Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Τον νου σας πριν αγοράσετε controller από Ελλάδα!!!

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες όσοι ενδιαφέρεστε να αγοράσετε controller από Ελλάδα να είστε πολύ προσεκτικοί για να μην ''τραβήξετε'' ότι τράβηξα εγώ και από το κατάστημα που την αγόρασα και από την επίσημη αντιπροσωπεία και στο τσακ γλύτωσα τα χρήματα(τα οποία μου επιστράφησαν)!!!Η ερώτηση κλειδί πριν αγοράσετε είναι αν ισχύει DOA ή όχι!!!Σύμφωνα με την ευρωπαική νομοθεσία-οδηγία οφείλουν οι εταιρείες να παρέχουν DOA με την αγορά.Δυστυχώς η συγκεκριμένη δεν το παρέχει και με ενημέρωσε πως η πολιτική εγγύησης προϊόντων της εταιρίας στην περίπτωση αγοράς ελαττωματικού προϊόντος είναι η πλήρης αποκατάσταση της βλάβης ή του ελαττώματος και σε καμία περίπτωση η αντικατάσταση του μηχανήματος εκτός και αν έτσι κρίνει το τεχνικό τους τμήμα.Στη δική μου περίπτωση διαπίστωσαν ότι υπάρχει ελαττωματικό εξάρτημα το οποίο και αντικατάστησαν!!!!Επέμεινα και απαίτησα νέο σφραγισμένο controller αφού έστειλα mail με ότι είχε γίνει ακριβώς και στα κεντρικά στο εξωτερικό!!!Μιλάμε για controller τον οποίο παρέλαβα Πέμπτη και Δευτέρα βράδυ που το διαπίστωσα (γιατί έλειπα εκτός για Σ/Κ και δεν την έλεγξα)ενημέρωσα το κατάστημα που την αγόρασα!!! Μετά από ανταλλαγή 1-2 mail μου απάντησαν πως αν και δεν συνάδει με την πολιτική τους....είναι διατεθιμένοι να μου επιστρέψουν τα χρήματα καθώς δεν είχαν άλλη διαθέσιμη και θα παραλάμβαναν σε 15-20 μέρες!Βέβαια τους θύμισα πως στην πρώτη αποστολή που μου έκαναν μου έστειλαν απόδειξη του controller που πλήρωσα αλλά μέσα το πακέτο είχε controller που κόστιζε παραπάνω από την διπλάσια τιμή του δικού μου και όμως αμέσως την ίδια στιγμή το έδωσα πίσω!!! Σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα τα κατάστημα πήρε το μέρος του αντιπροσώπου και μου το έπαιζε κινέζος!Με 2 μέρες καθυστέρηση και αφού πέρασε μια βδομάδα από την μέρα που τους παρέδωσα την ελλατωματική μου επιστρέψανε τα χρήματα!!!Εννοείται πως...1)αν και αγόραζα διάφορα από το κατάστημα εδώ και 20 χρόνια....τώρα ούτε καρφίτσα!!! 2)στο καπάκι αγόρασα τον controller από το εξωτερικό στο οποίο κατάστημα ισχύει κανονικά η DOA υπηρεσία και όλα τα θέματα εγγύησης και τα μεταφορικά δωρεάν και 110 ευρώ πιο φθηνά από την αρχική της τιμή εδώ και 70 ευρώ πιο φθηνά απότι την πλήρωσα εγώ στο κατάστημα γιατί μου έκανε και έκπτωση!!!
Αυτά τραβάς όταν θες να στηρίξεις την ελληνική αγορά και την ελληνική νοοτροπία!!!Και μιλάμε για μεγάλο ποσό το οποίο το είχα καταθέσει για την αγορά από τις 5/9 και σήμερα στις 20/9 κατάφερα να τα πάρω πίσω!!!!

Προς γνώση και συμμόρφωσην!!!
 

