Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Σχετικα με τα fx στην ddj 1000 reckordbox
Κύριοι θα ήθελα αν είναι εφικτό, να μάθω αν υπάρχει κάποια εντολή, με την οποία όταν ενεργοποιώ ενα fx sto 1 Deck στο VDJ και γυρίζω τον επιλογέα των fx για να πάει στο Deck 2, να παραμένει ενεργοποιημένο το fx..... Και να μην απενεργοποιείτε όπως συμβαίνει τώρα....
 

Mensajes Thu 02 Feb 23 @ 1:15 am
Χρειάζεται remapping στην κονσόλα.
Θα το κοιτάξω και θα σου γράψω τι να αλλάξεις σύντομα.
 

Mensajes Thu 02 Feb 23 @ 8:22 pm
Υπάρχουν 2 εναλλακτικοί τρόποι, δεν ξέρω τι από τα δύο θες να κάνεις.
1ος Τρόπος
Απλά ΔΕΝ σταματάει το FX που τρέχει όταν αλλάζεις το SOURCE (FX ASSIGN).
Αλλάζεις τα κλειδιά FX_ASSIGN_1, FX_ASSIGN_2, FX_ASSIGN_3, FX_ASSIGN_3, FX_ASSIGN_MST, FX_ASSIGN_MIC, FX_ASSIGN_SP και αφαιρείς (σβήνεις) από το τέλος το κομμάτι του κώδικα που λέει & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off
Έτσι θα μείνεις με τα παρακάτω κλειδιά:
<map value="FX_ASSIGN_1" action="set '$ddjfx_ch' 1" />
<map value="FX_ASSIGN_2" action="set '$ddjfx_ch' 2" />
<map value="FX_ASSIGN_3" action="set '$ddjfx_ch' 3" />
<map value="FX_ASSIGN_4" action="set '$ddjfx_ch' 4" />
<map value="FX_ASSIGN_MST" action="set '$ddjfx_ch' 0" />
<map value="FX_ASSIGN_MIC" action="set '$ddjfx_ch' 5" />
<map value="FX_ASSIGN_1" action="set '$ddjfx_ch' 6" />


2ος Τρόπος
Σταματάει το effect από το ένα deck και το ανοίγει στο άλλο (όπως θα έκανε ένας hardware μίκτης)

Αλλάζεις πάλι τα ίδια κλειδιά προσθέτοντας αυτή την φορά ένα κομμάτι κώδικα τύπου & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck 1 effect_active on
Έτσι τα κλειδιά θα γίνουν:
<map value="FX_ASSIGN_1" action="set '$ddjfx_ch' 1 & deck master effect_active off & effect_active &sampler off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck 1 effect_active on" />
<map value="FX_ASSIGN_2" action="set '$ddjfx_ch' 2 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck 2 effect_active on" />
<map value="FX_ASSIGN_3" action="set '$ddjfx_ch' 3 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck 3 effect_active on" />
<map value="FX_ASSIGN_4" action="set '$ddjfx_ch' 4 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck 4 effect_active on" />
<map value="FX_ASSIGN_MST" action="set '$ddjfx_ch' 0 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? deck master effect_active on" />
<map value="FX_ASSIGN_MIC" action="set '$ddjfx_ch' 5 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off" />
<map value="FX_ASSIGN_SP" action="set '$ddjfx_ch' 6 & deck master effect_active off & effect_active 'sampler' off & deck all effect_active off & var_equal '$ddj1k_fxon' 1 ? effect_active 'sampler' on" />
 

Mensajes Fri 03 Feb 23 @ 9:35 am
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια. Θα ήθελα και κατι αλλο αν είναι εύκολο.
Πως θα μπορούσα να βάλω οποιοδήποτε fx απο το Virtual? Αντί για τα προεπιλεγμένα που χειρίζεται η κονσόλα?
Π.χ. 1. Στη θέση echo, επιλέγει το echo του Virtual και εγώ θέλω το BFX- ECHO.
Π.χ. 2. Στη θέση echo low cut, επιλέγει το Low cut filter του Virtual και εγώ θα ήθελα κάτι άλλο.
 

Mensajes Fri 03 Feb 23 @ 3:23 pm
Αλλάζεις το σχετικό κλειδί στον mapper:
<map value="FX_SEL_ECHO" action="deck master effect_select 'bfx-echo' & effect_select 'sampler' 'bfx-echo' & deck all effect_select 'bfx-echo'" />
 

Mensajes Fri 03 Feb 23 @ 8:56 pm
Ευχαριστώ πολύ και πάλι... Και κάτι τελευταίο που παρατήρησα... Στο προεπιλεγμένο echo του virual και στο cut του virtual, ακόμη και όταν έχω το αρχικό mapper, όταν ενεργοποιώ το fx, σε οποιδήποτε κανάλι και μετά αλλάξω κανάλι, εξακολουθεί και μένει ενεργοποιημένο και πρέπει να ξαναπάω πίσω για να το κλείσο. Στα υπόλοιπα όλα είναι κομπλέ.
 

Mensajes Sat 04 Feb 23 @ 1:06 pm
Σπύρο... Μέχρι 3 ερωτήσεις το μήνα... Μετά πάει ερώτηση και πενηντάρι (50€)... Ο Δημήτρης παίρνει τριαντάρι (30€), αλλά αυτά δεν τα ξέρει... :-)))
 

Mensajes Sat 04 Feb 23 @ 7:47 pm
Τωρα, ή δεν ήξερε ή ντράπηκε να μου πάρει 30 ευρώ..χαχαχα.. Και με έστειλε εδώ...
 

Mensajes Tue 07 Feb 23 @ 6:33 am