Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Numark NVii πρόβλημα
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και περίπου δύο μήνες αντιμετωπίζω σοβαρά θέματα με κολλήματα στον ήχο, αλλά και γενικότερα κολλήματα. Ο ήχος βγαίνει παραμορφωμένος και πολλές φορές εντελώς ξαφνικά κολλάει το deck. Νόμιζα πως ήταν πρόβλημα με το παλιότερο λάπτοπ που είχα και έτσι πήρα ένα άλλο με cpu i5 όγδοης γενιάς, 24Gb μνήμη ddr4/2666, nvme 500Gb για λειτουργικό και προγράμματα και έναν εσωτερικό 2tb για μουσική. Χθες σε ένα event που είχα, έγινε πάνω από 20!!!!! φορές το κόλλημα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Vdj infinity licence
 

Mensajes Sun 07 Aug 22 @ 12:05 pm
Όταν λες "κολλάει", τι ακριβώς εννοείς? Παραμορφώνει ο ήχος? Σταματάει ο ήχος, αλλά η οθόνη "συνεχίζει" κανονικά? "Κολλάει" η οθόνη, αλλά ο ήχος "συνεχίζει" κανονικά? "Κολλάνε" τα πάντα και πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση?
 

Mensajes Sun 07 Aug 22 @ 12:37 pm
Κάνει από μικρές διακοπές, έως ολοκληρωτικό freezing , το οποίο όμως έχει μικρή διάρκεια και ύστερα από 5-6 δευτερόλεπτα ξεκινάει ξανά. Να σημειώσω εδώ το εξής: Προσπαθώντας να κάνω firmware update στον controller, απετειχα παταγωδώς (όπως όλοι με το συγκεκριμένο μηχάνημα). Κατέληξα να το στείλω στην αντιπροσωπεία. Χθες έπαιξα με έναν ίδιο, ολοκαίνουργιο. Με νέο καλώδιο usb (για να είμαι σίγουρος 🖐️) . Το αποτέλεσμα; Αυτό που ανέφερα στο αρχικό ποστ. Εφιαλτική νύχτα.
Τις διακοπές που λέω πάντως, τις βλέπω και στο πρόγραμμα. Με τις ελάχιστες γνώσεις μου, νομίζω πως έχει να κάνει με τη usb. Κάπου διάβασα ότι η πορτοκαλί θύρα είναι για usb 3.0, ενώ η numark λέει και στο manual (αλλά και περιλαμβάνει στη συσκευασία) καλώδιο usb 2.0.
 

Mensajes Sun 07 Aug 22 @ 2:07 pm
Τι εμφανίζεται στην ενότητα Επιλογές στην περιοχή ΑΠΟΔΟΣΗ (Τραβήξτε μια φωτογραφία;)
Έχετε δοκιμάσει το Serato; Λειτουργεί εκεί;
Για σύγκριση λοιπόν...
(Δοκιμάστε να ορίσετε το "mathEnginePriority" σε "Disabled".)
Μεταφράστηκε με το Google ;-)

USB?
-----> https://web.archive.org/web/20191120031705/www.numark.com/kb/article/1957
(μόνο αγγλικά)
 

Mensajes Sun 07 Aug 22 @ 7:51 pm
Τσέκαρε ή κάνε τα κάτωθι:

1. Βεβαιώσου ότι έχεις περάσει τους τελευταίους drivers του controller...

2. Εάν το laptop σου διαθέτει USB 2.0 (μαύρη εσωτερικά), συνέδεσε τον controller σε αυτή. Εάν όχι, τότε συνέδεσέ τον (αναγκαστικά) σε USB 3.0 (μπλε εσωτερικά).

3. Βεβαιώσου ότι έχεις κάνει το σωστό setup. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/numark/nvii/setup.html

4. Φόρτωσε ένα "μιξαρισμένο", άστο να παίζει και άνοιξε την καρτέρα "Audio". Στην τελευταία στήλη του "πίνακα" παρατήρησε εάν, ανά κάποια διαστήματα και ιδίως όταν "κολλάει", εμφανίζει στιγμιαία το "Error" ή το "Reconnect"...

5. Τρέξε το LatencyMon και δες εάν υπάρχουν διεργασίες στο παρασκήνιο, οι οποίες δημιουργούν "προβλήματα" στο laptop...
 

Mensajes Mon 08 Aug 22 @ 6:32 am
Καλησπέρα. Μετά από αρκετούς ελέγχους νομίζω ότι ίσως βρέθηκε η αιτία του προβλήματος και ακούει στο όνομα USBPORT.SYS...
Στο latencymon κι ενώ ήταν σε νορμάλ επίπεδα για αρκετή ώρα είτε με mixed κομμάτι, είτε παίζοντας κανονικά, μου κάνει ένα μικρό κολληματάκι και η μπάρα αμέσως κοκκίνησε βγάζοντας ως αιτία αυτό που είπα πιο πάνω. Ιδέες;
 

Mensajes Mon 08 Aug 22 @ 6:53 pm
Προφανώς και πρόκειται για αρχείο που συμπεριλαμβάνεται στους drivers των θυρών USB...

Μία αρχική ενέργεια θα ήταν να τσεκάρεις εάν είναι απενεργοποιημένη η "εξοικονόμηση ενέργειας" των θυρών USB. Ανάλογα με το λειτουργικό που τρέχεις, googlare το που και πως θα το ελέγξεις...

Εάν είναι όντως απενεργοποιημένη, τότε δοκίμασε να το επαν-εγκαταστήσεις. Ανάλογα με το λειτουργικό που τρέχεις, googlare το πως θα το κάνεις...
 

Mensajes Tue 09 Aug 22 @ 7:28 am
Καλησπέρα! Είμαι σε φάση διαφόρων ελέγχων. Έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα λύθηκε, αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα δοκιμάζοντας και παίζοντας αρκετές ώρες. Σύντομα θα επανέλθω με νεότερα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις πολύτιμες συμβουλές σας!
 

Mensajes Wed 10 Aug 22 @ 2:05 pm