Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: PLAY & ACAPELLA
STELVASControlleristMember since 2017
Γινετε να να δημιουργισω ενα διαθεσιμο κουμπι στο skin οπου οταν θα παταω το play στο κοματι που εχω ετοιμο να μπει,αυτοματος να γινετε acapella το κοματι που τελειωνει?
 

Mensajes Sat 21 Jan 23 @ 3:37 pm
Πρακτικά θα γίνεται όταν πατάς το συγκεκριμένο κουμπί να κάνει Acapella το κομμάτι που είναι στον αέρα και ταυτόχρονα play στο άλλο deck. Δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις αλλιώς..
 

Mensajes Sun 22 Jan 23 @ 12:29 pm
... εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις το custom button σαν ενεργοποίηση των macro εντολών και κανείς mapping στο play να κάνει Acapella το άλλο deck..αλλά αυτό είναι πολύ επικίνδυνο ειδικά αν παίζεις γρήγορα...
 

Mensajes Sun 22 Jan 23 @ 5:01 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
STELVAS wrote :
Γινετε να να δημιουργισω ενα διαθεσιμο κουμπι στο skin οπου οταν θα παταω το play στο κοματι που εχω ετοιμο να μπει,αυτοματος να γινετε acapella το κοματι που τελειωνει?

γινεται να ενεργοποιεις τα stems και ταυτοχρονα accapela αλλα οπως ειπε και ο Δημητρης για real time process θα ναι λιγο risky
 

Mensajes Sun 22 Jan 23 @ 10:50 pm
STELVAS wrote :
Γινετε να να δημιουργισω ενα διαθεσιμο κουμπι στο skin οπου οταν θα παταω το play στο κοματι που εχω ετοιμο να μπει,αυτοματος να γινετε acapella το κοματι που τελειωνει?
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν έχει κάποια "πρακτική" αξία... Διότι, θα πρέπει να πατάς ταυτόχρονα και το 'Play' και το 'Custom Button' (μέσω mouse)...

Θα είχε "πρακτική" αξία, εάν έκανες mapping σε κάποιο Pad ως 'Custom Button', το οποίο θα ενσωμάτωνε τις δύο αυτές κινήσεις - εντολές σε μία... Αυτό εννοείς ή όντως την πρώτη περίπτωση που ανέφερα?
 

Mensajes Sun 22 Jan 23 @ 11:54 pm
Theios Giorgos wrote :
[quote=STELVAS]

Θα είχε "πρακτική" αξία, εάν έκανες mapping σε κάποιο Pad ως 'Custom Button', το οποίο θα ενσωμάτωνε τις δύο αυτές κινήσεις - εντολές σε μία... Αυτό εννοείς ή όντως την πρώτη περίπτωση που ανέφερα?



αυτο ζηταω τοσο καιρος ο ερμος και δεν μου δινει κανεις σημασια ( κλαμα...)

 

Mensajes Mon 23 Jan 23 @ 7:58 pm
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, γιατί με απασχολεί κι εμένα αυτό το θέμα (γενικότερα) αυτό τον καιρό, έχουμε τα εξής:

Ένα οποιοδήποτε button - knob - fader, είτε επί του όποιου skin, είτε επί του όποιου controller, δύναται να "ανήκει":
α΄) Στο πρόγραμμα συνολικά (άρα εκτελεί μία ή περισσότερες εντολές του προγράμματος), όπως π.χ. το button 'close'.
β΄) Στο mixer (άρα εκτελεί μία ή περισσότερες εντολές του mixer), όπως π.χ. το knob 'pfl'.
γ΄) Στο εκάστοτε deck (άρα εκτελεί μία ή περισσότερες εντολές του συγκεκριμένου deck), όπως π.χ. το button 'play'.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση των 'custom buttons'. Με την πολύ βασική διαφορά, ότι στα 'custom buttons', όταν επιθυμούμε να εκτελούν εντολές επί των decks, τότε τα πράγματα αρχίζουν και περιπλέκονται..

Ας ξεκινήσουμε με ένα πάρα πολύ απλό παράδειγμα:

Έστω ότι έχω ένα 'custom button' στο οποίο έχω θέσει την εντολή 'play' και το έχω αντιστοιχίσει (mapping) στο Pad 5 του Deck 1. Οπότε πατώντας το Pad 5 και εφόσον έχω κάνει load ένα κομμάτι στο Deck 1, αυτό αρχίζει και παίζει.

Έστω ότι έχω ένα 'custom button' στο οποίο έχω θέσει την εντολή 'play' και το έχω αντιστοιχίσει (mapping) στο Pad 5 του Deck 1. Αλλά, αυτό που θέλω τώρα είναι η εντολή 'play' να ισχύει για "το άλλο deck".

