Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Pioneer WeGO - Page: 2

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
aledjo wrote :
μερικα κουμπια της wego ειναι "hybrid"
δηλαδη ειναι και hardware και midi

πχ το master vol μπορει να mapparistei αλλα οτιδηποτε να του βαλεις να κανει, ΠΑΝΤΑ θα ελεγχει το master vol.
μπορεις να του βαλεις να ελεγχει το HIGH αλλα οταν το κουνας θα ελεγχει το HIGH σαν midi και το master vol σαν hardware κουμπι.

ΕΤΣΙ ειναι τα κουμπια, select deck (c & d), sampler, fx1, fx2, fx3
πολλα κουμπια δηλαδη που δεν μπορεις να "παιξεις" αρκετα μαζι τους γιατι ειναι προκαθορισμενες οι λειτουργιες τους.

Πολύ καλό μου ακούγεται και όχι κατι που είναι πρόβλημα η πρέπει να διορθωθεί ...
Καποιες βασικές λειτουργιες οπως το master ειναι κρίσιμο να ειναι "hardware", το οτι στέλνει και midi εντολή ειναι bonus, αν? θελεις το μαπαρεις σε κατι,
Το Jog και καποια βασικα κουμπια οπως τα cue points διπλασιαζονται / τριπλασιάζονται απο το hardware χωρις πολύπλοκο mapping (*που λιγοι ξέρουν να κάνουν) me toggle kai shifts απο το software kai χωρις να επιβαρυνουν την cpu... hardware = σταθερότητα.
Αυτο ειναι στην λογική τοu cdj-100 / 200, εχεις 1 Jog, kai 3 modes επιπλεον να επιλέξεις... flanger klp....
Aπλη και πετυχημένη λογική - Οπω; λέει και ο Μπαμπης επάνω, η Pio δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.

aledjo wrote :

πχ εκανα εγω με το κουμπι sampler.
το εβαλα να κανει vinyl_mode
....
ετσι λοιπον mappara και με τις 2 λειτουργιες του sampler, τα ιδια κουμπια με τις ιδιες εντολες.
με αποτελεσμα να κανει μονο μια λειτουργια το sampler δηλαδη vinyl_mode

Σκεψου τι έκανες ομως εδω...
Χαραμισες 3 κουμπια γα να μαπαρεις 1 ....!
Θα μπορουσες να εκμεταλευτεις την διπλή λειτουργεία τους (out of the box! xoris shifts) και να προσθεσεις και αλλα 3 cue.. για συνολο 6.

aledjo wrote :

πιστευω οτι η pioneer το εκανε αυτο για να μπορει να δουλεψει με ολα τα software αφου δεν εχουν ολα τις ιδιες δυνατοτητες με το vdj.
ετσι χαραμιζεται η wego.... γιατι στα FX δε μπορεις να βαλει καποια αλλη εντολη εκτος απο effect αφου με καθε πατημα περνει hardware τον ελεγχο του jog.....


Σωστά.. πρεπει να το εκανε και για αλλα software που δεν εχουν advanced mapping δυνατότητες οπως εχει το VirtualDJ... ομως δεν "χαραμιζονται" τα jogs η τα cues, ισα-ισα, πολλαπλασιαζονται οι λειτουργίες τους. Δεν εισαι υποχρεομενος να εχεις effects, αλλαζοντας mode, απλως στελνει αλλη midi εντολη σαν να ηταν ενα αλλο κουμπι, μπορεισ να μαπερεις οτιδιποτε...

ps. Εκείνο το email, καλυτερα να μην το στείλεις!


 

Mensajes Sat 02 Mar 13 @ 6:38 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
apopsis wrote :

Πολύ καλό μου ακούγεται και όχι κατι που είναι πρόβλημα η πρέπει να διορθωθεί ...
Καποιες βασικές λειτουργιες οπως το master ειναι κρίσιμο να ειναι "hardware", το οτι στέλνει και midi εντολή ειναι bonus, αν? θελεις το μαπαρεις σε κατι,
Το Jog και καποια βασικα κουμπια οπως τα cue points διπλασιαζονται / τριπλασιάζονται απο το hardware χωρις πολύπλοκο mapping (*που λιγοι ξέρουν να κάνουν) me toggle kai shifts απο το software kai χωρις να επιβαρυνουν την cpu... hardware = σταθερότητα.
Αυτο ειναι στην λογική τοu cdj-100 / 200, εχεις 1 Jog, kai 3 modes επιπλεον να επιλέξεις... flanger klp....
Aπλη και πετυχημένη λογική - Οπω; λέει και ο Μπαμπης επάνω, η Pio δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.


