν φακελο στον εξωτερικο δισκο και μετα τα βαζω σε virtual folders (drag & drop απο τους φακελους) που φτιαχνω στο προγραμμα.
Ολα τα τραγουδια ομως εχουν ενα πρασινο αστερι μπροστα. Ενω ολα τα αλλα παλαιοτερα, οχι.
Τι εχω κανει λαθος ? διορθωνεται ?

2) Στην περιπτωση που δεν εχουμε ενα τραγουδι-βιντεο μπορουμε μεσω του Vdj8 και youtube να παιξουμε video clip "on the air" χωρις να φαινεται το περιβαλλον του youtube ? να φαινεται μονο η εικονα του video δηλαδη.
 

Mensajes Sun 30 Oct 16 @ 6:26 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
periptero wrote :
1) Χθες ηταν η πρωτη φορα που προσθεσα καινουργια τραγουδια στις λιστες vdj8.
Το εκανα με τον ιδο τροπο που δουλευα και στο vdj7.
Τα βαζω σε εναν φακελο στον εξωτερικο δισκο και μετα τα βαζω σε virtual folders (drag & drop απο τους φακελους) που φτιαχνω στο προγραμμα.
Ολα τα τραγουδια ομως εχουν ενα πρασινο αστερι μπροστα. Ενω ολα τα αλλα παλαιοτερα, οχι.
Τι εχω κανει λαθος ? διορθωνεται ?

τίποτα το αστεράκι δηλώνει οτι είναι νεοεισαχθέντα songs στο vdj
 

Mensajes Sun 30 Oct 16 @ 6:49 pm
....και δεν φευγει ? Ετσι θα τα βλεπω απο δω και περα ?
 

Mensajes Sun 30 Oct 16 @ 7:01 pm
Φεύγει αυτόματα μετά από μία εβδομάδα. Δηλαδή τα τραγούδια κρατάνε το πράσινο αστεράκι για 7 ημέρες από την ημερομηνία που το VirtualDj τα πρόσθεσε στη βάση δεδομένων για πρώτη φορά
 

Mensajes Mon 31 Oct 16 @ 11:33 am
Ααααα μπραβο !!! Αυτο ειναι καλο !!!!
ειπα κι εγω...

Συγνωμη που πυροβολω ερωτησεις, αλλα αυτος δεν ειναι και ο σκοπος του φορουμ ?!! ;)

Τωρα αντιμετωπιζω αλλο θεματακι που εχει να κανει περισσοτερο με τα windows αλλα θα το πω κι ας πεσει κατω :)

Εχω ολη την μουσικη σε εξωτερικο σκληρο.
Δημιουργω λοιπον στον σκληρο φακελους και κοντρα υποφακελους του στυλ :
MUSIC-ELLHNIKA-ELLHNIKA 2016-ELLHNIKA 10 2016-NEW 01 ELLHNIKA 2016.......και παει λεγοντας... δυστυχως !!!! βλακεια μου το ξερω, αλλα
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η "διαδρομη" καποιων αρχειων να ειναι τοσο μεγαλη, που οταν πηγα να παρω backup, μου "χτυπησε error" σε καποια αρχεια λογω αυτης της μεγαλης διαδρομης. (στην database)
Δυστυχως το virtualdj η' τα windows δεν με ενημερωσανε γι αυτο οταν δημιουργουσανε αυτην την διαδρομη. (περιεργο πως καταφερε να "γραψει" ο δισκος)
Εννοειτε οτι ο σκληρος ειναι φορμαρισμενος σε NTFS, και τρεχω τα windows 10 pro 64bit

Το θεμα ειναι ομως τωρα οτι δεν μπορω να παρω backup λογω καμια 10ρια τετοιων μεγαλων διαδρομων και αν αναγκαστω να κανω "skip" φανταζομαι οτι θα "χασω" τραγουδια, αφου τα βλεπω ολα απο virtual folders που εχω φτιαξει.
Υπαρχει λυση γι αυτο ?


edit: παει το μυαλο μου αν αλλαξω ονομασια (να μικρυνω) στους τελευταιους φακελους που εφτιαξα, γιατι μαλλον εκει ειναι το θεμα. (παντα μεσα απο το περιβαλλον του virtualdj) ισως να λυθει το προβλημα..... Φανταζομαι οτι αν κανω κατι τετοιο δεν θα "χασω" τα αρχεια μου απο τα virtual folders, ναι ?
 

Mensajes Tue 01 Nov 16 @ 7:06 pm
Στα Windows το πλήρες όνομα ενός αρχείου (Όνομα φακέλου + όνομα αρχείου + προέκταση) δεν μπορεί να ξεπερνά τους 256 χαρακτήρες.
Μπορείς να κάνεις μετονομασία ένα φάκελο για να προσπεράσεις το πρόβλημα σου.
Το θέμα είναι όμως οτι ενώ η βάση δεδομένων ενημερώνεται αυτόματα, δεν συμβαίνει το ίδιο και για τα Virtual Folders
Για τα αρχεία που θα κάνεις μετονομασία του φακέλου τους, δεν θα χάσεις τις πληροφορίες τους ούτε θα "εξαφανιστούν" από τα Virtual Folders.
Δεν θα φορτώνουν όμως (από τα Virtual Folders) και θα πρέπει να τα ξαναπροσθέσεις από τη νέα τους θέση.

Σημείωση:
Το σύστημα που ακολουθείς με τα ονόματα αρχείων να είναι χιλιόμετρα ολόκληρα χωρίς να υπάρχει λόγος καταπονεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το δίσκο σου.
 

