Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: DMX wireless
Καλησπερα! Θελω να κανω μια ερωτηση παντελως ασχετη με το VDJ, και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη απο τους διαχειριστες και τους συναδελφους χρηστες του προγραμματος για το Off topic και την καταχρηση "φιλοξενιας"... Η αληθεια ειναι οτι εδω μεσα υπαρχουν αρκετοι "τσακαλοι" συναδερφοι σε θεματα DMX και πονταρω στην καλη διαθεση τους να βοηθησουν, γιατι μετα απο πολυ ψαξιμο στο διαδικτυο αλλα και ερωτησεις σε γνωστους και φιλους που ασχολουνται επαγγελματικα με το DMX ακρη δεν εβγαλα....
Στο διαταυτα... χρησιμοποιω για τη συνδεση του laptop με τα φωτα μου ενα wireless dmx transmiter ( https://www.djshop.gr/epangelmatikos-fotismos/elenchos-fotismoy/axesoyar-elenchoy-fotismoy/beamz-bbp-wireless-dmx-transmitter-receiver ) Με το Dell (backuplaptop) που το χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια λειτουργει ΑΨΟΓΑ. Οταν ομως το συνδεω στο DMX controller που εχω, με το που κουμπωνω το xlr πανω στο controller μετα απο 3 δευτερολεπτα χανει το σημα...Επισης χθες δοκιμασα να περασω το freestyller στο main laptop (asus rog) για να μην ανοιγω 2 λαπτοπ καθε φορα και διαπιστωσα οτι ουτε εκει λειτουργει!!!! Για την ακριβεια συνδεεται κανονικα και μολις παω να δωσω μια εντολη στα φωτα αποσυνδεεται αμεσως! Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και δεν εχω παρει και καμια λογικη απαντηση απο κανεναν... Οποιος μπορει να σκεφτει κατι εστω να δοκιμασω θα ειναι μεγαλη βοηθεια!
 

Mensajes Sun 24 Jul 22 @ 3:40 pm
Φτιάξε ενα καλώδιο - ανταπτορα και σύνδεσε μόνο τα πιν 2 & 3, άσε το πιν 1 στον αέρα, η αν έχεις καλώδιο έτυμο, κόψε από τη μια μεριά το καλώδιο που πάει στο 1, και κανε μια δοκιμή ...

Το physical layer του DMX είναι ένα βιομηχανικό δίκτυό που ονομάζετε RS485, και δουλεύει με δυο καλώδια, το τρίτο είναι γείωση, και καμιά φορά τσιμπάει θόρυβο από εκεί λόγο ground loop. Αυτό που σου προτείνω να κάνεις, είναι το αντίστοιχο του ground lift στα balanced audio ...
 

Mensajes Mon 25 Jul 22 @ 7:36 pm
Δυστυχως οχι φιλε μου... και ειχα μεγαλη πιστη οτι θα ηταν κατι τετοιο....
 

Mensajes Tue 26 Jul 22 @ 7:12 pm
σου έστειλα μήνυμά το τηλ μου να μιλήσουμε ....
 

Mensajes Sat 30 Jul 22 @ 6:24 am