οχι apopsis, συμφωνω για το master να ειναι hardware αλλα οχι ολα τα υπολοιπα.

το οτι τα fx περνουν το ελεγχο του jog, αυτο σημαινει οτι βγαινουν 3 κουμπια εκτος....

νομιζω οτι το κανανε ετσι ωστε οταν ενεργοποιηται καποιο effect, τοτε να αλλαζει και ο φωτισμος του jog, κατι που δε γινεται με mapping προς το παρον και γι'αυτο προτειμησε η pio να το κανει hardware.

apopsis wrote :

Σκεψου τι έκανες ομως εδω...
Χαραμισες 3 κουμπια γα να μαπαρεις 1 ....!
Θα μπορουσες να εκμεταλευτεις την διπλή λειτουργεία τους (out of the box! xoris shifts) και να προσθεσεις και αλλα 3 cue.. για συνολο 6.



αυτο που λες για τα 3 κουμπια που χαραμισα, ΔΕΝ γινεται ετσι οπως το θελω.
αμα πατησω τo sampler = vinyl_mode, τοτε που πηγαν τα πρωτα 3 cues?
ή το αναποδο....

apopsis wrote :

Σωστά.. πρεπει να το εκανε και για αλλα software που δεν εχουν advanced mapping δυνατότητες οπως εχει το VirtualDJ... ομως δεν "χαραμιζονται" τα jogs η τα cues, ισα-ισα, πολλαπλασιαζονται οι λειτουργίες τους. Δεν εισαι υποχρεομενος να εχεις effects, αλλαζοντας mode, απλως στελνει αλλη midi εντολη σαν να ηταν ενα αλλο κουμπι, μπορεισ να μαπερεις οτιδιποτε...

ps. Εκείνο το email, καλυτερα να μην το στείλεις!



οχι, χαραμιζονται τα κουμπια γιατι οταν το πατας "νεκρωνουν" τα jog και δε μπορεις να συνεχιζεις να παιζεις κανονικα...

για το email κατι αλλο θελω να στειλω, ασχετα με αυτα που λεμε.
στο jog το φωτακι γυρναει γυρω-γυρω καθως παιζει οπως στα cdj 400
ΟΜΩΣ δε γυρναει παντα... σε πολλες περιπτωσεις σκαλωνει, η δε ξεκιναει καν, η γυρναει χωρις να παιζει....
αυτο ειναι hardware....... μακαρι να μπορουσε να mapparistei αλλα δεν.....

 

Mensajes Sat 02 Mar 13 @ 7:21 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Mensajes Sat 02 Mar 13 @ 8:54 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
τα jog ειναι τα πιο γαματα jog που εχω δει ποτε..... μακαρι να ειχαν τετοια και τα cdj400 και γενικα να βγαλουνε cdj ετσι
 

Mensajes Sat 02 Mar 13 @ 4:16 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
κατι αλλο που εντοπισα, οταν ειναι σταματημενο και θελουμε να προχωρησουμε το κομματι λιιιιιγο μπροστα ή πισω πχ για δηλωσουμε το cue, με την εξωτερικη πλευρα του jog δηλαδη το πλαστικο, ΔΕΝ προχωραει καθολου αν το κανουμε σιγα σιγα. θα πρεπει να το σπρωξουμε με πιο μεγαλη ταχυτητα για να νιωσει το vdj οτι κουνεται το jog.

αντιθετος με το εσωτερικο μερος του jog, το μεταλλικο, νιωθει αμεσως τη παραμικρη κινηση.

δε ξερω αν ειναι θεμα της wego αυτο ή απο ρυθμισεις reg του vdj.
παντος και στο traktor το ιδιο κανει.

ειναι σπαστικο αυτο....
 

Mensajes Sat 16 Mar 13 @ 12:39 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
αλλο, για να κανεις search (seek) μεσα στο τραγουδι, το manual λεει οτι πρεπει να εχεις πατημενο το shift και με το jog το γυρνας και πας μπρος-πισω.

