Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN - Page: 17

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Όπως και να χει, σε ευχαριστώ πολύ!
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 4:02 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
για δοκιμασε αυτο action param_multiply 2 & setting 'JogSensitivityScratch'
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 4:09 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Τώρα αύτό το χρειάζεσαι σε σκιν ??? Το σκιν θα έρχεται με manual ? LOL
Καταλαβάινεις ότι το JogSensitivityScratch θεωρητικά μπορεί να πάρει άπειρη τιμή, ναι ?

Για αυτό που το θέλεις πάντως, η εντολή του Θανάση δουλεύει
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 5:37 pm
djsadim wrote :
για δοκιμασε αυτο action param_multiply 2 & setting 'JogSensitivityScratch'
Σε ευχαριστώ...


djdad wrote :
Τώρα αύτό το χρειάζεσαι σε σκιν ??? Το σκιν θα έρχεται με manual ? LOL Καταλαβάινεις ότι το JogSensitivityScratch θεωρητικά μπορεί να πάρει άπειρη τιμή, ναι ? Για αυτό που το θέλεις πάντως, η εντολή του Θανάση δουλεύει
Η αλήθεια είναι ότι το skin έχει αρχίσει και δίνει στον εκάστοτε χρήστη πολλές δυνατότητες, αλλά με "απλό τρόπο". Εάν θέλεις, μέχρι τέλος της εβδομάδας μπορώ να σου στείλω ένα demo, όπως και στον Phantom, να μου πείτε την γνώμη σας...

 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 6:05 pm
Και 2 Screenshots, για τον Δημήτρη και τον Πάνο, μιας και μονίμως έχουν παράπονο...

Compact Mode (με επιλογή μεγέθους Rhythemzone σε small και ημιτελές το κεντρικό mixer).



Extended Mode (με επιλογή μεγέθους Rhythemzone σε large).




Και φυσικά όλα τα γραφικά (πλην ελαχίστων icons) με κώδικα και όχι σε png αρχείο...
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 6:54 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
πωπωπω θειες μιλαμε για πολυ πληροφορια!! σαν τον phantom και συ! Πολύ καλη δουλεια ομολογουμενως!
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 9:00 am
Theios Giorgos wrote :
Και 2 Screenshots, για τον Δημήτρη και τον Πάνο, μιας και μονίμως έχουν παράπονο...

Compact Mode (με επιλογή μεγέθους Rhythemzone σε small και ημιτελές το κεντρικό mixer).



Extended Mode (με επιλογή μεγέθους Rhythemzone σε large).




Και φυσικά όλα τα γραφικά (πλην ελαχίστων icons) με κώδικα και όχι σε png αρχείο...


vu meter led και ανα deck και στο κεντρικο panel? why?
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 10:44 am
djadamxControlleristMember since 2006
Λογικά πρέπει να είναι master στο κέντρο κ το volume του κάθε deck χωριστά...
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 12:30 pm
PANOSV wrote :
πωπωπω θειες μιλαμε για πολυ πληροφορια!! σαν τον phantom και συ! Πολύ καλη δουλεια ομολογουμενως!
Thnx Panos! Αλλά το "διαφορετικό" αυτού του skin (το οποίο δεν έχω δει σε άλλο skin έως τώρα), πέραν του τρόπου σχεδιασμού όλων των γραφικών (vector), είναι τα "sector variations".

Με απλά λόγια: Το Deck Area είναι χωρισμένο σε "sectors" (media info, pads, effects, functions, jogwheel, κ.τ.λ.). Κάνοντας δεξί κλικ στην περιοχή του sector, αυτό αλλάζει εμφάνιση. Παράδειγμα: Με δεξί κλικ στην περιοχή του function-sector, εμφανίζει διαδοχικά τις πληροφορίες: α΄) Quantize και Smart functions, β΄) Scratch functions, γ΄) Jogwheel functions. κ.ο.κ. Έτσι ο εκάστοτε χρήστης επιλέγει άμεσα αυτό που τον ενδιαφέρει να δει ανά sector, χωρίς την χρήση κανενός είδος menu! Και φυσικά, σχεδόν όλες οι πληροφορίες επί των "οθονών", στην πραγματικότητα είναι buttons και knobs...

Το μόνο που με προβληματίζει πλέον, είναι το γεγονός ότι συνολικοί οι συνδυασμοί (panels) είναι υπερβολικά πολλοί και δεν ξέρω εάν αυτό θα αρχίσει να έχει επίπτωση στην "απόδοση" του skin...


Dimitris_g wrote :
vu meter led και ανα deck και στο κεντρικο panel? why?
Επίτου Deck, είναι pre-fader και επί του Mixer είναι post-fader. Στην αρχή δεν είχα συμπεριλάβει αυτά του pre-fader, αλλά ο Phantom δεν συμφωνούσε για την παράλειψή τους.

