Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: CPU

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Gia epagelmatiki xristi DJ... to laptop ti xaraktiristika prepei na exei? P.x o i5 8250u einai arketa kalos gia Virtual dj - Serato pro - Traktor? 8a dulevei aneta?

Posus pirines xreiazete genika enas CPU gia Dj laptop? einai kalo pu to i5 8250u exei 1.60 ghz ws elaxisto I kalitero einai na exei idi arketo P.x 2.5 ghz? epidi palioi i5 exoun pio poli elaxisti sixnotita P.x 2.9 ews 3.5 as poume…

i5 8250u 4 core/8 threads 1.60-3.40
 

Mensajes Tue 01 Jan 19 @ 11:24 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μια χαρά είναι ο i5 8250u το VDJ. Αν θες να παίζεις video καλό θα ήταν να έχει και μια καλή κάρτα γραφικών.
 

Mensajes Wed 02 Jan 19 @ 9:59 pm
oxi video dn 8elw.. asxolume me Scratching kai tetia...omws 8elw na ma8w ti CPU xreiazomai elaxisti… P,x na einai 1.6Ghz I kalitera idi na einai pio poli P.x 2.5?

kali xronia!!!
 

Mensajes Wed 02 Jan 19 @ 10:04 pm
Για Minimum Hardware Requirements, αλλά και για Recommended Hardware Requirements, μπορείς να διαβάσεις εδώ: https://www.virtualdj.com/wiki/Minimum%20system%20requirements.html

Συμπερασματικά, το VDJ δεν χαρακτηρίζεται ως πρόγραμμα υψηλών απαιτήσεων σε hardware. Από κει και πέρα, για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί - αναλυθεί σε διάφορα νήματα, προτείνεται (εμπειρικά):

- CPU: Intel (όχι AMD, παρότι υποστηρίζεται), i3 ή ανώτερο.
- RAM: 8GB (όχι 4GB, παρότι λειτουργεί απροβλημάτιστα) ή περισσότερη.
- Primary DISK: 128GB SSD ή μεγαλύτερο.
- Secondary DISK: Αποκλειστικά για την μουσική σου και με μέγεθος κατά βούληση.
- GPU: Με ξεχωριστή κάρτα γραφικών και κατά προτίμηση nVidia (όχι ΑΤΙ), ειδικά εάν διαχειρίζεσαι videos.

Απ' όλα τα άνωθεν στοιχεία, το πιο "σημαντικό" είναι η RAM. Και αυτό διότι το VDJ (εν αντιθέσει με άλλα softwares) "φορτώνει" στην μνήμη ολόκληρο το εκάστοτε αρχείο (είτε πρόκειται περί μουσικής, είτε πρόκειται περί βίντεο). Οπότε αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται στην περίπτωση όπου η κάρτα γραφικών είναι integrated, έχεις ανοικτό κάποιο browser και ταυτόχρονα "φορτώνεις" π.χ. ένα mixαρισμένο αρχείο wav διάρκειας 1 ώρας ή ένα βίντεο.

Τώρα, εάν έχεις σκοπό να κάνεις συχνά μαζική επεξεργασία κομματιών και δεν θέλεις να φτιάχνεις καφέ στο ενδιάμεσο ή έχεις σκοπό να πάρεις laptop το 2019 και να το αλλάξεις το 2029, τότε (και μόνον τότε) όσο "καλύτερος" ο επεξεργαστής (i7), όσο περισσότερο αναβαθμίζεται η μνήμη (32GB), όσο καλύτερη κάρτα γραφικών φοράει, εάν διαθέτει PCIe slot για primary disk, τόσο το καλύτερο... ;-)
 

Mensajes Wed 02 Jan 19 @ 10:07 pm
euxaristw poli gia tis plirofories.. nai 3erw ti xaraktiristika 8elei to Virtual..P.x an sto mellon 8elisw na paw se SERATO I Traktor prepei na exw i5 einai to mono siguro.. apla gia i7 dn to kovo na paw epidi I times einai ligo psiles episis i7 tetrapirinos xtipaei dinata I timi… exei kai i5 opws eipa epanw ton i5 8250u pou pistevw 8a travuse aneta kai to SERATO kai to Traktor…. Video dn skopevw na pai3w dn gustarw… omws grafikon kalitera nVidia ws numero ena I Intel stin teliki.. To SERATO kai to Traktor dn fortonun to komati amesws stin RAM?
 

Mensajes Wed 02 Jan 19 @ 10:28 pm
Επειδή αντιλαμβάνομαι (απ' τα γραφόμενά σου) ότι είσαι νέος στο αντικείμενο, θα σου δώσω μερικές εμπειρικές συμβουλές:

1. Αυτό που έχεις στο μυαλό σου περί εναλλαγής Dj-Softwares, απλά ξέχασέ το! Μπορεί τα εκάστοτε tags των κομματιών να είναι κοινά και να "διαβάζονται" από οποιοδήποτε Dj-Software μεν, αλλά πέραν αυτών, πάρα πολλές άλλες ενέργειες, οι οποίες είναι άκρως απαραίτητες για να αξιοποιήσεις στο έπακρον τις δυνατότητες που σου δίνει το εκάστοτε software, αποθηκεύονται στους αντίστοιχους φακέλους του, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την μη συμβατότητα 2 ή περισσότερων διαφορετικών Dj-Softwares.