για να δουλεψει αυτο πρεπει αναγκαστηκα τα jog να ειναι σε vinyl mode, αλλιως αν το εχεις γυρισμενο σε cd mode, ΔΕΝ δουλευει το search..
αντε να δουλεψεις ετσι δηλαδη. σε αναγκαζει σονυ και καλα να το εχεις σε vinyl mode, αν θες να κανεις bend ξεχνας το search. lol

αυτο φυσικα το κανει το default mapper του vdj.
απορω δηλαδη, τους mappers ποιος τους φτιαχνει? η pioneer ή το team?
 

Mensajes Sun 17 Mar 13 @ 4:17 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Mensajes Thu 04 Apr 13 @ 5:06 am
Καλησπερα aledjo και λοιποι wego-ιστες !!! Καποια θεματακια που αντιμετωπιζω και εγω με την κονσολα και θα ηθελα να με διαφωτισετε....

Καταρχας δουλευω το wego σε mac book pro μοντελο 2011 2,3 GHz i5 , 4gb ram , με Lion 10.7.5

Εχω κανει ολα τα updates και στο virtual le αλλα και στο firmware του wego

Ξεκιναμε...

1)To Tempo Slider αργει να κανει respond με to virtual ! Πρεπει να το κουνησω πανω κατω αρκετες φορες για να παρει μπρος και να αρχησει να δουλευει.Οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι αρκετα σοβαρο προβλημα και αρχιζω και το κανω manual απ το virtual πραγμα που μονο ευκολο δεν ειναι....

2)Ορισμενες φορες κατα τη διαρκεια ενως set , εκει που ολα δουλευουν , ξαφνικα το wego παγωνει και δεν δουλευουν ουτε κουμπια ουτε jogs,ουτε eqs.Αυτο συμβαινει οταν παω να κανω αλλαγη,ανεβαζω και τα δυο faders ενω ακουω και τα δυο κομματια στα ακουστικα!Το σημαντικο ειναι οτι πριν σταματησει να δουλευει ακουγεται ενας περιεργος ηχος στα κοματτια που παιζουν σαν distortion για λιγα δευτερα!! Να σημειωσω οτι αυτο μου το εκανε στο σπιτι,ενω εχτες το βραδυ που επαιξα σε μεγαλο μαγαζι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (!!!). Ακουσα καπου οτι παιζει θεμα με το καλωδιο USB του wego και θελει αντικατασταση!Αλλου διαβασα οτι φταιει το wifi η καποιες ρυθμισεις στο energy saver του mac...Θα εκτιμουσα αν καποιος μου εδινε μια τελικη λυση με το θεμα ;-)

3)Τελος διαβασα πιο πανω οτι μπορεις να αλλαξεις mode στα jogs απο vinyl σε cd..Απο που γινεται αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και sorry αν σας κουρασα..plur
 

Mensajes Sat 06 Apr 13 @ 4:58 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
Side_Effect wrote :
Καλησπερα aledjo και λοιποι wego-ιστες !!! Καποια θεματακια που αντιμετωπιζω και εγω με την κονσολα και θα ηθελα να με διαφωτισετε....

Καταρχας δουλευω το wego σε mac book pro μοντελο 2011 2,3 GHz i5 , 4gb ram , με Lion 10.7.5

Εχω κανει ολα τα updates και στο virtual le αλλα και στο firmware του wego

Ξεκιναμε...

1)To Tempo Slider αργει να κανει respond με to virtual ! Πρεπει να το κουνησω πανω κατω αρκετες φορες για να παρει μπρος και να αρχησει να δουλευει.Οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι αρκετα σοβαρο προβλημα και αρχιζω και το κανω manual απ το virtual πραγμα που μονο ευκολο δεν ειναι....

2)Ορισμενες φορες κατα τη διαρκεια ενως set , εκει που ολα δουλευουν , ξαφνικα το wego παγωνει και δεν δουλευουν ουτε κουμπια ουτε jogs,ουτε eqs.Αυτο συμβαινει οταν παω να κανω αλλαγη,ανεβαζω και τα δυο faders ενω ακουω και τα δυο κομματια στα ακουστικα!Το σημαντικο ειναι οτι πριν σταματησει να δουλευει ακουγεται ενας περιεργος ηχος στα κοματτια που παιζουν σαν distortion για λιγα δευτερα!! Να σημειωσω οτι αυτο μου το εκανε στο σπιτι,ενω εχτες το βραδυ που επαιξα σε μεγαλο μαγαζι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (!!!). Ακουσα καπου οτι παιζει θεμα με το καλωδιο USB του wego και θελει αντικατασταση!Αλλου διαβασα οτι φταιει το wifi η καποιες ρυθμισεις στο energy saver του mac...Θα εκτιμουσα αν καποιος μου εδινε μια τελικη λυση με το θεμα ;-)

