Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: track cleaner
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σκεφτομουν σημερα οτι μια καλη αναβαθμιση θα ταν αν το track cleaner θα μπορουσε να εμπλουτιστει και με λειτουργειες τυπου editor.
ας πουμε κατι που θα ταν για μενα πολυ χρησιμο και θα με γλιτωνε χρονο θα ταν να προστεθουν επιλογες stems ωστε να φτιαχνω και να αποθηκευω versions του ιδιου track.. πχ εχω ενα radio edit και του φτιαχνω ενα τμημα instrumental στο τελος ωστε να μπορω να το μιξαρω σωστα...
για να το κανω τωρα αυτο πρεπει να κανω export stems να τα βαλω στο ableton η acid και να κανω απο κει το "master" ωστε να το σωσω οπως θελω...
 

Mensajes Wed 11 Jan 23 @ 12:24 pm
....ή ακομα πιο ευκολα να χρησιμοποιουσες τα αναλογα actions στα POI......
Και για να σε προλαβω Πανο, βαζεις και το "var 'ExecMacro' ?" του φιλου μας του Phantom κι εχεις οποια εκδοση του κομματιου θες ακομα κι αν το εχεις φορτωσει....
 

Mensajes Thu 12 Jan 23 @ 4:21 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
dimitris_g wrote :
....ή ακομα πιο ευκολα να χρησιμοποιουσες τα αναλογα actions στα POI......
Και για να σε προλαβω Πανο, βαζεις και το "var 'ExecMacro' ?" του φιλου μας του Phantom κι εχεις οποια εκδοση του κομματιου θες ακομα κι αν το εχεις φορτωσει....
αυτο το εχω σκεφτει...ομως γενικα αν και το m1 ειναι δυνατο δεν θελω να παιζω με το stem engine "αναμμενο" μιας και δε θελω να φαω κανα "κρεμασμα" χρονου οταν μου σκασει να βαλω διαφορετικο κομματι απ το "επομενο" την τελευταια στιγμη.. γενικα προτιμω να τα εχω ετοιμα edits. Μη ξεχνας πως εγω δεν ειμαι σα το θειο να χω 15 διαφορετικα actions σε καθε κουμπι και να θυμαμαι τι κανουν... θελω πραγματα απλα!

 

Mensajes Fri 13 Jan 23 @ 9:57 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
επισης κατι που εχω παρατηρησει ειναι πως αν εχεις φορτωμενο το track και κανεις toggle το stem engine δε το σκαναρει...πρεπει να το κανεις unload και reload
 

Mensajes Fri 13 Jan 23 @ 9:57 am
Το θέμα του "editor" είχε συζητηθεί στο παρελθόν, πριν ακόμη δημιουργηθούν τα stems... Και μάλιστα τότε, είχα "ζητήσει" πιο απλά πράγματα, όπως το να μπορεί κάποιος να κάνει cut - copy - paste τμημάτων ενός κομματιού ή τη δυνατότητα να αποθηκεύεται το κομμάτι απ' ευθείας στην αρχική του μορφή (wav, flac, mp3), αντικαθιστώντας το "παλαιό"... Από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια και τίποτε δεν έγινε... Προφανώς η ιδέα, είτε δεν άρεσε, είτε δεν ήταν προτεραιότητας τότε, αλλά και για το επόμενο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε...

Πάντως εγώ προσωπικά, από τη στιγμή κατά την οποία υφίστανται πλέον τα stems και σε συνδυασμό με το loop, δεν θεωρώ πλέον "αναγκαιότητα" τον όποιο "αναβαθμισμένο" editor... Ok, μπορεί κατ' αυτόν τον τρόπο να είσαι πιο "πριζομένος" όταν παίζεις, αλλά γλυτώνεις αρκετή προεργασία για να πετύχεις (σχεδόν) το ίδιο (κατόπιν εξάσκησης) αποτέλεσμα...

Επίσης, δεν συμφωνώ με την απενεργοποίηση και των stems 1.0. Θα πρέπει το όποιο laptop να είναι για το μουσείο, πλέον, ώστε να μην χρησιμοποιούνται, λόγω "προβλημάτων"...


PANOSV wrote :
...γενικα προτιμω να τα εχω ετοιμα edits. Μη ξεχνας πως εγω δεν ειμαι σα το θειο να χω 15 διαφορετικα actions σε καθε κουμπι και να θυμαμαι τι κανουν... θελω πραγματα απλα!
Ο θείος ετοιμάζεται να το "τερματίσει"... Το έχει πει και στον Dimitris_g... Θα το φτάσει σε επίπεδο να γίνονται όλα με το πάτημα ενός pad και μετά θα πίνει ποτά και θα ασχολείται με τις κορασίδες... :-)))
 

Mensajes Fri 13 Jan 23 @ 12:38 pm
Πανο με Μ1 ανοιξε τα stems και απολαυσε mixαρισμα... Μην μασας μια!
 

Mensajes Sat 14 Jan 23 @ 11:16 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
dimitris_g wrote :
Πανο με Μ1 ανοιξε τα stems και απολαυσε mixαρισμα... Μην μασας μια!
ρε τα ανοιγω! αλλα σιγα μην εχω το νου μου να πατησω κουμπακια τη σωστη χρονικη στιγμη κλπ.... προτιμω και γω να ασχολουμαι με τις κορασιδες!!

 

Mensajes Sun 15 Jan 23 @ 11:17 pm
Καλώς ήρθες στο club... Όχι σαν μερικούς - μερικούς (ονόματα δεν λέμε), που βάζουν το κεφάλι κάτω και mixάρουν ακόμη και εάν το μαγαζί έχει μία παρέα!
 

Mensajes Mon 16 Jan 23 @ 12:25 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Καλώς ήρθες στο club... Όχι σαν μερικούς - μερικούς (ονόματα δεν λέμε), που βάζουν το κεφάλι κάτω και mixάρουν ακόμη και εάν το μαγαζί έχει μία παρέα!
φιλε χροοονια στο club!!

 

Mensajes Mon 16 Jan 23 @ 1:16 pm
Άσε ρε... Σε λίγο θα μας πεις ότι είσαι και "συνιδιοκτήτης" στο club... :-)))
 

Mensajes Mon 16 Jan 23 @ 7:06 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
απο τους ιδρυτες λεμε!! :p (ελπιζω να μη διαβαζει η γυναικα μου :D )
 

Mensajes Mon 16 Jan 23 @ 9:32 pm