Το θέμα είναι ότι όλα τα vu meters (leds & labels) είναι πραγματικά και όχι "εικονικά". Δηλαδή, οι ενδείξεις δεν είναι "κλιμακωτές" (0%, 10%, 20% κ.τ.λ.), αλλά ακολουθούν τον αλγόριθμο που έχουν οι hardware mixers και κατ' επέκταση δίδουν τα πραγματικά db... Κάτι το οποίο δεν μπορεί να επιτευχθεί με οποιουδήποτε είδους "μπάρες" ;-)
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 3:35 pm
Theios Giorgos wrote :
Το θέμα είναι ότι όλα τα vu meters (leds & labels) είναι πραγματικά και όχι "εικονικά". Δηλαδή, οι ενδείξεις δεν είναι "κλιμακωτές" (0%, 10%, 20% κ.τ.λ.), αλλά ακολουθούν τον αλγόριθμο που έχουν οι hardware mixers και κατ' επέκταση δίδουν τα πραγματικά db... Κάτι το οποίο δεν μπορεί να επιτευχθεί με οποιουδήποτε είδους "μπάρες" ;-)

Αυτό ασφαλώς αφορά συγκεκριμένη παραδοχή. (Οτι ο controller / κάρτα ήχου έχει συγκεκριμένη μέγιστη έξοδο dbV)
Εκτός κι αν εννοείς οτι αναφέρεις dbfs που δεν έχουν καμία άμεση σχέση με τα VU των hardware mixers
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 5:06 pm
Χμ... Να ένα ενδιαφέρον θέμα...

Με βάση τα scripts που δίνονται από το VDj, κάθε φορά που διπλασιάζεται το π.χ. get_level, έχω αύξηση κατά 3db. Σωστά? Άρα, στα Vu Leds του εκάστοτε Deck, θα πρέπει να έχω μία "κλίμακα" ως ακολούθως:

1 (0db) / 0,5 (-3db) / 0,25 (-6db) / 0,125 (-9db) / 0,0625 (-12db) / 0,03125 (-15db) / 0,015625 (-18db) κ.ο.κ...

Και όχι:

1 (0db) / 0,9 (-3db) / 0,8 (-6db) / 0,7 (-9db) / 0,6 (-12db) / 0,5 (-15db) / 0,4 (-18db) κ.ο.κ... Ή οτιδήποτε άλλο σε μορφή vector "μπάρας" ή γραφικών.

Οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι: Είναι ορθό αυτό, τουλάχιστον και σε ότι αφορά τις περιπτώσεις: get_level (pre-fader), get_level sampler, get_vu_meter (post-fader). Προφανώς και ναι, εκτός και εάν κάτι μου διαφεύγει...

Όσον αφορά στο παράδειγμα (hardware mixer), προφανώς και δεν ήταν το "καταλληλότερο". Απλά, ήθελα να επισημάνω την "διαφορά"...
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 5:56 pm
Τα VU-Meters ακολουθούν τη λογαριθμική κλίμακα.
Για να βρεις τα dbFS (Full Scale) ο μαθηματικός τύπος είναι πολύ απλός:
dbfs=20*log(x) όπου x η τιμή του vumeter από 0 έως 1

Έτσι έχουμε:
1.0=0dbFS
0.9=-0.9dbFS
0.8=-1.9dbFS
0.7=-3.0dbFS
0.6=-4.4dbFS
0.5=-6.0dbFS
0.4=-7.9dbFS
0.3=-10.4dbFS
0.2=-13.9dbFS
0.1=-20.0dbFS
0.0=-00dbFS (πλην άπειρο)

Ανάποδα αν θες να βρεις σε τι τιμή αντιστοιχούν συγκεκριμένα dbFS ο μαθηματικός τύπος γίνεται
VU = 10^(x/20) όπου x τα dbFS
Έτσι έχουμε:
0dbFS=1.0
-1dbFS=0.89
-3dbFS=0.71
-6dbFS=0.50
-9dbFS=0.35
-12dbFS=0.25
κ.ο.κ.

Edit - Υ.Γ:
Απ' οτι βλέπεις και η "μπάρα" του VirtualDJ ακολουθεί την ίδια "λογική" με τους hardware μίκτες. Δηλαδή ακολουθεί την λογαριθμική κλίμακα και όχι κάποια γραμμική (που υποθέτω πως υπόθεσες)
Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι το τι δείχνουν τα VU κάθε μίκτη ή κάθε προγράμματος.
Πέρα από τις διαφορές στις κλίμακες (dbFS dbV dbU) υπάρχει και η διαφορά αν είναι peak vu (εμφανίζει τις κορυφές / real time) ή power vu (το οποίο εμφανίζει τον τετραγωνικό μέσο όρο - γνωστό και ως RMS - των τιμών VU εντός ενός μικρού παραθύρου)
Γενικά το θέμα τον VU meters σηκώνει πολύ ανάλυση... Και δυστυχώς οι περισσότεροι dj's δεν ξέρουν καν τι σημαίνει....
 

