Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Mapping help για τα νέα 6 εφε

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

lakis69PRO InfinityMember since 2011
Τώρα που προσθέσατε 6 εφέ για κάθε deck θελω να μου δώσετε το mapping για να κάνω το εξής...

Έχω την pioneer sx2 και θέλω στα assign που έχουν τα κανάλια μου ,όταν πατάω το 1assign να μου φορτώνει τα 3 πρώτα εφέ και όταν πατάω το 2assign να χειρίζομαι τα αλλα 3 εφέ από το ίδιο deck.... δεν θέλω να είναι αυτόνομο στο κάθε καναλι ,ας είναι σε όλα τα ίδια ... και για να μην μπερδεύουμε αλλα και για να μην γράφουμε πολλά mapping
 

Mensajes Sun 24 Jan 21 @ 12:41 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Τωρα όμως σκέφτηκα ένα πρόβλημα... πως θα τα χειρίζομαι όταν... θέλω τα πρώτα 3 εφέ του δεξί deck και πότε αν θέλω τα δεύτερα 3 εφέ στο αριστερό.... θα πρέπει να ξεχωρίσουμε το δεξί με το αριστερό deck ... μπέρδεμα? Ή εγω τωρα μπερδεύτηκα... άρα θα πρέπει στο κάθε κανάλι να είναι αυτόνομο το asaign αλλιώς δεν γίνετε.
 

Mensajes Sun 24 Jan 21 @ 12:47 pm
Λοιπόν... Αντί να μπλέξεις με τα 6 effects (που σημαίνει remapping και στα κουμπιά FX1_1_ON, FX1_2_ON, FX1_3_ON και στα sliders FX1_1, FX1_2, FX1_3 κοκ) κάνε remapping τα effect assign buttons ως εξής:

FX1_ASSIGN:
effect_bank_load 1

FX2_ASSIGN:
effect_bank_load 2

SHIFT_FX1_ASSIGN:
effect_bank_save 1

SHIFT_FX2_ASSIGN:
effect_bank_save 2


Πως λειτουργεί:
Επιλέγεις 3 effect που θέλεις στα 3 slots.
Πατάς SHIFT_FX1_ASSIGN
Η επιλογή σου αποθηκεύεται στην τράπεζα εφέ 1
Επιλέγεις 3 άλλα effect στα 3 slots
Πατάς SHIFT_FX2_ASSIGN
Η επιλογή σου αποθηκεύεται στην τράπεζα εφέ 2
Τώρα ανά πάσα στιγμή πατώντας το FX1 ή το FX2 φορτώνεις τα επιλεγμένα effect του κάθε bank στα 3 slots.

Αν θες παραπάνω banks μπορείς να αλλάξεις το mapping των assign buttons σε:
FX1_ASSIGN:
holding 500ms ? effect_bank_save 1 : effect effect_bank_load 1

FX2_ASSIGN:
holding 500ms ? effect_bank_save 2 : effect effect_bank_load 2

SHIFT_FX1_ASSIGN:
holding 500ms ? effect_bank_save 3 : effect effect_bank_load 3

SHIFT_FX2_ASSIGN:
holding 500ms ? effect_bank_save 4 : effect effect_bank_load 4


Με αυτό τον τρόπο για να αποθηκεύσεις ένα bank κρατάς πατημένο το κουμπί FX ASSIGN μισό δευτερόλεπτο, ενώ για να το καλέσεις το πατάς απλά στιγμιαία. Και έτσι έχεις 4 banks x 3 effects = 12 effect slots άμεσα διαθέσιμα.
 

Mensajes Sun 24 Jan 21 @ 4:05 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Βραχυκύκλωμα έπαθα τωρα 😁😁 θα τα δω με έναν φίλο μου που ξέρει από υπολογιστές αυτός θα καταλαβει πιο καλά από εμένα... αν χρειαστώ βοήθεια θα σου πω ... σε ευχαριστώ
 

Mensajes Sun 24 Jan 21 @ 6:30 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)