3)Τελος διαβασα πιο πανω οτι μπορεις να αλλαξεις mode στα jogs απο vinyl σε cd..Απο που γινεται αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και sorry αν σας κουρασα..plur



1) αν ειναι αυτο που φανταζομαι, αυτο ειναι φυσιολογικο αν πατας το sync. καθε φορα θα πρεπει το fader να βρισκει τη θεση που βρισκεται το fader στο software, και αφου το βρει, τοτε το "πιανει" και μετα εχει επιδραση πανω του.
η λυση ειναι να μη πατας το sync ή να ξερεις οτι για να το κουνησεις μετα, πρεπει πρωτα να συγχρονιστει με τη θεση του software.

2) εδω μπορει να φταινε πολλα. δεν υπαρχει μονο μια απαντηση. μια περιπτωση μπορει να ειναι το ρευμα που τραβαει. η wego τραβαει πολυ ρευμα και πολλες φορες δε της φτανει ωστε να δουλεψει σωστα. αφου μαλιστα πολλες φορες τυχει οταν την αναβεις, να μην αναβει πληρος ολη η κονσολα και φυσικα να μη δουλευει καν. αλλη περιπτωση μπορει να ειναι η γειωση που εχει στη πριζα το laptop.
οποτε ξεκινας σιγα σιγα να βρεις ενα ενα τι φταιει. ξεκινα με την αλλαγη καλωδιου usb.

3) για να γινει αυτο θες την pro εκδοση του virtualdj
 

Mensajes Sat 06 Apr 13 @ 5:47 am
Eυχαριστώ που ασχολήθηκες φίλε aledjo ;-)
 

Mensajes Mon 08 Apr 13 @ 5:50 pm
Καλησπερα φίλε aledjo και σε όποιον άλλο φίλο μπορεί να με βοηθήσει. Αγόρασα πρόσφατα την wego και έκανα τη διαδικασία εγκατάστασης. Ενω τα drivers τα πήρε κανονικά,στο λογισμικό του virtual ενω ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και πάω να ανοίξω το πρόγραμμα μου βγάζει "cannot find the skin file in virtualdj document or Library folders" και μου ζητάει επανεγκατάσταση. Δεν μου ανοίγει καν για να δώσω τον σειριακό αριθμό.
Εδώ να προσθέσω αν βοηθάει ότι είχα δοκιμάσει στο λάπτοπ παλιότερα την ergo κι έπαιζε κανονικά. Εδώ να πώ ότι απεγκατέστησα τα αντίστοιχα drivers και το πρόγραμμα πριν βάλλω τα καινούργια. Ενας φίλος μου είπε ότι πιθανόν να μην έχει καθαρίσει και χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα επιπλέον . Επίσης δε ξέρω μήπως μπερδεύεται γιατι έχω και την tractor audio 2 που όμωσ στην ergo δε μου το παρουσίασε το πρόβλημα.
Θα το εκτιμούσα πάρα πολυ φίλε μου αν μπορούσες να βοηθήσεις γιατί είμαι επαρχία , σ ευχαριστώ!
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 11:03 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
καλως ηρθες στο forum

μηπως ειχες καποια παλιοτερη εκδοση εγκατεστημενη στον υπολογιστη σου?

δηλωσε το serial που εχει η wego εδω http://www.virtualdj.com/users/edit.html
μετα πηγενε στο download http://www.virtualdj.com/download/updates.html
και κατεβασε την τελευταια εκδοση vdj 7.4 που δινει για την wego

καντη εγκατασταση και αν δε παιξει, κανε unistall ολα και μετα κανε εγκατασταση το τελευταιο