Mensajes Tue 20 Sep 16 @ 8:26 pm
το να μας αναφερεις απλα το γεγονος χωρις να μας αναφερεις την εταιρια και την μαρκα της κονσολας ειναι σαν να μην λες τιποτα.Επισης η αγορα απο εξωτερικο κρυβει αλλους κινδυνους με μεταφορικα κλπ και δεν μπορεις να ξερεις την τελικη αντιμετωπιση σε αντιστοιχη περιπτωση εκτος αν μιλαμε για τον thomann που αποτελει εξαιρεση του κανονα η οργανωση του.Μην νομιζεις οτι και στο εξωτερικο δηλαδη ειναι πολυ διαφορετικα.Εξαλλου ενα πραγμα που αντιπροσοπευεται εδω δεν εχει λογο το καταστημα να μην σε καλυψει,και τελος να σου αναφερω οτι εφοσων ζεις και εργαζεσαι στην Ελλαδα ,ειναι ηθικη υποχρεωση τηρουμενων των αναλογιων παντα,να στηριζεις την Ελληνικη αγορα εφοσων απο εδω καλως η κακως τρως και εσυ ψωμι,αν δεν το κανεις θα γυρισει μπουμεραγκ εναντιον σου καποια στιγμη
 

Mensajes Wed 21 Sep 16 @ 4:58 am
Εγώ έχω ζητήσει να μην αναφερθεί το όνομα της εταιρείας (δεν μας ενοχλεί η μάρκα του controller, αυτή μπορεί να αναφερθεί) γιατί στον χώρο αυτό που είναι το επίσημο forum ενός προγράμματος θα έμοιαζε με δυσφήμιση και θα έπρεπε εν πάση περίπτωση να ενημερωθεί και η εταιρεία - αντιπροσωπία για να μπορεί να απαντήσει με την δική της επιχειρηματολογία σχετικά με την περιπέτεια του φίλου μας.

Φυσικά δεν θέλουμε να γίνει το forum πεδίο διαμάχης ή "λαϊκό δικαστήριο".

Από εκεί και πέρα επειδή γνωρίζω το περιστατικό (έχω ενημερωθεί πριν την ανάρτηση) το "DOA" είναι μια πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα νομικά οι εταιρείες δεν είναι υποχρεωμένες να παρέχουν εγγύηση DOA (Dead On Arrival). Είναι υποχρεωμένες μόνο εαν διαφημίζουν / αναφέρουν οτι παρέχουν εγγύηση DOA να το κάνουν καθολικά και όχι επιλεκτικά. Το πρόβλημα στην Ελλάδα περιπλέκεται περισσότερο όταν μπερδεύονται οι εγγυήσεις των καταστημάτων / πωλητών με τις εγγυήσεις που δίνουν οι αντιπροσωπείες και κατά προέκταση και οι ίδιες οι εταιρείες/φίρμες. Γι αυτό και επικρατεί αυτό το μπάχαλο. Οι περισσότερες επίσημες αντιπροσωπείες και οι ίδιες οι φίρμες δίνουν DOA. Πολλοί μεταπωλητές δεν δίνουν DOA γιατί τα προϊόντα τους είναι "παραεισαγωγή" με αποτέλεσμα να χρειάζεται να "στοκάρουν" προϊόντα για να μπορούν να καλύψουν τους όρους της DOA.
Κι εκεί ξεκινάνε τα βάσανα: Ο πελάτης πάει στο κατάστημα που έκανε την αγορά, το κατάστημα λέει δεν έχω DOA, ο πελάτης θυμώνει γιατί ξέρει οτι η Samsung πχ δίνει DOA στα πάντα και τρέχει στην αντιπροσωπεία, η αντιπροσωπία (η Ελληνική με τις παθογένειες της Ελληνικής αγοράς) πολλές φορές κάνει την χαζή (το κατάστημα πρέπει να σας καλύψει, εμείς έχουμε μόνο το service) κτλ κτλ

Επομένως πριν αγοράσουμε κάτι διαβάζουμε προσεκτικά τους όρους εγγύησης και συναλλαγών κάθε ιστότοπου. Αν αναφέρει εγγύηση DOA 7 ή 10 ημερών το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να κάνει αντικατάσταση του ελαττωματικού προϊόντος άμεσα (ή σε μικρό εύλογο χρόνο αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα) και ΓΙΑ ΟΛΑ τα προϊόντα που εμπορεύεται. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να εξαιρέσει μια μάρκα ή ένα τύπο προϊόντος κτλ εκτός κι αν αυτό αναφέρεται ρητά στους όρους εγγύησης και συναλλαγών.
 