Οπότε τίθεται αυτόματα το ερώτημα: Ποιο είναι "το άλλο deck", ώστε να το ορίσω μέσω κατάλληλου κώδικα? Διότι μπορεί να είναι το deck 2, αλλά μπορεί να είναι και το deck 4. Θα πρέπει, λοιπόν, να βρεθεί ένα στοιχείο, το οποίο να "μαρτυρά" ποιο deck θα είναι αυτό που θα ξεκινήσει να παίζει.

- Είναι το κριτήριο deck active? Όχι, γιατί το deck 2 και το deck 4 δεν θα είναι...

- Είναι το κριτήριο deck default? Όχι, γιατί η σειρά με την οποία θα έχει γίνει το cued up & pre-listened δεν θα αποτελεί αξιόπιστο κριτήριο...

- Είναι το κριτήριο load? Όχι, γιατί και στο deck 2 και στο deck 4 δύναται να υπάρχουν κομμάτια. Και φυσικά, ούτε το δεδομένο του πιο (κομμάτι) "φορτώθηκε" τελευταίο αποτελεί αξιόπιστο κριτήριο...

- Είναι το κριτήριο rightdeck? Ναι, αλλά υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, όμως.

Συμπερασματικά: Το να δημιουργηθεί ένα 'custom button' το οποίο θα συνδυάζει ταυτόχρονα εντολές, τόσο για το deck όπου "ανήκει", όσο και εντολές "για το άλλο deck", μάλλον είναι αδύνατο (αυτό θα μας το επιβεβαιώσει ο Phantom ή ο Dad) στην περίπτωση χρήσης 4 decks.

Από κει και πέρα και με την βασική προϋπόθεση ότι κάνουμε χρήση μόνο δύο decks (deck 1 και deck 2, άρα leftdeck και rightdeck), τα πράγματα είναι σχετικά πιο απλά.

Άρα, η απάντηση μου στο αρχικό ερώτημα είναι ότι όντως γίνεται ο συνδυασμός acappela στο ένα deck και ταυτόχρονο play στο άλλο, αρκεί να χρησιμοποιούμε μόνο δύο decks (deck 1 και deck 2, άρα leftdeck και rightdeck).

Πάραυτα, μακάρι να κάνω λάθος, γιατί εάν υπάρχει script (που μου διαφεύγει), θα μου έλυνε τα χέρια για πολλές ιδέες αυτοματισμών που έχω...
 

Mensajes Mon 23 Jan 23 @ 10:37 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Θα είχε "πρακτική" αξία, εάν έκανες mapping σε κάποιο Pad ως 'Custom Button', το οποίο θα ενσωμάτωνε τις δύο αυτές κινήσεις - εντολές σε μία... Αυτό εννοείς ή όντως την πρώτη περίπτωση που ανέφερα?[/quote]
Αυτο εννοω.
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 8:01 am
Για controller: play & deck master stem_pad 'acapella'
Για custom button στο default skin: play & deck master stem_pad 'acapella'
Για custom buttons σε άλλα skin deck 1 play & deck master stem_pad 'acapella' και deck 2 play & deck master stem_pad 'acapella' και deck 3 play & deck master stem_pad 'acapella' και deck 4 play & deck master stem_pad 'acapella'
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 8:47 am
STELVASControlleristMember since 2017
Γινεται πατωντας το custom buton να συμπεριφερεται το play με αυτον τον τροπο?
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 9:32 am
Ως 'Master Deck' χαρακτηρίζεται το deck του οποίου το κομμάτι "παίζει στον αέρα". Εφόσον, λοιπόν, ο εκάστοτε χρήστης δεν έχει αλλάξει χειροκίνητα το ποιο deck είναι master, το κριτήριο για το πιο deck "παίζει στον αέρα" είναι η ενέργεια 'play' σε συνδυασμό με την θέση του deck volume (channel fader ή crossfader).

Εδώ, λοιπόν, υφίσταται μία μικρή, αλλά σημαντική λεπτομέρεια: Εάν, για παράδειγμα παίζει ήδη το Deck A (master deck), ο Dj χρησιμοποιεί το όποιο HotCue (για προ-ακουστική) και (είτε εσκεμμένα, είτε κατά λάθος) το deck volume (channel fader ή crossfader) του Deck B βρεθεί σε (έστω και ελάχιστα) "πλεονεκτικότερη" θέση (έναντι του deck volume του Deck A), τότε αυτομάτως το Deck B γίνεται 'Master Deck'. Οπότε και ο σχετικώς κώδικας δεν θα λειτουργήσει ορθά. Δύσκολο μεν, αλλά όχι απίθανο δε, ιδίως κατά την χρήση crossfader.

Από κει και πέρα...