δεν εχει καμια σχεση η audio 2, ουτε η ergo
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 11:18 am
1000 ευχαριστω δεν έχω λόγια!!!! Στην πορεία κι όταν εξοικιωθώ με το εργαλείο ελπίζω να τα ξαναπούμε!!!!
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 11:52 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
δε μας ειπες, δουλεψε κανονικα?
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 11:54 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
eee gia na sou stelenei ta 1000 euxaristw, mallon xexe..
To invalid skin file, lynetai mono me pliri apegkatastasi, kai malista prepei na apantiseis nai stin erwtsisi na svisei ta settings kai tin database.
Vevaia auto proypothetei na exeis kratisei backup tin database. Elpizw na to exei kanei o filos.
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 12:15 pm
Δούλεψε κανονικότατα και δε χρειάστηκε απεγκατάσταση.
Υ.Γ.Μετά από 22 χρόνια που είχα σταματήσει,( ξεκίνησα από περυσι να γρατζουνάω ξανά, εντελώς χομπίστικα σε beach bar φίλου), ενθουσιάστηκα σε πρώτη φάση με τις δυνατότητες των cd-players ενώ είχα αποριψψει εντελώς το pc djaying. Ομως κάτι ο γιός μου (17 χρονών γαρ) κάτι το ψώνιο που δε φεύγει ποτε να σου ο παππούς να ασχολείται με κουμπάκια. Τέλος πάντων παιδιά είναι για μας τους κάπως παλιότερους εκπληκτικές οι δυνατότητες αυτών των μηχανημάτων. Και πάλι ευχαριστω, και καλως σας βρήκα.
 

Mensajes Fri 17 May 13 @ 4:55 pm
Καλησπέρα και πάλι σε όλους..Μετά από λίγες ώρες παιξίματος (λίγος χρόνος δικός μου+ εξετάσεις γιού) μπορώ να πω ότι το μηχάνημα είναι καταπληκτικό. Ο γιος μου που παίζει κατα βάση mainstream ξετρελλάθηκε και ανακαλύπτει κάθε μέρα και κάτι καινούργιο. Εγώ λόγω της μουσικής που παίζω χρειάζομαι σαφώς λιγότερα από αυτα που προσφέρει η κονσόλα, δε μπορώ όμως να μη σταθώ στα απίστευτα jogs.
Συναντήθηκα πριν μέρες με μια φίλη από τις πρώτες ελληνίδες djs (μεσουρανούσε σε πολύ γνωστα clubs από τέλη 70ς έως 90ς ) και δε πίστευε όταν της έλεγα τι μπορούν να κάνουν αυτά τα μηχανήματα.
Μια συμβουλή όμως κυριώς προς τα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα:παίξτε με τη ψυχή σας και το αυτάκι σας! Αξιοποιήστε τις δυνατότητες αυτών των μηχανημάτων αλλά φροντίστε να παίζετε εσείς και όχι το μηχάνημα.
Κατα τα άλλα δουλεύει απροβλημάτιστα. Ενα μικρό θεματάκι έχω, όχι πολύ συχνά, μου κάνει μικροδιακοπές στον ήχο. Το latency είναι στο auto μήπως να του κάνω άλλη ρύθμιση? Σε ανάλογο πρόβλημα που είχα με tractor audio 2 (τραυματική εμπειρία) ανέβασα αρκετά τα ms, τώρα όμως το πρόβλημα είναι ανεπαίσθητο.
 

Mensajes Sun 16 Jun 13 @ 9:21 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
stathden21 wrote :
απίστευτα jogs.


αυτο ειπα και γω οταν το πρωτοπηρα...
μακαρι να βαλουν τετοια jog και σε cdj τυπου cdj400 - cdj350 σε μελλοντικο μοντελο

 

Mensajes Sun 16 Jun 13 @ 1:48 pm
Φίλε aledjo το μάτιασα το εργαλείο. Μου παρουσίασε και μένα (μία και μοναδική φορά) το πρόβλημα που περγράφει πιο πάνω ο φίλος. Ξαφνικά και ενώ όλα βαίναν καλώς η κονσόλα πάγωσε από χειρισμούς.Τα λαμπάκια ανάβαν κανονικά κανένα όμως πλήκτρο δεν άκουγε.Αλλα στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν: έγινε σε συγκεκριμένη μπρίζα,έγινε πάνω σε μείξη, όταν έγινε έκλεισα το πρόγραμμα και έκανα restart to laptop αλλά δε μου διάβαζε το πρόγραμμα. Με το δεύτερο restart όλα λειτούργησαν άψογα κι έκτοτε έχει δουλεψει συνολικά κανα 10ωρο χωρίς πρόβλημα. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει κάποιο mp3 με ιό ?
 

Mensajes Tue 25 Jun 13 @ 8:51 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα του ρευματος usb
 

Mensajes Tue 25 Jun 13 @ 12:33 pm
50%