Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: SX3... - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

αν ξερει καποιος φιλος εαν τα λεντ στα jog wheels μπορουν να αλλαξουν ( οπως στην sx2 που το κανουμε αστερακι ) γιατι ετσι ειναι ψιλοβαρετο ευχαριστω
 

Mensajes Thu 17 Jan 19 @ 11:24 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Από τα Utilities της κονσόλας. Σελίδα 34 του αγγλικού Manual της Pioneer DDJ-SX3
 

Mensajes Thu 17 Jan 19 @ 3:13 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
αν ξερει καποιος φιλος εαν τα λεντ στα jog wheels μπορουν να αλλαξουν ( οπως στην sx2 που το κανουμε αστερακι ) γιατι ετσι ειναι ψιλοβαρετο ευχαριστω


Αν μπορείς πες μου πως αλλάζουν τα led στην sx2 ???
 

Mensajes Sat 19 Jan 19 @ 2:41 pm
Σελίδες 24 & 25 του manual της κονσόλας
 

Mensajes Sat 19 Jan 19 @ 4:14 pm
 

Mensajes Mon 21 Jan 19 @ 10:24 am
Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση κι απο εμενα.. To κουμπι quantize στην sx3 εχει καποια χρηση στο vdj ή αφορα μονο το serato?
 

Mensajes Sat 09 Mar 19 @ 3:19 pm
εχει αλλα ειναι λειτουργειες ( εξυπνες υποτιθεται εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι μου ειπε ο γιωργος )
οποτε το μαπαρα αμεσως
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 11:49 am
kokkinoskoufitsos wrote :
εχει αλλα ειναι λειτουργειες ( εξυπνες υποτιθεται εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι μου ειπε ο γιωργος )
οποτε το μαπαρα αμεσως


χαχαχαχαχα, παρομοιως!!!
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 12:14 pm
Το quantize ενεργοποιεί/απενεργοποιεί ταυτόχρονα τις εξής λειτουργίες:
smart_cue, smart_play, quantizesetcue & quantizesetloop

Το τι κάνει κάθε μία από αυτές τις λειτουργίες νομίζω οτι είναι προφανές, αλλά εν τάχυ:

1) smart_cue
Όταν είναι ενεργοποιημένο τα πηδήματα μεταξύ των hotcues είναι quantized με βάση την ρύθμιση globalQuantize (εξ ορισμού στο 1 beat)
Έτσι τα πηδήματα μεταξύ των hotcues γίνονται χωρίς το κομμάτι να χάσει το συγχρονισμό του με το άλλο deck

2) smart_play
Όταν είναι ενεργοποιημένο το κομμάτι που ξεκινάει με την εντολή play κολλάει αυτόματα το CGB του (Beat Grid) στο CBG του άλλου deck. Μάλιστα αν το pitch_range επαρκεί τότε αλλάζει και τα BPM του κομματιού για να είναι ίσα με αυτά του άλλου deck.

3) quantizesetcue
Όταν είναι ενεργοποιημένο ο ορισμός σημείων cue (και hotcue) γίνεται πάνω στο CBG με βάση τη ρύθμιση globalQuantize.

4) quantizesetloop
Όταν είναι ενεργοποιημένο το σημείο έναρξης μιας loop μετακινείται αυτόματα πάνω στο CBG με βάση τη ρύθμιση globalQuantize.


Γενικά για όποιον παίζει "μοντέρνα" μουσική που τα περισσότερα κομμάτια έχουν σταθερό BPM το quantize σε συνδυασμό με κάποια τιμή στο globalQuantize που εξυπηρετεί τον καθένα, βοηθάει πολύ.
Προσωπικά επειδή διορθώνω πάντα το CBG των κομματιών μου, το globalQuantize το έχω ρυθμίσει στο 1/2 beat.
Έτσι με το quantize ενεργό μπορείς να κάνεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (μιας και πλέον δεν μας φτάνουν τα 2 χέρια για να κάνουμε 4 πράγματα ταυτόχρονα... :P )
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 1:01 pm
αρα....μαπαρισε το χαχαχα
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 3:38 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
αρα....μαπαρισε το χαχαχα

Εχει γινει ηδη!
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 4:01 pm
να μαπαρεις και τα 3 κουμπια του fip του σερατο πολυ χρησιμα στην θεση που ειναι εγω με αυτα λειτουργω τα ντεκ 1 και 3 χωρις να γυρισω σελιδα
 