Mensajes Wed 02 Nov 16 @ 9:29 am
Δυστυχως εχει γινει πατατα, αλλα τωρα ειναι δυσκολο και βασικα φοβαμαι να αλλαξω ονομασιες γιατι τα βλεπω ολα απο "virtual folders" και θελει πολυυυυ δουλεια.
Ισως αν καποια στιγμη εχω μεγαλο εργασιακο κενο να μπω στην διαδικασια...


Θελω να εκτυπωσω τα τραγουδια (λιστα) απο 2-3 virtual folders που εχω.
Πως γινεται βρε παιδια γιατι ψαχνω αλλα δεν...
 

Mensajes Fri 04 Nov 16 @ 7:37 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
periptero wrote :
Θελω να εκτυπωσω τα τραγουδια (λιστα) απο 2-3 virtual folders που εχω.
Πως γινεται βρε παιδια γιατι ψαχνω αλλα δεν...


Epilegeis to Virtual Folder apo aristera, kai sto kentro (Songs List) epilegeis ta pedia pou theleis na ektypwthoun.
Apo aristera, sto Tooltbar, klik stin koukida Browser Options ->Export Browser view.
Dialekse csv (gia epeksergasia me Excel) i html

 

Mensajes Fri 04 Nov 16 @ 12:47 pm
Το βρηκα ευχαριστω, αλλα δεν μου διαβαζει την γραμματοσειρα...τα βλεπω ολα κινεζικα

edit: το βρηκα κι αυτο, γυρνωντας σε "ANSI"

Ευχαριστω πολυ
 

Mensajes Fri 04 Nov 16 @ 6:45 pm
Εχω εγκαταστησει το virtual dj στο pc που εχω στο μαγαζι (χωρις ιντερνετ ακομα) , και στο pc στο σπιτι..
Αναφερω μηπως και παιζει ρολο οτι στο μαγαζι εχω το Early Access build 3471, ενω στο σπιτι εγινε επισημο update απο την 3456 στην 3471.
"η μουσικη ολη ειναι σε εξωτερικο σκληρο"
Καποια στιγμη προσθεσα 2 τραγουδια (απο το pc του σπιτιου)
Στο μαγαζι ολα καλα τα εβλεπε-επαιζε κανονικα ολα...και σιγουρα προσθεσα καποια καινουργια cues....
Αλλα οταν σημερα κουμπωσα τον σκληρο στο σπιτι να δουλεψω...και με το που ανοιγω το virtualdj μου βγαζει μηνυμα : database corrupted (fix, not fix....)
πατησα : fix
Μαλιστα εκανε μονο του και φακελο "currupted"
Αυτα τα δυο τραγουδια ομως ΔΕΝ παιζουν : μηνυμα error οταν παω να τα φορτωσω.
Το πιο περιεργο ειναι οτι δεν μου παιζουν ουτε με αλλον player (π.χ. Gom Player)
Στο μαγαζι σημερα θα δω αν μου τα αναγνωριζει εκει...

τι ακριβως να εγινε τωρα ?
 

Mensajes Sun 06 Nov 16 @ 7:19 pm
Αποσύνδεσες τον δίσκο χωρίς ασφαλή κατάργηση και πιθανότατα εκείνη τη στιγμή ο δίσκος έγραφε ακόμα δεδομένα...
 

Mensajes Mon 07 Nov 16 @ 3:00 pm
Κι ομως δεν πρεπει να εγινε αυτο....
Εκτος του οτι το αφηνω παντα λιγη ωρα να "παρει" το save....εκανα και ασφαλη καταργηση.
Πονηρευομαι ομως κατι να μην παει καλα με τον σκληρο δισκο...γιατι λειπουνε τραγουδια απο τον συγκεκριμενο φακελο... τραγουδια που το virtualdj αποκλειεται να σβηνει μονο του.
 

Mensajes Mon 07 Nov 16 @ 7:08 pm
Τότε backup ΑΜΕΣΑ (ΧΘΕΣ) και μετά πλήρη έλεγχο και διαγνωστικά στον δίσκο...
 

Mensajes Wed 09 Nov 16 @ 12:55 pm
Στον σκληρο δισκο που εχω τα τραγουδια, στον φακελο "virtualdj" που δημιουργει το προγραμμα για την database, οταν ειχε γινει αυτο το μπερδεμα με τον σκληρο δισκο μου ειχε βγαλει μηνημα "database corrupted..."
Τοτε το virtualdj δημιουργησε εναν καινουργιο υπο-φακελο "backup" και μεσα σ αυτον εχει την προηγουμενη database (πριν το μηνυμα "..corrupted..." αλλα με αλλη ονομασια του .xml
Αυτην την database αν την μετονομασω οπως πρεπει θα "γυρισει" το backup ακριβως πριν γινει το μπερδεμα ?
 

Mensajes Wed 09 Nov 16 @ 6:30 pm
Όχι... :P
Αυτό είναι απλά ένα αντίγραφο της βάσης πριν το VirtualDj προσπαθήσει να την επισκευάσει.
Αν το επαναφέρεις τότε το VirtualDj θα σου ξαναβγάλει το μήνυμα οτι η βάση είναι corrupted και θα προσπαθήσει να την επισκευάσει ξανά!
 

Mensajes Thu 10 Nov 16 @ 6:34 am
Οποτε αυτο το αρχειο και τον φακελο στον οποιο βρισκεται, τι να τα κανω ? απλα τα αφηνω εκει να υπαρχουν ?
 

Mensajes Thu 10 Nov 16 @ 7:07 pm
95%