Mensajes Wed 21 Sep 16 @ 5:57 am
Γιάννη...

Όπως ανέφερε και ο Alfa 156, "κράτα μικρό καλάθι" και για τις αγορές από εξωτερικό. Εξάλλου σου ανέφερα ήδη (μέσω pm) και προσωπική (άσχημη) εμπειρία...

Όπως, επίσης, ένα θέμα (το οποίο στο ανέφερα και αυτό σε pm) είναι και η όποια εγγύηση, την οποία πολλές φορές "επεκτείνουν" τα ελληνικά μαγαζιά (για λόγους marketing και μόνον)...

Απο και και πέρα καλορίζικος ο νέος controller και κρέμασε και κάνα σκόρδο, γιατί άμα πάθει κάτι θα δεις και το άλλο πρόσωπο των ξένων εμπόρων...
 

Mensajes Thu 22 Sep 16 @ 12:29 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Γιάννη...

Όπως ανέφερε και ο Alfa 156, "κράτα μικρό καλάθι" και για τις αγορές από εξωτερικό. Εξάλλου σου ανέφερα ήδη (μέσω pm) και προσωπική (άσχημη) εμπειρία...

Όπως, επίσης, ένα θέμα (το οποίο στο ανέφερα και αυτό σε pm) είναι και η όποια εγγύηση, την οποία πολλές φορές "επεκτείνουν" τα ελληνικά μαγαζιά (για λόγους marketing και μόνον)...

Απο και και πέρα καλορίζικος ο νέος controller και κρέμασε και κάνα σκόρδο, γιατί άμα πάθει κάτι θα δεις και το άλλο πρόσωπο των ξένων εμπόρων...


Γιώργο
Το συγκεκριμένο πρόσωπο του ξένου εμπόρου το έχω δει και το εμπιστεύομαι περισσότερο από το αντίστοιχο του συγκεκριμένου έλληνα διότι αγοράζω καιρό από εκεί και βινύλια και dj equipments!Ο συγκεκριμένος ξένος παρέχει DOA και πολλά support ακόμα τα οποία είναι καταχωρημένα στο site του και δεσμεύτηκε και με mail όταν τον ρώτησα για το τι ισχύει με θέμα εγγύησης και DOA καθώς αγοράζω έξω από την χώρα του!Επίσης προσφέρθηκε-δεσμεύθηκε πως σε περίπτωση που χρειαστεί service εντός ή εκτός εγγύησης ευκολίες στην διαδικασία απoστολής (όχι απαραίτητα στην Αγγλία)και άλλες λύσεις που ούτε καν φαντάζονται οι πονηρίδηδες οι Έλληνες!!!Για αυτό λοιπόν αγόρασα την DENON DN MC6000 MK2 σε ένα από τα πιο επαγγελματικά καταστήματα JUNO.CO.UK!!!
Τώρα για την στήριξη σε ελληνικές αντιπροσωπείες-καταστήματα επιτρέψτε με να δίνω τα χρήματα μου εκεί που είναι φθηνότερα(589-477) με πολύ καλύτερες υπηρεσίες και after sales service και το customer service να λειτουργεί όλες τις καθημερινές και όχι μόνο Τρίτη&Πέμπτη!
Αυτά από εμένα...απλά να ενημερώσω ήθελα για την άτυχη συναλλαγή που είχα...από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει με τα δικά του κριτήρια που και πως θα ''επενδύσει'' και με πιο τρόπο συγκεκριμένες αγορές!

 

Mensajes Sun 25 Sep 16 @ 6:57 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)