Mensajes Wed 16 Oct 19 @ 8:25 pm
Ώπα... Έχεις απόλυτο δίκιο... Οι πράξεις μου είναι λάθος! Άλλο είχα στο μυαλό μου, οπότε διορθώνονται άμεσα. Και ναι, θεωρούσα ότι οι "μπάρες" έχουν γραμμική κλίμακα...
 

Mensajes Thu 17 Oct 19 @ 5:02 am
Μία διευκρίνηση, παρακαλώ...

<visual class="vsl_DeckElapsed" type="circle" source="get_time 'elapsed'" classdeck="1">
<size width="30" height="30"/>
<on color="clr_Blue" radius="0"/>
</visual>

Επειδή δεν μου εμφανίζει κάτι, να υποθέσω ότι το source="get_time 'elapsed'" δεν είναι αποδεκτό στο συγκεκριμένο visual ή κάνω κάποιο λάθος? Εάν δεν είναι αποδεκτό, υπάρχει άλλος τρόπος να λάβουμε οπτικά το ζητούμενο αποτέλεσμα?
 

Mensajes Fri 18 Oct 19 @ 7:26 am
song_pos
 

Mensajes Fri 18 Oct 19 @ 7:29 am
Ότι δηλαδή και στο Jog! Σωστά, αφού είναι το ίδιο... Ρε κόλλημα... Μου ήρθε στα γεράματα να δημιουργήσω skin και μάλιστα σύνθετο... :-)
 

Mensajes Fri 18 Oct 19 @ 7:33 am
Καλημέρα στην ομάδα, μία "βοήθεια παρακαλώ...

Θέλω να δημιουργήσω button (προφανώς και σε skin με 2 decks, θα είναι 2), το οποίο:

1. Ενεργοποιώντας το και κατόπιν επιλέγοντας το όποιο FX π.χ. από το Deck 1, να στέλνει (assign) "προσωρινά" το συγκεκριμένο FX π.χ. στο Deck 2. Και φυσικά δεν εννοώ το script: "effect_clone".

2. Εάν το FX είναι "περιορισμένης διάρκειας" (π.χ. BackSpin), τότε, όταν ολοκληρώνεται το FX, το button να "απενεργοποιείται" αυτόματα (εάν γίνεται).
 

Mensajes Fri 25 Oct 19 @ 5:53 am
Και τα δύο αυτά που ζητάς δεν γίνονται. Ή τουλάχιστον δεν γίνονται χωρίς 200-300 γραμμές κώδικα...
 

Mensajes Fri 25 Oct 19 @ 7:05 am
Εφόσον αυτό δεν γίνεται (το οποίο θεωρώ ότι ίσως και να είναι μία ενδιαφέρουσα περίπτωση, για μελλοντικό script), μήπως γίνεται το ακόλουθο?

Α. Δημιουργώ ένα panel, με τα FX1, FX2, FX3 του Deck.
Β. Κατόπιν δημιουργώ ένα 2ο panel, με τα FX4, FX5, FX6 του ίδιου Deck.
C. Δημιουργώ ένα button, το οποίο κάνει toggle αυτά τα 2 panles.
D. Με την βασική διαφορά, ότι όταν ενεργοποιείται το 2o panel, τα FX4, FX5, FX6 να αντιστοιχίζονται αυτόματα στα button 1, 2, 3 του controller.

Εάν ούτε αυτό είναι εφικτό, τότε το ερώτημα είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε σε κάθε Deck να έχω περισσότερα από 3 effects μεν, αλλά να διαχειρίζονται "αυτόματα" από τα buttons του εκάστοτε controller δε...
 

Mensajes Fri 25 Oct 19 @ 7:51 am
Theios Giorgos wrote :
Εάν ούτε αυτό είναι εφικτό, τότε το ερώτημα είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε σε κάθε Deck να έχω περισσότερα από 3 effects μεν, αλλά να διαχειρίζονται "αυτόματα" από τα buttons του εκάστοτε controller δε...

Εδώ είναι όλο το ζουμί, και ΟΧΙ, με τον default mapper κάθε κονσόλας ΔΕΝ γίνεται. Με remapping του controller (ώστε να συμφωνεί με τις εντολές του skin) γίνεται.
 

Mensajes Fri 25 Oct 19 @ 10:05 am
90%