Τώρα, εάν είσαι διατεθειμένος να έχεις 2 διαφορετικά Dj-Softwares, να εμπεδώσεις 2 διαφορετικές φιλοσοφίες, 2 διαφορετικούς "χειρισμούς" και για κάθε ένα κομμάτι ξεχωριστά να κάνεις τις απαιτούμενες ενέργειες εις διπλούν, αυτό είναι μία άλλη ιστορία (που κανένας δεν την υλοποιεί και δεν θα την υλοποιήσει ποτέ...).

2. Λαμβάνοντας υπόψη τα άνωθεν, βρες τον τρόπο να αποκτήσεις μία ολοκληρωμένη (τρόπον τινά) εμπειρία για κάθε ένα Dj-Software ξεχωριστά. Και εφόσον έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς σου κάνει, προχώρα με την αγορά. Μόνο πρόσεξε, αυτοί που θα σου δείξουν, όντως να κατέχουν το sport. Διότι, δυστυχώς, ελάχιστοι "το χουν" και ιδίως με το VDj, το οποίο κάνει παπάδες (εάν πραγματικά ενδιαφερθεί ο οποιοσδήποτε να το ψάξει).

3. Όσον αφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά που οφείλει να έχει το laptop σου, έχε υπόψη σου ότι σου ανέφερα πιο πάνω και μην "αναλώνεσαι" σε λεπτομέρειες. Την παρούσα στιγμή δεν έχεις κατασταλάξει εάν θα αγοράσεις Ferrari ή Jeep και πονοκεφαλιάζεις με το τι λάστιχα θα βάλεις... :P
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 9:49 am
Επειδή 7 χρονια δουλεύω με virtual dj και ήμουν οκ.. Απλα αν αγοράσω κονσόλα μαζί με Serato dj pro θα πρέπει να έχει καλό λατπτοπ ώστε να παίζει άνετα..

Απλα θέλω λαπτοπ ώστε να τραβήξει και Serato και tractor αν θελήσω π.χ αύριο να αλλάξω για τον χ ψ λόγο.. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια....
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 1:01 pm
Ξέρω ότι το virtual dj ακόμη και με i3 που έχω στα 1.7 ghz δουλεύει ρολόι και τέρμα άνετα γιατί δεν ζητάει πολλά!!!
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 1:08 pm
Εφόσον έχεις την εμπειρία 7 χρόνων, δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοιου είδους απορίες, παρά μόνον το πως θα αποκτήσεις μία άδεια του προγράμματος...
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 1:34 pm
Το καταλαβαίνω... Το μόνο ήθελα να μάθω και βλέπω είναι τι λαπτοπ καλο θα ήταν .. Ξέρω ότι ο i5 8250u είναι καλός όμως έχει ελάχιστη συχνότητα 1.60 ενώ άλλοι επεξεργαστές με γράμμα π.χ H -HQ- HK- K έχουν πολύ περισσότερη συχνότητα π.χ 2.5 ghz .. Απλα έχω ψαχτεί ότι το turbo boost σε επεξεργαστές με γράμμα U άμα ζεσταθούν αρκετά μετά χάνουν την δύναμη τους και πέφτει η συχνότητα.. Γιατί έχουν DTP 15-25 watt ..

Όμως ξέρω ότι ο i5 8gen είναι πολύ καλύτερος από τους 7Gen και παλαιότερους.. Επειδή έχει πλέον και εικονικους πυρήνες που τον κάνουν πολύ δυνατό..
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 2:21 pm
Kati akomi......Auto pu lene kalo einai na kleisw to Hyper Threading isxiei? egw pistevw oxi epidi voi8aei arketa...
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 5:31 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Κλειστο ..... δεν πρεπει να χανεις δυναμη του επεξεργαστη για να γινονται αλλες λειτουργιες πχ. γραφικα, εικονικοι πυρηνες, εικονικα drive κτλ. κτλ.......
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 6:38 pm
Απλά το έχω ανοικτό και όλα οκ δουλεύουν δεν ξέρω.. Ομως ειναι πολυ κριμα να τα κλεισω ειναι σαν τα χανω κατι
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 8:32 pm
Opws episis kai gia to Turbo Boost lene na klisw… mu fenode ola ligo paraloga.. einai poli krima..
 

Mensajes Thu 03 Jan 19 @ 9:48 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το πιο λογικο θα ταν να αγορασεις μια αδεια του vdj και μετα οοοτι κονσολα και να παρεις το vdj θα την υποστηριζει... και οοοοτι λαπτοπ και να χεις (αν δε παιζεις βιντεο) επισης θα παιζει μια χαρα...
 

Mensajes Fri 04 Jan 19 @ 12:45 pm
Το καταλαβαίνω.. Όμως εγώ σκέφτομαι για σοβαρή δουλειά.. Δεν είμαι παιδάκι να παίζω ήρεμα Deep House.. Κάνω το μηχάνημα να πάρει φωτιά με αλλαγές και scratching κ.λ..... Για αυτό θέλω όσο γίνεται να πάρω ένα λαπτοπ ούτε τέρμα ακριβώ ούτε επίσης φθηνό..Ώστε να αλλάζω άμεσα κομμάτια και να κάνω θαύματα χωρις να ανησυχώ για λεπτομέρειες...Ξερω ότι το virtual είναι πολύ ελαφρύ.. Ευχαριστώ πραγματικά για όλες τις συμβουλές παιδιά!!!
 

Mensajes Fri 04 Jan 19 @ 2:06 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)