Για εμένα προσωπικά, δεν είναι πραγματική διευκόλυνση να χρησιμοποιείς το mouse. Οπότε, η προσωπική επιλογή μου θα ήταν η εξής:

Στο HotCues Bank, που είναι αυτό που χρησιμοποιείται κατά κόρον, συνήθως χρησιμοποιούμε τα πρώτα 4 pads (1,2,3,4) για αντίστοιχα HotCues. Στα υπόλοιπα Pads (5,6,7,8) μπορούμε να αντιστοιχίσουμε 'custom' εντολές.

Οπότε, θα πήγαινα στο mapping του controller (Settings > Mapping > Controller) και:

Α') ΄Θα έθετα απευθείας την εντολή (play & deck master stem_pad 'acapella')
ή
Β΄) Εφόσον το skin που χρησιμοποιώ έχει διαθέσιμα custom buttons, θα έθετα την εντολή custom_button x (όπου x ο αριθμός του) και κατόπιν στο custom_button x θα έθετα (μέσω skin) την εντολή (play & deck master stem_pad 'acapella').
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 10:54 am
PhantomDeejay wrote :
και deck 4 play & deck master stem_pad 'acapella'


οποτε γιωργο για εμενα που εχω μονιμα 4 ντεκ πρεπει να μπαρω 4 buttons η δεν καταλαβα κατι σωστα?
η θα μπορουσαν να μαπαρω ενα κουμπι στον κοντρολερ και να εχω το αποτελεσμα που θελω με την πρωτη εντολη σου?

 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 11:04 am
STELVAS wrote :
Γινεται πατωντας το custom buton να συμπεριφερεται το play με αυτον τον τροπο?

Όχι. Η συμπεριφορά του κουμπιού PLAY δεν αλλάζει, ούτε μπορεί να αλλάξει έτσι εύκολα.
Η εντολή είναι να την χρησιμοποιήσεις ΑΝΤΙ για το play button όταν θες να κάνεις acapella με ταυτόχρονο play.
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 12:45 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
PhantomDeejay wrote :
και deck 4 play & deck master stem_pad 'acapella'


οποτε γιωργο για εμενα που εχω μονιμα 4 ντεκ πρεπει να μπαρω 4 buttons η δεν καταλαβα κατι σωστα?
η θα μπορουσαν να μαπαρω ενα κουμπι στον κοντρολερ και να εχω το αποτελεσμα που θελω με την πρωτη εντολη σου?


Νομίζω οτι έγραψα ξεκάθαρα, οτι για controller η εντολή είναι ΜΙΑ και την βάζεις σε κάποιο κουμπί (που υπάρχει φυσικά σε όλα τα decks). Τα άλλα τα κάνει το device definition αυτόματα.

ΧΩΡΙΣ controller, εξαρτάται από το skin. Νομίζω οτι το έγραψα και αυτό αρκετά αναλυτικά. Στο default skin τα custom buttons είναι "κοινά" μεταξύ των decks. Οπότε ισχύει η εντολή που έγραψα.
Σε άλλα skins (όπως τα δικά μου) τα custom buttons δεν είναι κοινά. Οπότε εκεί χρειάζεται να βάλεις τις άλλες εντολές. Το ίδιο ισχύει και για το πληκτρολόγιο (θες 4 κουμπιά)

Τέλος, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Κι αν δεν δουλεύει σωστά η μία εντολή, δοκίμασε την άλλη.. :P
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 12:49 pm
Theios Giorgos wrote :
Εδώ, λοιπόν, υφίσταται μία μικρή, αλλά σημαντική λεπτομέρεια: Εάν, για παράδειγμα παίζει ήδη το Deck A (master deck), ο Dj χρησιμοποιεί το όποιο HotCue (για προ-ακουστική) και (είτε εσκεμμένα, είτε κατά λάθος) το deck volume (channel fader ή crossfader) του Deck B βρεθεί σε (έστω και ελάχιστα) "πλεονεκτικότερη" θέση (έναντι του deck volume του Deck A), τότε αυτομάτως το Deck B γίνεται 'Master Deck'. Οπότε και ο σχετικώς κώδικας δεν θα λειτουργήσει ορθά. Δύσκολο μεν, αλλά όχι απίθανο δε, ιδίως κατά την χρήση crossfader.

Την ώρα που θα συμβεί αυτό (θα αλλάξει "κατά λάθος" το master deck) θα είναι πλέον αργά... :P
Εννοώ οτι η εντολή ξεκινάει το deck. Αν ένα deck δεν παίζει δεν μπορεί να γίνει master deck αυτόματα παρά μόνο αν ήταν το τελευταίο που έπαιζε και τώρα έχει σταματήσει και δεν παίζει κανένα άλλο deck.
Οπότε όταν πατάς το "μαγικό" κουμπί (για την συγκεκριμένη περίπτωση) για να ξεκινήσεις ένα deck το master deck είναι στο 99.9999999% των περιπτώσεων το σωστό.
 

Mensajes Tue 24 Jan 23 @ 12:54 pm