Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ποιοτητα ηχου flashakia vs. Vdj8 - Page: 2

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

user14454062 wrote :
χρησμοποιουσα τα στικακια καρτας ηχου της "creative go pro" και "Αudioquest Dragonfly dac red" και οταν η ρυθμιση στο "" Exclusive audio access"" ηταν στο ""yes"" ειχα συνεχεια sound distortion. Oταν αλλαξα την ρυθμιση στο ""NO"". το προβλημα λυθηκε. Αν φυσικα με την λεξη στικακια μιλουμε για το ιδιο πραμα.


Αυτά δεν είναι στικάκια. Αυτά είναι "κάρτες ήχου USB"
Και ναι κάποιες κάρτες ήχου δεν συμπεριφέρονται σωστά με το ExclusiveAudioAccess. Γι αυτό και υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης.
Επίσης οι κάρτες σου μπορεί να είναι καλές για audiophile (δεν ξέρω, λέω) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι καλές και για επαγγελματικές / dj ή DAW εφαρμογές.
Στον χώρο του audiophile δεν υπάρχει ο όρος latency. Τον audiophile δεν τον ενδιαφέρει καθόλου αν η αναπαραγωγή ενός αρχείου αρχίσει 50ms μετά την εντολή play. Τον ενδιαφέρει η πιστότητα, το χαμηλό Noise Floor, το καλό SNR κτλ. Έτσι γενικά αυτές οι κάρτες έχουν μεγάλα buffer που είναι ακατάλληλα για χρήση DJ-ing.
 

Mensajes Wed 09 Jan 19 @ 9:24 am
Συμφωνω. Τις καρτες τις εχω για back up σε περιπτωση που ο controller παθει κατι (οπως και εγινε). Καθε περιπτωση καρτας διαφερει. Η CREATIVE για παραδειγμα εχει software με πολλες ρυθμισεις, η Dragonfly ειναι plug and play (υποτιθεται) και η Hugo 2 ακομα ψαχνομαι . Ο πειραματισμος ειναι απαραιτητος
 

Mensajes Wed 09 Jan 19 @ 11:12 am
PhantomDeejay wrote :
6) Οι σωστές ρυθμίσεις για το gain γενικά είναι autoGain=Auto, zerodb=-3db
Γιατί προτείνεις -3db και όχι -6db? Το ρωτώ αυτό, διότι έχω παρατηρήσει ότι όταν έχεις 2 κομμάτια (με peak normalizing π.χ. @ 99%) ταυτόχρονα (synced) στον αέρα και χρησιμοποιήσεις και το EQ σε κάποιο κανάλι (και ιδίως το Low Band π.χ. @ + 3db), το Limiter "επεμβαίνει" αρκετά...

user14454062 wrote :
χρησμοποιουσα τα στικακια καρτας ηχου της "creative go pro" και "Αudioquest Dragonfly dac red" και οταν η ρυθμιση στο "" Exclusive audio access"" ηταν στο ""yes"" ειχα συνεχεια sound distortion. Oταν αλλαξα την ρυθμιση στο ""NO"". το προβλημα λυθηκε. Αν φυσικα με την λεξη στικακια μιλουμε για το ιδιο πραμα.
Τελικά, δεν μιλάγαμε για το ίδιο πράγμα... :-)



 

Mensajes Wed 09 Jan 19 @ 5:24 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
στο -6 (που το χα στην rx εδω και καιρο και ετρωγα τα λυσακα μου) δε δουλευαν καν οι ενδειξεις των vu στα καναλια...εβαλα -3 και ισιωσε αρκετα... αλλα θα θελα και λιιιγο ακομα , δοκιμασα -2 αλλα δε το παιρνε το προγραμμα (μαλλον παιζει μονο στις προρυθμισεις). Λιμιτερ ειδα μονο οταν την εβαλα 0 και πάλι σε ελαχιστες περιπτωσεις με περίεργα μπάσα , πάνω στην αλλαγη (και φυσικα χωρις να χω κανει normalize) στα κομματια.. (πλειν βινυλ ριπ που λενε και στο χωριο μου..) .
επισης πάνω στην αλλαγη (καλα κατα κυριο λογο συνηθως) κοβεις χαμηλες ...δε δινεις (τουλαχιστον για την μουσικη που παιζω , αλλα δε μπορω να σκεφτω καποια αλλη που το κανεις)
 

Mensajes Wed 09 Jan 19 @ 9:24 pm
Όταν μιξάρω 2 κομμάτια (π.χ. Teck House), όπου έχει πραγματοποιηθεί Peak Normalization (100%), τότε (με AutoGain = Yes και zeroDB = -3db), το κάθε κανάλι χωριστά μου δίνει: -3db, ενώ και τα δύο μαζί: 0db. Εάν ταυτόχρονα χρησιμοποιήσεις μία loopα από 3 κομμάτι ή sampler, τότε το limiter "χώνεται" αρκετά...

