Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: MAPPING

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας και πάλι. Έχω τέσσερις ώρες που προσπαθώ να βρω τη σωστή εντολή αλλά δεν.. Λοιπόν στο traktor kontrol x1 mk2 (σε controller που χωρίζει τα 2 decks στη μέση δηλαδή) έχω μαπάρει (παίρνω σαν παράδειγμα) το hot cue 1 (δε γράφω του αριστερού deck αφού τα χωρίζει ο controller) ως εξής :

hot cue 1 : var_equal 'padmode' 0 ? var '$shift' ? delete_cue 1 : hot_cue 1
led hot cue 1 : var_equal 'padmode' 1 ? get_sample_color 1 : param_equal get_cue 1 ? var '$shift' ? constant 'red' : constant 'green' : hot_cue 1 ? var '$shift' ? constant '40,0,0' : constant 'white' : constant '18,18,18'

Έτσι λοιπόν δουλεύουν όλα σωστά και τα χρώματα αλλάζουν με πράσινο το cue που είναι on, άσπρο αυτό (ή αυτά) που έχουν κάποιο cue και χωρίς χρώμα αυτό (ή αυτά) που δεν έχουν κάποιο cue.

Στο traktor kontrol f1 (σε controller δηλαδή που δε χωρίζει στη μέση τα δύο decks) έχω μαπάρει το hot cue 1 του αριστερού deck ως εξής :

var_equal 'padmode' 0 ? var '$shift' ? delete_cue 1 : deck left hot_cue 1

Πρόσθεσα δηλαδή το ''deck left'' για να μπορώ να μπορώ να χωρίσω τα 2 decks. Φυσικά δουλεύει μια χαρά. Δε μπορώ να βρω όμως την εντολή για το led hot cue 1 (όπως και για τα υπόλοιπα φυσικά) ώστε να λειτουργεί όπως το mk2, δηλαδή όπως προανέφερα τα χρώματα. Μπορείτε να με βοηθήσετε μήπως?

ΥΓ : Φυσικά το πρόβλημα το δημιουργεί η προσθήκη του ''deck left'' στην εντολή που αναγκαστικά την πρόσθεσα για να μπορώ να χωρίσω τα 2 decks..
 

Mensajes Wed 16 May 18 @ 4:35 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Το βρήκα παιδιά. Έβαλα μπροστά από την εντολή deck left (και deck right αντίστοιχα) και όλα καλά!
 

Mensajes Wed 16 May 18 @ 7:34 pm
καλημερα, μια εντολη για το oninit να ανοιγει το vdj με το master pfl στο on μπορουμε να εχουμε?
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 10:05 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
καλημερα, μια εντολη για το oninit να ανοιγει το vdj με το master pfl στο on μπορουμε να εχουμε?


τι εννοεις με το "master pfl"?
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 10:25 am
εχει η sx2 ενα κουμπι master pfl κι ενα knob για την ενταση του master pfl. Εγω θελω να ανοιγει η κονσολα με το master pfl ανοιχτο ωστε οταν το δυναμωνω απο το knob να ακουγεται χωρις να χρειαζεται να παταω το κουμπι (το κουμπι θελω να το αξιοποιησω για αλλη λειτουργια)
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 10:38 am
Δυστυχώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται, οχι γιατί δεν μπορεί το VirtualDJ να το κάνει, αλλά γιατί το master pfl είναι hardware controlled (όπως και το headphones volume, to master volume και αν θυμάμαι καλά και το headphones_mix)
Με άλλα λόγια, ενώ τα κουμπιά / χειριστήρια αυτά στέλνουν κανονικά MIDI εντολές στο πρόγραμμα, ταυτόχρονα ελέγχουν και την λειτουργία της προακουστικής του controller, ΟΤΙ εντολή κι αν δώσεις στο MIDI.
Έτσι αν κάνεις remap το MASTER PFL, ενώ το κουμπί θα δουλεύει σωστά στο VirtualDJ ότι εντολή κι αν του δώσεις, ΔΕΝ θα σταματήσει να κάνει ταυτόχρονα toggle on/off και το master pfl στην κονσόλα.
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 11:08 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
εχει η sx2 ενα κουμπι master pfl κι ενα knob για την ενταση του master pfl. Εγω θελω να ανοιγει η κονσολα με το master pfl ανοιχτο ωστε οταν το δυναμωνω απο το knob να ακουγεται χωρις να χρειαζεται να παταω το κουμπι (το κουμπι θελω να το αξιοποιησω για αλλη λειτουργια)


Απ' οτι βλεπω δεν γινεται γιατι ειναι Hardware operation

 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 11:13 am
Οκ. Το διαπιστωσα κι εγω. Αλλη μια εεωτηση. Μια εντολη για να ανοιγει τα. Settings του EQ30 ή και γενικοτερα αλλων εφφε?
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 6:06 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
η εντολη ειναι effect_show_gui και το ονομα του εφε πχ effect_show_gui 'echo'
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 8:11 pm
Αψογος! Ευχαριστω πολυ φιλε μου!
 

Mensajes Wed 01 Aug 18 @ 8:33 pm
Τελικα αυτη η εντολη δουλευει μονο κατα το πρωτο ανοιγμα. Αν κλεισεις με x το παραθυρο με το eq και ξαναπατησεις την εντολη ανοιγει παλι το παραθυρο αλλα ειναι Eq30 (2) Δηλαδη σαν να ανοιγει δευτερη φορα το ιδιο effect. Οσο κι αν προσπαθω δεν μπορω να ανοιξω το αρχικο παρα μονο αν παω απο τα effect και πατησω τις ρυθμισεις εκει
 

Mensajes Tue 21 Aug 18 @ 9:17 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Τελικα αυτη η εντολη δουλευει μονο κατα το πρωτο ανοιγμα. Αν κλεισεις με x το παραθυρο με το eq και ξαναπατησεις την εντολη ανοιγει παλι το παραθυρο αλλα ειναι Eq30 (2) Δηλαδη σαν να ανοιγει δευτερη φορα το ιδιο effect. Οσο κι αν προσπαθω δεν μπορω να ανοιξω το αρχικο παρα μονο αν παω απο τα effect και πατησω τις ρυθμισεις εκει

to Eq30 (2) einai gia to deytero deck
thn entolh poy thn exeis balei se koynpi toy controler h' se koympi apo to pliktrologio?

 

Mensajes Wed 22 Aug 18 @ 6:04 am
το Eq καταρχην το εχω στο master effect 1. Tην εντολει την εχω βαλει σε custom button στο skin
 

Mensajes Wed 22 Aug 18 @ 7:53 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
gia to master effect h entolh einai h parakato
deck master effect_show_gui 'EQ30'
 

Mensajes Wed 22 Aug 18 @ 9:42 am
Ευχαριστω πολυ και παλι!
 

Mensajes Thu 23 Aug 18 @ 3:47 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)