Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Περιεργο συμπτωμα παιζοντας βιντεο...

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Δοκιμασμενο σε 2 συστηματα παιζοντας βιντεο (HDMI εξοδος)
1) Laptop i7 7700hq - DDR4 16gb Ram - GeForce gtx 1050i και Intel HD Graphics 630
2) Pc i7 6700 - DDR4 32gb - Intel HD Graphics 530 (του επεξεργαστη)
Windows 10 64b,
Με περασμενο το add-on "MilkDrop8" και ρυθμισμενο να ενεργοποιειται στα audio files,
τοσο στο τελευταιο update vdj οσο και σε προηγουμενες version,
χμμμ πως να το περιγραψω :ξαφνικα μου "χαλαει" τα χρωματα στην οθονη (laptop - pc monitor) Σαν να μαυριζει ολο το σκιν, σαν να κανει "αρνητικο" στο μαυρο-ασπρο.
Η εξοδος παιζει κανονικα. Μονο στα monitor( Laptop και pc) εχει θεμα.
Στο default skin (video) αν κανω αριστερο κλικ στο βιντεο που παιζει στο σκιν και κλεισω δηλαδη την εξοδο, και μετα ξανακλικαρω να ενεργοποιηθει παλι, τοτε στρωνει.
Αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια...ολο το βραδυ !!!
Υποπτευομαι την Intel HD Graphics 530 ... ισως και σε συνδιασμο και με το MilkDrop8
Αλλα στο λαπτοπ που εχει και την 1050i παλι κανει τα ιδια. Δεν ξερω βεβαια αν χρησιμοποιει την 1050i η' εξακολουθει να δουλευει με την Intel HD Graphics 630.
Μηπως ειναι κατι που εχετε ξαναδει ? Μπορει καποιος να βοηθησει ?
 

Mensajes Sun 26 Nov 17 @ 2:02 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δοκίμασε να κάνεις update τους drivers για τις κάρτες γραφικών
Για τον υπολογιστή με την διπλή κάρτα γραφικών, πρέπει να έχεις επιλογή με δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του VirtualDJ, να το ανοίξεις με τον processor της Nvidia
Ίσως είναι και θέμα τροφοδοσίας ή καλωδίου/ων.
Δοκίμασε επίσης το setting videoUsedxva στο No[/Yes]
 

Mensajes Mon 27 Nov 17 @ 1:48 pm
Εκανα update και τις 2 καρτες γραφικων,
Και ΝΑΙ εχω επιλογη να τρεξω το vdj με τον processor της Nvidia ( που δεν την ηξερα μεχρι τωρα, Ευχαριστω πολυ )

Την ρυθμιση "videoUsedxva στο No[/Yes] " εννοεις απο το default ="No" να την κανω "YES" ? Γιατι σκεφτομαι να δοκιμασω τα παραπανω πρωτα (τις επομενες μερες)
και να δω αν θα το ξανακανει.
 

Mensajes Tue 28 Nov 17 @ 6:51 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ναι αυτό εννοούσα, να δεις αν αλλάξεις την ρύθμιση στην άλλη τιμή ,αν βοηθήσει.
 

Mensajes Wed 29 Nov 17 @ 7:18 pm
Σε πρωτη δοκιμη στο λαπτοπ : δεξι κλικ -> open vdj with processor της Nvidia....δεν εκανε κιχ !!!! :)
Με την GTX 1050i επαιξε απροβληματιστα 8 ωρες για πλακα.
Οποτε ειμαι κομπλε !!! Το λαπτοπ ειναι το κυριο εργαλειο πλεον.
Μενει τωρα να δοκιμασω και την intel καποια στιγμη που θα εχω την δυνατοτητα στο μαγαζι, να μπορω να το κλεισω και να γυρισω παλι στην 1050i αν χρειαστει.

Οποτε το "videoUsedxva" ΔΕΝ προλαβα να το γυρισω στο "YES" ...και λεω αφου παιζει μια χαρα (τουλαχιστον με την 1050i) να μην το πειραξω.
Σωστα ?
 

Mensajes Thu 30 Nov 17 @ 7:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Βάζωντάς το στο Yes, πολλές διεργασίες βίντεο/γραφικών θα χρησιμοποιούν την GPU της δυνατής κάρτας γραφικών (αντι της CPU) οπότε θωρητικά μάλλον θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
 

Mensajes Fri 01 Dec 17 @ 1:25 am
Την στιγμη ομως που κανω open vdj with processor Nvidia δεν εξαναγκαζω το vdj να "δουλεψει" με την GPU ?
Αν ναι, παρακαμπτω την υποτιθεμενη εντολη "NO" στο "videoUsedxva" (λεω εγω τωρα...)

και συμπληρωνω την σκεψη μου : Για να εχει νοημα το "videoUsedxva" = YES θα πρεπει να ΜΗΝ κανω open with nvidia, αλλα απλως double click να ανοιξω το vdj, σωστα ?
 

Mensajes Fri 01 Dec 17 @ 7:31 am
Λάθος τρόπος σκέψης και στις 2 περιπτώσεις.

Στην πρώτη περίπτωση αναγκάζεις το rendering του προγράμματος (το skin κτλ) να το κάνει η nVidia αντί της intel

Στην δεύτερη περίπτωση λες στο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσει την επιτάχυνση του directX, δηλαδή να μεταφέρει ένα σετ εντολών από την CPU στην GPU ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το ποια GPU χρησιμοποιείς. Η ίδια επιλογή χρησιμοποιείται ακόμα κι αν έχεις μόνο μία GPU

Σημείωση: Επειδή πολύς κόσμος μπερδεύεται: οι CPU γενιάς i έχουν GPU στο ίδιο κύκλωμα με την CPU. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχουν GPU ή οτι η CPU κάνει την GPU. Επίσης επειδή μια κάρτα γραφικών είναι πολλά παραπάνω από μια GPU, έχει διαφορά αν το 3D Acceleration π.χ. το κάνει η CPU σε software level ή η GPU σε hardware level ακόμα και όταν η GPU είναι ενσωματωμένη στο κύκλωμα της CPU.
 

Mensajes Fri 01 Dec 17 @ 10:33 am
μετα το τελευταιο update της nvidia δεν εχω δυνατοτητα open with gtx processor στο vdj 2020 με αποτελεσμα να ανοιγει με την καρτα γραφικων της cpu.. πως γινεται να το φτιαξω ?
 

Mensajes Tue 07 Jul 20 @ 7:28 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)