Όταν μιξάρω 2 κομμάτια (π.χ. το ένα 70s και το άλλο 90s), όπου έχει πραγματοποιηθεί Peak Normalization (100%), συνήθως οι χαμηλές συχνότητες των 70s είναι πιο "υποτονικές", οπότε τους δίνω μία δυναμική (π.χ. +3db) από το EQ Low Band = 100Hz). Και σε αυτή την περίπτωση το limiter "χώνεται" αρκετά...

Γι αυτό ανέφερα περί zeroDB = -6db...
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 6:14 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Όταν μιξάρω 2 κομμάτια (π.χ. Teck House), όπου έχει πραγματοποιηθεί Peak Normalization (100%), τότε (με AutoGain = Yes και zeroDB = -3db), το κάθε κανάλι χωριστά μου δίνει: -3db, ενώ και τα δύο μαζί: 0db. Εάν ταυτόχρονα χρησιμοποιήσεις μία loopα από 3 κομμάτι ή sampler, τότε το limiter "χώνεται" αρκετά...
αν και το χω κανει πολλες φορες (ειδικα στο sampler που χω τα σποτακια μου ) δεν μου χει συμβει ποτε...μαλιστα αν 2 κομματια ειναι στα ιδια db οταν παιζουν μαζι πρεπει να ναι στα ιδια db...(εκτος αν καπου το χανω)
Theios Giorgos wrote :

Όταν μιξάρω 2 κομμάτια (π.χ. το ένα 70s και το άλλο 90s), όπου έχει πραγματοποιηθεί Peak Normalization (100%), συνήθως οι χαμηλές συχνότητες των 70s είναι πιο "υποτονικές", οπότε τους δίνω μία δυναμική (π.χ. +3db) από το EQ Low Band = 100Hz). Και σε αυτή την περίπτωση το limiter "χώνεται" αρκετά...

Γι αυτό ανέφερα περί zeroDB = -6db...
κοιτα να δεις που καποια στιγμη ηθελα να κανω ενα νημα σχετικα με το normalization αλλα τελικα θα τα αφησω οπως ειναι!
παντως πραγματικα αν υπηρχε κανας τροπος να χα zerodb -1 η -2 θα το κανα! απο θεμα οπτικο παντα...

 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 9:03 am
PANOSV wrote :
...μαλιστα αν 2 κομματια ειναι στα ιδια db οταν παιζουν μαζι πρεπει να ναι στα ιδια db...(εκτος αν καπου το χανω)
Για ξανασκέψου το λίγο, πριν το αναλύσω... Έχεις το "άθροισμα" (τρόπον τινά, διότι δεν πρόκειται περί αθροίσματος) 2 διαφορετικών signals (channels) σε μία έξοδο (master)... Μπορεί να ισχύει αυτό που λες?



 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 9:55 am
Το να κάνεις overlap (sync-ed) δύο κομμάτια με full μπάσο και full volumes ΔΕΝ είναι καλή πρακτική μίξης. Όχι μόνο για την κονσόλα σου, αλλά για όλα τα συστήματα σου, αλλά και για τον ακροατή σου που η ένταση θα διπλασιάζεται σε κάθε αλλαγή και θα σβήνει πάλι.
Είναι επίσης αυτό που ψυχολογικά δημιουργεί τον αγώνα για όλο και περισσότερο volume ή gain (καθώς τσιμπάμε λίγο το επόμενο κομμάτι να ακούγεται πιο δυνατά, μετά μας φαίνεται χαμηλό αν το επαναφέρουμε στα 0db, μετά τσιμπάμε λίγο το επόμενο κ.ο.κ.)

Επίσης το zerodb=0db σημαίνει οτι το μέγιστο που μπορεί να φτάσει κάποια κορυφή είναι τα 0db δεν σημαίνει όμως οτι θα φτάσει αυτή την τιμή απαραίτητα. Το autogain του VirtualDJ ΔΕΝ είναι normalize. Είναι RMS analysis και πλέον χρησιμοποιεί τον ίδιο ακριβώς αλγόριθμο με το MP3Gain γνωστό και ως Replay Gain Analysis.
Θα έχετε ίσως παρατηρήσει οτι σε υπερσυμπιεσμένα κομμάτια τα VU's κινούνται κάπου στην μέση του VU και "ελάχιστα"
Γενικά τα -3db δίνουν αρκετό headroom για σωστές μίξεις χωρίς υπερβολές. Από εκεί και πέρα αν κάποιος με βάση τον τρόπο που παίζει χρειάζεται περισσότερο Headroom είναι στο χέρι του να χαμηλώσει κι άλλο το zerodb.

Υ.Γ.:
Γενικά δεν είναι καλή πρακτική η πρόσθεση συχνοτήτων στο EQ και μάλιστα σε "μόνιμο" βαθμό. Είναι προτιμότερη η αφαίρεση άλλων συχνοτήτων.

