Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: SilverSleek 3

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλως τα δεχτηκαμε... και για μια ακομη φορα συγχαρητηρια για την τοσο καλη δουλεια! Ανοιγω αυτο το νημα για να εχουμε συγκεντρωμενες τις απαντησεις
και ξεκιναω... Πως διαμορφωνεται πλεον η εντολη για toggle μεταξυ 2decks and 4 decks in line?
Και πως η εντολη για toggle μεταξυ central panel audio mixer full και scratch kai scratch extended?
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:01 pm
1->
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0

2->
var_equal '@$SilSl_Center' 3 ? set '@$SilSl_Center' 0 : var_equal '@$SilSl_Center' 0 ? set '@$SilSl_Center' 1 : set '@$SilSl_Center' 3
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:07 pm
Αψογος και γρηγορος οπως παντα! Ευχαριστω πολυ. Μια ακομα ερωτηση... Τα ταμπελακια για τα hotcues στα progress waves πια δεν γραφουν τον αριθμο του αντιστοιχου cue? Και επισης το relay τι ειναι ακριβως? ριχνει τον γενικο? χαχαχαχα
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:19 pm
Όχι δεν γράφουν νούμερο πια γιατί έχεις χρώματα. (Βάλε τη ρύθμιση nonColoredPOI του VirtualDj σε "Per-Cue")
Το relay είναι μια απ' τις πιο αγαπημένες μου λειτουργίες: Όταν είναι ενεργοποιημένο ξεκινά αυτόματα το "επόμενο" deck όταν το τρέχων deck σταματήσει να παίζει.
Κάτι σαν αυτόματος πιλότος δηλαδή. Μόλις σταματήσει να παίζει το deck 1 ξεκινάει αυτόματα το deck 2.
Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολύ όταν παίζω Live CD's. Φορτώνω το επόμενο κομμάτι, σηκώνω το volume και αφήνω το κομμάτι που είναι στον αέρα να παίξει ολόκληρο. Αν τα κομμάτια είναι σωστά κομμένα τότε με το relay δεν θα ακούσεις το παραμικρό κενό και η "μίξη" είναι ακαριαία χωρίς fade κτλ που θα έκανε το automix.
Επίσης είναι πολύ χρήσιμο με κάποια effects τύπου brake καθώς μόλις σταματήσει το deck ξεκινά το επόμενο. Για "μικρά" σε διάρκεια brake αυτό είναι πολύ βολικό μιας και δεν φτάνουν δύο χέρια και να πατήσεις τα κουμπιά και να χρησιμοποιήσεις extra effects (πχ το φίλτρο) και να κάνεις και blackout στην κονσόλα με τα φώτα... :P
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:30 pm
Για καποιο λογο δεν μου δουλευει το relay με τα effect... Ενεργοποιημενο (στο κοκκινο-on) αλλα το δευτερο deck δεν ξεκιναει μετα απο effect (Break η long break)
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:43 pm
Ναι, βασικά εξαρτάται από τον τρόπο που δουλεύει το κάθε effect. Εγώ κάνω brake ορίζοντας το "brakespeed" και πατώντας το play-pause

Α, και κάτι ακόμα:
Η προβολή 4Decks in Line έχει ένα μικρό bug. Δεν δείχνει 4 κυματομορφές όπως θα έπρεπε. Το διόρθωσα και θα το ανεβάσω αύριο.
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:55 pm
Το προσεξα αλλα νομιζα οτι ετσι το ηθελες... Δεν καταλαβα οτι ειναι bug!
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 10:58 pm
Click me:
 

Mensajes Mon 06 Jun 16 @ 11:03 pm
Καλημερα σε ολους. Ειμαι στη δουλεια και το ειδα τωρα. Πες μου οτι εχει και day light version????
 

Mensajes Tue 07 Jun 16 @ 5:15 am
Το daylight version θα έρθει σε μερικές μέρες
 

Mensajes Tue 07 Jun 16 @ 6:15 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Γειά στα χέρια σου PhantomDeejay!!!
 

Mensajes Tue 07 Jun 16 @ 5:23 pm
Γιώργο τα συγχαρητήρια και από εμένα! Μερικές απορίες...

1. Εγκαθιστώντας το SilverSleek3, δεν μπορώ εμφανίσω πλέον το BeatKeeper στο Top Bar. "Καταργήθηκε"???

2. Επιλέγοντας στο Central Panel την εμφάνιση Scratch, παρατήρησα (εάν θυμάμαι καλά) level meter - vu αριστερά και δεξιά. Δεν το έψαξα ακόμα, αλλά τι είναι και που χρησιμεύουν?

3. Ανοίγοντας σε ένα text editor (π.χ. σημειωματάριο) την database, τι πρέπει να βάλω στο πεδίο "Εύρεση του..." και στο πεδίο "Αντικατάσταση με", ώστε όλα τα saved loops που έχω σώσει (Name: loop, Type: saved loop, Cue: marker only) να έχουν πλέον π.χ. πράσινο χρώμα?
 

Mensajes Wed 08 Jun 16 @ 5:48 am
1: Όχι ακριβώς. Απλά το έχω "κρύψει" καθώς τα κεντρικά panels άλλαξαν τελείως και εμφανιζόταν (ή δεν εμφανιζόταν :P) σε άσχετες προβολές. Θα επιστρέψει σύντομα.
2: Είναι κάτι που από καιρό ήθελα να προσθέσω στο #SilverSleek 2 αλλά δεν είχα "χώρο". Είναι τα meters του σήματος timecode. Δείχνουν πόσο καλό είναι το σήμα timecode.
3:
Find: Num="-1" Type="loop"
Replace with: Num="-1" Color="4278255360" Type="loop"
 

Mensajes Wed 08 Jun 16 @ 6:16 am
dimitris_g wrote :
....Πως διαμορφωνεται πλεον η εντολη για toggle μεταξυ 2decks and 4 decks in line?


Και να το κανουμε λιγο πιο δυσκολο? αν θελουμε να κανουμε toggle μεταξυ αυτων και στα δυο deck να κανει disable το rythm και στα 4 in line να το ενεργοπειει παλι?
 

Mensajes Thu 09 Jun 16 @ 8:56 pm
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 0 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2
 

Mensajes Fri 10 Jun 16 @ 6:03 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)