Mensajes Tue 12 Mar 19 @ 5:10 pm
Συγγνωμη που το post αρω κι εδω, αλλα μαλλον εδω ειναι η σωστη θεση.
Εχει κανενας αλλος συναδερφος κατοχος sx3 το παρακατω θεμα? Το οποιο παρουσιαζεται μονο με την sx κουμπωμενη και ως καρτα ηχου.

https://youtu.be/awIejWBqI3E
 

Mensajes Sat 23 Mar 19 @ 6:19 pm
Δανείστηκα τον SX3 του Dimitris και αφού υποσχέθηκα να μην φάω κουλούρι με σουσάμι και να μην πιο χυμό πάνω απ' τον controller, έκανα διάφορες δοκιμές... Αποτέλεσμα:

Όντως και στο δικό μου το laptop, το οποίο είναι επίσης Dell (αλλά "στην πένα" από προγράμματα και ρυθμίσεις) παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Όμως, όταν κούμπωσα τον SX3 στην μία και μοναδική USB 3.0 που διαθέτει το laptop, το πρόβλημα εξαλείφθηκε! Εξαλείφθηκε, υπό την έννοια ότι το VDj δεν κολλάει καθόλου, απλά ακούγεται ένα ανεπαίσθητο "clack" κατά την σύνδεση και αποσύνδεση του μετασχηματιστή.

Τι διαφορά έχει η USB 3.0, εν σχέσει με την USB 2.0 (πέρα από την αυξημένη ικανότητα μεταφοράς δεδομένων)? Παροχή ρεύματος... Κοινώς, μέσω της θύρας USB 3.0 δύναται να έχουμε περισσότερο ρεύμα (mA), υπό δεδομένη τάση (5V).

Το ερώτημα, λοιπόν, που τίθεται είναι: Πώς συνδέονται μεταξύ τους όλα αυτά, ώστε ο SX3 με το συγκεκριμένο laptop να παρουσιάζει το εν λόγω πρόβλημα, όταν είναι συνδεδεμένο στην USB 2.0?

Phantom... Dad...
 

Mensajes Sat 23 Mar 19 @ 8:44 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Max. voltage

5.00+0.25−0.60 V
5.00+0.25−0.55 V (USB 3.0)


Max. current

0.5 A (USB 2.0)
0.9 A (USB 3.0)
 

Mensajes Sat 23 Mar 19 @ 9:15 pm
And?
 

Mensajes Sat 23 Mar 19 @ 9:24 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Απ ότι φαντάζομαι στο usb2 με 500mA παροχή στην κάρτα δεν είναι αρκετά και κάνει το κόψιμο...
Στο usb3 με 900mA στην κάρτα παρουσιάζετε το ανεπαίσθητο τικ που είπες
Λογικά το τροφοδοτικό της κονσόλας είναι 1,5Α ρεύμα το οποίο βρίσκεις σε usb3 type C

https://en.wikipedia.org/wiki/USB

https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C

https://www.extremetech.com/computing/197145-reversible-usb-type-c-finally-on-its-way-alongside-usb-3-1s-10gbit-performance
 

Mensajes Sat 23 Mar 19 @ 11:16 pm
σε εμενα παντως δεν το κανει
 

Mensajes Sun 24 Mar 19 @ 10:18 am
kokkinoskoufitsos wrote :
σε εμενα παντως δεν το κανει
Τώρα με "έκαψες"... Και αυτό, διότι το μυαλό μου πάει στο Dell, εγώ επέμενα να αγοράσει Dell (και όχι Toshiba, που είχε λυσσάξει) και εγώ προβλέπω να τρώω ξύλο...

 

Mensajes Sun 24 Mar 19 @ 1:00 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο δειχνει οτι ειναι θεμα πτωσης τασεως..φτιαξε ενα power plan μπαταριας που να ναι τεζα (χωρις καθολου οικονομια δλδ) και δες πως συμπεριφερεται..επισης η μπαταρια σε τι κατασταση ειναι? κραταταει καθολου? η μονο 5 λεπτα? (και με acpi ισως να χει σχεση αλλα σπανιο το κοβω..)
 

Mensajes Mon 25 Mar 19 @ 7:33 pm
10%