Υ.Γ.2.: Το zerodb δέχεται και άλλες τιμές πέραν των προκαθορισμένων. Απλά το format είναι αριθμός από το 0 μέχρι το 1
Δεν θυμάμαι απ' έξω την φόρμουλα υπολογισμού, αλλά το 1 είναι 0db και το 0.75 είναι περίπου -3db
Οπότε αν κάποιος θέλει κάτι ενδιάμεσο μπορεί να δοκιμάσει 0.8 ή 0.85 ή 0.9 σαν τιμές του zerodb
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 10:02 am
Νομίζω πως έχει ξαναναφερθεί, υπάρχουν κονσόλες που θέλουν συγκεκριμένο zerodb ή αυτό γίνεται ξεκάθαρα για να πάρουμε ήχο ίδιας έντασης κάποιας εξωτερικής πηγής και του software?
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 10:29 am
Και τα δύο.
Γενικά όταν μια κονσόλα υπάρχει λόγος να έχει διαφορετικό zerodb από το default (ή κάποιο συγκεκριμένο) τότε το συμπεριλαμβάνουμε στο INIT του default mapping της συσκευής.

Παραπάνω ανέφερα 3 συσκευές που θέλουν "ειδικό" zerodb για να δουλέψουν σωστά. Στην DDJ-RZ και DDJ-RZX το χαμηλό zerodb έχει μπει κυρίως για να ισοσταθμηστούν οι αναλογικές είσοδοι της κονσόλας με το ψηφιακό σήμα.
Αντίθετα στον Rane72 έχει μπει πρωτίστως για την αποφυγή παραμόρφωσης καθώς το σήμα (ακόμα και με το Limiter του VirtualDJ να "κόβει") παραμορφώνει πολύ εύκολα στα κυκλώματα του μίκτη.
Και στις 3 αυτές περιπτώσεις το zerodb έχει χαμηλώσει με γνώμονα την σωστή λειτουργία των συσκευών. Και οι 3 συσκευές έχουν σχεδιαστεί να έχουν αρκετή ένταση με αρκετό headroom στα ψηφιακά τους κυκλώματα. Δηλαδή και οι 3 συσκευές προϋποθέτουν από τον σχεδιασμό τους χαμηλωμένο zerodb ενώ παρέχουν αρκετή ένταση στις εξόδους τους.

Σε αυτές τις 3 συσκευές δεν συνίσταται σε καμία περίπτωση η αύξηση του zerodb

Edit:
Το zerodb σαν επιλογή δεν υπάρχει μόνο για αυτούς τους λόγους. Για παράδειγμα ακόμα και σε μία συσκευή που δεν απαιτεί ειδική τιμή του zerodb αν κάποιος μιξάρει συχνά 4 decks στον αέρα με samples και effects από πάνω, τότε σίγουρα θα χτυπάει συνεχώς το limiter οπότε στην προκειμένη περίπτωση αυτός ο χρήστης θα πρέπει να χαμηλώσει το zerodb σε -3db ή -6db
Γενικά το zerodb (headroom) έχει να κάνει κυρίως με τον τρόπο μίξης του κάθε χρήστη. Απλά χρησιμοποιείται και σε κάποιες κονσόλες για να δώσει το απαραίτητο headroom που χρειάζονται τα ψηφιακά τους κυκλώματα.
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 12:13 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
PANOSV wrote :
...μαλιστα αν 2 κομματια ειναι στα ιδια db οταν παιζουν μαζι πρεπει να ναι στα ιδια db...(εκτος αν καπου το χανω)
Για ξανασκέψου το λίγο, πριν το αναλύσω... Έχεις το "άθροισμα" (τρόπον τινά, διότι δεν πρόκειται περί αθροίσματος) 2 διαφορετικών signals (channels) σε μία έξοδο (master)... Μπορεί να ισχύει αυτό που λες?



ωχ σορρυ ειπα μαλακια οντως! για καποιο λογo ειχε κολησει το μυαλο μου οταν εφτιαχνα κατι edits στο soundforge και εκανα mix κατι samples (αλλα μολις καταλαβα οτι ειχα ρυθμισμενα τα volumes) πωπω ρομπα! σβηστε το παραπανω ποστ!! :p


 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 12:14 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :

Υ.Γ.2.: Το zerodb δέχεται και άλλες τιμές πέραν των προκαθορισμένων. Απλά το format είναι αριθμός από το 0 μέχρι το 1
Δεν θυμάμαι απ' έξω την φόρμουλα υπολογισμού, αλλά το 1 είναι 0db και το 0.75 είναι περίπου -3db
Οπότε αν κάποιος θέλει κάτι ενδιάμεσο μπορεί να δοκιμάσει 0.8 ή 0.85 ή 0.9 σαν τιμές του zerodb

αψογος ο Γιωργος! θα παιξω λιγο με αυτο λοιπον!
 

Mensajes Thu 10 Jan 19 @ 12:16 pm
Ευχαριστώ. Με λίγα λόγια στην DDJ RR μου το zerodb δεν θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση σαν κονσόλα παρά μόνο αυτή που ''ταιριάζει'' στον τρόπο μίξης μου (-3 db).
 

Mensajes Fri 11 Jan 19 @ 2:54 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)